Προς το περιεχόμενο

Footswitch για Marshall preamp 9000 series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ανακάλυψα, με μεγάλη μου έκπληξη, σε κάποιο πατάρι μου (από τα νεανικά μου χρόνια), τον Marshall 9000 series preamp καθώς και το πεταλάκι της DOD, American metal!!

 

Το πεταλάκι μεν δουλεύει μια χαρά, από τον προενισχυτή όμως έχει χαθεί ο μετασχηματιστής και το footswitch του. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ως προς το τι μετασχηματιστή θα πρέπει να αγοράσω (στο πίσω μέρος αναγράφει μόνο AC in 15V) καθώς και τι footswitch θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω, καθώς μετά από μια έρευνα στο διαδίκτυο φαντάζει σχεδόν απίθανο να βρω την αυθεντική πεταλιέρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί!!

 

IMG_8218.thumb.jpg.c816cc17345827edfeab761bf792525b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα. Μια φωτογραφία θα ήταν χρήσιμη γιατί τα τροφοδοτικά μπορεί να είναι

1. Συνεχούς ρεύματος - center positive

2. Συνεχούς ρεύματος - center negative

3. Εναλασσόμενου ρεύματος

 

Επίσης κάπου θα αναγράφεται και η ελάχιστη ισχύς του τροφοδοτικού, είτε σε amperes (A), είτε σε milliamperes (mA). To τροφοδοτικό θα πρέπει να την καλύπτει. Αν είναι μεγαλύτερο, δε μας πειράζει.

 

Τέλος καλό είναι να προμηθευτείς κάποιο τροφοδοτικό για audio χρήση, συνηθως υπάρχουν άπειρα οικονονικά. Μην πας πχ σε κάποιο τροφοδοτικό από υπολογιστή, γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχεις πάρα πολύ θόρυβο. 


Κάποιες εικόνες για βοήθεια:

 

Αυτά είναι τα δύο είδη συνεχούς που μπορεί να παίρνει:
image.jpeg.2ae1aba8b40b03ae3b2c2ad13c955726.jpeg

 

Και αυτό είναι το σύμβολο του εναλασσόμενου:

image.jpeg.53b833b32ebdfa27a8219d830f1f5a9d.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ευχαριστώ εν πρώτοις για την άμεση απόκριση.

Επισυνάπτω φωτογραφία από την οποία, σύμφωνα με τις πληροφορίες που μου έδωσες, φαίνεται προφανώς ότι το τροφοδοτικό πρέπει να είναι εναλλασσόμενου ρεύματος. Μολαταύτα, δεν αναγράφεται πουθενά η η ελάχιστη ισχύς του [amperes (A) ή milliamperes (mA)]. Έχεις καμία ιδέα πως μπορώ να προχωρήσω;;

 

Υ.Γ. Να υποθέσω ότι για πεταλιέρα δεν έχει κάποια άποψη, σωστά;

 

IMG_8222.thumb.jpg.730c57c9dde5b175dd634d1269dea1c7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με λίγο ψάξιμο, αυτό φαίνεται να είναι το ορίτζιναλ τροφοδοτικό του.

 

Απ' ότι διαβάζω είναι μόνο 125 mA, πάρα πολύ μικρό δηλαδή. Πιθανότατα δε θα δυσκολευτείς να βρείς.

 

Πχ: https://www.electronio.gr/trofodotiko-pak-15v-ac-1a.html?skr_prm=WyJkYjhhODliMy0zOGE3LTQxZGUtYjlhOC1lMTZiOTgxZjc0ZGMiLDE3MjU2Mzc1OTkyMzgseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Screenshot_2024-09-06-18-38-05-293_com.reverb.app-edit.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!! Είμαι υπόχρεος.


Όποιος άλλος κάποια άποψη  κάτι για την πεταλιέρα, παρακαλώ ας με ενημερώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου