Προς το περιεχόμενο

Προς πληκτάδες...help!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, PAL είπε

 

Μήπως κάνουν share τα preset libs?

όχι...σίγουρα ήταν AU Oberheim....απλά δεν θυμάμαι αν ήταν Arturia 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, marathon said:

όχι...σίγουρα ήταν AU Oberheim....απλά δεν θυμάμαι αν ήταν Arturia 

 

Άκου το preset που σου λέω. Είναι πολύ ίδιο για να μην είναι αυτό.  Μήπως το Oberheim έπαιζε τις πλάτες;

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, PAL είπε

 

Άκου το preset που σου λέω. Είναι πολύ ίδιο για να μην είναι αυτό.  Μήπως το Oberheim έπαιζε τις πλάτες;

 

 

Space Insects preset.mp3 987.44 kB · 24 downloads

 

 

Οι πλάτες είναι Omnisphere....σίγουρα ήταν Ober γιατί είχα ενθουσιαστεί με τη βιντατζιά του ήχου!!!! Θα το δώ όμως.

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Μην επιμένεις, sample & hold/random είναι. Το έχω κάνει χιλιάδες φορές με πλήθος synths. Με sine ή triangle δεν γίνεται αυτό, ξαναάκου και το παράδειγμα που πόσταρα, εγώ το έχω φτιάξει.

Γιατί να μην επιμένω. Αυτό δεν το έχω καταλάβει ποτέ. Τώρα δεν μπορώ να ποσταρω παράδειγμα. Εγώ επιμένω. Αυτό που έχεις φτιάξει εσύ είναι ωραίο, αυτί που έγραψα εγώ είναι σωστό για εμένα. Και υα επιμείνω. Από εκεί και πέρα ο νοών νοειτω. Μην καταπιέζουμε γνώμες και άποψης. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Γιατί να μην επιμένω

Γιατί είσαι λάθος. Το πόσο λάθος είσαι μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου, αν φτιάξεις έναν lead ήχο και προσπαθήσεις να τον κάνεις να ακουστεί σαν τον ήχο του OP ή τον δικό μου. Αν το καταφέρεις αυτό με sine ή triangle wave στο LFO, τότε θα κάνουν χαρακίρι όλοι ανεξαιρέτως οι synth players του πλανήτη Γη και των γύρω περιχώρων. Αυτό σημαίνει πολλούς θανάτους, εκατομμύρια θανάτους Cos, γήινων και εξωγήινων!👽  Αλλά ευτυχώς αυτό δεν θα γίνει ποτέ γιατί κάνεις λάθος.

Δεν είναι λοιπόν θέμα "καταπίεσης διαφορετικών απόψεων".😌

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Γιατί είσαι λάθος. Το πόσο λάθος είσαι μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου, αν φτιάξεις έναν lead ήχο και προσπαθήσεις να τον κάνεις να ακουστεί σαν τον ήχο του OP ή τον δικό μου. Αν το καταφέρεις αυτό με sine ή triangle wave στο LFO, τότε θα κάνουν χαρακίρι όλοι ανεξαιρέτως οι synth players του πλανήτη Γη και των γύρω περιχώρων. Αυτό σημαίνει πολλούς θανάτους, εκατομμύρια θανάτους Cos, γήινων και εξωγήινων!👽  Αλλά ευτυχώς αυτό δεν θα γίνει ποτέ γιατί κάνεις λάθος.

Δεν είναι λοιπόν θέμα "καταπίεσης διαφορετικών απόψεων".😌

 

 

Δεν είμαι λάθος. Θα το βάλω αύριο γιατί τώρα δεν έχω κουράγιο με παράδειγμα και βίντεο μάλιστα για τον ήχο που θέλει ο marathon και θα τελειώσει το θέμα.  Και αν με διαψεύσουν άλλοι 4, θα φύγω από το φόρουμ. 🤣🤣🤣 Για πάντα. 👺

  • Μπερδεύτηκα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2024 στις 7:57 ΜΜ, Waterfall-K είπε

 Αν το καταφέρεις αυτό με sine ή triangle wave στο LFO, τότε θα κάνουν χαρακίρι όλοι ανεξαιρέτως οι synth players του πλανήτη Γη και των γύρω περιχώρων. Αυτό σημαίνει πολλούς θανάτους, εκατομμύρια θανάτους Cos, γήινων και εξωγήινων!👽  Αλλά ευτυχώς αυτό δεν θα γίνει ποτέ γιατί κάνεις λάθος.

Δεν είναι λοιπόν θέμα "καταπίεσης διαφορετικών απόψεων".😌

 

 

 

Και ολίγον 5th στη σύνταγη και το delay. 

 Μην τους παίρνεις στο λαιμό σου τους άλλους. Αλλα αν κάνεις χαρακίρι και εσύ και ο @trolley θα πεθάνω. Με εσένα θα πεθάνουν τα πλήκτρα και τα κομπιούτερ στο forum και με τον άλλο μαζί δεν κανω και χωριά δεν μπορώ.

 

 Αν ασχοληθώ λίγο καλύτερα γιατί δεν είμαι και αυθεντια, θα τον φτιάξω ίδιο με του marathon αλλα έχω δουλειά. Στεγνωνω το σπίτι ακόμα γιατι με την καταστροφή που θα πάθαινα αν δεν το έσωζα θα μετακομιζα και θα πίναμε κάθε μέρα καφέ στη Χαλκίδα🤣

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε Cos_dr:😌

Καλή η προσπάθεια, δεν λέω, ΑΛΛΑ, στο μόνο που πλησίασες είναι η χροιά του ήχου. Αλλά δεν ήταν αυτό το ζητούμενο. Τα ανεβοκατεβάσματα που κάνεις με το χέρι, σκοπός είναι να ΜΗΝ γίνονται με το χέρι αλλά να είναι μέρος του ήχου με το που πατάς ένα πλήκτρο ή μια συγχορδία. Αυτό λοιπόν ΔΕΝ γίνεται με καμία sine ή triangle wave στo LFO, αυτό είτε γίνεται με τη χρήση arpeggiator (όπως γίνεται στον ήχο που ψάχναμε) είτε με τη χρήση Sample & Hold wave στο LFO, η οποία διαμορφώνει το amp και ίσως λίγο το filter.

Με το χέρι ρε κουμπάρε ξέρουμε κι εμείς να το κάνουμε,🤣 πως να το κάνει μόνο του συζητάμε. Καλή η προσπάθεια πάντως, καλή. Ένα 5/10 από μένα λόγω της χροιάς που πέτυχες.image.gif.fa80e28f0e4a475122ddd9addba4329e.gif

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε Cos_dr:😌

Καλή η προσπάθεια, δεν λέω, ΑΛΛΑ, στο μόνο που πλησίασες είναι η χροιά του ήχου. Αλλά δεν ήταν αυτό το ζητούμενο. Τα ανεβοκατεβάσματα που κάνεις με το χέρι, σκοπός είναι να ΜΗΝ γίνονται με το χέρι αλλά να είναι μέρος του ήχου με το που πατάς ένα πλήκτρο ή μια συγχορδία. Αυτό λοιπόν ΔΕΝ γίνεται με καμία sine ή triangle wave στo LFO, αυτό είτε γίνεται με τη χρήση arpeggiator (όπως γίνεται στον ήχο που ψάχναμε) είτε με τη χρήση Sample & Hold wave στο LFO, η οποία διαμορφώνει το amp και ίσως λίγο το filter.

Με το χέρι ρε κουμπάρε ξέρουμε κι εμείς να το κάνουμε,🤣 πως να το κάνει μόνο του συζητάμε. Καλή η προσπάθεια πάντως, καλή. Ένα 5/10 από μένα λόγω της χροιάς που πέτυχες.image.gif.fa80e28f0e4a475122ddd9addba4329e.gif

 

 

Κάτι θα βρεις να πεις για να μην παραδεχτείς. Δεν κάνω καλύτερο παράδειγμα.

 Θα μας πει ο φίλος πως έπαιξε και δεν είναι μέρος του ήχου όπως το αντιλήφθηκες και έβαλες και arpeggiator μεσα.

 Εγώ θα δεχτώ ότι γίνεται με πολλούς τρόπους. Αλλά τα "ανεβοκατεβάσματα" που λες τα έπαιξε ο άνθρωπος και ακούγεται. Δεν τα έπαιξε με ένα πλήκτρο και μια συγχροδία.

 Ούτε αν το κάνεις αυτό μετράει σαν σκοπός.

 

Ας πει ο marathon ότι τα έπαιξε και το delay ακολουθεί όπως εξήγησα το παίξιμό του και βγαίνει το του......... bach αντιστικτικό.

 

 Η χροιά είναι γιατί πρέπει να δουλέψω με την pulse και πραγματικά βαριέμαι και με τα sync για να βρεί ακριβώς το ίδιο. Δεν είμαι ο απόλυτος να ακούω κάτι και να προγραμματίζω γιατί δεν ασχολούμαι και πολύ, ακαδημαϊκά ξέρω κάποια πράγματα.

 Είναι δυο φίλοι στο φόρουμ που είναι τέλειοι στο να φτιάξουν ήχους και έχουν και tutorials.

 

Εγώ είμαι πιο light, εγώ προσπαθώ να είμαι ΣΥΝΘΕΤΑΡΑΣ.Φτάνει με το εγώ μου.

 

Για να παίζεις "με μια συγχορδια" αυτά που έπαιξα εγώ με το χέρι τότε θα δουλέψεις με τον arpeggiator ή τον step sequencer ή ότι διαθέτει το κάθε σύνθ. Εδώ ο marathon ξεκάθαρα παίζει ο ίδιος τις νότες, δεν υπάρχει στάνταρ pattern σε αυτά που παίζει παρά μόνο το delay που είπα.

 

 Αυτά είναι. Τα είπα σωστότερα, δεν είμαι λάθος, το απέδειξα με βίντεο. Δεν παίζει μια συγχορδία κάθε φορά ο marathon my marathon😀 εσύ το κατάλαβες λάθος🤣, προχωράμε. Ε

 

Montage. Άλλο θέμα.

 

 Και δε θέλω και να σου σκοτίζω τα @@ γιατί στο τέλος έτσι όπως φέρομαι θα χάσω όλους τους φίλους μου🤣 και μετά τι θα απογίνω. Αλλά με πιάνει και εμένα ο μουσικός εγωισμός και είναι και εμένα λάθος μου. Πρέπει να ηρεμήσω και να προσέχω τους φίλους μου, ιδιαίτερα τη μοναδική μουσικόβια παρέα που μου έμεινε εδω. . 😍

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου