Προς το περιεχόμενο

Eρευνα ζητησης εργασιας στον κλαδο service-συντηρησης εγχορδων μουσικων οργανων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Κατά την γνώμη μου οι περισσότεροι μη-αρχάριοι μουσικοί ξέρουν να συντηρούν τα όργανά τους, να τα κανουν set up κτλ. Ακόμα και εργασίες όπως αλλαγή μαγνητών μπορούν να φέρουν εις πέρας αν ξέρουν να χρησιμοποιούν κολλητήρι, ή με την βοήθεια κάποιου φίλου ή του μπάρμπα τους.

 

Αν θες να ασχοληθείς με αυτόν τον τομέα θα σου πρότεινα να επενδύσεις στο να μάθεις να εκτελείς εργασίες που ο μέσος μουσικός δεν μπορεί, όπως leveling-τρίψιμο τάστων, αντικατάσταση nut, refretting, επιδιόρθωση σπασιμάτος ή ραγίσματος και γιατί όχι και refinish και άλλα τέτοια. Πιστεύω ότι ναι υπάρχει ζήτηση για τέτοιες εργασίες, ειδικά στην επαρχεία, στις μεγάλες πόλεις υπάρχουν γνωστοί επαγγελματίες που είναι άψογοι αλλά έχουν μεγάλο διάστημα αναμονής 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, John Goumis είπε

 

Κατά την γνώμη μου οι περισσότεροι μη-αρχάριοι μουσικοί ξέρουν να συντηρούν τα όργανά τους, να τα κανουν set up κτλ. Ακόμα και εργασίες όπως αλλαγή μαγνητών μπορούν να φέρουν εις πέρας αν ξέρουν να χρησιμοποιούν κολλητήρι, ή με την βοήθεια κάποιου φίλου ή του μπάρμπα τους.

 

Αν θες να ασχοληθείς με αυτόν τον τομέα θα σου πρότεινα να επενδύσεις στο να μάθεις να εκτελείς εργασίες που ο μέσος μουσικός δεν μπορεί, όπως leveling-τρίψιμο τάστων, αντικατάσταση nut, refretting, επιδιόρθωση σπασιμάτος ή ραγίσματος και γιατί όχι και refinish και άλλα τέτοια. Πιστεύω ότι ναι υπάρχει ζήτηση για τέτοιες εργασίες, ειδικά στην επαρχεία, στις μεγάλες πόλεις υπάρχουν γνωστοί επαγγελματίες που είναι άψογοι αλλά έχουν μεγάλο διάστημα αναμονής 

 

 

Ότι έγραψε ο @John Goumis

 

Τα απλά τα κάνουν όλοι βλέποντας ένα βιντεο στο youyube (όπως κάνεις και εσύ!). Η ζήτηση είναι στις εξειδικευμένες εργασίες όπου εκεί θέλει να επενδύσεις χρόνο και χρήμα για να μάθεις.

 

Στις εξειδικευμένες εργασίες βάζω και τις εργασίες που κάποιος πίστευε ότι το "έχει" να τις κάνει κατάφερε και έκανε ζημιά στο όργανο την οποία πρέπει να αναστρέψεις (αν γίνεται).

 

Αφού μάθεις για να ανοίξεις δικό σου εργαστήριο χρειάζεσαι και ένα καλό business μοντέλο και επένδυση σε εξοπλισμό.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας κάτι άσχετο έπεσα πάνω στην πληροφορία ότι ο Οικονομάκης προσφέρει εκπαιδευτικά προγράμματα: 

 

https://enigmagt.gr/html/iaeciaoa.html

 

Στο link υπάρχει ένα PDF που εξηγεί αναλυτικά τί πώς και πόσο.

 

Spoiler alert, δεν είναι φτηνός αλλά είναι ο μόνος που γνωρίζω να προσφέρει κάτι τέτοιο. Δεν τον γνωρίζω ούτε έχω άποψη για τη δουλειά του αλλά νομίζω ότι απολαμβάνει καλής φήμης στο χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Αυτο το site το ανακαλυψα και εγω χθες. χωρις να εχω βρει οντως κατι αναλογο σαν σχολη ισως ιδιωτικη στην Αθηνα. Μια απο τις λιγες η αν οχι μοναδικη αλλη περιπτωση που βρηκα μεσα σε λιγες μερες googlarismatos ηταν online μαθηματα απο μαγαζι που κανει service στο εξωτερικο αλλα τα διδακτρα ηταν πολυ μεγαλητερα. γυρο στα 4.000 με το θετικο οτι μπορεις να παρακολουθεις lifetime περιπτωσεις που συμβαινουν real time στο μαγαζι τους.

 

Οποτε η περιπτωση του enigma.gr μου δινει την δυνατοτητα με πολυ λιγοτερα διδακτρα να μαθω το αντικειμενο σε ικανοποιητικο βαθμο!

 

Με αυτο επισης που ειπε ο φιλος συμφωνω, οτι για δουλειες που δε μπορει να κανει ενας που κυριως παιζει το οργανο εκει χρειαζεται την βοηθεια καποιου που κανει το αναλογο service. Αυτο που με βαζει σε σκεψη ειναι ομως ποσο συχνες ειναι οι περιπτωσεις που καποιος θα θελει refreting, αλλαγη nut, αλλαγη μαγνητων, σοβαντισμα και κολλημα και συντηρηση ηλεκτρονικων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ένα μεγάλο πελατολόγιο θα είναι συχνό. Να σου δώσω ένα παράδειγμα, όταν αγοράζει κάποιος μια μεσαία κιθάρα η πιθανότητες είναι να θέλει μικροδουλειές στα τάστα και στο nut πχ. Το σετ οι λίμες για το nut κοστίζουν 90 ευρώ οι φτηνότερες, αν και οι περισσότεροι μουσικοί θα μπορούσαν να βαθύνουν λίγο τα λούκια μόνοι τους είναι πιθανότερο να δώσουν σε εσένα ένα 20ευρο πάρα να αγοράσουν το σετ που εσύ εννοείται ότι θα το έχεις. είναι πολλές δουλειές που χρειάζονται ειδικά εργαλεία που δεν αξίζει κανείς να αγοράσει για να τα χρησιμοποιήσει μια φορά. Θα πρέπει να επενδύσεις κάποια χρήματα στο stewmac για εργαλεία σταδιακά, μαθαίνοντας πως να τα χρησιμοποιείς, Η αλλαγή τάστων πχ απαιτεί πολλά ειδικά εργαλεία, και είναι μια διαδικασία που όλα τα όργανα αργά ή γρήγορα θα πρέπει να περάσουν

  • Συμφωνώ 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Ανδρεας SR Εγώ σου έχω μια... απλή ερώτηση: Κατά το κοινώς λεγόμενο, "πιάνουν τα χέρια σου"; 

 

Και σε ρωτάω γιατί εγώ για παράδειγμα είμαι (βαριά - βαριά) να βιδώσω καμία βίδα 😄

Με τα εργαλεία το έχεις; Ο @Άγιος σωστά ανέφερε τη stewmac που τα εργαλεία της είναι «ευαγγέλιο» για αυτό που θες να ασχοληθείς.

1 ώρα πριν, Ανδρεας SR είπε

Αυτο που με βαζει σε σκεψη ειναι ομως ποσο συχνες ειναι οι περιπτωσεις που καποιος θα θελει refreting, αλλαγη nut, αλλαγη μαγνητων, σοβαντισμα και κολλημα και συντηρηση ηλεκτρονικων..

 

Βάλε μέσα δύο ακόμη και μάλιστα "ζόρικες" (αν και σπάνιες) περιπτώσεις: Αλλαγή truss rod που θέλει να ξεκολλήσεις  και μετά να ξανά κολλήσεις την ταστιέρα και σπασμένο neck σε κάποιου είδους Les Paul. 

Στην περίπτωση truss rod, ο Οικονομάκης θεωρείται κορυφή.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ανδρεας SR είπε

Με αυτο επισης που ειπε ο φιλος συμφωνω, οτι για δουλειες που δε μπορει να κανει ενας που κυριως παιζει το οργανο εκει χρειαζεται την βοηθεια καποιου που κανει το αναλογο service. Αυτο που με βαζει σε σκεψη ειναι ομως ποσο συχνες ειναι οι περιπτωσεις που καποιος θα θελει refreting, αλλαγη nut, αλλαγη μαγνητων, σοβαντισμα και κολλημα και συντηρηση ηλεκτρονικων..

 

Όσο πιο πολλές εργασίες αναλαμβάνεις τόσο πιο συχνά θα έχεις πελάτες.

 

Εγώ σου προτείνω, επειδή στην Ελλάδα το 2024 το να είσαι νέος ελεύθερος επαγγελματίας δεν είναι και ότι πιο εύκολο, μιας και τα έξοδα είναι δυσβάσταχτα (ενοίκιο, ΕΦΚΑ, φορολόγηση ελ. επαγγελματία κτλ) αν δεν έχεις ηδη κάποια άλλη μισθωτή απασχόληση, να κάνεις κάποια άλλη δουλειά και στον παράλληλα στον ελεύθερο σου χρόνο να αναλαμβάνεις εργασίες service σε δικό σου εργαστήριο -αν είναι ιδιόκτητο ακόμη καλύτερα, κάποιος χώρος στο σπίτι σου πχ- και μαθαίνοντας ένα εύρος εργασιών ,και αυξάνοντας το πελατολόγιο σου θα αναπτύσσεσαι...

 

Έχοντας μια παράλληλη μισθωτή εργασία (οποιαδήποτε) θα έχεις κάποια οφέλη στην φορολόγηση σου και στις εισφορές σου σαν ελεύθερος επαγγελματίας (μιλα με τον λογιστή σου για λεπτομέρειες να σε κατατοπισει) οπότε θα μπορείς να επενδύσεις καλύτερα στην τέχνη του μαστορεματος και του σέρβις σε όργανα (αυτό που λέμε "μάθε τέχνη και αστηνα.. ), ρεαλιστικά πιστεύω δηλαδή ότι πρέπει να δεις την όλη φάση σαν χόμπυ στην αρχή που μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι παραπάνω 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια φορά είδα πολλές καλές απαντήσεις που θα ήθελα να σχολιάσω.

 

1. Πράγματι, ρεαλιστικά, μόνο σαν χόμπυ μπορείς να ξεκινήσεις παράλληλα με μια μισθωτή εργασία, διαφορετικά δεν βγαίνει.

2. Τα σεμινάρια του Οικονομάκη είναι καλά, έχω παρακολουθήσει το Truss-rod unlock και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Το παρακολούθησα γιατί τα βασικά ήξερα να τα κάνω (set-up, ηλεκτρικά κλπ) και πλέον πάω σε μάστορα μόνο για refret και σοβαρές εργασίες.

3. Το Stewmac είναι όντως μονόδρομος για τα εργαλεία - τα κινέζικα που κυκλοφορούν σε χαμηλή τιμή έχουν χάλια ποιότητα οπότε παραδίδουν πνεύμα σύντομα. Επίσης το stewmac έχει τελωνείο αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για τους ελεύθερους επαγγελματίες.

4. Το πιο βασικό το έγραψε ο @Terry RoscoeBeck5, πιάνουν τα χέρια σου; Αν ναι τότε προχώρα, αν όχι θα είναι δύσκολο (δεν θέλω να σε αποθαρρύνω το βλέπω με εμένα που πιάνουν "λίγο" τα χέρια μου).

 

Θα παραθέσω και κάτι ενδιαφέρον που έμαθα από τον Οικονομάκη στο σεμινάριο: Όλοι ξέρουμε ότι στην Αμερική μετράνε σε inches και στην Ευρώπη σε mm, αυτό αποτυπώνεται στα εργαλεία, δηλαδή ένα άλεν που φτιάχτηκε με μέτρηση σε mm δεν είναι ακριβώς το ίδιο με ένα που κατασκευάστηκε σε inches, είναι πολύ κοντά αλλά δεν ταιριάζει απόλυτα. 

Θα μου πείτε, που είναι το πρόβλημα; Ότι αν το εργαλείο δεν ταιριάζει ακριβώς στη βίδα του truss rod σιγα σιγα την "τρώει" και χαλάει τις βόλτες οπότε πλέον δεν μπορείς να ρυθμίσεις το truss rod (αυτό συμβαίνει σε φτηνές κιθάρες με φτηνά TR που έχουν αδύναμα κράματα. Αυτό το γράφω σαν παράδειγμα για τα αφανή κόστη που μπορεί να προκύψουν στα εργαλεία.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου