Προς το περιεχόμενο

Imac i5 2020 και Logic 11


St. K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δίκιο ο Μπάμπης, εγώ διάβασα λάθος κάποια άρθρα. Τα κοίταξα πολύ γρήγορα γιατί έπρεπε να φύγω για πρόβα, αλλά, θεωρητικά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει εν τέλει θέμα συμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάτε και μπλέκετε με τις παπαριές της Apple δεν κΣερω 

Πάρε άνθρωπε μου ένα απλό pc/laptop, κωτσαρε την καρτουλα σου που σίγουρα θα δουλέψει κατέβασε και ένα από τα πολλά free daw εκεί έξω και καμε τη δουλίτσα σου....

  • Συμφωνώ 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Τι πάτε και μπλέκετε με τις παπαριές της Apple δεν κΣερω 

Και να πεις ότι ήθελε φορητότητα και πάει σε κάποιο Apple Silicon Macbook να το καταλάβεις.

Τέλος πάντων υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν από Windows, έχουν μάθει από το 2005 που τα PC ήταν άχρηστα και ξεκίνησαν με Apple, υποθέτω ότι αυτός είναι ο κύριος λόγος. Αλλιώς ειδικά τα intel iMac, πρέπει να είναι πλέον από τα πιο άχρηστα μηχανήματα στον πλανήτη βάσει κόστους/απόδοσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Τέλος πάντων υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν από Windows

Το λες κι ευτυχία! 😅

 

25 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Και να πεις ότι ήθελε φορητότητα

Κι αυτό γίνεται. Έχω την απαραίτητη τσάντα. Στα 9 kg είναι στα μισά κιλά από λαμπατη κεφαλή.

 

Λοιπόν πέρα από την πλάκα, αφού ο OP αποφάσισε να πάει προς τα εκεί κι αν θέλει να εξαντλήσει τις πιθανότητες με το μηχάνημα που πήρε, να του πω σε περίπτωση που δεν το ξέρει, ότι αν το iMac είναι 27αρι έχει τη δυνατότητα να κάνει upgrade  τη RAM μόνος του.

Εγώ στο δικό μου έχω 96GB.

Μια δυνατότητα, την οποία η Apple αφαίρεσε στα silicon iMac.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Έχει δίκιο ο Μπάμπης, εγώ διάβασα λάθος κάποια άρθρα. Τα κοίταξα πολύ γρήγορα γιατί έπρεπε να φύγω για πρόβα, αλλά, θεωρητικά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει εν τέλει θέμα συμβατότητας.

Υπάρχει θέμα συμβατότητας. Το δικό μου Ιmac, τερμάτισε λειτουργικό στο High Sierra 10.13.6. (τελικά είναι του 2011 !!!) Κάτι αντίστοιχο θα είναι και του ΟΡ (θα του είπανε ότι είναι του 2000)

 

42 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Τέλος πάντων υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν από Windows, έχουν μάθει από το 2005

 Από το 1988 θέλεις να πεις!!😃

  • Χαχα 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mpamps είπε

Όσον αφορά το κομμάτι της συμβατότητας, το Logic Pro (11) στα requirements απλά αναφέρει minimum OS version την macOS Ventura 13.5.

Τα macOS Ventura 13.5 ειναι compatible με τα παρακάτω iMac:

  • iMac (24-inch, M1, 2021)
  • iMac (Retina 5K, 27-inch, 2020)
  • iMac (Retina 5K, 27-inch, 2019)
  • iMac (Retina 4K, 21.5-inch, 2019)
  • iMac (Retina 5K, 27-inch, 2017)
  • iMac (Retina 4K, 21.5-inch, 2017)
  • iMac (21.5-inch, 2017)

Συνεπώς, όπως το βλέπω εγω μια χαρά θα μπει το τελευταίο Logic.

(Εγώ έχω iMac του 2020 με i7 και παίζει κανονικά. Δε βλέπω να υπάρχει κάποιος περιορισμός σχετικά με τον i5)

 

Λόγω του  Intel επεξεργαστη όμως δε θα έχεις κάποια AI Features που έβαλαν στο Logic Pro 11.

Το λειτουργικό σύστημα που έχει αυτό το imac που πήρα, είναι το Monterey.

Υπάρχει δυνατότητα μετατροπής σε Ventura κι αν ναι που μπορώ να βρω κάποιον/α να την κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mpamps είπε

Το λες κι ευτυχία! 😅

 

Κι αυτό γίνεται. Έχω την απαραίτητη τσάντα. Στα 9 kg είναι στα μισά κιλά από λαμπατη κεφαλή.

 

Λοιπόν πέρα από την πλάκα, αφού ο OP αποφάσισε να πάει προς τα εκεί κι αν θέλει να εξαντλήσει τις πιθανότητες με το μηχάνημα που πήρε, να του πω σε περίπτωση που δεν το ξέρει, ότι αν το iMac είναι 27αρι έχει τη δυνατότητα να κάνει upgrade  τη RAM μόνος του.

Εγώ στο δικό μου έχω 96GB.

Μια δυνατότητα, την οποία η Apple αφαίρεσε στα silicon iMac.

Το λειτουργικό σύστημα που έχει αυτό το imac που πήρα, είναι το Monterey.

Υπάρχει δυνατότητα μετατροπής σε Ventura κι αν ναι που μπορώ να βρω κάποιον/α να την κάνει; 

Επίσης πως θα μπορούσα να κανω αναβαθμιση της RAM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, St. K είπε

Το λειτουργικό σύστημα που έχει αυτό το imac που πήρα, είναι το Monterey.

Υπάρχει δυνατότητα μετατροπής σε Ventura κι αν ναι που μπορώ να βρω κάποιον/α να την κάνει; 

Επίσης πως θα μπορούσα να κανω αναβαθμιση της RAM;

i-system.gr/

  • Ευχαριστώ 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μηχανήματα της Apple μπορείς να κάνεις κάτι απλό.

Βάζεις το τελευταίο λειτουργικό που είναι για το μοντέλο που έχεις αγοράσει,όποιο και αν είναι αυτό,βάζεις την έκδοση του προγράμματος που σε ενδιαφέρει,στην προκειμένη το Logic,που είναι συμβατό για το συγκεκριμένο συστημα,όποια και αν είναι αυτή και δέν το ξαναπειράζεις ποτέ.

 

Οτι γράψεις με το logic 8(αυτό έχω εγώ) π.χ θα γράψεις και με το Logic 11.

Παλιοτερες εκδόσεις logic υπάρχουν κάτω στα τορεντάδικα,αν ψάξεις,εχουν μεγάλο όγκο,θα βρείς.

Ριξε και μια ματιά στις Apogee duet 2 να βρείς μία κοντά στα 250/300e και είσαι έτοιμος.

 

Εντελώς πληροφοριακά,τα imac προορίζονται για δουλειά γραφείου περισσότερο και όχι για μουσική παραγωγή αλλά αυτό εχει να κάνει και με τις απαιτήσεις χρήστη/project.

 

Οταν επιλέγεις ένα σύστημα της Apple πληρώνεις περισσότερο για την σταθερότητα που σου προσφέρει,θυσιάζοντας στοιχεία συμβατότητας που θα προκύψουν σίγουρα στο μέλλον.

Αν τα κάνεις όλα σωστά,θα έχεις ένα απροβλημάτιστο περιβάλλον,θα το παντρευτείς και όσο πάει.

 

Είσαι σίγουρος οτι χρειάζεσαι Apple και Logic,καθώς και καινούργια κάρτα ήχου,γιατί και τώρα να πάνε όλα καλά,αργότερα θα αντιμετωπίσεις θέματα συμβατότητας και δέν θα μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό.

Ξανασκέψου το και ενημέρωσε.

Για να θές Logic θες να γράψεις ηλεκτρονική μουσική.Υπάρχει και το Ableton και είναι και πιό εύκολο.

Επεξεργασμένο από MGs
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου