Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

14 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Σαν μισοτελειωμένη είναι με το binding στην ταστιέρα αλλά όχι στο σώμα... και χάνεις και την ευκολία αλλαγής τάστων στις ταστιέρες χωρίς binding. Δεν μου αρεσει
Η μόνη Studio που μου αρέσει είναι η άσπρη με την εβένινη ταστιέρα

 

Αν και συμφωνώ, εμένα το binding μου αρέσει, αν και δεν είναι η πρώτη φορά που βάζουν binding στις studio.

 

Όχι μόνο για αισθητικούς λόγους αλλά μου είναι και χρήσιμο, μιας και σε κάποια μέρη που παίζω και που δεν έχουν proper stage με φώτα κτλ μου είναι πολύ πιο ξεκούραστο να βλέπω που είμαι στην ταστιέρα (τραγουδάω κιόλας οπότε η σταση του σώματός μου επιτρέπει περισσότερο να βλέπω τα μαύρα dots στο λευκό binding παρά την ταστιέρα την ίδια). Είναι ένα - δυο μέρη που παίζω που απλά παίρνω κιθάρα με binding μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο.

 

Για την τιμή τα είπαμε, δυστυχώς όλα έχουν πάρει την ανηφόρα (και η Fender) αλλά είναι γενικό το κακό μετά την πανδημία και τον πληθωρισμό. Ακόμα θυμάμαι ότι πλήρωσα 1666 ευρώ για την traditional και 1100 ευρώ για την SG standard KAINΟΥΡΓΙΕΣ (όχι b stock) από thomann-musicstore to 2017-2018. Καλά για την άσπρη studio με την εβενο ταστιέρα δεν θυμάμαι, μου την έφερε μια θεια μου από Αμερική, κάτι εκατοντάδες ψωροδολλάρια...

 

Αυτές οι τιμές δεν επιστρέφουν ποτέ. Βέβαια τα 1666 ευρώ τότε ήταν χρήμα... τώρα δεν φτάνουν ούτε για το περίπτερο που λέει ο λόγος. Έχουν ανέβει το ρεύμα, το ενοίκιο, το σούπερ μάρκετ, όλα.

 

Είμαι τυχερός πάντως που πρόλαβα τέτοιες τιμές και έχω ''κλείσει'' τον κύκλο μου σε ό,τι αφορά τα USA όργανα (τουλάχιστον έτσι λέω τώρα 🤣)

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, LK είπε

Είμαστε ή θα με δούμε με καμία classic????😆

Δεν ξέρω εγώ απ' αυτά... 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
31 λεπτά πριν, John Goumis είπε

 

 

Αν και συμφωνώ, εμένα το binding μου αρέσει, αν και δεν είναι η πρώτη φορά που βάζουν binding στις studio.

 

Όχι μόνο για αισθητικούς λόγους αλλά μου είναι και χρήσιμο, μιας και σε κάποια μέρη που παίζω και που δεν έχουν proper stage με φώτα κτλ μου είναι πολύ πιο ξεκούραστο να βλέπω που είμαι στην ταστιέρα (τραγουδάω κιόλας οπότε η σταση του σώματός μου επιτρέπει περισσότερο να βλέπω τα μαύρα dots στο λευκό binding παρά την ταστιέρα την ίδια). Είναι ένα - δυο μέρη που παίζω που απλά παίρνω κιθάρα με binding μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο.

 

Για την τιμή τα είπαμε, δυστυχώς όλα έχουν πάρει την ανηφόρα (και η Fender) αλλά είναι γενικό το κακό μετά την πανδημία και τον πληθωρισμό. Ακόμα θυμάμαι ότι πλήρωσα 1666 ευρώ για την traditional και 1100 ευρώ για την SG standard KAINΟΥΡΓΙΕΣ (όχι b stock) από thomann-musicstore to 2017-2018. Καλά για την άσπρη studio με την εβενο ταστιέρα δεν θυμάμαι, μου την έφερε μια θεια μου από Αμερική, κάτι εκατοντάδες ψωροδολλάρια...

 

Αυτές οι τιμές δεν επιστρέφουν ποτέ. Βέβαια τα 1666 ευρώ τότε ήταν χρήμα... τώρα δεν φτάνουν ούτε για το περίπτερο που λέει ο λόγος. Έχουν ανέβει το ρεύμα, το ενοίκιο, το σούπερ μάρκετ, όλα.

 

Είμαι τυχερός πάντως που πρόλαβα τέτοιες τιμές και έχω ''κλείσει'' τον κύκλο μου σε ό,τι αφορά τα USA όργανα (τουλάχιστον έτσι λέω τώρα 🤣)

 

 

Το 2010 ήταν η χρονια......τότε έπρεπε να γινουν αγορές....μαζικες.

Που τις έκανα....αλλά έπρεπε να πάρω και μια LP standard.

Είχα πάρει Baja- Fender Jazz Bass- LP Studio....598,00 €- 639,00 €- 748,00 € όσο μια Studio τωρα δηλαδή.

Και οι Αμερικάνικες είχαν αν θυμάμαι καλα οι standard στρατ 1.100 €

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Έκτορας είπε

Βασικά, κάνουν τις τιμές των Standard (στα 2,500 ευρώ) να φαίνονται πολύ πιο ελκυστικές, συγκριτικά. 
 

 

Ξενερώνω που αυτό θα δώσει το δικαίωμα σε κάθε τυπά που πήρε την Studio του 1300€ να την βάλει στα μεταχειρισμένα 1500€ και να γράφει ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΎΡΙΑ 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι με αυτά που βλέπω όσον αφορά τις τιμές για τα made in USA όργανα, που αγόρασα μία Gibson Les Paul 6O's Tribute το 2011, σε «νορμάλ» τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι κιθάρες είναι όμορφες.

Οι νέες studio εννοω.

Κατά τα λοιπά, με μια κιθάρα πλέον των 150 ευρώ μπορείς να κάνεις τα πάντα και δεν έχοουν και πολλές διαφορές.....με αξαίρεση το φινίρισμα,

Τα ηλεκτρικά τα αλλάζεις αν δεν σου κάνουν, που δεν βλέπω τον λόγο.

Αν πας σε Gibson, πας για την επένδυση και το mojo, που δεν τους θεωρώ ανούσιους λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 ώρες πριν, Nekkon είπε

Καλά το πιο χάλια από όλα είναι οι τιμές. Το να ξεπερνάει η Epiphone το χιλιάρικο και να χαϊδεύει η Gibson Studio το διχίλιαρο είναι αισχρό. Και το χειρότερο; Θα πουλήσουν. 

Το πρόβλημα δεν είναι η Gibson από το 2019 και μετά. Το πρόβλημα είναι η Ελλάδα. Χωρίς να θέλω να ξεφύγω σε πολιτική συζήτηση, δεν μπορεί να παραγνωριστεί η πραγματικότητα πως είμαστε από τις ελάχιστες ανεπτυγμένες χώρες που ο παγκόσμιος πληθωρισμός που έχει καλπάσει με 20-30% ανάλογα το καταναλωτικό αγαθο δεν αντικατοπτρίστηκε καθόλου στις αποδοχές του μέσου εργαζόμενου. 

Αυτό που έχει επίσης κάνει την Gibson να φαίνεται ακριβή είναι ότι στην πραγματικότητα οι περισσότερες από τις υπόλοιπες ηλεκτρικές κιθάρες είναι πιο οικονομικές σε πραγματική αξία (μείον τον πληθωρισμό) απ' ότι ήταν πριν μια 10ετία. Επίσης οι ηλεκτρικές κιθάρες της κλίμακας 500-1000€ είναι πλέον τόσο καλής ποιότητας που όταν δίνει κάποιος τα διπλάσια+ συνήθως το κάνει γιατί θέλει να αγοράσει την υπεραξία του headstock, για το φετίχ ή για το mojo αν προτιμάτε. 
 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ατελείωτο παράπονο με τις τιμές της Gibson πάντως, ξεκινά και καταντά κουραστικό.

 

Challenge (στο πνεύμα της εποχής) λοιπόν:

Προτείνετε made in USA κιθάρες, με set necκ, carved top & binding (όλες αυτές είναι διεργασίες που προσθέτουν ΠΟΛΎ χρόνο στην κατασκευή της κιθάρας, άρα και τρομερό κόστος) όπως είναι και οι Studio για τις οποίες συζητάμε, σε παρόμοια / κοντινή / ανταγωνιστική τιμή.

 

Έτσι για reference, που λένε, η Fender ζητά για την αμερικάνα Telecaster, η οποία στη κατασκευή της ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ από τις πιο πάνω διεργασίες, 1,800 ευρώ (σημερινή τιμή στον Thomann).

 

https://www.thomann.de/gr/fender_am_pro_ii_tele_mn_btb.htm

 

Για να αντιλαμβανόμαστε τί αγοράζουμε σε κάθε κιθάρα.

Επεξεργασμένο από Έκτορας
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Έκτορας είπε

Έτσι για reference, που λένε, η Fender ζητά για την αμερικάνα Telecaster, η οποία στη κατασκευή της ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ από τις πιο πάνω διεργασίες, 1,800 ευρώ (σημερινή τιμή στον Thomann).

Και γιατί έβαλες για Reference αυτή την tele και όχι αυτή την αμερικάνα που κοστίζει 1369ευρώ? Μήπως αυτή που έβαλες έπρεπε να συγκριθεί με την Standard LP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου