Προς το περιεχόμενο

pc build 2024


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, LK είπε

Ό,τι ετοιματζίδικο και να πάρεις στα 1000 ευρώ,  είναι overkill για τη χρήση που το θες.

 

Αυτό ισχύει!

Αλλάζεις το i7 με i5, και το 16 με 8, και πέφτει η τιμή αρκετά.

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεμέ δε συζητάμε για 8 GB RAM πλέον, το 16 είναι το ελάχιστο. Τα windows 11 (που θα τρέχει εκ των πραγμάτων το καινούριο σύστημα) σε απολύτως idle κατάσταση, καταλαμβάνουν ήδη 4GB. Οπότε κατ' ουσία, σου μένουν άλλα 4 για να κάνεις οτιδήποτε έξτρα. 

 

Όσον αφορά το δίσκο, μπορεί κανείς να δουλέψει και με 256 GB, αρκεί να έχει μπόλικο χώρο σε εξωτερικούς σκληρούς. 

 

Από την άποψη του επεξεργαστή και i3/Ryzen 3 πρόσφατης γενιάς αρκούν για τη χρήση που θα κάνεις. Φυσικά πηγαίνοντας σε ανώτερα μοντέλα, επεκτείνεις και τη διάρκεια ζωής του συστήματος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις.

 

@Alex Raptakis: ok, αλλα οι τιμες που εχεις μαζεψει ειναι χωρις συναρμολογηση. Μεσα στην τιμη του δικου μου build περιλαμβανεται μαζι με εγγυηση του καταστηματος. Καταλαβαινω οτι ειναι άκυρο κοστος για τους περισσοτερους, αλλα δεν εχω το χρονο και θέλω να εχω το κεφαλι μου καπως ήσυχο. 

 

@trolley: ήμουν fan των dell since always, αλλά τελευταία εχουν ριξει πολυ την ποιότητα κατασκευής και δεν τα συμπαθώ τόσο (εχουμε κι εμεις στο γραφείο μόνο dell και βλεπω τα πιο προσφατα πόσο υστερούν ποιοτικά και σε αξιοπιστία). Επίσης, αν οι απαιτήσεις μου είναι τοσο χαμηλές (16ram, 500ssd) πώς καο δεν προτείνεις mac mini? (και το θέμα γινεται 49 σελίδες)

 

για os, παράλειψη, σκοπευω να βαλω win10 pro, εκτός αν πειτε εσεις για win11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, blue είπε

ήμουν fan

Sorry για το offtopic αλλά έπρεπε να το πω: Συγχαρητήρια. Είσαι ένας από τους περίπου είκοσι Έλληνες που δεν μπερδεύουν το fun με το fan.

 

6 λεπτά πριν, blue είπε

σκοπευω να βαλω win10 pro

 

Να βάλεις. Aπλά υπόψιν ότι η υποστήριξη από τη Microsoft λήγει σε ένα χρόνο. Τουτέστιν τέλος τα updates και τα fixes οπότε θα χρειαστεί σε ένα ήδη στημένο και καλιμπραρισμένο σύστημα να βάλεις νέο λειτουργικό από πάνω. Η διαδικασία γίνεται εν γένει στρωτά και χωρίς προβλήματα αλλά ποιος ο λόγος να μη βάλεις 11 από τώρα; Τα 11 έχουν δοκιμαστεί επαρκώς και είναι παραπάνω από solid.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ενθάρυνα και εγώ την απόκτηση έτοιμου - branded -  pc , εαν κάποιος δεν έχει πολύ εξειδικευμένες γνώσεις (τύπου ΟΕΜ) για να φτιαξει δικό του build, ή εαν δε θέλει να αλλάζει parts ανα τακτά χρονικά διαστήματα για να ακολουθεί την εξέλιξη της τεχνολογίας. 

Επεξεργασμένο από Στάθης Π.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, blue είπε

για os, παράλειψη, σκοπευω να βαλω win10 pro, εκτός αν πειτε εσεις για win11

 

Πολλά από τα "ετοιματζίδικα" έρχονται με Windows 10, οπότε πρέπει να είσαι βέβαιος ότι υπάρχει η απαραίτητη σήμανση πως αναβαθμίζονται σε Windows 11 (κάτι που θα κάνουν μόνα τους). Τα Windows 11 είναι η μόνη λογική επιλογή για ένα μηχάνημα που αγοράζεται/στήνεται το 2024.

 

Δεν επιβεβαιώνω την εμπειρία σου με τα Dell, αλλά για να το λες κάτι θα έχεις δει. Γενικά, τα μηχανήματα (ή τα αυτοκινητα π.χ.) δεν φτιάχνονται για πολλά-πολλά στην εποχή μας, αλλά τα μικρά PC, αναμένεται να έχουν υψηλή ποιότητα κατασκευής και καλή εσωτερική αρχιτεκτονική, αλλιώς θα λαμπαδιάσουν.

 

20 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Είσαι ένας από τους περίπου είκοσι Έλληνες που δεν μπερδεύουν το fun με το fan.

 

Ναι, αλλά μπερδεύει το "και" με το "καο".

 

27 λεπτά πριν, blue είπε

Επίσης, αν οι απαιτήσεις μου είναι τοσο χαμηλές (16ram, 500ssd) πώς καο δεν προτείνεις mac mini?

 

Διότι, είπες ότι θέλεις computer,  όχι τασάκι.

Αυτές πάντως δεν είναι χαμηλές απαιτήσεις, απλώς έχουμε κακομάθει.

Αν έχεις κατεβασμένη διοκοθήκη των 9 Exabyte, τότε θες κάτι διαφορετικό από αυτό που προτείνω.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, trolley said:

 

Η συμβουλή μου είναι ΜΟΝΟ προς τον Blue.

 

γιατί βρε κουμπάρε?

η δική μας προς ποιόν ήταν?

 

(και δεν είναι θέμα δεινότητας ή επίδειξης. Αντιπαράθεσα τις δικές μου ανάγκες, εμπειρίες με εκείνες του ενδιαφερόμενου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

 

 

Αν γράφει και "DELL", ακόμη καλύτερα.

 

 

Επακριβώς!

δεν είχα ποτέ θέμα κ πάντα την προτιμούσα. 

Επεξεργασμένο από fatalv

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sultan of string είπε

γιατί βρε κουμπάρε?

 

Εννοώ ότι σε άλλο πρόσωπο (αν τον/την ήξερα) θα έδινα άλλη συμβουλή.

Ο Blue (πιστεύω πως) ξέρω ότι θα προτιμούσε κάτι που να το ανάψει και να ασχοληθεί άμεσα με κάτι δημιουργικό, αντί να ψάχνει να βρει τους καλύτερους drivers ή να συναρμολογεί λες και είμεθα νέοπες.

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, trolley είπε

Διότι, είπες ότι θέλεις computer,  όχι τασάκι.

Νομίζω ότι το "τασάκι" θα έβαζε κάτω εύκολα οποιοδήποτε pc σκέφτεται να φτιάξει...απλά του λείπει κανένα 1.000 ακόμα😄

Έχω τους τελευταίους 3-4 μήνες ένα mini (pro) στη δουλειά και με έχει εκπλήξει (ειδικά στην επεξεργασία video). 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου