Προς το περιεχόμενο

pickups for stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι διάφορες είναι αισθητές, συμφωνώ.

Ομως, εάν δεν μπορείς να βρεις τον ήχο σου με τους μαμά, τοτε δεν θα μπορέσεις να τον βρεις με κάτι παραπλήσιο όπως τα μοντέλα που συζητάμε.

Οι διάφορες δεν είναι τόσο μεγάλες στον τελικό ήχο, ειδικά με distortion. Με εντελώς καθαρό ήχο διακρίνεις διάφορες, αλλά κυρίως στην αίσθηση και στο χέρι, και λιγότερες στο αυτί. Το παν είναι ενισχυτής, μεγάφωνο και πετάλια.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mariosdoors είπε

έχω ακούσει πολύ καλο ήχο απο τα pickups του nicksilver Αθήνα. Π.χ white Lily pickups και blackrose έχει κάποιος γνώμη για αυτά ή εμπειρία?

 

Απόκριση και ευαισθησία έχουν όλοι αυτοί, αλλά τους Black Rose δεν θα τους χαρακτήριζα vintage. Απεναντίας ειναι μαγνήτες με αρκετά σύγχρονο stratocaster ήχο και πολύ high output. Είναι και το best seller του.

 

Οι White Lily είναι πολύ ωραίοι και καθαροί σαφώς, αλλά θεωρώ με τις δικές μου προσλαμβάνουσες τους Ivory Tulip πιο vintage ή και τους Purple Orchid.

 

Εχε υπ όψιν σου ότι ο Νίκος θα στα εξηγήσει καλύτερα και επίσης μπορείς να δοκιμάσεις όλους τους μαγνήτες. Πράγμα που ειναι το σημαντικοτερο γιατι και εγώ πολλές φορές έχω πάει να αγοράσω άλλο σετ και έχω φυγει με άλλο τελικα. 🤪

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Shelter είπε

Απεναντίας ειναι μαγνήτες με αρκετά σύγχρονο stratocaster ήχο και πολύ high output.


High output μιλάμε για μόνους μαγνήτες με άνω των 10Κ. Αυτοι είναι medium output. Επίσης, είναι λίγο πιο μοντέρνοι σε σχέση με τους vintage, αλλά δεν τους λες και μοντέρνους, ηχητικά. Βινταζ προσανατολισμό έχουν, όντας 1-1,5Κ πιο hot. Εξαιρετικοί είναι, όπως και να έχει. Μπόλικα μεσαία και περίσσια στρατίλα και αγριάδα. Τέλειοι για dirty blues.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, gkourmoul1 said:


High output μιλάμε για μόνους μαγνήτες με άνω των 10Κ. Αυτοι είναι medium output.


Αυθαίρετες διαχωριστικές γραμμές που μπορείς να τραβήξεις εσύ, εγώ, εμείς όλοι μέσω ενός poll, ο κάθε κατασκευαστής... και πάει λέγοντας.

Αφού δεν εμπλέκονται facts στην κουβέντα, γιατί κουνάμε δάχτυλα;

(ειδικά μετά την πρόταση για prewired pickguard για να μην καθόμαστε να κολλάμε μαγνήτες, λες και θα κάτσει κάποιος να κολλήσει μαγνήτες σαν να μη βρωμάει ο τόπος απο τεχνικούς).

 

Υ.Γ: Έχω ακούσει από κοντά ένα ή δύο Tele set του Nick Silver πολύ παλιότερα. Αν βοηθάει κάθόλου τον ΟΡ, να πω πως έμεινα με την εντύπωση ότι γίνεται σπουδαία δουλειά εκεί. Τεράστιο plus πάντως αν μπορείς να ακούσεις χειροπιαστά παραδείγματα και ενδεχομένως να ζητήσεις τυχόν διαφοροποίηση στη συνταγή απευθείας στον μάγειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ECC803s είπε


Αυθαίρετες διαχωριστικές γραμμές που μπορείς να τραβήξεις εσύ, εγώ, εμείς όλοι μέσω ενός poll, ο κάθε κατασκευαστής... και πάει λέγοντας.

Αφού δεν εμπλέκονται facts στην κουβέντα, γιατί κουνάμε δάχτυλα;

 

Έχουμε τo εξής fact. Στην αγορά κυκλοφορούν, χονδρικά, μαγνήτες για στρατ από 5.5Κ μέχρι και 20Κ. Έναν μαγνήτη στα 6,5-7Κ που θα τον κατέτασες? Low, medium, ή high?

 

 

27 λεπτά πριν, ECC803s είπε

(ειδικά μετά την πρόταση για prewired pickguard για να μην καθόμαστε να κολλάμε μαγνήτες, λες και θα κάτσει κάποιος να κολλήσει μαγνήτες σαν να μη βρωμάει ο τόπος απο τεχνικούς).

 

Δεν θυμάμαι να μου έχει τοποθετήσει ποτέ τεχνικος μαγνήτες. Το κάνω μόνος μου, και θα μου άρεσε να δώσω 30-40 ευρώ παραπάνω, απ’ όσο κάνουν σκέτοι οι μαγνήτες, και να πάρω έτοιμο pickguard. Γλιτώνω τις πολλές κολλήσεις, οι μαγνητες πλαισιώνονται από ιδανικες πυκνωτές και σωστό κύκλωμα, και μου μένει το παλιό pickguard το οποίο εύκολα το πουλώ ως μεταχειρισμένο. 
Και σε μάστορα να το πάει, γλιτώνει χρόνο και χρήμα, καθώς η δουλειά γινεται ευκολότερα.

 

27 λεπτά πριν, ECC803s είπε

 

Υ.Γ: Έχω ακούσει από κοντά ένα ή δύο Tele set του Nick Silver πολύ παλιότερα. Αν βοηθάει κάθόλου τον ΟΡ, να πω πως έμεινα με την εντύπωση ότι γίνεται σπουδαία δουλειά εκεί. Τεράστιο plus πάντως αν μπορείς να ακούσεις χειροπιαστά παραδείγματα και ενδεχομένως να ζητήσεις τυχόν διαφοροποίηση στη συνταγή απευθείας στον μάγειρα.

 

Σούπερ δουλειά γίνεται στο εργαστήριο του. Εντυπωσιακό ο,τι έχω ακούσει και εγώ. Αλλά είναι τσάμπα κόπος να πάει και να δοκιμάσει 20 σετ, εάν δεν τα δοκιμάσει στο δικό του rig. Και το λέω αυτό διότι θεωρώ ότι το rig είναι το πρόβλημα, ή οι ρυθμίσεις του, και όχι τόσο οι μαγνήτες. 
 

Οταν κάποιος έχει βρει τον ήχο του, σημαίνει ότι κανει καλά τη δουλειά του με τους μαγνήτες που έχει ήδη και απλά θέλει μια μικρόβελτίωση στα σημεια, γιαυτο και ψάχνει παραπλήσιες επιλογές για να παρει το 100%. 
 

Εδω ο φίλος έχει προβλήματα στην αίσθηση, στις δυναμικές κλπ. Αυτά δεν λύνονται με τον να διώξεις έναν low output Alnico 5 και να πάρεις έναν διαφορετικό low output Alnico 5. Υπάρχει μεγάλη απόσταση που πρέπει να καλυφτεί και μια τέτοια αλλαγή δεν αρκεί.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια μικρή παρένθεση για να πω ότι η μέτρηση του DC resistance σε Ohm σε ένα μαγνήτη μπορεί να είναι ενδεικτική του output του, αλλά δεν είναι μέτρηση του output του αυτού καθ'αυτού και μπορεί να ξεγελάσει. Αποτελεί "ασφαλές" σχετικα κριτήριο αν συγκρίνουμε παρόμοιους κατασκευαστικά μαγνήτες, πχ 2 Alnico 5 Telecaster bridge μαγνήτες που ο ένας βγαίνει στα 7k και ο άλλος στα 8.5k τότε ναι, μπορούμε να περιμένουμε οτι ο δεύτερος έχει υψηλότερο output. Αλλά αν τον συγκρίνουμε πχ με έναν humbucker που μετράει 8k και περιμένουμε πάλι να έχει υψηλότερο output πιθανότατα we're in for a surprise. 

 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοιους μαγνήτες. Ακόμη και σε μόνους, με ίδιο ohmage, ο Alnico 2 θα είναι αισθητά πιο δυνατός από πχ έναν Alnico 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοιους μαγνήτες. Ακόμη και σε μόνους, με ίδιο ohmage, ο Alnico 2 θα είναι αισθητά πιο δυνατός από πχ έναν Alnico 3

Ακριβώς. Αν έχεις 2 μονούς που είναι ίδιου τύπου, πες πχ ένας τυπικός strat μαγνήτης που δεν έχει κάτι το περίεργο, και είναι τυλιγμένοι με του ίδιου πάχους σύρμα, με ίδιο αριθμό στροφών, είναι τέλος πάντων ίδια όλα εκτός του υλικού του μαγνήτη, τότε το υψηλότερο output θα το έχει ο μαγνήτης (pickup) με τον πιο ισχυρό μαγνήτη (τον actual μαγνήτη) μετρημένο σε Gauss. Kαι το Alnico 3 είναι πιο αδύναμο μαγνητικό κράμα απο το Alnico 2. 

Βέβαια καμιά φορα μικρό καλάθι κράτα, γιατί όλα αυτα τα Alnico δεν είναι 100% καθορισμένες συνταγές, ο κάθε κατασκευαστής κάνει τα δικά του οπότε υπάρχουν διαφορές πχ απο Alnico 5 σε Alnico 5. Αλλα το Alnico 3 κατα κανόνα είναι το πιο "αδύναμο" κραμα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Mariosdoors είπε

Τείνω προς τα Pure vintage 65 λίγο περισσότερο.

Καλα κανεις. Παρε τους λοιπον αν θες FENDER ηχο.

Δεν ειμαι και ειδικος αλλα αν θυμαμαι η Fender δεν πρωτοεβγαλε την Stratocaster? 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Να πω επίσης ότι δεν περιμένω να έχω καμιά τεράστια διαφορά με τους μαγνήτες απλά επειδή είμαι λίγο "ψείρας" στο θέμα του ήχου κοιτάω να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στη συγκεκριμένη περίπτωση Vintage ήχο με καλές δυναμικές και απόκριση. Προφανώς και συμφωνώ ότι τη μεγαλύτερη επίδραση έχει το rig που χρησιμοποιεί κάποιος όπως ενισχυτής κτλ που ανέφεραν οι φίλοι πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου