Προς το περιεχόμενο

Aphrodite's Child (φωτοαφιέρωμα)


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Και με τον μπαμπά και με τη μαμά και λοιπούς συγγενείς. Κανονικό φακέλωμα. 😌

Eδώ ο πιτσιρίκος Βαγγέλης με τους γονείς του και τον μεγάλο του αδερφό Νίκο, ο οποίος ήταν κι αυτός μουσικός και παραγωγός ήδη από την εποχή των Forminx. Μεγάλη μούρη κι αυτός...

 

image.thumb.png.9ad7626c1b74a0de04b27c10c604f0fc.png

Αφορμής δοθείσης της φωτογραφίας αυτής, έψαξα λίγο το βιογραφικό του αδερφού. Αρκετά ενδιαφέρον με κοινή αφετηρία, αλλά εντελώς άλλη κατεύθυνση. 

 

Το σύντομο βιογραφικό που διάβασα ήταν γραμμένο με αφορμή την αναγγελία του θανάτου του το 2014. Έλεγε οτι στο σπιτι του στο Βόλο υπήρχε πλήθος πανάκριβων μηχανημάτων ηχοφραφήσεως αλλά και μουσικών οργάνων. 

 

Φαντάζομαι ότι θα είχε πολλά και πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Κάποιος θα έπρεπε να τα μαζέψει όλα αυτά και ίσως μαζι με του Βαγγέλη να γινει κάτι σα μικρό μουσείο.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφορμής δοθείσης αλίευσα αυτό από το φουμπου, ανάρτηση του Nikos Patritsopoulos

 

και το ανεβάζω

 

 

Γυρνούσα από το Παρίσι, όπου γνώρισα τον Βαγγέλη Παπαθανασίου. Εγώ είχα ένα δέος για αυτόν τον άνθρωπο και του μιλούσα στον πληθυντικό. Και όπως καθόμασταν σε διπλανά καθίσματα, μου λέει: «Σας θαυμάζω. Σας θαυμάζω πολύ». Τον ρωτάω, λοιπόν, ποιον ηθοποιό έχει θαυμάσει περισσότερο. Και μου απαντάει: «Τον Κώστα Χατζηχρήστο. Δεν υπάρχει τέτοιος κωμικός. Πόσο θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου τον συστήνατε».
Την εποχή εκείνη ο Κώστας φιλοξενούνταν στο ξενοδοχείο «Παρκ» του Δημήτρη Θεοφίλου και δεν είχε καθόλου χρήματα. Εγώ μάλιστα νόμιζα ότι μου κάνει πλάκα. Μου δίνει το τηλέφωνό του και μου λέει: «Θα πάω εγώ να τον βρω. Δεν θέλω να τον κουράσω». Επειδή έμενε σε ένα δωμάτιο στο «Παρκ», του δίνω ραντεβού στον Μαγεμένο Αυλό που ήταν κάτω από το ξενοδοχείο. Και πάμε με τον Κώστα και τη σύζυγό του Βούλα στον Μαγεμένο Αυλό όπου μας περιμένει ο Παπαθανασίου. Σηκώνεται από την καρέκλα του ο Βαγγέλης και με δέος αρχίζει να του λέει πόσο τον θαυμάζει, ενώ έτρεμε βλέποντας τον είδωλό του. Και ο Κώστας να μου λέει χαμηλόφωνα: «Πες μου κάνα τραγούδι του. Δεν ξέρω τίποτα». Καθίσαμε ώρα εκεί. Οταν φύγαμε, μου τηλεφωνεί ο Κώστας και μου λέει ότι του είχε ήδη τηλεφωνήσει ο Παπαθανασίου και τον ρωτούσε αν δουλεύει και τέτοια. Λίγα εικοσιτετράωρα μετά, μου τηλεφωνεί και ο Βαγγέλης, που είχε ήδη νοικιάσει του Χατζηχρήστου ένα σπίτι στο Παγκράτι, ρετιρέ, και καθημερινά ο Χατζηχρήστος είχε κάτω από το σπίτι του ένα αμάξι με οδηγό που τον πήγαινε στον γιατρό του και μετά πηγαίναμε και τρώγαμε στον Διόνυσο απέναντι από την Ακρόπολη, τα οποία πλήρωνε όλα ο Παπαθανασίου. Και ο Κώστας στα τελευταία του έζησε σαν βασιλιάς!
-Παρ’ όλες τις φτώχειες που πέρασε, ήταν τόσο αξιοπρεπής ο Χατζηχρήστος;
«Πολύ, μέχρι εκεί που δεν φαντάζεσαι.» είπε η Άννα Φόνσου στον Νίκο Νικόλιζα και στην Espresso.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Shelter είπε

Αφορμής δοθείσης της φωτογραφίας αυτής, έψαξα λίγο το βιογραφικό του αδερφού. Αρκετά ενδιαφέρον με κοινή αφετηρία, αλλά εντελώς άλλη κατεύθυνση. 

Το σύντομο βιογραφικό που διάβασα ήταν γραμμένο με αφορμή την αναγγελία του θανάτου του το 2014. Έλεγε οτι στο σπιτι του στο Βόλο υπήρχε πλήθος πανάκριβων μηχανημάτων ηχοφραφήσεως αλλά και μουσικών οργάνων. 

Φαντάζομαι ότι θα είχε πολλά και πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Κάποιος θα έπρεπε να τα μαζέψει όλα αυτά και ίσως μαζι με του Βαγγέλη να γινει κάτι σα μικρό μουσείο.

Να ποστάρω με την ευκαιρία και μερικές φωτός του. Από όσα κείμενα του είχα διαβάσει φαινόταν πολύ έξυπνος άνθρωπος, με απίθανο χιούμορ και αρκετά αθυρόστομος.

 

image.png.8714b0e6bb848ac60dfba4f053dde8a5.png

 

Στο Nemo studio του Βαγγέλη στο Λονδίνο

image.png.988bdeb9431b40ad73cf2182b2e80c35.png

 

image.png.fee36358ff413134b67aa8b4ad38b8fd.png

 

Vangelis & Nico στο Ηρώδειο 

image.png.83a503d63e6e40c6bf3fb5f15a1a2e97.png

 

image.thumb.png.d3b210538e41eb4262783bcb2d860db4.png

 

image.png.a8a5b687e7959c21ab69a912f02ebe6f.png

 

Γιάννης Τσαρούχης, Nico, Vangelis

image.png.565882807654c257689035a2a5f676ba.png

 

image.thumb.png.688580e6d57b65f0c5ba10f7bd127442.png

 

Vintage gear στο σπίτι του Nico στον Βόλο

image.png.683e41204ceb39603b9d39adb2490617.png

 

image.png.bb6c5f14ebcd4d9f1c8ea66cbadc151b.png

 

Ντέμης Ρούσσος και Nico σε στούντιο της Ολλανδίας το 1979,  ακούγοντας τις ηχογραφήσεις του άλμπουμ του Ντέμη "Universum". Ο Nico ήταν ο ένας από τους δύο παραγωγούς

image.thumb.png.601603786b97ed10a7c2118afb2d7865.png

 

image.png.487c0ea71c7c8000de4b37a6ebc228e4.png

 

image.jpeg.d4971fc2f3b6c0d75544962789e53871.jpeg

 

image.png.678c2b82a3540bfac819823f4020e6e1.png

 

image.png.674ae00a458c7c9b01068425193da594.png

 

Αφοί Παπαθανασίου

image.thumb.png.aca7ede86cc7937f0797bcaf0d79bdd0.png

 

image.jpeg.33811f89395425babf4c7f60e640711d.jpeg

 

image.jpeg.0036086ce5467376cb5bd0985d2ab488.jpeg

 

 

 

4 ώρες πριν, sultan of string είπε

αφορμής δοθείσης αλίευσα αυτό από το φουμπου, ανάρτηση του Nikos Patritsopoulos

 

και το ανεβάζω

 

 

Γυρνούσα από το Παρίσι, όπου γνώρισα τον Βαγγέλη Παπαθανασίου. Εγώ είχα ένα δέος για αυτόν τον άνθρωπο και του μιλούσα στον πληθυντικό. Και όπως καθόμασταν σε διπλανά καθίσματα, μου λέει: «Σας θαυμάζω. Σας θαυμάζω πολύ». Τον ρωτάω, λοιπόν, ποιον ηθοποιό έχει θαυμάσει περισσότερο. Και μου απαντάει: «Τον Κώστα Χατζηχρήστο. Δεν υπάρχει τέτοιος κωμικός. Πόσο θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου τον συστήνατε».
Την εποχή εκείνη ο Κώστας φιλοξενούνταν στο ξενοδοχείο «Παρκ» του Δημήτρη Θεοφίλου και δεν είχε καθόλου χρήματα. Εγώ μάλιστα νόμιζα ότι μου κάνει πλάκα. Μου δίνει το τηλέφωνό του και μου λέει: «Θα πάω εγώ να τον βρω. Δεν θέλω να τον κουράσω». Επειδή έμενε σε ένα δωμάτιο στο «Παρκ», του δίνω ραντεβού στον Μαγεμένο Αυλό που ήταν κάτω από το ξενοδοχείο. Και πάμε με τον Κώστα και τη σύζυγό του Βούλα στον Μαγεμένο Αυλό όπου μας περιμένει ο Παπαθανασίου. Σηκώνεται από την καρέκλα του ο Βαγγέλης και με δέος αρχίζει να του λέει πόσο τον θαυμάζει, ενώ έτρεμε βλέποντας τον είδωλό του. Και ο Κώστας να μου λέει χαμηλόφωνα: «Πες μου κάνα τραγούδι του. Δεν ξέρω τίποτα». Καθίσαμε ώρα εκεί. Οταν φύγαμε, μου τηλεφωνεί ο Κώστας και μου λέει ότι του είχε ήδη τηλεφωνήσει ο Παπαθανασίου και τον ρωτούσε αν δουλεύει και τέτοια. Λίγα εικοσιτετράωρα μετά, μου τηλεφωνεί και ο Βαγγέλης, που είχε ήδη νοικιάσει του Χατζηχρήστου ένα σπίτι στο Παγκράτι, ρετιρέ, και καθημερινά ο Χατζηχρήστος είχε κάτω από το σπίτι του ένα αμάξι με οδηγό που τον πήγαινε στον γιατρό του και μετά πηγαίναμε και τρώγαμε στον Διόνυσο απέναντι από την Ακρόπολη, τα οποία πλήρωνε όλα ο Παπαθανασίου. Και ο Κώστας στα τελευταία του έζησε σαν βασιλιάς!
-Παρ’ όλες τις φτώχειες που πέρασε, ήταν τόσο αξιοπρεπής ο Χατζηχρήστος;
«Πολύ, μέχρι εκεί που δεν φαντάζεσαι.» είπε η Άννα Φόνσου στον Νίκο Νικόλιζα και στην Espresso.

Ήταν γνωστό ότι ο Παπαθανασίου ζούσε τον Χατζηχρήστο στα τελευταία του χρόνια, του είχε σπίτι, προσωπικό που τον φρόντιζε κλπ. Η Φόνσου τα έχει πει πολλές φορές, Δεν ήξερα τις λεπτομέρειες για το πως γνωρίστηκαν.

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση του κ. Μπακόπουλου για την κιθάρα του:

 

image.png.8210a4a7fc4574df11c3877b876a7014.png

Επίσης, το Hammond B3 το αγόρασαν ελαφρώς μεταχειρισμένο από τον τότε συνθέτη & πιανίστα Nicky Yakovlev (https://el.wikipedia.org/wiki/Νίκυ_Γιάκοβλεφ) που το είχε αγοράσει από την Αμερική όταν δούλευε σε κρουαζιερόπλοιο. Τελικά δεν του ταίριαζε σαν όργανο, το πούλησε και το αγόρασε ο Παπαθανασίου. Την εποχή των Forminx ήταν το μοναδικό Hammond στην Ελλάδα.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια ο γερμανος ανοιξε τρύπες και έβαλε κλειδια όπου ναναι χωρις να σκεφτεί οτι δεν ειχε απο που να περάσει χορδές στον καβαλάρη ε.... Ωραιος ο Φαίδων!

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Η απάντηση του κ. Μπακόπουλου για την κιθάρα του:

Μπράβο σου και case solved. Αποκαλύφθηκε ο "ένοχος".

Συμπερασματικώς: Πουρουπουπούς ο Γερμανός Putz .

  • Like 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μπράβο σου και case solved. Αποκαλύφθηκε ο "ένοχος".

O κ. Μπακόπουλος btw είναι ο τελευταίος επιζών από τους Forminx, 84ων χρονών σήμερα.

Να είναι καλά ο άνθρωπος.🙏

  • Like 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μπράβο σου και case solved. Αποκαλύφθηκε ο "ένοχος".

Συμπερασματικώς: Πουρουπουπούς ο Γερμανός Putz .

πουρουπουPutz

  • Χαχα 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου