Προς το περιεχόμενο

Θέμα αξιοπιστίας τών συναλλαγών και τών μελών τού noiz


Βασίλης Κουρμπέτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Βασίλη κυνηγάς την ουρά σου μου φαίνεται. Κανόνες υπάρχουν για τα πράγματα που μπορούν να εντοπιστούν ακριβώς και να αποδειχθούν. Επίσημοι κανόνες εναντίον της ανηθικότητας, της αγένειος, της επιπολαιότητας, της πονηριάς κλπ κλπ κλπ. δεν μπορούν πουθενά και ποτέ να θεσπιστούν γιατί όλα αυτά, ούτε αποδεικνύονται, ούτε είναι αντικειμενικά.

 

Να στο κάνω πιο λιανά: Εσύ ξεκίνησες ένα νήμα παραπονούμενος για αγενή/ανήθικη συμπεριφορά κατ' επανάληψη. Έστω ότι η διοίκηση αποφασίζει να επιληφθεί και να "τιμωρήσει" τους ενόχους. Έχεις καμιά απόδειξη για όλα αυτά που λες ή πρέπει η διοίκηση να σε πιστέψει γιατί είσαι καλός άνθρωπος; 

 

Επίσης δεν πρέπει να ληφθεί υπόψη και η κατάθεση της "άλλης" πλευράς; Με λίγα λόγια δηλαδή, ζητάς μια εξωθεσμική δικαστική διαδικασία, για ένα θέμα που σε ενόχλησε. 

 

Είναι προφανές νομίζω γιατί όλα τα παραπάνω είναι αδύνατο να γίνουν.

Έχω τα μηνύματα που ανταλλάξαμε, αν αυτό εννοείς - και υπήρξαν και τηλέφωνσ, που, δυστυχώς, δεν αποδεικνύονται... 

Δεν ζητάω, αυτή τη στιγμή τίποτε, φίλε μου, ξερω ότι δε μπορεί να γίνει κάτι... Αναφορά και παράπονο, κάνω - και μια αναπόφευκτη σύγκριση με το έξω... 

Και δεν κυνηγάω την ουρά μου, ξερω πως δε μπορώ να αλλάξω κάτι... Αυτό, όμως, δε με κάνει λιγότερο θυμωμένο ή ριγμένο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
58 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Από περιέργεια, η αγοραπωλησία μεταχειρισμένων κατά πόσο είναι νόμιμη; Από κιθάρες μέχρι εισιτήρια για τους Oasis στη μαύρη αγορά, ο πωλητής μπορεί να πουλάει ότι θέλει όσο θέλει;

Μια χαρά νόμιμη είναι. 

Το ποσό πουλάει κάποιος- η τιμή είναι "η πρόσκληση για την κατάρτιση σύμβασης" .

Αν ο άλλος δεχθεί,  μια χαρά νόμιμη είναι. 

Εκτός αν υπάρχει λόγος άκυρης δίκαιοπραξίας διότι αυτός που δέχθηκε το υπερβολικό πόσο ήταν π.χ περιορισμένης αντίληψης (θεμα απόδειξης). 

Διατίμηση δεν υπάρχει πάντως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, LK είπε

Παιδιά , τεχνικά - νομικά ο @Βασίλης Κουρμπέτης  έχει δίκιο (είναι θέμα απόδειξης βέβαια των γεγονότων ).

Υπάρχουν τα άρθρα 197 και 198 παρ. 1 του Αστικού Κώδικα , που ρυθμίζουν το θέμα "της ευθύνης από τις διαπραγματεύσεις".

 

Σε μία τέτοια περίπτωση εκείνος που ματαίωσε τη σύμβαση μη τηρώντας τη συμπεριφορά, που επιβάλλουν η καλή πίστη και τα συναλλακτικά ήθη, είναι υποχρεωμένος να ανορθώσει τη ζημία την οποία υπέστη ο αντισυμβαλλόμενος που πίστεψε ως επικείμενη την κατάρτισή της. Ως ζημία νοείται το καλούμενο αρνητικό της σύμβασης διαφέρον ή διαφέρον εμπιστοσύνης, δηλαδή η ζημία που υπέστη ο διαπραγματευόμενος επειδή πίστεψε στην κατάρτιση της σύμβασης και την οποία θα είχε αποφύγει αν από την αρχή τηρούσε αρνητική στάση.

 

Με απλά λόγια στην περίπτωση που μιλάμε, αν η μεταχειρισμένη κιθάρα που είχαν συμφωνήσει να αγοράσει ο Op έκανε 800 ευρώ και πλέον μια ίδια (ίδιας χρονολογίας -μοντέλο- κατάσταση ) κάνει 1000 ευρώ , το αρνητικό διαφέρον (η ζημία) του υποψήφιου  αγοραστή είναι 1000-800= 200 ευρώ.

Σε ευχαριστώ πολύ, φίλε μου, εγώ ξέρω ότι έχω δίκιο, αλλά ξέρω και ότι δε θα το βρω... Απλά εκφράζω παράπονο, αναφορά/καταγγελία και ρωτάω πώς θα γίνει τέτοιες πρακτικές να αποφευχθούν στο μέλλον, γιατί δε βλέπω κάποιον τρόπο - βλέπεις ότι έτυχε και μού συνεβη 2 φορές μέσα σε 20 μέρες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Κάνε όμως μια αναγωγή για ένα αλλα μεταχειρισμένο αντικείμενο που πωλείται από ιδιώτη,  αλλά μεγάλης αξίας, πχ ένα σπίτι στην Κηφισιά και θα καταλάβεις γιατί υπάρχει νομοθετημενη η ευθύνη κατά τις διαπραγματεύσεις. 

Εκεί πάμε αλλού, και φυσικά έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς δικαστικά σε περιπτώσεις που παίζονται κάποιες δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ. Αλλά εδώ μιλάμε για καθημερινές αγοροπωλησίες για φτηνο-μικροπράγματα μεταξύ ιδιωτών.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Εκεί πάμε αλλού, και φυσικά έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς δικαστικά σε περιπτώσεις που παίζονται κάποιες δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ. Αλλά εδώ μιλάμε για καθημερινές αγοροπωλησίες για φτηνο-μικροπράγματα μεταξύ ιδιωτών.

Είπαμε τη θεωρία. 

Απλά. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης Κουρμπέτης είπε

Απλά εκφράζω παράπονο, αναφορά/καταγγελία και ρωτάω πώς θα γίνει τέτοιες πρακτικές να αποφευχθούν στο μέλλον, γιατί δε βλέπω κάποιον τρόπο - βλέπεις ότι έτυχε και μού συνεβη 2 φορές μέσα σε 20 μέρες... 

Μήπως έκανες κι εσύ κάτι λάθος;;

Υ.Γ. Και με Gibson μια χαρά παίζεις Pink Floyd. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης Κουρμπέτης είπε

Και αυτές που είχα το πρόβλημα ήταν μια fender stratocaster Ritchie Blackmore Japan και μια fender stratocaster USA 1993 με tbx tone control... 

Γενικά ψάχνω μια fender stratocaster USA 90s με maple fretboard, λόγω pink floyd tribute μπάντας... Αλλά έτσι όπως πήγαν τα πράγματα, δε με βλέπω να την παίρνω σύντομα - ο τύπος την έδινε €800 και η επόμενη που βρήκα είναι στα €1200...

Oπότε η μία κιθάρα που βρήκες και χάλασε η δουλειά είναι με RW και γιαπωνέζα. Εσύ ψάχνεις usa και maple, οπότε τι σε νοιάζει?

 

Πάρε αυτή εδώ και βάλε ένα pickguard DG πάνω ή άλλαξε pickguard και βάλε μονό bridge

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Όπως και να ‘χει, θα βρεις εύκολα στρατ, με λίγη υπομονή. 

Αυτό. Πραγματικά, ειδικά κάνα τρίμηνο πριν είχε γεμίσει ο τόπος. 

Καμία White Falcon player's edition πότε θα ανέβει να δούμε άσπρη μέρα...

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης Κουρμπέτης είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, φίλε μου, εγώ ξέρω ότι έχω δίκιο, αλλά ξέρω και ότι δε θα το βρω... Απλά εκφράζω παράπονο, αναφορά/καταγγελία και ρωτάω πώς θα γίνει τέτοιες πρακτικές να αποφευχθούν στο μέλλον, γιατί δε βλέπω κάποιον τρόπο - βλέπεις ότι έτυχε και μού συνεβη 2 φορές μέσα σε 20 μέρες... 

Το καταλαβαίνεις από την φωνή και αυτά που λέει αν είναι από το τηλέφωνο, από κοντά έχεις επιπλέον το σουλούπι το οποίο πάλι λέει πολλά

  • Like 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Βασίλης Κουρμπέτης είπε

βλέπεις ότι έτυχε και μού συνεβη 2 φορές μέσα σε 20 μέρες... 

Στη μία περίπτωση μπορούμε ν πούμε ότι δεν έγινε σκόπιμα γιατί ο άνθρωπος μπορεί να έστειλε όντως λάθος το iban του και αφού είδε ότι δεν μπήκαν χρήματα να την πούλησε αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου