Προς το περιεχόμενο

Αντικείμενα που βελτίωσαν το πόσο σας αρέσει να παίζετε κιθάρα


spirosg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα μέσα σε μια αγορά απο Thomann έβαλα και ένα καλώδιο με Neutrik Silent Plug, έτσι να δω αν έχανα κάτι αυτά τα χρόνια. Δεν περίμενα οτι θα έκανε τόση διαφορά στο πόσο απολαμβάνω να παίζω με ενισχυτή (που λόγω έντασης, βαρεμάρας κτλ δεν πολυχρησιμοποιώ πλέον) μιας μπορώ να αλλάζω κιθάρες πιο εύκολα, χωρίς να χρειάζεται να βάζω τον ενισχυτή σε standby κτλ. Αυτό με έκανε να σκεφτώ πόσα πράγματα, με πιθανώς μηδαμινό κόστος σε σχέση με αυτά που έχω ξοδέψει μέσα στα χρόνια σε εξοπλισμό, μπορεί να αγνοώ.

 

Υπάρχουν αντικείμενα (ανεξαρτήτως κόστους) που έχουν βελτιώσει τη δική σας εμπειρία;

Επεξεργασμένο από spirosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε γενικές γραμμές "αντικείμενα" που βελτίωσαν "το πόσο", είναι καταρχάς τα ίδια το όργανα. Όσο πιο εύηχα, άνετα και κοντά στα γούστα μας, μας κάνουν να θέλουμε να τα έχουμε στο χέρι.

 

Το ίδιο και ένας ενισχυτής ή κάποιο πετάλι. 

Έτσι όπως το θέτεις και εγώ θα έλεγα για καλώδιο - Vovox Sonorus- το οποίο μου έκανε "κούκου" απ' την πρώτη στιγμή λόγω του ήχου του.

 

Και ναι @marathon, εκτός από ξύλα και μπαταρίες, "ακούμε" και καλώδια 😂

Οπότε την Τετάρτη θα έχουμε πληθώρα... ακουστικών θεμάτων 👏

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάποια στιγμή πριν κανα χρονο, αγόρασα έναν μικρο modeling ενισχυτή με εφέ on board και ικανοποιητικό ήχο. 

 

Απιστευτη ευκολία για καθημερινο παίξιμο-μελέτη, παίζω καρφί και τέλος. Ασε που γλιτωσαμε και τις αλλαγές στις λάμπες που και ακριβές έχουν γινει και επισης στην πανδημία τις ψαχναμε σαν πρεζάκια σε συνδρομο.

 

Οι λαμπάτοι μου πλέον ανάβουν σπάνια. 

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

εκτός από ξύλα και μπαταρίες, "ακούμε" και καλώδια 😂

Οπότε την Τετάρτη θα έχουμε πληθώρα... ακουστικών θεμάτων 👏

 

Υπάρχουν καλώδια (λίγα βέβαια αλλά υπάρχουν) που αν δεν ακούς τη διαφορά, πρέπει να κοιταχθεις ιατρικά. 

  • Χαχα 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Shelter είπε

Υπάρχουν καλώδια (λίγα βέβαια αλλά υπάρχουν) που αν δεν ακούς τη διαφορά, πρέπει να κοιταχθεις ιατρικά. 

Τέτοια θέλω την Τετάρτη... Να πάθει ο σεβάσμιος γέροντας Marathon κοκομπλόκο 😄

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τέτοια θέλω την Τετάρτη... Να πάθει ο σεβάσμιος γέροντας Marathon κοκομπλόκο 😄

Θα έρθει?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Shelter είπε

Θα έρθει?

Έτσι είπε... Αρκεί βεβαίως - βεβαίως να διασφαλίσουμε την ακεραιότητα της μηχανής του από τα κακοποιά στοιχεία που λυμαίνονται την περιοχή- καθώς εξέφρασε σχετικές ανησυχίες 😄

 

Αλλά θα έχουμε τον ninja / mortal combat warrior @cos_dr μαζί μας, οπότε η ασφάλεια είναι εξασφαλισμένη 😎 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το reverb της transacoustic με έκανε να παίζω περισσότερο κιθάρα, μια φράση πχ που χωρίς το reverb απλά την προσπερνάς, με το reverb σκαλώνεις και γουστάρεις να την επαναλαμβάνεις, ξαναανακαλύπτεις κατά κάποιο τρόπο την ακουστική

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου