Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε με παλιό, αχρησιμοποίητο εξοπλισμό?


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες μέρες έχω επιδοθεί σε ένα μαραθώνιο ανασυγκρότησης του σπιτιού μου. 

 

Τα έχω βγαλει όλα έξω/κάτω, κοιτάζω τι έχω, πετάω πράγματα, ανακυκλώνω, μεταφέρω σε άλλα μέρη πράγματα που δεν ειναι άμεσα χρήσιμα, δίνω πράγματα σε άλλους που τους είναι χρήσιμα και προσπαθώ να ξανατακτοποιήσω τα υπόλοιπα σε μια πιο λειτουργική διάταξη ελπίζοντας ότι θα βρεθώ οταν με το καλο τελειώσω με έναν πιο άδειο χώρο.

 

Δυστυχώς:

1) Βρίσκομαι συχνα στο ψευδοδίλημμα το να πετάξω κάτι ή όχι (και αμα το χρειαστώ στο μελλον κ.ο.κ). Το οποίο συνηθως λυνω με το να προσπαθήσω να θυμηθώ αν το εχω χρησιμοποιήσει μέσα στην τελευταία 10ετία και αν όχι να το στείλω.

2) Έχω βρει καμποσα κομμάτια μουσικού εξοπλισμού που ή είναι χαλασμένα (αλλά επισκευάζονται, απλά βαριέμαι) ή είναι λειτουργικά αλλά απλά παροπλισμένα.

 

Επι του 2ου γεννιέται ένα νέο διλημμα. Μερικά είναι αρκετά καλά κομμάτια και λυπάμαι να τα στείλω γιατι σιγα σιγά αποκτούν και κάποια συλλεκτική αξία (ασχετα αν εγω δεν τα χρησιμοποιώ) ή δεν εχουν κάποια ιδιαίτερη οικονομική αξία ώστε να αξίζει κανεις να μπει στη διαδικασία να τα πουλήσει. 

 

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα? 

Πως διαχειρίζεστε τον παλιό και παροπλισμένο εξοπλισμό? 

Πουλάτε ακριβά και καλά κομμάτια που δεν χρησιμοποιούνται?

ΦΘηνά κομμάτια τα πουλάτε ή τα ανακυκλώνετε σαν συσκευές?

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

11 λεπτά πριν, Shelter είπε

 

Πως διαχειρίζεστε τον παλιό και παροπλισμένο εξοπλισμό? 

 

Πέταξε τα όλα. 

Απλά πες μου που😁

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για να απαντήσω σοβαρά. 

Δεν θα απαντήσω ευθέως,  αλλά ίσως βοηθήσω στο τί θα τα κάνεις. 

Όταν διατηρούσα 2 κατοικίες,  η μία εκ των οποίων ήταν Θεσσαλονίκη,  ήταν μικρές αμφότερες. 

Το ένα ήταν αποθήκη στην ουσια και το άλλο ένα minimal διαμέρισμα. 

Σε αυτή μου τη φάση,  μη έχοντας κίνητρο να μείνω μέσα (στο ένα σπίτι το χάος-στο άλλο τίποτα,  πήγαινα για έναν ύπνο και ένα ντουζ) ήμουν πιο κοινωνικός, so to speak.

Θεωρούσα τα καφέ ως προέκταση του σαλονιού μου , έτρωγα σε εστιατόρια,  και γενικά ήμουν έξω πολύ ...στην πιάτσα. Παραμύθιαζα (;) και τον εαυτό μου πως αυτό είναι το contemporary urban living,  και μια χαρά τα έβρισκα με τη φάση και των εαυτό μου.

Η μετακόμιση άλλαξε άρδην τη στάση μου - ζωή μου. Χώρου υπάρχοντος,  κάθε τι βρήκε τη θέση του. Τα studios στήθηκαν,  το storage αποθηκεύτηκε αλλά εκθεσιακά  εγινε δωματιο βιβλιοθηκη, εγινε walkin closet....και δεν είχα καμία ανάγκη ούτε έξω να βγω ,ούτε για πολλά -πολλά.  Όλη μου η ζωή είναι στον χώρο μου, και δεν μου φτάνει μια ημέρα να παω σε όλους τους χώρους. 

Ανάλογα λοιπόν με ποιά ζωή σου αρέσει,  διάλεξε τί θα τα κάνεις 😆

 

Υ.Γ η κατοχή σημαίνει δέσμευση και φροντίδα. Το "τα πετάω όλα " σου δίνει ελευθερία.  Διάλεξε τι σου ταιριάζει. Και τα δύο δίνουν χαρές και προβλήματα. 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, LK είπε

Και για να απαντήσω σοβαρά. 

Δεν θα απαντήσω ευθέως,  αλλά ίσως βοηθήσω στο τί θα τα κάνεις. 

Όταν διατηρούσα 2 κατοικίες,  η μία εκ των οποίων ήταν Θεσσαλονίκη,  ήταν μικρές αμφότερες. 

Το ένα ήταν αποθήκη στην ουσια και το άλλο ένα minimal διαμέρισμα. 

Σε αυτή μου τη φάση,  μη έχοντας κίνητρο να μείνω μέσα (στο ένα σπίτι το χάος-στο άλλο τίποτα,  πήγαινα για έναν ύπνο και ένα ντουζ) ήμουν πιο κοινωνικός, so to speak.

Θεωρούσα τα καφέ ως προέκταση του σαλονιού μου , έτρωγα σε εστιατόρια,  και γενικά ήμουν έξω πολύ ...στην πιάτσα. Παραμύθιαζα (;) και τον εαυτό μου πως αυτό είναι το contemporary urban living,  και μια χαρά τα έβρισκα με τη φάση και των εαυτό μου.

Η μετακόμιση άλλαξε άρδην τη στάση μου - ζωή μου. Χώρου υπάρχοντος,  κάθε τι βρήκε τη θέση του. Τα studios στήθηκαν,  το storage αποθηκεύτηκε αλλά εκθεσιακά  εγινε δωματιο βιβλιοθηκη, εγινε walkin closet....και δεν είχα καμία ανάγκη ούτε έξω να βγω ,ούτε για πολλά -πολλά.  Όλη μου η ζωή είναι στον χώρο μου, και δεν μου φτάνει μια ημέρα να παω σε όλους τους χώρους. 

Ανάλογα λοιπόν με ποιά ζωή σου αρέσει,  διάλεξε τί θα τα κάνεις 😆

 

Υ.Γ η κατοχή σημαίνει δέσμευση και φροντίδα. Το "τα πετάω όλα " σου δίνει ελευθερία.  Διάλεξε τι σου ταιριάζει. Και τα δύο δίνουν χαρές και προβλήματα. 

Τα πες καλά, τα πες σοφά. 

 Και σε ένα καλό λαπτοπ, χωράει ψηφιακά και το παρελθόν και το παρον και τα όνειρα. 

 Και να παρανομησεις, από αυτό το Λαπτοπ θα σε δικάζουν. Θα, σε βλέπει ο πρόεδρος στην οθόνη και θα σου λέει, ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΕ κάτσε πιο καλά στη θέση σου. Σουλουπωσου λίγο. Εδω είναι ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ! 🤣

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αγαπητός @LK τα έγραψε πολύ ωραία. 

 

Μιας και είμαι σε περίοδο που "αδειάζω" το σπίτι απο περιττά πράγματα θα ήθελα να δώσω και την δικιά μου οπτική.

 

Θεωρώ λοιπόν ότι υπάρχουν 3 λόγοι για να κρατήσεις εξοπλισμό και γενικότερα πράγματα:

1. Χρηστική αξία - δηλαδή ότι τα χρησιμοποιείς

2. Χρηματική αξία στο παρόν ή αναμένεις να αποκτήσουν αξία στο μέλλον

3. Συναισθηματική αξία

 

Ότι έχει χρηστική αξία παραμένει.

 

Για όσα πράγματα ανήκουν αμιγώς στην τρίτη κατηγορία χρησιμοποιώ σαν μέθοδο διαλογής το "αγαπημένο παιχνίδι", δηλαδή όταν το παιδί πάει διακοπές και δεν μπορεί να πάρει όλα τα παιχνίδια του υπάρχει ένα που είναι το αγαπημένο του, αυτο ακριβώς κάνω, κρατάω το ένα "παιχνίδι"/αντικείμενο που είναι το αγαπημένο μου. Φυσικά ότι φεύγει πάει για ανακύκλωση.

 

Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι τα πράγματα περιπλέκονται όταν έχεις συνδυασμούς των κατηγοριών, πχ πράγματα που δεν έχουν χρηστική αξία, έχουν μέτρια συναισθηματική και ταυτόχρονα μια μικρή χρηματική αξία. Εκεί έχω αποφασίσει είτε να τα χαρίζω σε ανθρώπους που μπορεί να τα χρειαστούν είτε να τα πουλάω σε εξαιρετικά χαμηλές τιμές/σκότωμα για να φεύγουν. Προσπαθώ να ακολουθήσω μια μινιμαλιστική τακτική για την οργάνωση του χώρου μου γιατί θεωρώ ότι έχει αξία ο άνθρωπος και όχι τα πράγματα που έχει. 

 

Στην περίπτωση σου μιας και μιλάς για εξοπλισμό που ίσως αποκτήσει κάποια αξία ίσως έχει κάποιο νόημα να τον εντάξεις στη διακόσμηση του χώρου σου (δεν έχω ιδέα τι εξοπλισμός είναι οπότε μπορεί να γράφω βλακείες). πχ έχω μία γωνία στο σαλόνι που την ονομάζω "vintage" όπου έχω πράγματα τεχνολογίας από άλλες εποχές και έχω καταφέρει αρκετά καλά (πιστεύω) να δένει με την υπόλοιπη διακόσμηση του χώρου. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shelter είπε

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα? 

Πως διαχειρίζεστε τον παλιό και παροπλισμένο εξοπλισμό? 

Πουλάτε ακριβά και καλά κομμάτια που δεν χρησιμοποιούνται?

ΦΘηνά κομμάτια τα πουλάτε ή τα ανακυκλώνετε σαν συσκευές?

Εγω επειδη δουλευω επαγγελματικα τα πληκτρα τα ανανεωνω στην 5ετια περιπου- οποτε πουλαω αγοραζω δεν μενει τιποτα.

 

τωρα καποια παρελκομενα οπως κομενα καλωδια, πενταλ, βασεις, αναλογια ,θηκες κτλ τα οποια εχουν φθορες στελνω ανακυκλωση η τα δινω σε φιλους δωρεαν αν περνουν επισκευη η γενικα πετιουνται δεν κραταω παλια πραγματα προσπαθω να το αποφυγω οσο μπορω.....

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αχρησιμοποιητο εξοπλισμο, οτι δεν χρησιμοποιουσα (π.χ. χιλιαδες βινυλια και κασσετες, κασετοφωνα, μπομπινοφωνα, πικΑΠ, οικιακες συσκευες ακομα και ρουχα, αυτα τα βαζω στους ειδικους καδους του δημου στην Αθηνα ή τα παω κατευθειαν στο κεντρο για τους αστεγους στο Βερολινο γιατι ειναι σχεδον διπλα στο σπιτι μου) τα εχω χαρισει σε φιλους. Κιθαρες και πεταλια και ενισχυτες που δεν μου κανουν πΓια τις/τα πουλαω ή τις/τα χαριζω (πρεπει να εχω χαρισει 7-8 κιθαρες στη ζωη μου , δεκαδες πεταλια και 2-3 ενισχυτες...σε ανθρωπους που πραγματικα τα ειχαν αναγκη γιατι δεν ειχαν οργανο της προκοπης και περιορισμενα οικονομικα μεσα ενω μου αρεσαν πολυ ως μουσικοι/και φυσικα ως ανθρωποι) 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ποτέ πολύ εξοπλισμό, ακόμη κι όταν έπαιζα σε μπάντες και έκανα τακτικά live, δραστηριότητες που έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια. Επειδή τη μουσική πάντα την έβλεπα σαν χόμπι ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να ρίξω πολλά λεφτά για εξοπλισμό, είχα πάντα ό,τι θεωρούσα απαραίτητο και πάντα πουλούσα τα παλιά αν ήθελα να πάρω καινούρια.

 

Τα λίγα που έχουν μείνει από τις πιο ενεργές μέρες είναι ψιλολόγια που μπορεί να κάνουν 300-400 Ευρώ όλα μαζί (2-3 πετάλια, μια φτηνή κιθάρα, μια παλιά κάρτα ήχου, κάτι καλώδια κλπ) οπότε δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ να τα πουλήσω, κάποια ούτε καν να τα χαρίσω. Τα κρατάω εν μέρει ως ενθύμια και εν μέρει ως δικαιολογία να ασχοληθώ ξανά σοβαρά όταν τα (ακόμα μικρά) παιδιά με αφήσουν να θυμηθώ τι σημαίνει "ελεύθερος χρόνος".

 

Edit: την κάρτα ήχου θα έπρεπε να την ανακυκλώσω τώρα που το σκέφτομαι, έχω άλλη που χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς.

Επεξεργασμένο από TakisB
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Με μια λέξη: Ντουλάπα

Ξέρεις τι ειναι να σε κραζει η γυναικα σου οτι έχεις πιο πολλά ρούχα απο αυτην? Άστο...

  • Χαχα 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου