Προς το περιεχόμενο

Help me


St. K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!
Χρειάζομαι την άποψη και τα φόντα σας.

Έπειτα από αναζήτηση κατέληξα στην επιλογή και αγορά του imac i5 του 2020 με την προϋπόθεση να δεχεται το logic. Ωστόσο, βρίσκοντας μια άκρη με την τελευταία έκδοση του logic, το 11 pro, δεν είναι εφικτό να σεταριστεί απ' ότι κρίνει ο τεχνικός κι εδώ θέλω τη γνώση σας γιατι επειτα απο επικοινωνια με την apple και αλλες τεχνικούς και καταστηματα συμβεβλημένα και μη δε βγάζω άκρη και οι απόψεις τους διίστανται.

Υπολογιστής: imac το i5 του 2020 ήθελα να μου προτείνετε αν υπάρχει και που μπορώ να βρω το logic σπασμένο ή και μη μιας και το 11pro που στη τελευταία έκδοσή logic,δεν τη διαβάζει ο υπολογιστής κι ακόμη να ρωτήσω εαν υπαρχει περίπτωση να μην κυκλοφορούν παλαιοτερες εκδοσεις του logic.

Κι ακόμη έχω αυτήν την κάρτα ήχου: ΤC electronic impact twin, η οποια μου ειπαν πως κατα πασα πιθανότητα δε σεταρεται στον υπολογιστή.

Αν ξέρετε κάποιον τεχνικό να μου προτείνετε του οποίου ο λόγος να είναι εγγύηση, θα σας ήμουν ευγνώμων!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε χρήστες Apple στο φόρουμ και θα σε κατατοπίσουν μόλις μπουν. Ο γενικός κανόνας πάντως είναι ότι δεν πας να την βγάλεις φτηνά με την Apple, το τελευταίο  imac θα αγοράσεις και το Logic αυθεντικό και τελευταία έκδοση, αν θες να την βγάλεις 3-4 χρόνια απροβλημάτιστος

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι το ότι πήρες Intel Mac και όχι M-series Mac - και ότι πας να εγκαταστήσεις την έκδοση 11 και όχι την 10 (γνωστή ως X για χρόνια). Κατ εμέ, έπρεπε να το ψάξεις λίγο περισσότερο και να πας σε M, γιατί όλη η φιλοσοφία της Apple κινείται προς τα εκεί πλέον, και θα συνεχίσει να κινείται για χρόνια.

 

Βλέπεις, η αρχιτεκτονική των επεξεργαστών της Intel (x86) με αυτή των M-series (ARM) είναι εντελώς διαφορετική, και η νέα έκδοση 11 του Logic δεν υποστηρίζεται καθόλου στην αρχιτεκτονική x86, παρά μόνο στην ARM.

 

Η μόνη επιλογή που έχεις είναι να δεις αν υπάρχει η επιλογή να κατεβάσεις το Logic Pro X. Η τελευταία είναι η 10.6.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Έχουμε χρήστες Apple στο φόρουμ και θα σε κατατοπίσουν μόλις μπουν. Ο γενικός κανόνας πάντως είναι ότι δεν πας να την βγάλεις φτηνά με την Apple, το τελευταίο  imac θα αγοράσεις και το Logic αυθεντικό και τελευταία έκδοση, αν θες να την βγάλεις 3-4 χρόνια απροβλημάτιστος

Αρκεί να είναι συμβατό αυτό με ενδιαφέρει κυρίως.

Το imac είναι του 2020. Η τελευταία έκδοση του logic θα είναι συμβατή σε αυτό;  

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη ανάρτηση σου κατάλαβα ότι δεν το έχεις αγοράσει ακόμα, ο Alex Raptakis νομίζει ότι το αγόρασες... Αν κατάλαβα εγώ σωστά περίμενε μην αγοράζεις ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Άγιος είπε

 

Το αγόρασα γιατί μου είπαν με βεβαιότητα πως είναι συμβατό το συγκεκριμένο μοντέλο, με το logic και ψάχνω για τεχνικό γνώστη ώστε να μου πει με σιγουριά, ποια έκδοση του logic σηκώνει το imac i5 του 2020, αν συνδέεται η συγκεκριμένη καρτα ήχου σε αυτον τον υπολογιστή κι αν μπορεί να μου τα σετάρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα ήταν πολύ καλύτερα να είχες ρωτήσει πριν κάνεις την αγορά. Γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς καθόλου με το συγκεκριμένο μηχάνημα αφού απ' ότι καταλαβαίνω το έχεις πάρει μεταχειρισμένο. Πούλα το ξανά και πάρε ένα μεταχειρισμένο Mac mini M1, με 16gb μνήμη να λύσεις όλα τα θέματα σου.

 

Πέραν αυτού στο φόρουμ δεν επιτρέπεται να διαφημίζουμε torrent sites και πειρατικό software γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι παράνομα.

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αρχίσουμε από τα...εύκολα!!!!

Πρώτο στάδιο. 
ΤC electronic impact twin

Εάν η κάρτα σου είναι αυτή εδώ...

https://www.musicland.gr/kartes-ichou-firewire-thunderbolt-ethernet/tc-electronic-impact-twin

και λέει Firewire...απλά τη βάζεις στο μουσείο. Πρόσφατα έβαλα μια πλήρως λειτουργική Motu (των 700ευρώ) γιατί έλεγε Firewire και δεν είχε απλά drivers για το Mac που έχω για μουσική (που είναι του 2015!!!)

Δεύτερο στάδιο. 

Ας πούμε ότι η κάρτα σου δεν είναι Firewire αλλά κάτι πιο μοντέρνο. Κατεβάζεις drivers για Mac OSX (τι λειτουργικό λέει ο iMAc σου?). Στο μηχάνημα που έχεις, υπάρχει δωρεάν το Garageband. Εαν τo Garageband βλέπει τη κάρτα, θα τη δεί και το Logic.

 

Πάμε στο DAW. Το Logic δεν είναι ένα δωρεάν πρόγραμμα. Εαν έχεις αγοράσει τη M-series version και έχεις serial number, πας στην Ιsystem και κάπου θα έχουν μια παλιά version. Το Logic που έχεις δεν δουλεύει στ παλιά μηχανήματα.

 

Πάμε στο μηχάνημα. Αγόρασες ένα "παλιό" μηχάνημα (παλιό το κάνει το λειτουργικό και όχι η χρονολογία του). Το ότι πήρες ένα i5, δεν σημαίνει και πολλά πράγματα. Δεν μας είπες τι μνήμη έχει,  τί δίσκο και τί projects ονειρεύεσαι να φτιάξεις. Για να σε βοηθήσω, το δικό μου iMac είναι i7 του 2015, 64 Ram και αρκετά Terra δεξιά-αριστερά. Δεν χρησιμοποιώ Logic αλλά GarageBand και γράφω μια χαρά μουσική από το 2000.

Εάν επιμένεις πάντως στο Logic, κάνε αυτό που σου λέει ο kpeyos, πάρε ένα mini Mac αλλά με παραπάνω από 16gb μνήμη...και βάλε λεφτά στην άκρη γιατί θα χρειαστείς και κάρτα!!!!!

Επίσης για να μην ξεχνιόμαστε...στα mini mac θα χρειαστείς και οθόνη!. Έχω 2 παλιές Apple (23 και 21 και δεν μπαίνουν στα καινούργια)...οι αντάπτορες είναι ποιό ακριβοί από τις οθόνες. Από την άλλη, πήρα στη δουλειά πρόσφατα ένα Mini Pro (το οποίο πετάει!!!) αλλά 2 Dell oθόνες που δοκίμασα ήταν για πέταμα!!! 

Επεξεργασμένο από marathon
  • Ευχαριστώ 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το κομμάτι της συμβατότητας, το Logic Pro (11) στα requirements απλά αναφέρει minimum OS version την macOS Ventura 13.5.

Τα macOS Ventura 13.5 ειναι compatible με τα παρακάτω iMac:

  • iMac (24-inch, M1, 2021)
  • iMac (Retina 5K, 27-inch, 2020)
  • iMac (Retina 5K, 27-inch, 2019)
  • iMac (Retina 4K, 21.5-inch, 2019)
  • iMac (Retina 5K, 27-inch, 2017)
  • iMac (Retina 4K, 21.5-inch, 2017)
  • iMac (21.5-inch, 2017)

Συνεπώς, όπως το βλέπω εγω μια χαρά θα μπει το τελευταίο Logic.

(Εγώ έχω iMac του 2020 με i7 και παίζει κανονικά. Δε βλέπω να υπάρχει κάποιος περιορισμός σχετικά με τον i5)

 

Λόγω του  Intel επεξεργαστη όμως δε θα έχεις κάποια AI Features που έβαλαν στο Logic Pro 11.

  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mpamps είπε

Όσον αφορά το κομμάτι της συμβατότητας, το Logic Pro (11) στα requirements απλά αναφέρει minimum OS version την macOS Ventura 13.5.

εδώ είναι όλο το μυστικό!!!

  • Ευχαριστώ 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου