Προς το περιεχόμενο

Imac i5 2020 και Logic 11


St. K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτίστως ευχαριστώ για την κατατοπιση. Αγόρασα το imac i5 27" του 2020 καινούργιο.

Με λειτουργικό σύστημα Monterey.

Είδαν πως είναι συμβατό με το logic γιατί δουλεύω χρόνια το logic και είναι για σύνθεση μουσικής και τα projects είναι βαριά που κάνω.

Με ενημέρωσαν πως δεν έχει μεγάλη διαφορά σε θέμα επεξεργαστή συγκριτικά με το i7 επεξεργαστή, έτσι επέλεξα τον i5 από θέμα κόστους.

Ωστόσο βρίσκοντας το logic 11 pro όπως προανεφερα κακώς ή καλώς σπασμένο γιατί όπως ξέρουμε δεν ειναι φθηνα τα DAW να τα αγοράσεις μα δυστυχώς έπειτα από υπερπροσπάθεια δε μπορούν να το εγκαταστήσουν και δε γνωρίζω εάν ειναι θεμα συμβατότητας της έκδοσης με το συγκεκριμένο imac ή αν είναι επειδή δεν ειναι το γνήσιο του logic.

Η συγκεκριμένη κάρτα ήχου που έχω παίρνει adaptor αλλά δε ξέρω εάν πρέπει να εγκαταστήσω drivers και που θα τους βρω διότι δεν έχω γνώση στα τεχνικά ζητήματα του υπολογιστή και στις εγκαταστάσεις προγραμμάτων.

Το προηγούμενο imac που είχα μια δεκαετία τώρα ήταν απολύτως συμβατο και λειτουργικότητο με όλα αυτά.

Επειδή είναι καιρός που παλεύω να βρω κάποια άκρη ώστε να αρχίσω να εργάζομαι, έψαχνα καποιον γνώστη του αντικειμένου να μου πει είτε να δει τι χρειάζεται και τι καλυτερο μπορει να γινει για να λειτουργεί και το imac μαζι με τα προγράμματα και τις εξωτερικές συσκευές δίχως να κρασάρει.

Όσο πιο ανάλαφρα γίνεται.

Αν χρειαστεί εννοείται πως πληρώνω και για το logic αλλά το πρόβλημά μου είναι όλα αυτά τα τεχνικά ζητήματα περί συνδεσμολογιας κι εγκατάστασης στο σύστημα του imac αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MGs είπε

Στα μηχανήματα της Apple μπορείς να κάνεις κάτι απλό.

Βάζεις το τελευταίο λειτουργικό που είναι για το μοντέλο που έχεις αγοράσει,όποιο και αν είναι αυτό,βάζεις την έκδοση του προγράμματος που σε ενδιαφέρει,στην προκειμένη το Logic,που είναι συμβατό για το συγκεκριμένο συστημα,όποια και αν είναι αυτή και δέν το ξαναπειράζεις ποτέ.

 

Οτι γράψεις με το logic 8(αυτό έχω εγώ) π.χ θα γράψεις και με το Logic 11.

Παλιοτερες εκδόσεις logic υπάρχουν κάτω στα τορεντάδικα,αν ψάξεις,εχουν μεγάλο όγκο,θα βρείς.

Ριξε και μια ματιά στις Apogee duet 2 να βρείς μία κοντά στα 250/300e και είσαι έτοιμος.

 

Εντελώς πληροφοριακά,τα imac προορίζονται για δουλειά γραφείου περισσότερο και όχι για μουσική παραγωγή αλλά αυτό εχει να κάνει και με τις απαιτήσεις χρήστη/project.

 

Οταν επιλέγεις ένα σύστημα της Apple πληρώνεις περισσότερο για την σταθερότητα που σου προσφέρει,θυσιάζοντας στοιχεία συμβατότητας που θα προκύψουν σίγουρα στο μέλλον.

Αν τα κάνεις όλα σωστά,θα έχεις ένα απροβλημάτιστο περιβάλλον,θα το παντρευτείς και όσο πάει.

 

Είσαι σίγουρος οτι χρειάζεσαι Apple και Logic,καθώς και καινούργια κάρτα ήχου,γιατί και τώρα να πάνε όλα καλά,αργότερα δέν θα μπορείς να αντιμετωπίσεις θέματα συμβατότητας και δέν θα μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό.

Ξανασκέψου το και ενημέρωσε.

Για να θές Logic θες να γράψεις ηλεκτρονική μουσική.Υπάρχει και το Ableton και είναι και πιό εύκολο.

Πρωτίστως ευχαριστώ για την κατατοπιση. Αγόρασα το imac i5 27" του 2020 καινούργιο.

Με λειτουργικό σύστημα Monterey.

Είδαν πως είναι συμβατό με το logic γιατί δουλεύω χρόνια το logic και είναι για σύνθεση μουσικής και τα projects είναι βαριά που κάνω.

Με ενημέρωσαν πως δεν έχει μεγάλη διαφορά σε θέμα επεξεργαστή συγκριτικά με το i7 επεξεργαστή, έτσι επέλεξα τον i5 από θέμα κόστους.

Ωστόσο βρίσκοντας το logic 11 pro όπως προανεφερα κακώς ή καλώς σπασμένο γιατί όπως ξέρουμε δεν ειναι φθηνα τα DAW να τα αγοράσεις μα δυστυχώς έπειτα από υπερπροσπάθεια δε μπορούν να το εγκαταστήσουν και δε γνωρίζω εάν ειναι θεμα συμβατότητας της έκδοσης με το συγκεκριμένο imac ή αν είναι επειδή δεν ειναι το γνήσιο του logic.

Η συγκεκριμένη κάρτα ήχου που έχω παίρνει adaptor αλλά δε ξέρω εάν πρέπει να εγκαταστήσω drivers και που θα τους βρω διότι δεν έχω γνώση στα τεχνικά ζητήματα του υπολογιστή και στις εγκαταστάσεις προγραμμάτων.

Το προηγούμενο imac που είχα μια δεκαετία τώρα ήταν απολύτως συμβατο και λειτουργικότητο με όλα αυτά.

Επειδή είναι καιρός που παλεύω να βρω κάποια άκρη ώστε να αρχίσω να εργάζομαι, έψαχνα καποιον γνώστη του αντικειμένου να μου πει είτε να δει τι χρειάζεται και τι καλυτερο μπορει να γινει για να λειτουργεί και το imac μαζι με τα προγράμματα και τις εξωτερικές συσκευές δίχως να κρασάρει.

Όσο πιο ανάλαφρα γίνεται.

Αν χρειαστεί εννοείται πως πληρώνω και για το logic αλλά το πρόβλημά μου είναι όλα αυτά τα τεχνικά ζητήματα περί συνδεσμολογιας κι εγκατάστασης στο σύστημα του imac αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, St. K είπε

Το προηγούμενο imac που είχα μια δεκαετία τώρα ήταν απολύτως συμβατο και λειτουργικότητο με όλα αυτά.

Mε τι κάρτα ήχου δούλευες πριν?

Η συμβουλή μου για εμάς που είμαστε άσχετοι και δουλεύουμε σε Mac. Mε κάρτες δεν μπλεκόμαστε για να λύσουμε τα μυστήρια του σύμπαντος. Πάμε στα τυφλά. Motu ή Apogee (ανάλογα το πορτοφόλι). 

Eίχα τη μεγάλη Motu για πάνω από 15 χρόνια, τώρα έχω τη Μ2 γιατί δεν χρειάζομαι περισσότερα inputs

https://motu.com/en-us/products/m-series/m2/

Καρφώνεις, παίζεις στο 2λεπτο για τα επόμενα 10 χρόνια (και βάλε).

Εκεί που βρήκες το Logic 11, θα έχει και το Logic 10...βρες το και καλές δουλειές!!!!!! Μην μπλέκεις παραπάνω.

  • Ευχαριστώ 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, St. K είπε

Το λειτουργικό σύστημα που έχει αυτό το imac που πήρα, είναι το Monterey.

Υπάρχει δυνατότητα μετατροπής σε Ventura κι αν ναι που μπορώ να βρω κάποιον/α να την κάνει; 

Επίσης πως θα μπορούσα να κανω αναβαθμιση της RAM;

Το update του λειτουργικού το κάνεις μέσα από το ίδιο το λειτουργικο.

Σου βγάζει ειδοποίηση ότι υπάρχει καινούρια έκδοση στην οποία μπορείς να πας.

Η επιλογή είναι στα System Preferences. Δες εδω:
https://www.youtube.com/watch?v=QbVmT8rxWfw

 

 

Όσον αφορά το upgrade στη RAM, μπορείς να απευθυνθείς σε ένα κατάστημα όπως η i-system.gr που ανέφερε ο marathon, αλλά είναι μια πολύ απλή διαδικασία που μπορείς να κάνεις και μόνος σου.

https://www.youtube.com/watch?v=WK0Oyt5JCOg

Το θέμα είναι να βρεις μνήμη με τα σωστά χαρακτηριστικά:

DDR4-2666 • SODIMM • 260-pin

Εγώ έχω πάρει αυτές.

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, St. K είπε

Ωστόσο βρίσκοντας το logic 11 pro όπως προανεφερα κακώς ή καλώς σπασμένο γιατί όπως ξέρουμε δεν ειναι φθηνα τα DAW να τα αγοράσεις μα δυστυχώς έπειτα από υπερπροσπάθεια δε μπορούν να το εγκαταστήσουν και δε γνωρίζω εάν ειναι θεμα συμβατότητας της έκδοσης με το συγκεκριμένο imac ή αν είναι επειδή δεν ειναι το γνήσιο του logic.

 

Ίσως αυτό είναι το πρόβλημα. Τόση ώρα δηλαδή μας λες ότι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις ένα σπασμένο Logic 11.

 

Εδώ γυρνάω αναγκαστικά πίσω σε αυτό που πρωτοείπα. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να προσπαθείς να εγκαταστήσεις έκδοση ARM αντί x86. Πλέον οι εφαρμογές έχουν διαφορετικά πακέτα εγκατάστασης για αυτές τις αρχιτεκτονικές.

 

Το Logic Pro 11 έχει Free Trial. Μπορείς να το κατεβάσεις και να δεις αν η επίσημη έκδοση δουλεύει, και τότε θα λυθούν οι απορίες όλων.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια κάρτα δούλευες πρίν τα βαριά project?Μήν πείς την tc των 150e γιατί θα φάω και το υπόλοιπο μήλο και θα μείνετε ορφανοί απο logo.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple είναι γνωστό ότι βγάζει στα άχρηστα λειτουργικές συσκευές με μια αναβάθμιση επειδή απλά είναι λίγο παλιότερες. Γενικά είναι τελείως λάθος λογική να προσπαθείς να γλιτώσεις χρήματα σε μια αγορά Apple, αφού η φιλοσοφία αυτής της εταιρείας είναι η σπατάλη όσο το δυνατόν περισσότερων χρημάτων από μέρους των χρηστών της κάτι που καταφέρνει ένεκα status symbol. Το ότι προσπαθείς να γλιτώσει λεφτά δείχνει ότι το σκεπτικό σου δεν είναι συμβατό με το σκεπτικό της εταιρείας αυτής, ίσως πρέπει να δεις τι μπορείς να κάνεις με PC και Windows.

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Η Apple είναι γνωστό ότι βγάζει στα άχρηστα λειτουργικές συσκευές με μια αναβάθμιση επειδή απλά είναι λίγο παλιότερες. Γενικά είναι τελείως λάθος λογική να προσπαθείς να γλιτώσεις χρήματα σε μια αγορά Apple, αφού η φιλοσοφία αυτής της εταιρείας είναι η σπατάλη όσο το δυνατόν περισσότερων χρημάτων από μέρους των χρηστών της κάτι που καταφέρνει ένεκα status symbol. Το ότι προσπαθείς να γλιτώσει λεφτά δείχνει ότι το σκεπτικό σου δεν είναι συμβατό με το σκεπτικό της εταιρείας αυτής, ίσως πρέπει να δεις τι μπορείς να κάνεις με PC και Windows.

Συγγνώμη αλλά το πρόβλημά μου όπως ανέφερα αρχικά είναι το τεχνικό ζήτημα και η εγκατάσταση αυτών για τα οποία δεν είμαι γνώστης.

Έπειτα από διαβεβαίωση συμβατότητας αυτών, προεβησα στην αγορά του imac μιας και μέχρι πρότινος ήμουν ευχαριστημένη με το προηγούμενο που είχα χρονια τώρα.

Όπως είπα λοιπόν, είτε σπασμένο είτε να το αγοράσω δε με πειράζει διόλου αρκεί να μπορέσω να ξεκινήσω δουλειά. Το θέμα λοιπόν είναι αν υπάρχει καποιος αρμόδιος να με εξυπηρετήσει για την εγκατάσταση αυτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Η Apple είναι γνωστό ότι βγάζει στα άχρηστα λειτουργικές συσκευές με μια αναβάθμιση επειδή απλά είναι λίγο παλιότερες.

Έτσι από περιέργεια....ποιές είναι αυτές? Η Apple είναι γνωστό ότι βγάζει λειτουργικές συσκευές με ΜΕΓΑΛΗ διάρκεια στο χρόνο εαν ξέρεις από την αρχή γιατί τις αγοράζεις. 

Να αναφέρω κάποιες που έχω...2 iPod touch, το πρώτο το πήρα το 2007 και το άλλο το 2010, και τα 2 λειτουργικότατα...Μηχάνημα αλλάζω κάθε 10-12 χρόνια, τη πρώτη κάρτα ήχου τη πήρα το 2004...άλλαξα κάρτα πέρισυ γιατί πέθανε το firewire.

Η Apple έκανε 2 ή 3 φορές αλλαγές που πόνεσαν στα 35 χρόνια που έχω μηχανήματα της. Τη πρώτη φορά όταν πέρασε από τα PPC στα Intel και χρειάστηκε να μετατρέψουμε όλες τις γραμματοσειρές και τώρα στα Μ1. Για πολλά πράγματα που συμβαίνουν κανονικά θα έπρεπε να κατηγορούμε την Adobe....!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, St. K είπε

Το θέμα λοιπόν είναι αν υπάρχει καποιος αρμόδιος να με εξυπηρετήσει για την εγκατάσταση αυτων.

Πάμε πάλι...Πας στην Isystem. Σου βάζουν λειτουργικό μέχρι εκεί που φτάνει το μηχάνημα που πήρες. Σου βάζουν μνήμη, όσο αντέχει η τσέπη σου. Εγκατάσταση στο Logic 11 κατά 99,99% τη ξεχνάς (μπορεί και να είσαι τυχερή αλλά η ΙSystem δεν θα σου περάσει πειρατικό λειτουργικό), εαν επιμένεις στη κάρτα που μας είπες...επίσης κατά 99,99% τη ξεχνάς!!! Απλά πράγματα!

  • Ευχαριστώ 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου