Προς το περιεχόμενο

Θέμα αξιοπιστίας τών συναλλαγών και τών μελών τού noiz


Βασίλης Κουρμπέτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ δεν είμαι ο Άρειος Πάγος για να δημιουργώ "δεδικασμένα".

Απλά that's the way I operate. 

Ξέρω ότι ο πωλητής με έχει ανάγκη,  όχι το αντίθετο. 

Κιθάρα πουλάει,όχι φαγητό. 

Είδος πολυτέλειας δηλαδή... που δεν το χω ανάγκη.

Θα το πάρω,  αν μου κάνει τη ζωή εύκολη. 

Βρε, έχει λογική αυτό.

Απλά, και για έναν πωλητή, δεν νομίζω να είναι εύκολο να βάλει το όποιο αντικείμενο σε ένα αυτοκίνητο και να το κάνει tour στους υποψήφιους αγοραστές.

Γι' αυτό λέω ότι θα ήταν πιο φρόνιμο το "έλα να συνεννοηθούμε πως θα γίνει να ελέγξω".

Και, αν, μια απ' τις επιλογές είναι το να δειγματιστεί κατ' οίκον, ευπρόσδεκτο.

  • Like 2

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Flotzen είπε

Βρε, έχει λογική αυτό.

Απλά, και για έναν πωλητή, δεν νομίζω να είναι εύκολο να βάλει το όποιο αντικείμενο σε ένα αυτοκίνητο και να το κάνει tour στους υποψήφιους αγοραστές.

Γι' αυτό λέω ότι θα ήταν πιο φρόνιμο το "έλα να συνεννοηθούμε πως θα γίνει να ελέγξω".

Και, αν, μια απ' τις επιλογές είναι το να δειγματιστεί κατ' οίκον, ευπρόσδεκτο.

Είπαμε. 

Την πώληση την κυνηγάει ο πωλητής....κατά τη δική μου άποψη (μπορεί και λάθος).

Αν δεν του είναι εύκολο....απλά μειώνονται οι πιθανότητες να την πουλήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Στην τελευταία κιθάρα που αγόρασα απο αγγελία, η συμφωνία μας ήταν η εξής απλή:

"Φέρε μου να τη δώ, και αν μου κάνει θα την πάρω".

Ούτε προκαταβολές , ούτε που είσαι να έρθω....ούτε κουραφέξαλα.

Και μιλάμε ότι ο πωλητής ήταν σε άλλο νομό από εμένα.....2,5 ώρες απόσταση.

Πρέπει ο τύπος να είχε να φάει μια βδομάδα.🤣 Αλλιώς δεν εξηγείται 2,5 ώρες ταξίδι για να σου δείξει την κιθάρα από κοντά. Αυτό πρέπει να είναι παγκόσμια πρώτη.😛

Προσωπικά όταν βάζω αγγελίες, γράφω πάντα ότι η τιμή είναι τελική, τον ακριβή τρόπο που θέλω να γίνει η συναλλαγή και η πληρωμή, και τονίζω ότι μηνύματα με παζάρια, προτάσεις συναλλαγής εκτός των τρόπων που έχω γράψει και προτάσεις για ανταλλαγές, Δεν θα απαντώνται. Και αυτό το κάνω γιατί το τι απίθανα πράγματα μού έχουν στείλει σε μηνύματα κατά καιρούς δεν περιγράφονται.

Από μαγκιές τύπου "διαθέτω τόσα, αν θες πες μου" (όπου "τόσα" = αγορά στη μισή τιμή πώλησης) ή ανταλλαγές με άσχετα εντελώς πράγματα, πχ κάποιος μου πρότεινε να ανταλλάξει κάτι...φωτιστικά οροφής! ή ένα...sax με το ΧΨ synth που πούλαγα, κι όλα αυτά αφού έγραφα καθαρά ότι "δεν ενδιαφέρομαι για ανταλλαγές". Οι πιο εκνευριστικοί είναι οι "γύφτουλες" που προσπαθούν να βγάλουν κι απ΄τη μύγα ξύγκι. Μου έχει τύχη πχ να πουλάω κάτι στο 45% της τιμής αγοράς (και να το γράφω αυτό στην αγγελία με λεπτομέρειες), και κάποιος υπερκαραγκιόζης να μου στέλνει μήνυμα και να κάνει παζάρια για να του κόψω ακόμα...5-10 ευρώ.

Όποιος θέλει λοιπόν αγοράζει στην τιμή που εγώ θέλω και με τον τρόπο που εγώ θέλω. Σε όποιον δεν αρέσει, στο καλό και να μην μας γράφει. 😴

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LK είπε

Στην τελευταία κιθάρα που αγόρασα απο αγγελία, η συμφωνία μας ήταν η εξής απλή:

"Φέρε μου να τη δώ, και αν μου κάνει θα την πάρω".

...Και μιλάμε ότι ο πωλητής ήταν σε άλλο νομό από εμένα.....2,5 ώρες απόσταση.

Αν όμως ενώ είχατε κανονίσει να στη φέρει να τη δείς, και ενώ είχες πουλήσει εν τω μεταξύ κοψοχρονιά μια άλλη για να τη χρηματοδοτήσεις, σου έλεγε μια μέρα πριν "άκυρο, βρήκα έναν εδώ που είμαι, που μου δίνει τα ίδια και γλιτώνω και το δρομολόγιο", θα ήταν σωστός, ή λάθος;

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πρέπει ο τύπος να είχε να φάει μια βδομάδα.🤣 Αλλιώς δεν εξηγείται 2,5 ώρες ταξίδι για να σου δείξει την κιθάρα από κοντά. Αυτό πρέπει να είναι παγκόσμια πρώτη.😛

 

 

Τα πράγματα είναι πιο απλά. 

Μου είπε ότι στις τάδε του μηνός θα περάσω από εκεί (από την πόλη σου) για να πάω εκεί (σε μια άλλη πόλη). Θα στην φέρω.

Περίμενα 3 εβδομάδες... και ήρθε ο άνθρωπος. 

Δεν βιαζόμουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, mkm είπε

Αν όμως ενώ είχατε κανονίσει να στη φέρει να τη δείς, και ενώ είχες πουλήσει εν τω μεταξύ κοψοχρονιά μια άλλη για να τη χρηματοδοτήσεις, σου έλεγε μια μέρα πριν "άκυρο, βρήκα έναν εδώ που είμαι, που μου δίνει τα ίδια και γλιτώνω και το δρομολόγιο", θα ήταν σωστός, ή λάθος;

Θα ήταν σωστός  

Διότι οι διαπραγματεύσεις μας δεν είχαν ολοκληρωθεί. 

Είχαν μόλις αρχίσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Θα ήταν σωστός  

Διότι οι διαπραγματεύσεις μας δεν είχαν ολοκληρωθεί. 

Είχαν μόλις αρχίσει. 

Αυτό είναι λίγο........ νομότυπο😀

 Με εμένα έγινε το ίδιο πριν λίγες μέρες από ένα άλλο site για μνήμες και έγινε κάτι ανάλογο, ενώ μου τις έκλεισε και με καθυστέρησε 3 μέρες, τελικά είπε κάτι ανάλογο, πως τις έδωσε αλλού γιατί τον βόλεψε καλύτερα.

 Αυτό είπε. Δεν ξέρουμε αν είναι η αλήθεια. Είναι η αλήθεια του. Για εμένα όμως πλέον αυτός είναι αναξιόπιστος και δεν είναι σωστός και θα ήθελα πολύ να τον έσπρωχνα δυνατά, να ούρλιαζα και να έφευγα χοροπηδώντας για να ηρεμήσω, να συγκρατήσω τα νεύρα μου🤣

  • Ευχαριστώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Μου είπε ότι στις τάδε του μηνός θα περάσω από εκεί (από την πόλη σου) για να πάω εκεί (σε μια άλλη πόλη).

Εντάξει, αυτό είναι άλλο, ήσουν στο δρόμο του, οπότε οκ.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Superfunk είπε

@Βασίλης Κουρμπέτης  10 σελιδες νημα και κανεις δεν σου ειπε την ΠΡΟΦΑΝΗ λυση:

 

Παρε ανθρωπΑ μου μια TELECASTER να δεις φως...stratocaster & pItses Blue......

 

 

Είπα και εγώ...

Δεν θα πέσει... παραίνεση; 😂

Σχεδόν είχα αρχίσει να ανησυχώ.

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

 

Από μαγκιές τύπου "διαθέτω τόσα, αν θες πες μου" (όπου "τόσα" = αγορά στη μισή τιμή πώλησης)

 

αυτο να ειμαι ειλικρινης δεν εχω καταλαβει γτ ειναι μεμτο!Το εχω διαβασει και απο αρκετους....το εχω κανει καποιες φορες,ειτε γτ πιστευα οτι το αντικειμενο το εδινε λιγο τσιμπημενα,ειτε γτ οντως τοσα διεθετα εκεινη τη στιγμη....απο μαγκια παντως δεν το εκανα σιγουρα...

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου