Προς το περιεχόμενο

Aphrodite's Child - 666 (50th anniversary deluxe edition)


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Το σωστο ειναι 

Της ελληνικής εκδοσης

Σωστά. Γιατί αν γράψεις π'την Ελληνική έκδοση" ο άλλος μπορεί να καταλάβει "απ΄'τη "Γερμανική/Ουγγρική/Γαλλική/Ρωσική/Αυστραλιανή/Καναδική/whatever έκδοση"... 😌

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γνωρίσει και συνομιλήσει με 2 από τους σπουδαιότερους ντράμερς της ελληνικής σκηνής στο jam του lazy. Ο ένας ο κύριος Σιδεράς και ο άλλος ο κύριος Μαρινάκης. Και οι δυο ήταν εξαιρετικά απλοί και προσηνείς. Δεν έπαιξα μαζί τους αν και θα ήθελα. Στον κύριο Μαρινάκη του είχα πει ότι παίζει στον καλύτερα δίσκου ελληνικής ροκ, εννοώντας των Πελομα Μποκιου ενώ πριν τον αναφωνήσω με ρώτησε στου Ηρακλή;

Στον κύριο Σιδερά ντράπηκα να κάνω αναφορά για τις μουσικές μου γνώσεις. 

  • Like 4

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Έχω γνωρίσει και συνομιλήσει με 2 από τους σπουδαιότερους ντράμερς της ελληνικής σκηνής στο jam του lazy. Ο ένας ο κύριος Σιδεράς και ο άλλος ο κύριος Μαρινάκης. Και οι δυο ήταν εξαιρετικά απλοί και προσηνείς. Δεν έπαιξα μαζί τους αν και θα ήθελα. Στον κύριο Μαρινάκη του είχα πει ότι παίζει στον καλύτερα δίσκου ελληνικής ροκ, εννοώντας των Πελομα Μποκιου ενώ πριν τον αναφωνήσω με ρώτησε στου Ηρακλή;

Στον κύριο Σιδερά ντράπηκα να κάνω αναφορά για τις μουσικές μου γνώσεις. 

O Σιδεράς είναι όντως πολύ low profile και χωρίς ίχνος τουπέ, αυτή την εντύπωση μού δίνει από τις διάφορες συνεντεύξεις που έχω διαβάσει, καθώς και από το ωραιότατο βιβλίο του "The Aphrodite's Child Story" του 2017-18. Την ίδια εντύπωση μού είχε αφήσει και ο άλλος μεγάλος, ο Γιώργος Τρανταλίδης, σε ένα live του που τον είχα δει και του είχα μιλήσει. Κάτσαμε κάνα δεκάλεπτο συνομιλώντας για μουσική και...γάτες, και μου υπόγραψε και ένα άλμπουμ του, το "Global Vision".🙏 

 

Μια και ανέφερα το βιβλίο του Σιδερά, όσοι δεν το έχετε διαβάσει ψάξτε το, γράφει φοβερές λεπτομέρειες μέσα.

 

image.png.46ea5a0f1091c7f20aa96298db358bea.png

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

O Σιδεράς είναι όντως πολύ low profile και χωρίς ίχνος τουπέ

Προσυπογράφω. Τον συνάντησα 2 φορές που έπαιξα live στο μαγαζί  ("Ψυχιατρείο") που διατηρούσε πίσω από το γήπεδο στη Λ.Αλεξάνδρας. Απλός και προσβάσιμος.

Μια που τα αναπολούσα και μία που σκέφτηκα, "πώς και δεν του πήγα το album για υπογραφή; Ή μήπως τελικά το είχα κάνει και το έχω ξεχάσει;".

Μόλις το κοίταξα και όντως του το είχα πάει. Πάλι καλά!

 

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mpamps είπε

Προσυπογράφω. Τον συνάντησα 2 φορές που έπαιξε live στο μαγαζί  ("Ψυχιατρείο") που διατηρούσε πίσω από το γήπεδο στη Λ.Αλεξάνδρας. Απλός και προσβάσιμος.

Συνήθως μόνο τα ψώνια και οι ατάλαντοι έχουν τουπέ, και σίγουρα ο Σιδεράς δεν είναι ούτε ψώνιο ούτε ατάλαντος.

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Συνήθως μόνο τα ψώνια και οι ατάλαντοι έχουν τουπέ

Με φώναξε κανείς ? 🧐

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τη μορφάρα που ακούει στο όνομα Steven Wilson όλοι την ξέρουμε. Αυτό ίσως που δεν ξέρουμε (εγώ πάντως χτες το έμαθα) είναι ότι ο κύριος 'Porcupine Tree' είναι μέγας θαυμαστής του Β. Παπαθανασίου και του "666".

Στο παρακάτω 49λεπτο βίντεο που ανέβηκε χτες στο Youtube ο Wilson συζητά με τον Tim Bowness για κάποια Jazz & Prog άλμπουμς του 1972. Για το "666" και τον Παπαθανασίου αφιερώνουν 8 λεπτά, χρόνος αρκετά μεγάλος αν σκεφτεί κανείς ότι σε 49 λεπτά συζητάνε για πάνω από 15 άλμπουμς. Και οι δυο τους είναι πολύ ενημερωμένοι, τόσο για τις λεπτομέρειες του άλμπουμ όσο και για τη  δισκογραφία του Παπ. Τόσο ενθουσιώδη λόγια για το "666" και γενικότερα για το έργο του  Παπαθανασίου σπάνια ακούει κανείς. 

Η αναφορά στο "666"' αρχίζει στο 20:36.

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου