Προς το περιεχόμενο

Eρευνα ζητησης εργασιας στον κλαδο service-συντηρησης εγχορδων μουσικων οργανων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε Forum !!

 

Αυτο το ποστ προκειται για μια προσωπικη μου ερευνα για τη ζητηση εργασιας στον κλαδο service-συντηρηση εγχορδων μουσικων οργανων.

 

Eνδιαφερομαι να σπουδάσω σε αυτο τον κλαδο και θα με βοηθουσε πολυ αν καποιος με εμπειρια εχει καποια εικονα για την απορροφηση του συγκεκριμενου κλαδου στην αγορα εργασιας.

 

Oποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθουσε παρα πολυ στο να αξιολογησω καλυτερα.

 

Σας ευχαριστω πολυ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτιάξεις το όνομα σου και αφήνεις τους πελάτες ευχαριστημένους υπάρχει αρκετό μερίδιο αγοράς και για εσένα Μην χρεώνεις για δουλειές που δεν έκανες, μην γεμίζεις γρατζουνιές τα όργανα που μπαίνουν στο εργαστήρι σου, Μην αντικαθιστάς ακριβά εξαρτήματα οργάνων με άλλα φτηνότερα άσχετα με τη βλάβη για την οποία στα φέρανε (κοκάλινα nut με πλαστικά κτλ και δεν συμμαζεύεται) και γενικά ότι κάνεις καντο καλά και θα πας καλά

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φαντάζομαι ότι συζητάς για να ανοίξεις επιχείρηση (αφού το να δεις αν ψάχνει κάποιος για βοηθό είναι τόσο απλό όσο το να ανοίξεις ένα website αγγελιών). Το να ανοίξεις μια επιχείρηση λοιπόν έχει πολλές μεταβλητές. Οι περισσότεροι όταν ξεκινούν στέκονται μόνο στα κομμάτια που γνωρίζουν ακριβώς επειδή αγνοούν τα υπόλοιπα, τα οποία όμως είναι πολύ σημαντικά.

 

Η δική μου απάντηση και συμβουλή είναι να πάρεις κάνα δυο απλά σεμινάρια στο coursera σε bussiness management, να ξεκινήσεις να αποκτάς μία ιδέα του ποιοί είναι οι παράγοντες που θα σου δώσουν μια καλή ευκαιρία να επιτύχεις σε αυτό που θέλεις να κάνεις. 

Πού θα ανοίξεις το μαγαζί; Πόσο μπορείς να το κρατήσεις χωρίς να βγάζει μέχρι να σε μάθει ο κόσμος;  Ποιός είναι ο ανταγωνισμός σου; Ποιο είναι το συγκριτικό σου πλεονέκτημα για να μπορέσεις να διεκδικήσεις κομμάτι της πίτας από την αγορά, και ποιό κομμάτι, ποιάς αγοράς; Πόσο μπορείς να χρεώνεις μια επισκευή και πώς πρέπει να υπολογίσεις τα πραγματικά σου κόστη; Τί θα γίνει αν πας καλά και χρειαστείς έναν βοηθό; και πολλά πολλά ακόμη.

Το ότι ρώτησες εδώ πάντως είναι καλό σημάδι, δείχνει άνθρωπο που την ψάχνει. Το μόνο που έχω να πω το οποίο ξέρω για την αγορά από τους ανθρώπους που εγώ πηγαίνω όργανα για επισκευή και συζητάμε, είναι πως η κύρια και η καλή πελατεία σου θα είναι οι άσχετοι χομπίστες, οι γιατροί και οι δικηγόροι με τις 10 κιθάρες που έχουν τα λεφτά και δεν έχουν τον  χρόνο. Οι επαγγελματίες μουσικοί αντίθετα, θα είναι αυτοί που κατά κανόνα θα σου βγάζουν το λάδι: μονίμως άφραγκοι, τζαμπατζήδες και εξυπνάκηδες φάση ξέρεις ποιός είμαι εγώ κλπ 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!

 

Ναι, δεν εγραψα την περιπτωση μου πιο αναλυτικα και μπορει να ημουν καπως ασαφης.

 

Στην παρουσα φαση ασχολουμε με την ηλεκτρικη κιθαρα σαν χομπυ, εμαθα να κανω καποια πολυ βασικα σεταρισματα μεσω tutorials που υπαρχουν στο ιντερνετ πιο πολυ για να καλυψω τις δικες μου αναγκες και σκευτομουν οτι θα μου αρεσε να εβρισκα ενα επαγγελμα σε κατι σχετικο.

 

Αν το αποφασιζα θα εψαχνα να κανω καποια σεμιναρια και επειτα με καποιο τροπο ισος σαν βοηθος αρχικα να εισχωρησω στον κυκλο. 🙂

 

Σιγουρα οχι κανοντας την δικη μου επιχειρηση σε αυτη την φαση. Διοτι εκτος απο το κεφαλαιο που μου λειπει, δεν εχω ουτε τις τεχνικες γνωσεις του κλαδου αλλα ουτε την επιχειρηματικοτητα γενικα προς το παρων.

 

Αυτο που εψαχνα να μαθω ειναι αν υπαρχει ζητηση για τετοιες εργασιες, αρκετη για να βρω καποια θεση αν το αποφασισω και ακολουθησω αυτο το επαγγελμα.

 

Σκευτομαι δηλαδη οτι ισως η συχνοτητα που θα χρειαστει καποιος να παει για service την κιθαρα η το μπασο του μπορει να μην ειναι και τοσο συχνη. Βεβαια αυτο ειναι μια πολυ χονδρικη εκτιμηση που εκανα χωρις να ξερω και γιαυτο σκευτηκα να ζητησω αν ειχε καποιος μια καλυτερη εικονα.

 

Α ωστε ενα μεγαλο κομματι ειναι απο αρχαριους και επισης εκεινους που ζητανε εργασιες που εχουν οικονομικη ευχερεια. Αυτο μου δινει μια εικονα. Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Ανδρεας SR είπε

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!

 

Ναι, δεν εγραψα την περιπτωση μου πιο αναλυτικα και μπορει να ημουν καπως ασαφης.

 

Στην παρουσα φαση ασχολουμε με την ηλεκτρικη κιθαρα σαν χομπυ, εμαθα να κανω καποια πολυ βασικα σεταρισματα μεσω tutorials που υπαρχουν στο ιντερνετ πιο πολυ για να καλυψω τις δικες μου αναγκες και σκευτομουν οτι θα μου αρεσε να εβρισκα ενα επαγγελμα σε κατι σχετικο.

 

Αν το αποφασιζα θα εψαχνα να κανω καποια σεμιναρια και επειτα με καποιο τροπο ισος σαν βοηθος αρχικα να εισχωρησω στον κυκλο. 🙂

 

Σιγουρα οχι κανοντας την δικη μου επιχειρηση σε αυτη την φαση. Διοτι εκτος απο το κεφαλαιο που μου λειπει, δεν εχω ουτε τις τεχνικες γνωσεις του κλαδου αλλα ουτε την επιχειρηματικοτητα γενικα προς το παρων.

 

Αυτο που εψαχνα να μαθω ειναι αν υπαρχει ζητηση για τετοιες εργασιες, αρκετη για να βρω καποια θεση αν το αποφασισω και ακολουθησω αυτο το επαγγελμα.

 

Σκευτομαι δηλαδη οτι ισως η συχνοτητα που θα χρειαστει καποιος να παει για service την κιθαρα η το μπασο του μπορει να μην ειναι και τοσο συχνη. Βεβαια αυτο ειναι μια πολυ χονδρικη εκτιμηση που εκανα χωρις να ξερω και γιαυτο σκευτηκα να ζητησω αν ειχε καποιος μια καλυτερη εικονα.

 

Α ωστε ενα μεγαλο κομματι ειναι απο αρχαριους και επισης εκεινους που ζητανε εργασιες που εχουν οικονομικη ευχερεια. Αυτο μου δινει μια εικονα. Ευχαριστω :)

Όχι πως ο βασικότερος παράγοντας είναι η ηλικία, μα καλό θα ήταν να την αναφέρεις, μια και παίζει κάποιο ρόλο σε σχέση με τις απαντήσεις που σου δίνουν κάποιοι CEO ολκής επαέ μέσα.

Το επάγγελμα, έχει 2 βασικές υποκατηγορίες, Ηλεκτρικά όργανα και ακουστικά.

Τα ακουστικά θέλουν σπουδές στο ξύλο, τα ηλεκτρικά γν΄σεις ηλεκτρολόγου, λίγο ξυλουργού και σοβατζή. Γενικά τα ηλεκτρικά όπως καταλαβαίνεις είναι κάτι ''εύκολο'' στη δεκαετία του 80 σχεδόν όλοι οι ''τεχνικοί'' ηλεκτρικών οργάνων, έμαθαν τη δουλειά επάνω στη κεφάλα μας και τη κάψα μας.........το να φτάχνεις δικούς σου μαγνήτες και ηλεκτρικά κυκλώματα, πάλι είναι άλλη φάση, καμιά σχέση με σεμιναριάκια για ρύθμιση του άκσιον κλπ.

Εξαρτάται λοιπόν τι θες, φυσιολογικά, ένας ολοκληρωμένος τεχνικός εγχόρδων πρέπει να ξέρει τη κατασκευή ακουστικών οργάνων, αν όχι όλων, να έχει βασικές γνώσεις, γιατί μετά τα ηλεκτρικά όργανα θα του φανούν παιχνίδι.

Και τώρα ημπορούν οι CEO να ομιλήσουν περί επιχειρηματικότητας

Πάντως να θυμάσαι πως έγχορδα, δεν είναι μόνο η ηλεκτρική κιθάρα και το μπάσσο

Σε πρώτη φάση βρες ανθρώπους της δουλειάς να σε συμβουλεύσουν, για το καλό σου

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Πάντως να θυμάσαι πως έγχορδα, δεν είναι μόνο η ηλεκτρική κιθάρα και το μπάσσο

 "𝘠𝘰𝘶 𝘬𝘯𝘰𝘸, 𝘦𝘭. 𝘨𝘶𝘪𝘵𝘢𝘳 𝘪𝘴 𝘯𝘰𝘵 𝘢 𝘳𝘦𝘢𝘭 𝘪𝘯𝘴𝘵𝘳𝘶𝘮𝘦𝘯𝘵..."

- Vangelis🤣

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χε 😅 ναι παλι δεν αναφερθηκα σε ποια κατηγορια service με ενδιαφερει.

 

ειμαι 32 ετων. καλος η κακος αργησα λιγο στο να ενδιαφερθω για την επαγγελματικη μου αποκατασταση.

και σε αυτη τη φαση εψαχνα κατι που να μην προυποθετει πολυ μεγαλο χρονο σπουδων και επισης να ειναι κοντα στη μουσικη που εχω σαν χομπυ.

 

Αναφερομαι στο τομεα που ανεφερθηκατε, οχι των ακουστικων οργανων και την κατασκευη τους, αλλα στο ηλεκτρονικο κλαδο και την συντηρηση του οργανου. Δηλαδη στο πακετο που βλεπω στα περισσοτερα καταστηματα service που καλυπτει τα σεταρισματα, αντικαταστασεις-εγκαταστασεις καποιων εξαρτηματων, εργασιες σε ηλεκτρικα μεροι και οπως αναφερθηκε λιγο ξυλουργικες γνωσεις και σοβαντισμα.

 

Ευχαριστω παλι και θα συνεχισω τις ερευνα μου περαιτερω. Ειναι απιστευτο ποσο κοπω και χρονο μπορει να σου εξοικωνομησουν οι πληροφοριες και η καθοδηγηση που υπαρχει απο πιο εμπειρους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ανδρεας SR είπε

χε 😅 ναι παλι δεν αναφερθηκα σε ποια κατηγορια service με ενδιαφερει.

 

ειμαι 32 ετων. καλος η κακος αργησα λιγο στο να ενδιαφερθω για την επαγγελματικη μου αποκατασταση.

και σε αυτη τη φαση εψαχνα κατι που να μην προυποθετει πολυ μεγαλο χρονο σπουδων και επισης να ειναι κοντα στη μουσικη που εχω σαν χομπυ.

 

Αναφερομαι στο τομεα που ανεφερθηκατε, οχι των ακουστικων οργανων και την κατασκευη τους, αλλα στο ηλεκτρονικο κλαδο και την συντηρηση του οργανου. Δηλαδη στο πακετο που βλεπω στα περισσοτερα καταστηματα service που καλυπτει τα σεταρισματα, αντικαταστασεις-εγκαταστασεις καποιων εξαρτηματων, εργασιες σε ηλεκτρικα μεροι και οπως αναφερθηκε λιγο ξυλουργικες γνωσεις και σοβαντισμα.

 

Ευχαριστω παλι και θα συνεχισω τις ερευνα μου περαιτερω. Ειναι απιστευτο ποσο κοπω και χρονο μπορει να σου εξοικωνομησουν οι πληροφοριες και η καθοδηγηση που υπαρχει απο πιο εμπειρους.

 

Ψιμύθιο δλδ? Δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, ίσως ο Τρόλευ άνθρωπας της αριστείας, ή ο ΣΦ που είναι και γκιταρ Τεκ, Άριστος και ούτος εις το επάγγελμα. Απ την άλλη και ο CEO μονδεράτορας, δεν τα ήπιε άσχημα. Γενικά αυτοί ξεύρουν καυλήτερα, αυτούς να ακούεις, εγώ μια Τελεκαστερ έχω 🤣

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να συνδυάσεις για αρχή το τερπνόν μετά του ωφελίμου. Ο Nik Huber (αρκετά γνωστός εδώ μέσα) https://nikhuber-guitars.com κάνει workshops κάθε καλοκαίρι στην Ισπανία (Formentera). Συνδυάζεις λοιπόν διακοπές και μάθημα από ένα επαγγελματία...και φεύγεις και με μια χειροποίητη κιθάρα!!!

https://formentera-guitars.com/en/

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου