Προς το περιεχόμενο

Αντικείμενα που βελτίωσαν το πόσο σας αρέσει να παίζετε κιθάρα


spirosg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
14 λεπτά πριν, kpeyos είπε

-Η πρώτη μου καλή Les Paul (R0) του 2003 μετά την οποία πούλησα την Telecaster

Εξαιρετική κίνηση...

15 λεπτά πριν, kpeyos είπε

-Μια oversized close back καμπίνα Maze με ένα EVL 15L

Αυτή που την "κούμπωσες"; Και 15άρι;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Εξαιρετική κίνηση...

😅😅😅
Ναι, στην πραγματικότητα όλα αυτά είναι άλλα όργανα. Όσο κρατούσα την Tele δεν μπορούσα να "μάθω" τη Les Paul.
 

13 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτή που την "κούμπωσες"; Και 15άρι;

Aν το "κούμπωσες" σημαίνει βρήκες, τη βρήκα στις αγγελίες του Noiz. Ένα παλληκάρι έδινε τρεις ίδιες πραγματικά τζάμπα, φθηνότερα από όσο έκαναν τα μεγάφωνα. Τις είχε πολύ καιρό, τελικά αποφάσισα και πήρα την τελευταία. Αφού την άκουσα αν είχαν μείνει και οι υπόλοιπες θα τις είχα αγοράσει και αυτές.

Αν το "κούμπωσες" σημαίνει σε τί ενισχυτή, κυρίως σε έναν Teisco Checkmate 25 (1966 Japan Handwired). Αυτός έβγαινε από τη μάνα του με 15άρα καμπίνα, αλλά είχα μόνο το κεφάλι. Στο ίδιο setup κουμπώνω με την ίδια Fenderoειδή, Gibsonoειδή αλλά και το Precision:

 image.thumb.jpeg.bd7aadea995594f0ee50bd8c6fe8fb30.jpegλία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Αν το "κούμπωσες" σημαίνει σε τί ενισχυτή, κυρίως σε έναν Teisco Checkmate 25 (1966 Japan Handwired). Αυτός έβγαινε από τη μάνα του με 15άρα καμπίνα, αλλά είχα μόνο το κεφάλι. Στο ίδιο setup κουμπώνω με την ίδια ευκολία Fenderoειδή, Gibsonoειδή αλλά και το Precision.

Αυτό. Τον ενισχυτή.

 

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

το Precision. 

Το 15αρι με πήγε σε μπασοκατάσταση. 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Το 15αρι με πήγε σε μπασοκατάσταση. 

Όχι απαραίτητα πάντως. ΟΚ το EV είναι σκυλί και αντέχει ότι και να του ρίξεις επάνω αλλά υπάρχουν πολλά 15άρια κυρίως vintage που δε σηκώνουν μπάσο, είναι καθαρά κιθαριστικά.

Τώρα όλο αυτό είναι και θέμα συστήματος με την καμπίνα και τον ενισχυτή μετά. Θέλει προσοχή το 15άρι μην αδειάσεις τα μεσαία και γίνεις εξαφανιζόλ. Ο Teisco επειδή είναι σχεδιασμένος για 15άρι, δεν έχει τέτοια θέματα. 

Kι από την άλλη βλέπεις κιθαρίστες να προτιμούν το Celestion G12 75, που είναι και πιο mid-scooped από τα περισσότερα 15άρια, σίγουρα πιο mid-scooped από τα EV 15L και τα JBL D140F που έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο-πολύ έχω χρησιμοποιήσει όλα τα πετάλια που πέρασαν από τα…. πόδια μου όλα τα χρονια, σαν μηχανές έμπνευσης που πήραν το παίξιμο μου σε διαφορετικούς δρόμους, άρα ανήκουν στην κατηγορία που λες.

 

Αλλά πρέπει να κάνω ειδική μνεία στον μικρό αλλά πολύ τίμιο Blackstar HT1R ενισχυτή, ο οποίος μου επέτρεψε να έχω έναν πολύ αξιοπρεπή ήχο, straight in ή και με τα πετάλια μου, όλες τις ώρες, ιδιαίτερα τότε που είχα μικρά παιδιά. Κάποτε τον είχα χαρακτηρίσει σαν την καλύτερη κιθαριστικη αγορά μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
30 λεπτά πριν, Έκτορας είπε

Αλλά πρέπει να κάνω ειδική μνεία στον μικρό αλλά πολύ τίμιο Blackstar HT1R ενισχυτή, ο οποίος μου επέτρεψε να έχω έναν πολύ αξιοπρεπή ήχο, straight in ή και με τα πετάλια μου, όλες τις ώρες, ιδιαίτερα τότε που είχα μικρά παιδιά. Κάποτε τον είχα χαρακτηρίσει σαν την καλύτερη κιθαριστικη αγορά μου. 

Όταν είχε βγει ήταν life saver. Ξέρω φίλους που μεγάλωσαν τα παιδιά τους νανουρίζοντάς τα με BlackStar HT1R 😅 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
55 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Θέλει προσοχή το 15άρι μην αδειάσεις τα μεσαία και γίνεις εξαφανιζόλ.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Εγώ πχ αν μου πεις θα έχεις μια καμπίνα, τι θες, 4Χ10 ή ένα 15αρι;  Την κουρτίνα ένα παρακαλώ. 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Αντικείμενα που βελτίωσαν το πόσο σας αρέσει να παίζετε κιθάρα

Οι γυναίκες.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Attenuator, βελτίωσε κατά πολύ το ποσό μου αρέσει να παίζω με ενισχυτές στο σπίτι, αλλά και στα λάιβ το χρησιμοποιώ για να μην ξεκουφενω τους συμπαίκτες μου και όσους κάθονται κοντά στο stage 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

"Αντικείμενα που βελτίωσαν το πόσο σας αρέσει να παίζετε κιθάρα"

Μια ακόμα καινούργια κιθάρα. 😄

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου