Προς το περιεχόμενο

pickups for stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου το κανω λιγο περιπλοκοτερο. Ειχα-εχω στην κατοχη μου ολους τους μαγνητες που αναφερεις, ειναι ολοι τους εξαιρετικοι με μεγαλυτερες η μικροτερες διαφορες. Ωστοσο μετα απο πολλα χρονια στρατοκαστεροσυνης οι μαγνητες που περισσοτερο για εμενα οριζουν τον ηχο "κλασσικος στρατ ηχος" ειναι οι duncan SSL1. Την ιδια αποψη εχει και ο Frusciante και επιπλεον πλεονεκτημα δεν εχουν τιμη φουσκωμενων μυαλων boutique κατασκευαστων.

  • Like 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ. Το έχω διαβάσει αυτό που λές απο κάποιες κριτικές που είδα στο διαδίκτυο. Απο κάποια βίντεο και ηχητικά κλιπ βέβαια που άκουσα θα έλεγα ότι προτιμώ τον ήχο των Lindy Fralin, fender 57/62 και fender pure vintage 65 και τα pickups Για strat του Nicksilver. Ίσως και να πέφτω και έξω όμως γιατί εδω που τα λέμε αν δεν ακούσεις και δοκιμάσεις κάτι απο κοντά δεν θα έχεις την πιο σωστή εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προωπικα οποιοδηποτε βιντεακι προκειμενου να "ακουσεις" μαγνητες ειναι περιττο και ανεπαρκες. Μονο παιξιμο εκ του συνεγγυς.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα σωστό.

Από τα βίντεο μπορείς να καταλάβεις κάποιες διαφορές στο eq, στην ατάκα και στο output. Αλλά την συνολική αίσθηση του πως "ακούει" στο χέρι ο μαγνήτης, δεν το παίρνεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, Superfunk είπε

Δεν ειμαι και ειδικος αλλα αν θυμαμαι η Fender δεν πρωτοεβγαλε την Stratocaster? 

Πόσο, μα πόσο... σατανάς είσαι... 😎 😂

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, Superfunk είπε

Δεν ειμαι και ειδικος αλλα αν θυμαμαι η Fender δεν πρωτοεβγαλε την Stratocaster? 

H Fender δεν διαφημίζει τα super duper special wow sets που είναι τυλιγμένα από την Abby Ybarra?

 

Άρα αν πραγματικά θες να το πάμε βάσει της παραδοχής της εταιρείας που έβγαλε την Strat, τότε θα πρέπει να δεχτούμε πως all pickup winders are not created equal. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
24 λεπτά πριν, kpeyos είπε

all pickup winders are not created equal. 

Θεϊκή διαπίστωση 😄 😎

 

24 λεπτά πριν, kpeyos είπε

H Fender δεν διαφημίζει τα super duper special wow sets που είναι τυλιγμένα από την Abby Ybarra?

Φυσικά, αλλά αν δεν πουλήσεις "ιστορία" και θρύλους τι μένει να πουλήσεις... κιθάρες; 😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
57 λεπτά πριν, Mariosdoors είπε

Σε ευχαριστώ. Το έχω διαβάσει αυτό που λές απο κάποιες κριτικές που είδα στο διαδίκτυο. Απο κάποια βίντεο και ηχητικά κλιπ βέβαια που άκουσα θα έλεγα ότι προτιμώ τον ήχο των Lindy Fralin, fender 57/62 και fender pure vintage 65 και τα pickups Για strat του Nicksilver. Ίσως και να πέφτω και έξω όμως γιατί εδω που τα λέμε αν δεν ακούσεις και δοκιμάσεις κάτι απο κοντά δεν θα έχεις την πιο σωστή εικόνα.


Κατ' αρχάς: Κανόνας μετά από 30 χρόνια για να μην παιδεύεσαι: Αν δεν παίζει η κιθαρα, ένα σετ μαγνήτες δε θα την κάνουν ξαφνικά ένα εκπληκτικό όργανο. Μερικές κιθάρες είναι μαγικές. Μερικές είναι φλόμπες. Έτσι είναι η ζωή. 

Δεύτερον: Αν θες να σου φύγει η απορία τα σκας, παίρνεις ένα σετ που θεωρείται από τον πολύ κόσμο ή από τον μέσο όρο αν προτιμάς αδιαμφισβήτητα εκπληκτικό και ξεκινάς απευθείας με αυτό. Έτσι έχεις ένα σετ αναφοράς, χωρίς πολλά μα-μου-κι-αν-το-ένα-κι-αν-το-άλλο.

Αν θες να το κάνεις και χωρίς να χάσεις πολλά χρήματα, κοίτα reverb και αγόρασε μεταχειρισμένους από Ευρώπη. Ακόμη κι αν τελικά καταλήξεις στο ότι δε σου κάνουν, θα έχεις πάρει μια δική σου καλά πληροφορημένη απόφαση και θα ξέρεις πώς να προχωρήσεις. Αυτό αξίζει τα 20-30 ευρώ που θα χάσεις. 

Εγώ θα πήγαινα σε Fralin Vintage Hot. Ο τύπος έχει ένα βασικό μοντέλο όλο κι όλο και θεωρείται holy grail. Θα το βρεις κάποια στιγμή στα μεταχειρισμένα σχετικά εύκολα και είναι φοβερά έυκολο να το ξαναπουλήσεις αν δεν σου κάνει.  

Όσον αφορά και τους μαγνήτες του Nick Silver που ρωτάς, τα clips πείθουν. Όμως δεν νομίζω ότι εμφανίζονται συχνά μεταχειρισμένοι. Επίσης αν τους αγοράσεις καινούργιους, δεν ξέρω τί μεταπωλητική αξία έχουν σε περίπτωση που δε σου κάνουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φυσικά, αλλά αν δεν πουλήσεις "ιστορία" και θρύλους τι μένει να πουλήσεις... κιθάρες; 😄

H ιστορία και οι θρύλοι ξεπουλάνε από μόνοι τους - σα ζεστά ψωμάκια 🙂

 

Γιατί τί θέλουμε εμείς οι μουσικοί; 

image.jpeg.a509f0e717e6eb9e207b43a0dec74819.jpeg

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θέλω κιθάρα που να αξιοποιεί όλη τη σύγχρονη τεχνολογία καθώς τα περισσότερα είναι gimmicks που δεν προσφέρουν τίποτα αξιόλογο στον παίχτη. Την θέλω όμως μοντέρνα εμφανισιακά, σύλληψη των 90ς κατά προτίμηση, εξέλιξη της στρατοκαστερ, αν δεν είχα τυπική στρατ δεν θα έπαιρνα τώρα, για τελε και λοιπά της εποχής εκείνης ούτε λόγος. Δεν άλλαξαν τα γούστα μου μεγαλώνοντας τα ίδια είναι, τόσα ήξερα τόσα έκανα τότε

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου