Προς το περιεχόμενο

Θέμα αξιοπιστίας τών συναλλαγών και τών μελών τού noiz


Βασίλης Κουρμπέτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Εσύ είσαι ο OP (original poster)

Εγώ θα την έδινα στον τύπο που μου δίνει €2Κ παραπάνω, και θα ενημέρωνα τον Χ ενδιαφερόμενο γιατί δεν τον προτίμησα τελικά, και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβαινε. Πιστεύω ότι το 99,9% των πωλητών αυτό θα έκανε, ας είμαστε ειλικρινείς. Όλα τελικά είναι θέμα τιμής. Αν πούλαγα πχ ένα synth στο €1Κ και κανόνιζα να το δώσω σε κάποιον, και στο καπάκι εμφανιζόταν κάποιος άλλος δίνοντας μου €3Κ, φυσικά και θα διάλεγα τον τύπο με τα €3Κ. Αν όμως εμφανιζόταν κάποιος άλλος και έδινε €1,2Κ, θα το έδινα στον πρώτο με €1Κ. 

Είναι θέμα τιμής όπως είπα, αν η διαφορά είναι μεγάλη κανείς δεν θα πει όχι.

Ίσως λίγο υπερβολική η διαφορά που λες, εδώ δε μιλάμε για τέτοια νούμερα, μιλάμε για 100-200 ευρώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Μετά από 9-10 σελίδες καταλήγουμε ΠΑΛΙ στο ερώτημα του υπεργηρου Μαραθώνα, αν και ξέρουμε πλέον πως δεν είσαι ανήλικος και όχι μόνο δεν είσαι ανήλικος, αλλά είσαι και κωλόγερος, οπότε αναμφίβολα θα έπρεπε να γνωρίζεις, τη παλιά διαφήμιση που έλεγε, πως ''Η ΖΩΗ ΕΊΝΑΙ ΣΚΛΗΡΉ ΧΩΡΙΣ ΣΟΥΠΛΙΝ''...ίσως βέβαια αυτή τη διαφήμιση, να μην την είχες δει εν τη απουσία σου εις την Ογγλετερία τότε, αλλά και πάλι ρε φίλε, Ήμαρτόνε δλδ.

Παίξαμε και χάσαμε, όχι πια δάκρυα, που έλεγε μια άλλη διαφήμιση

Λυπάμαι ειλικρινά αν δε βλέπεις το νόημα σε όλο αυτό, λέει πολλά... 

Όσο για το σχόλιο τού Μαραθώνα, προτιμώ να το αγνοήσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Βασίλης Κουρμπέτης είπε

Ίσως λίγο υπερβολική η διαφορά που λες, εδώ δε μιλάμε για τέτοια νούμερα, μιλάμε για 100-200 ευρώ... 

Ναι, υπερβολική η διαφορά, για να πω ότι "όλοι έχουν την τιμή τους". Τώρα για 100-200 ευρώ παραπάνω, σου είπα τι θα έκανα.

Βέβαια, παίζει ρόλο και για τι δίνει ο άλλος €200 παραπάνω. Αν ας πούμε πουλάω ένα CD €10 και κάποιος περίεργος για τον ΧΨ λόγο μου δώσει €200 παραπάνω, ε...θα το πάρει.😁 Αν όμως πουλάω το αμάξι μου στα €20Κ, κανονίσω με κάποιον να το πάρει, κι έρθει ένα τρίτος και μου δώσει €200 παραπάνω, ο τρίτος θα πάρει....ξέρεις τι.😌

Αν είναι να χαλάσεις μια συμφωνία, τουλάχιστον ας το κάνεις για καποιον πραγματικά σοβαρό λόγο (ποσό).😎

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μερικές σκέψεις μου για τις αγορές από αγγελίες (και γενικά τις αγορές μεταχειρισμένων)

Γενικά για την ψυχολογία του πωλητή - αγοραστή.

Ο αγοραστής έχει το πάνω χέρι.

Να μην είναι  ηττοπαθής - βιαστικός- ανυπόμονος.

Αυτός έχει το μετρητό- αυτός κάνει κουμάντο της διαδικασίας in my books.

O πωλήτής "καίγεται" (για όποιο λόγο ) να πουλήσει.

Γι' αυτό δεν μου αρέσει το "ύφος" σε πολλές αγγελίες και φυσικά τις προσπερνώ..και φυσικά μένουν ως αγγελίες για ΠΑΝΤΑ (ποτέ δεν ολοκληρώνεται η πώληση).

Τα ¨δεν στέλνω". "δεν απαντώ σε μηνήματα" τα "χέρι με χέρι"  , και γενικά το ύφος 1000  καρδιναλίων δεν....

Την πώληση την κυνηγάει ..... ο πωλήτής.

Στην τελευταία κιθάρα που αγόρασα απο αγγελία, η συμφωνία μας ήταν η εξής απλή:

"Φέρε μου να τη δώ, και αν μου κάνει θα την πάρω".

Ούτε προκαταβολές , ούτε που είσαι να έρθω....ούτε κουραφέξαλα.

Και μιλάμε ότι ο πωλητής ήταν σε άλλο νομό από εμένα.....2,5 ώρες απόσταση.

Την έφερε. Την είδα με την ησυχία μου, μου έκανε , την πήρα.

Έχω πάρει και στα τυφλά πράγματα απο αγγελίες....μέχρι 100 € , οπού εκεί ήμουν διατεθημένος να πάρω το ρίσκο για το μικροποσό αυτό, αλλά φυσικά ΜΟΝΟ με αντικαταβολή (το ρίσκο ήταν να ηθελε κάποια επισκευή.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, LK είπε

μένουν ως αγγελίες για ΠΑΝΤΑ (ποτέ δεν ολοκληρώνεται η πώληση).

Υπάρχει ένας Hot Rod III στη Θεσσαλονίκη (από πριν μπω στην παρέα του noiz) που είναι 750€ ακατέβατα. Ε μετά από 3 χρόνια το παλικάρι την έκανε ...740€... 😄😄😄

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Βασίλης Κουρμπέτης  10 σελιδες νημα και κανεις δεν σου ειπε την ΠΡΟΦΑΝΗ λυση:

 

Παρε ανθρωπΑ μου μια TELECASTER να δεις φως...stratocaster & pItses Blue......

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Μερικές σκέψεις μου για τις αγορές από αγγελίες (και γενικά τις αγορές μεταχειρισμένων)

Γενικά για την ψυχολογία του πωλητή - αγοραστή.

Ο αγοραστής έχει το πάνω χέρι.

Να μην είναι  ηττοπαθής - βιαστικός- ανυπόμονος.

Αυτός έχει το μετρητό- αυτός κάνει κουμάντο της διαδικασίας in my books.

O πωλήτής "καίγεται" (για όποιο λόγο ) να πουλήσει.

Γι' αυτό δεν μου αρέσει το "ύφος" σε πολλές αγγελίες και φυσικά τις προσπερνώ..και φυσικά μένουν ως αγγελίες για ΠΑΝΤΑ (ποτέ δεν ολοκληρώνεται η πώληση).

Τα ¨δεν στέλνω". "δεν απαντώ σε μηνήματα" τα "χέρι με χέρι"  , και γενικά το ύφος 1000  καρδιναλίων δεν....

Την πώληση την κυνηγάει ..... ο πωλήτής.

Στην τελευταία κιθάρα που αγόρασα απο αγγελία, η συμφωνία μας ήταν η εξής απλή:

"Φέρε μου να τη δώ, και αν μου κάνει θα την πάρω".

Ούτε προκαταβολές , ούτε που είσαι να έρθω....ούτε κουραφέξαλα.

Και μιλάμε ότι ο πωλητής ήταν σε άλλο νομό από εμένα.....2,5 ώρες απόσταση.

Την έφερε. Την είδα με την ησυχία μου, μου έκανε , την πήρα.

Έχω πάρει και στα τυφλά πράγματα απο αγγελίες....μέχρι 100 € , οπού εκεί ήμουν διατεθημένος να πάρω το ρίσκο για το μικροποσό αυτό, αλλά φυσικά ΜΟΝΟ με αντικαταβολή (το ρίσκο ήταν να ηθελε κάποια επισκευή.)

Δε συμφωνώ σε γενικές γραμμές.

 

Ύφος 1000 καρδιναλίων είναι και ο κάθε απίθανος (και είναι πολλοί) που πουλάς αντικείμενο αξίας 400 ευρώ και σου στέλνει μήνυμα και σου λέει "διατίθεμαι να το αγοράσω για 100ευρώ". Εκεί γιατι να απαντήσω ακριβώς και να χαλάσουμε την ευγένειά μας? Δεν διατίθεμαι να πουλήσω για την οποιαδήποτε τιμή έρθει στον ύπνο του καθενός. Άλλο να σου πει "έχει 400, να το κάνουμε 380 ή 350" όπου ενδεχομένως να το σκεφτώ. Και το λέω γιατι προσωπικά όταν βάζω αγγελία, έχω πάντα λάβει υπ όψιν σε τι τιμή παίζει το αντικείμενο διεθνώς και η τιμή είναι προσαρμοσμένη.

 

 

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Shelter είπε

Δε συμφωνώ σε γενικές γραμμές.

 

Ύφος 1000 καρδιναλίων είναι και ο κάθε απίθανος (και είναι πολλοί) που πουλάς αντικείμενο αξίας 400 ευρώ και σου στέλνει μήνυμα και σου λέει "διατίθεμαι να το αγοράσω για 100ευρώ". Εκεί γιατι να απαντήσω ακριβώς και να χαλάσουμε την ευγένειά μας? Δεν διατίθεμαι να πουλήσω για την οποιαδήποτε τιμή έρθει στον ύπνο του καθενός. Άλλο να σου πει "έχει 400, να το κάνουμε 380 ή 350" όπου ενδεχομένως να το σκεφτώ. Και το λέω γιατι προσωπικά όταν βάζω αγγελία, έχω πάντα λάβει υπ όψιν σε τι τιμή παίζει το αντικείμενο διεθνώς και η τιμή είναι προσαρμοσμένη.

 

 

Άλλο αυτό που λες.

Το "δεν απαντάω σε μηνύματα " το έχω δει σε αγγελία γραμμένο. 

Δηλαδή πως θα συνεννοηθούμε βρε αδερφέ; Με φαξ;😆

Παζάρια δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου.

Έδωσα μόνο προσφορά, όταν δεν υπήρχε καν αναφερόμενη τιμή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Φέρε μου να τη δώ, και αν μου κάνει θα την πάρω

Γκουντ μόρνινγκ.

Με το παραπάνω διαφωνώ καθέτως και καλά θα ήταν να μην δημιουργείται δεδικασμένο.

Το "έλα να συνεννοηθούμε πως θα γίνει να την ελέγξω" είναι πιο ρεαλιστικό.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τα υπόλοιπα.

Και, όπως έχω πει και σε παλιότερο θέμα σχετικά με τις αγγελίες, λίγος πολιτισμός δεν βλάπτει κανέναν.

Both sides included.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Γκουντ μόρνινγκ.

Με το παραπάνω διαφωνώ καθέτως και καλά θα ήταν να μην δημιουργείται δεδικασμένο.

 

Εγώ δεν είμαι ο Άρειος Πάγος για να δημιουργώ "δεδικασμένα".

Απλά that's the way I operate. 

Ξέρω ότι ο πωλητής με έχει ανάγκη,  όχι το αντίθετο. 

Κιθάρα πουλάει,όχι φαγητό. 

Είδος πολυτέλειας δηλαδή... που δεν το χω ανάγκη.

Θα το πάρω,  αν μου κάνει τη ζωή εύκολη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου