Προς το περιεχόμενο

ήξεις αφήξεις....


sultan of string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sultan of string είπε

ευχαριστώ.

Πληροφορίες, για να είμαι ειλικρινής δεν τις έχω άμεσα. Πρέπει να τις συγκεντρώσω.

Θυμάμαι πλαϊνά και πλάτη είναι μαόνι Ονδούρας και το καπάκι έλατο engelman. Τα άλλα δεν τα θυμάμαι.

Είναι τύπου double O.

Ο κατασκευαστής είναι έλληνας που εδρεύει στο Βέλγιο

 

Κατάλαβα - μου πήρε λίγο sleuthing γιατι δε θυμόμουν το όνομα αρχικά, αλλά εν τέλει καλά θυμόμουν που είχα ξαναδεί αυτό το χαρακτηριστικό τελείωμα στην ταστιέρα. Δε λέω τίποτα άλλο να μη χαλάσω το πέπλο μυστηρίου μουαχαχαχαχα.

Να την χαρείς, φαίνεται ωραίο όργανο και να μας ανεβάσεις και άλλο υλικό ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, odis13 said:

 

Κατάλαβα - μου πήρε λίγο sleuthing γιατι δε θυμόμουν το όνομα αρχικά, αλλά εν τέλει καλά θυμόμουν που είχα ξαναδεί αυτό το χαρακτηριστικό τελείωμα στην ταστιέρα. Δε λέω τίποτα άλλο να μη χαλάσω το πέπλο μυστηρίου μουαχαχαχαχα.

Να την χαρείς, φαίνεται ωραίο όργανο και να μας ανεβάσεις και άλλο υλικό ε!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι καλο εργαλειο και οχι μονο οπτικά. 

Παιζει με ξεχωριστο τροπο, ακουγεται πλούσια σε αρμονικες, βγαζει "δικο της" reverb, μυριζει αναλογα με το πως παιζεις, κραταει κουρδισμα και γενικα ειναι τετοιος ο ηχος της που συγχωρει ακομα και ελαφρια προβληματα κακού κουρδισματος (αυτο το τελευταιο ειναι δυσκολο να το περιγραψεις).

Το προβλημα για μενα ειναι η μεταβαση απο το ηλεκτρικο παιξιμο στο ακουστικό και κυρίως στο να βρω τρόπο να "πιάσω" τον ηχο της στην καρτα, κατι στο οποιο εχω αναφερθεί παλιότερα αλλα και η επιλογή των χορδών μια και μεχρι τωρα δεν μπορω να συνηθισω τις elixir.

Για τα κατασκευαστικα θα βρω υλικο υπάρχει έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sultan of string είπε

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι καλο εργαλειο και οχι μονο οπτικά. 

Παιζει με ξεχωριστο τροπο, ακουγεται πλούσια σε αρμονικες, βγαζει "δικο της" reverb, μυριζει αναλογα με το πως παιζεις, κραταει κουρδισμα και γενικα ειναι τετοιος ο ηχος της που συγχωρει ακομα και ελαφρια προβληματα κακού κουρδισματος (αυτο το τελευταιο ειναι δυσκολο να το περιγραψεις).

Το προβλημα για μενα ειναι η μεταβαση απο το ηλεκτρικο παιξιμο στο ακουστικό και κυρίως στο να βρω τρόπο να "πιάσω" τον ηχο της στην καρτα, κατι στο οποιο εχω αναφερθεί παλιότερα αλλα και η επιλογή των χορδών μια και μεχρι τωρα δεν μπορω να συνηθισω τις elixir.

Για τα κατασκευαστικα θα βρω υλικο υπάρχει έξω.

Ποιο σετ elixir φοραει? Διατομη και τυπο πες μας…

ανεβασε και τις φωτο που χρωστας…

Επεξεργασμένο από nklshp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, nklshp said:

Ποιο σετ elixir φοραει? Διατομη και τυπο πες μας…

ανεβασε και τις φωτο που χρωστας…

11-52 nanoweb 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισυναπτω την απαντηση που σου δωσα πριν δυο μηνες…
 

Παιζω πολλα χρονια με elixir στις ακουστικες (στις ηλεκτρικες δεν ειμαι πιστος). Δεν κοιταξα ποτε πισω, εχουν εναν ιδιαιτερο ηχο στις υψηλες συχνοτητες (που σε πολλους δεν αρεσει)  κραταει ομως στον χρονο…

Πριν απο μερικους μηνες αρχισα να πειραματιζομαι και με ανθεκτικες martin …lifespan 2.0. , δεν εχω καταληξει. Ουτε καν σε ποιες κιθαρες θα βαλω 12αρες η 11αρες, η 80/20 η phosphor bronze. Ειμαι ακομη στην αρχη.
 Και θα συνεχισω με D’ addario XT, extended life μου εστειλε δυο σετ δωρο η Larrivee 12αρες.

 

Συνεχιζω να ψαχνομαι…

προς το παρον …

στην Larrivee L10 εχω κλεισει με D’ addario XT, extended life 12 αρες

στο A43 B του Αδωνη ψαχνομαι με Martin Lifespan 11αρες…ποτε 80/20 ποτε phosphor bronze.

και στην Martin EC 000 28 εχω ξεμεινει με Elixir Nanoweb 12 αρες την εχω συνηθισει, αλλα σκεπτομαι να αρχισω ξανα τα πειραματα…

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sultan of string είπε

ευωδιάζουν τα βερνίκια, ανάλογα με το τι παίζεις και πως....🙂

Σταματήστε να μυρίζετε (τα) βερνίκια, δεν κάνει καλό...

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sultan of string είπε

ευωδιάζουν τα βερνίκια, ανάλογα με το τι παίζεις και πως....🙂

Ή μπορεί να ΄χει πέσει φάρμακο για τυχόν έντομα.

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, nklshp said:

 

επισυναπτω την απαντηση που σου δωσα πριν δυο μηνες…
 

Παιζω πολλα χρονια με elixir στις ακουστικες (στις ηλεκτρικες δεν ειμαι πιστος). Δεν κοιταξα ποτε πισω, εχουν εναν ιδιαιτερο ηχο στις υψηλες συχνοτητες (που σε πολλους δεν αρεσει)  κραταει ομως στον χρονο…

Πριν απο μερικους μηνες αρχισα να πειραματιζομαι και με ανθεκτικες martin …lifespan 2.0. , δεν εχω καταληξει. Ουτε καν σε ποιες κιθαρες θα βαλω 12αρες η 11αρες, η 80/20 η phosphor bronze. Ειμαι ακομη στην αρχη.
 Και θα συνεχισω με D’ addario XT, extended life μου εστειλε δυο σετ δωρο η Larrivee 12αρες.

 

Συνεχιζω να ψαχνομαι…

προς το παρον …

στην Larrivee L10 εχω κλεισει με D’ addario XT, extended life 12 αρες

στο A43 B του Αδωνη ψαχνομαι με Martin Lifespan 11αρες…ποτε 80/20 ποτε phosphor bronze.

και στην Martin EC 000 28 εχω ξεμεινει με Elixir Nanoweb 12 αρες την εχω συνηθισει, αλλα σκεπτομαι να αρχισω ξανα τα πειραματα…

 

 

Δεν με βολευουν καθολου στην παραμικρη υποψια σηκωματος...οχι οτι τα κυνηγάω στις ακουστικες και εχω 11αρες...που να ηταν 12ρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου