Προς το περιεχόμενο

Θέμα αξιοπιστίας τών συναλλαγών και τών μελών τού noiz


Βασίλης Κουρμπέτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Βασίλης Κουρμπέτης είπε

Γενικά ψάχνω μια fender stratocaster USA 90s με maple fretboard, λόγω pink floyd tribute μπάντας.

Ρωτάω από άγνοια, το maple το θες για αισθητικούς λόγους (επειδή τέτοια έπαιζε ο David) ή για παικτικους;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://smart.noiz.gr/details.php?id=535725&search_id=6720227

 

Αυτή δε μας κάνει Ε; Λίγο διαλυμένη; Είναι και Θεσσαλονίκη 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Δε μαζεύει το νόιζ μαλάκες. Απλά είναι πολλοί και είναι παντού. Ειδικά εκεί που υπάρχουν αγοραπωλησίες μεταξύ αγνώστων.

 

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, πλην της γραπτής κριτικής, δεν υπάρχει τρόπος τιμωρίας του μαλάκα πουθενά στον κόσμο. Καμία αξιοπιστία δεν πέφτει πολύ απλά γιατί δεν ευθύνεται η πλατφόρμα στο ότι τη χρησιμοποιούν και μαλάκες. Δεν τους προσφέρει κάτι ιδιαίτερο δηλαδή, κάποιο δώρο π.χ. ή κάποια ανταμοιβή ανάγωγης συμπεριφοράς. Απλά έχουν εισβάλλει και εδώ.

 

Ως λύση στο "θέμα" σου, θα σε συμβούλευα, όταν έχεις επαφή με άνθρωπο που δεν γνωρίζεις και με τον οποίο διαπραγματεύεσαι χρηματική συναλλαγή, να θεωρείς εξ αρχής ότι είναι μαλάκας. Προστατεύεις έτσι την αξία των χρημάτων σου και απογοητεύεσαι σπανιότερα.

Συμφωνώ με όλους ότι το νοιζ δεν ευθύνεται - άλλωστε, ποτέ δεν κατηγόρησα το νοιζ... 

Εκείνο που λέω είναι ότι, σε ανάλογη περίπτωση στην Αγγλία, όπου έζησα 15 χρόνια, το σαιτ θα λάμβανε κάποια μέτρα - όπως, πχ, αποκλεισμός για κάποιες μέρες στην πρώτη φάση, και, αν επαναληφθεί, μέχρι και μόνιμο αποκλεισμό... 

Νομίζετε ότι εκεί δεν έχει μαλάκες? Έχει, όμως και κανόνες που εφαρμόζονται - γιαυτό, πχ ένα μτχ αυτοκίνητο ή οποιαδήποτε συσκευή, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως περιγράφεται, γιατί αλλιώς τούς κόβουνε τον κώλο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

https://smart.noiz.gr/details.php?id=535725&search_id=6720227

 

Αυτή δε μας κάνει Ε; Λίγο διαλυμένη; Είναι και Θεσσαλονίκη 

Είναι και φίλος αυτός που τη δίνει - είμαι χρόνια στη μουσική σκηνή τής Θεσσαλονίκης και, λίγο πολύ, τους ξέρω όλους...

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που έχεις τη διάθεση να βοηθήσεις, το εκτιμώ ιδιαίτερα... 

Δεν είναι το διαλυμένη που με πειράζει, είναι το ότι είναι rosewood η ταστιέρα και δεν έχει θήκη... Και, επειδή το συζήτησα με το παιδί, έρχεται και με αλλαγμένους μαγνήτες... 

Ίσως, όμως, τη σκεφτώ σαν λύση ανάγκης... 

Και επειδή δε γνωριζόμαστε και είμαι καινούργιος στο forum, δεν είμαι πιτσιρικάς, είμαι κοντά στα 60, με μπάντες από τα 15 μου, ακόμα και στην παραμονή μου στην Αγγλία... Και το μόνο για το οποίο διαμαρτύρομαι είναι η έλλειψη αξιοπιστίας και εντιμότητας, πράγματα που εγώ τα θεωρώ αυτονόητα - ίσως εκεί είναι το λάθος μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ρωτάω από άγνοια, το maple το θες για αισθητικούς λόγους (επειδή τέτοια έπαιζε ο David) ή για παικτικους;

Και τα δύο... Και αισθητικά σε stratocaster μού αρέσει πιο πολύ το maple, αλλά και παικτικά έχει άλλο feeling και άλλο σκάσιμο... Βέβαια, ελλείψει άλλων επιλογών που μπορώ να αντέξω οικονομικά, μπορεί, τελικά, να συμβιβαστώ - αλλά ιδανικά θα ήθελα maple... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, LK είπε

Ηθικό δίδαγμα. 

ΠΟΤΕ δεν πουλάμε gibson για να πάρουμε fender 😆.

Συγνώμη δεν κρατήθηκα 😆

Αλλά και σοβαρά να το δεις...Η gibson είναι καλλίτερη επένδυση 😀

Σε εμένα το λες? Η gibson είναι σαφώς ανώτερη σε όλα - και πέρασαν πολλές από τα χέρια μου και, φυσικά, και τώρα έχω μία... Αλλά δεν παίζονται οι pink floyd με Gibson, με εξαίρεση το σόλο στο brick pt2, που είναι με les paul με p90 - κι εγώ έχω μια pink floyd tribute μπάντα... Και μόνο για αυτούς έχω αγαπήσει τη stratocaster... 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Βασίλης Κουρμπέτης είπε

Εκείνο που λέω είναι ότι, σε ανάλογη περίπτωση στην Αγγλία, όπου έζησα 15 χρόνια, το σαιτ θα λάμβανε κάποια μέτρα - όπως, πχ, αποκλεισμός για κάποιες μέρες στην πρώτη φάση, και, αν επαναληφθεί, μέχρι και μόνιμο αποκλεισμό... 

 

μα στην περίπτωση σου είχαν κάθε δικαίωμα να δώσουν την κιθάρα σε όποιον ήθελαν, ή και να αλλάξουν γνώμη και τελικά να μην την πουλήσουν σε κανέναν. Δεν είναι κάτι μεμπτό, ούτε ανήθικο. Το να μην τηρήσει τον λογο του, ήταν πολύ αγενές, αλλά μέχρι εκεί.

 

Αντιδρας υπερβολικά νομίζω, διότι δεν προφυλαξες τον εαυτο σου κατά την συναλλαγή. Όπως και να ‘χει, θα βρεις εύκολα στρατ, με λίγη υπομονή. 

  • Συμφωνώ 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Βασίλης Κουρμπέτης είπε

το σαιτ θα λάμβανε κάποια μέτρα - όπως, πχ, αποκλεισμός για κάποιες μέρες στην πρώτη φάση, και, αν επαναληφθεί, μέχρι και μόνιμο αποκλεισμό... 

Κανένα σάιτ, σε καμία χώρα του κόσμου, δεν μπορεί/νομιμοποιείται να λάβει μέτρα αν δεν έχουν παραβιαστεί οι κανόνες του στους οποίους όλοι έχουν συμφωνήσει κατά την εγγραφή τους. Στη δική σου περίπτωση, κανένας κανόνας δεν παραβιάστηκε. 

 

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Βασίλης Κουρμπέτης είπε

Σε εμένα το λες? Η gibson είναι σαφώς ανώτερη σε όλα - και πέρασαν πολλές από τα χέρια μου και, φυσικά, και τώρα έχω μία... Αλλά δεν παίζονται οι pink floyd με Gibson, με εξαίρεση το σόλο στο brick pt2, που είναι με les paul με p90 - κι εγώ έχω μια pink floyd tribute μπάντα... Και μόνο για αυτούς έχω αγαπήσει τη stratocaster... 

Κοίτα επενδυτικά μιλάω. 

Εγώ δεν έχω κατασταλάξει ακόμα (εδώ και 50 χρόνια δηλαδή) ποια μου αρέσει πιο πολύ. Δευτέρα Τετάρτη Π αρασκευή  είμαι fender. Τις άλλες gibson. Κυριακή ξεκουράζομαι 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

μα στην περίπτωση σου είχαν κάθε δικαίωμα να δώσουν την κιθάρα σε όποιον ήθελαν, ή και να αλλάξουν γνώμη και τελικά να μην την πουλήσουν σε κανέναν. Δεν είναι κάτι μεμπτό, ούτε ανήθικο. Το να μην τηρήσει τον λογο του, ήταν πολύ αγενές, αλλά μέχρι εκεί.

 

Αντιδρας υπερβολικά νομίζω, διότι δεν προφυλαξες τον εαυτο σου κατά την συναλλαγή. Όπως και να ‘χει, θα βρεις εύκολα στρατ, με λίγη υπομονή. 

Καμιά φορά σου λέει ''εντάξει το κλείσαμε'' και μετά αλλάζει γνώμη και αυτό είναι εκνευριστικό... Κάτι τέτοιους πια τους καταλαβαίνω από τον τόνο της φωνής ότι θα αλλάξουν γνώμη. Το θεωρώ βέβαιο και έτσι δεν απογοητεύομαι. Ναι μεν, αλλάδες οι λεγόμενοι

 

  • Like 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου