Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με παλιό mac


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντας αρχάριος στο θέμα,έχω βρει έναν παλιό mac κ σκέφτομαι να τον πάρω κ να του συνδέσω μια εξωτερική κάρτα ήχου για να ηχογραφώ κιθάρα κ να επεξεργάζομαι ήχο μέσω κάποιου προγράμματος.Το ερώτημα είναι αν θα με περιορίζει σε κάτι το pc επειδή είναι παλιό...

Screenshot_2024-09-20-18-02-28-685_com.facebook.orca.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το unsupported Catalina που φοράει δεν νομίζω ότι θα σε αφήσει να εγκαταστήσεις τα daw που θα χρειαστείς, ακόμα και το (free) Garageband δεν θα εγκατασταθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά θα παίξει. Το δικό μου είναι πιο παλιό και σηκώνει απίστευτα βαριά projects. Το GarageBand -λογικά-  το έχει ήδη επάνω. Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω για αρχή. Θα δώ αύριο ποιά βερσιόν λειτουργικού έχω και θα σου πώ.

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το 2012 ήταν έτος που πολλοί επαγγελματίες ηχογραφούσαν σε Mac. Ως εκ τούτου με μια mini βουτιά στον χωροχρόνο μια χαρά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Θα χρειαστεί πολύ λίγο ψάξιμο για να βρεις συμβατά προγράμματα ηχογράφησης και ίσως κάποια από τα πολύ καινούργια plugins να του πέφτουν βαριά. Σίγουρα δε θα έχει τις δυνατότητες ενός σύγχρονου υπολογιστή γενικότερα.

 

Αν το είχες βρει στο σπίτι να κάθεται θα σου έλεγα όρμα, αλλά αν συζητάς για αγορά πρέπει να τον βρεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ φθηνά (τύπου 100€) για να αξίζει για αγορά, γιατί εκτός των άλλων τέτοιοι υπολογιστές μπορούν να τα φτύσουν ανα πάσα στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιώργος Παυλίδης είπε

Όντας αρχάριος στο θέμα,έχω βρει έναν παλιό mac κ σκέφτομαι….

Όλα τα παραπάνω, με τη λογική ότι έχεις βρει (ΔΩΡΕΑΝ) ένα παλιό Mac. Εαν είναι να το αγοράσεις…ούτε να το σκέφτεσαι….με πρόλαβε ο Kpeyos…

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε ένα macbook air late 2012 με i7 και 8GB RAM έπρεπε να εγκαταστήσω το Sonoma macOS (που το σήκωσε μια χαρά by the way) για να με αφήσει να εγκαταστήσω garageband από Apple store...

 

 

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα Mac, από τη μαμά τους έρχονται με εγκατεστημένο ΔΩΡΕΑΝ το GarageBand. Επειδή -ίσως- πολλοί το υποτιμάτε, αύριο θα ανεβάσω ένα θέμα περί αυτού.

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marathon είπε

Όλα τα Mac, από τη μαμά τους έρχονται με εγκατεστημένο ΔΩΡΕΑΝ το GarageBand.

Με τα λεφτά που ζητάει η Apple για τα Mac, θα έπρεπε να δίνουν δώρο ένα πραγματικό γκαράζ με μια αληθινή μπάντα μέσα...😆

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Με τα λεφτά που ζητάει η Apple για τα Mac, θα έπρεπε να δίνουν δώρο ένα πραγματικό γκαράζ με μια αληθινή μπάντα μέσα...😆

Ορίστε μια αληθινή γκαράζ μπάντα, όχι προγκρέσιβ εξωγήινοι τραχανοπλαγιάδες

  Τιμαί φιλικαί Κατάρ-Κ δια το πρώτο 10λεπτο μάθημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Ορίστε μια αληθινή γκαράζ μπάντα, όχι προγκρέσιβ εξωγήινοι τραχανοπλαγιάδες

  Τιμαί φιλικαί Κατάρ-Κ δια το πρώτο 10λεπτο μάθημα

 

Όχι Samy, δεν εννοούσα τους Σόνικς όταν έγραφα για "αληθινή μπάντα".

Την παραμόρφωση/θόρυβο btw την ακούς στο παραπάνω βίντεο, ή έχεις απολέσει εντελώς την ακοή σου μετά τις τόσες δεκαετίες ακρόασης punkιδων και RS τραγουδακίων? 🤔

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου