Προς το περιεχόμενο

Προς πληκτάδες...help!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπαιζα παλιά με ένα virtual synth και από αυτοσχεδιασμούς το μάζεψα να το φτιάξω πιο πλήρες. Σίγουρα το synth ήταν Oberheim (μάλλον της Αrturia) και έλεγα τι ωραία 80τίλα είναι αυτή!... Το πρόβλημα είναι ότι άλλαξα μηχάνημα και δεν θυμάμαι ποιό preset είναι!!!! Σας θυμίζει τίποτα το σόλο της εισαγωγής?...για να μην ψάχνω όλα τα presets και κάνω κανένα χρόνο!!! Κάθε βοήθεια, πολύτιμη!!!!

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άντε @cos_dr, @Waterfall-K και λοιποί πλήκτροι... Δώστε ένα χεράκι στον σεβάσμιο Marathon.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Άντε @cos_dr, @Waterfall-K και λοιποί πλήκτροι... Δώστε ένα χεράκι στον σεβάσμιο Marathon.

...με βλέπω να ψάχνω....!🤥

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Άντε @cos_dr, @Waterfall-K και λοιποί πλήκτροι... Δώστε ένα χεράκι στον σεβάσμιο Marathon.

Το είδα το θέμα, όμως προσωπικά δεν μπορώ να δώσω μια συγκεκριμένη απάντηση.

 Δεν αναφέρει  ο εκλεκτότατος συμφορουμίτης μας σε ποιο ακριβώς VST αναφέρεται, διότι μπορεί να είναι κάποιο παλαιότερο. Δεν είναι σίγουρος για τον κατασκευαστή.

 

 Το μόνο που μπορώ να πω υπό πίεση😀 είναι πως αν το VST έχει browser για να κάνει αναζήτηση στα Leads, της Arturia αλλά και τα περισσότερα ακόμα και άλλων κατασκευαστών έχουν περίπου τον ίδιο browser σε δομή και με δυνατότητα search by typing.

 Και να ψάξει ονομαστικά και κατά lead κατηγορία τα preset για Mini Lead, Sync Lead, Power Lead

 

 Αν φορτώσει το VST και ψάξει μόνο στα lead λοιπόν με τον browser πόση ώρα θα κάνει να τον βρει.😀

 

 Λυπάμαι προσωπικά που δεν μπορώ να βοηθήσω.

 Λυπάμαι πάρα πολύ.

 Μπορεί να δει κάποιος άλλος και να βοηθήσει που να έχει το synth και να αναγνωρίσει τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ήχο αμέσως και να πει ποιο ακριβώς patch είναι αφου μαντέψει και σωστά ή και αναγνωρίσει ακριβώς το VST - κλωνο του Oberheim χωρίς να ξέρουμε και το μοντέλο.

 Είναι δύσκολο.

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Το είδα το θέμα, όμως προσωπικά δεν μπορώ να δώσω μια συγκεκριμένη απάντηση.

 Δεν αναφέρει  ο εκλεκτότατος συμφορουμίτης μας σε ποιο ακριβώς VST αναφέρεται, διότι μπορεί να είναι κάποιο παλαιότερο. Δεν είναι σίγουρος για τον κατασκευαστή.

 

 Το μόνο που μπορώ να πω υπό πίεση😀 είναι πως αν το VST έχει browser για να κάνει αναζήτηση στα Leads, της Arturia αλλά και τα περισσότερα ακόμα και άλλων κατασκευαστών έχουν περίπου τον ίδιο browser σε δομή και με δυνατότητα search by typing.

 Και να ψάξει ονομαστικά και κατά lead κατηγορία τα preset για Mini Lead, Sync Lead, Power Lead

 

 Αν φορτώσει το VST και ψάξει μόνο στα lead λοιπόν με τον browser πόση ώρα θα κάνει να τον βρει.😀

To μηχάνημα που πρωτοδημιουργήθηκε το "άσμα" δεν υπάρχει πια. Μεταφέρθηκε λοιπόν σε καινούργιο μηχάνημα με πιο τελευταίο VST (AU για εμάς🤩). Ο browser λοιπόν δεν αναγνωρίζει τίποτα...μέχρι εδώ ξέρω ακόμα και εγώ...εάν γινόταν θα το είχα κάνει. Μάλλον θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου για τη κατηγορία με τα preset για Mini Lead, Sync Lead, Power Lead....όταν πάρω σύνταξη και θα έχω χρόνο για σκότωμα!!!!!🤫

 

Υ.Γ. Είχα εναποθέσει τις ελπίδες μου σε εσένα πάντως.....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, marathon είπε

To μηχάνημα που πρωτοδημιουργήθηκε το "άσμα" δεν υπάρχει πια. Μεταφέρθηκε λοιπόν σε καινούργιο μηχάνημα με πιο τελευταίο VST (AU για εμάς🤩). Ο browser λοιπόν δεν αναγνωρίζει τίποτα...μέχρι εδώ ξέρω ακόμα και εγώ...εάν γινόταν θα το είχα κάνει. Μάλλον θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου για τη κατηγορία με τα preset για Mini Lead, Sync Lead, Power Lead....όταν πάρω σύνταξη και θα έχω χρόνο για σκότωμα!!!!!🤫

 

Υ.Γ. Είχα εναποθέσει τις ελπίδες μου σε εσένα πάντως.....

Δεν κατάλαβα στην αρχή. Είχες φυσικό όργανο. Νόμιζα πως μιλούσες εξαρχής για VST.  Σε όλα τα ανάλογα VST/AU θα βρεις τον ήχο αυτό ή παρεμφερή. Καλή επιτυχία. Χρόνια..... έχουμε.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νope, δεν έχω ιδέα. Δεν ασχολούμαι καθόλου με VST. Ο ήχος πολύ ωραίος. Ψάξε στους lead ήχους όπως σου είπε ο Cos, ο συγκεκριμένος φαίνεται να έχει arpeggiator.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και btw, δεν είμαστε "πληκτάδες", είμαστε "πληκτράδες".😆

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ο ήχος πολύ ωραίος.

...μα για αυτό τον ψάχνω...και σίγουρα δεν έχω βάλει κάτι παραπάνω (delay, reverb), ήταν ο ήχος του preset. Πάντως 2 Vst έχω Oberheim, Arturia και G Force.....κανένας χρόνος μου φτάνει???

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου