Προς το περιεχόμενο

Bluesgang


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Πολύ καιρό ήθελα να δημοσιοποιήσω σε καλύτερη ποιότητα το υλικό των Bluesgang, τώρα όλα τα δικά μας κομμάτια των 2 άλμπουμ 1984-1985 (Dig it & On a second thought) παρουσιάζονται σε αυτή την έκδοση με remaster ήχο. Έχουν τη σημασία τους αυτοί οι δίσκοι, ίσως κάποια στιγμή γράψω αναλυτικά.

https://blueswire1.bandcamp.com/album/youngs-start-gangs-the-bluesgang-era-1984-1985?fbclid=IwY2xjawE-7XNleHRuA2FlbQIxMQABHeMtj-Oo2CtM0kAt-LTxLB8hi5Djw5q1fh74mEz7bG8TEXawQbpgr5AVJQ_aem_ouiQj2H8wY0qckXsp2F2AQ

a2250781944_10.jpg

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ez είπε

Πολύ καιρό ήθελα να δημοσιοποιήσω σε καλύτερη ποιότητα το υλικό των Bluesgang, τώρα όλα τα δικά μας κομμάτια των 2 άλμπουμ 1984-1985 (Dig it & On a second thought) παρουσιάζονται σε αυτή την έκδοση με remaster ήχο. Έχουν τη σημασία τους αυτοί οι δίσκοι, ίσως κάποια στιγμή γράψω αναλυτικά.

https://blueswire1.bandcamp.com/album/youngs-start-gangs-the-bluesgang-era-1984-1985?fbclid=IwY2xjawE-7XNleHRuA2FlbQIxMQABHeMtj-Oo2CtM0kAt-LTxLB8hi5Djw5q1fh74mEz7bG8TEXawQbpgr5AVJQ_aem_ouiQj2H8wY0qckXsp2F2AQ

a2250781944_10.jpg

Ηλία έχεις αρκετά ενδιαφέροντα καθαρό ήχο ειδικά με Telecaster σε αυτές τις ηχογραφήσεις. Είναι κατευθείαν καρφι κιθάρα σε ενισχυτή ή χρησιμοποιείς και πετάλια για τα καθαρά σου;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ηλία έχεις αρκετά ενδιαφέροντα καθαρό ήχο ειδικά με Telecaster σε αυτές τις ηχογραφήσεις. Είναι κατευθείαν καρφι κιθάρα σε ενισχυτή ή χρησιμοποιείς και πετάλια για τα καθαρά σου;

Παίζω με Jazzmaster για αρχή. Εκείνη την εποχή δεν ξέραμε σχεδόν τίποτε για πετάλια και δεν χρησιμοποίησα κάποιο, οπότε όλα είναι καθαρά 😀. Όσο θυμάμαι, στον πρώτο δίσκο τουλάχιστον χρησιμοποίησα έναν Twin reverb που υπήρχε στο στούντιο. Καρφί.

  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 30/8/2024 στις 10:12 ΜΜ, Shelter είπε

Αυτή η δημοσίευση θα μπορούσε να είναι μια αφορμή για να γράψεις αναλυτικά. 😀

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα άκουσα σχεδόν όλα.

Πολύ πιο κοντα στις ρίζες του blues και στα προσωπικά μου γούστα οι ηχογραφήσεις των Blues Gang.

Οι blues wire δισκογραφικά (όχι στα Live) ήταν πιο Rock κατα τη γνώμη μου. Ειδικά το Fence.

Εγώ σας άκουσα πρώτη φορά ζωντανα το 1993, και ήμουν τακτικός στον Μυλό για 4-5 χρόνια.

 

Από εκείνα τα χρόνια και μετά την ξέρω τη Θεσσαλονίκη......και την Κορομηλά....και το ΛΟΥΚΙ ΛΟΥΚ.

 

ΘΑ ήθελα αν είναι εφικτό να μου συγκρίνεις όλα αυτά με την 10 ετία που "έχασα" και στην οποια αναφέρεσαι, δηλαδή τα  80's.

Πόσο "διαφορετική" ήταν η Θεσσαλονίκη μουσικά στα 80's σε σχέση με τα 90's ;

 

Πόσο ήταν εφικτό να κάνεις "προβολή"  ή να φαντασιωθείς ότι Εγνατία ήταν Bourbon street?

Το  Παραρλάμα  δεν το πρόλαβα, αλλά ο Μύλος, έβγαζε feeling.

Κορομηλά πηγαίνω ακόμα, και τα έλεγα όλα αυτά ,που και που λόγω Flipside , και με τον μακαρίτη τον Αλέκο...τον Πέρρο, αλλά θα ήθελα αν δεν βαριέσαι ....να μας πεις και εσύ 2 λόγια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ.

 

Παρεμπιπτόντως έψαξα λίγο μήπως και κανένας είχε ανεβάσει κάτι από εκείνη την εποχή στο YT και ανακάλυψα ότι υπήρχε συνώνυμη μπάντα από τη Μαλαισία!

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, Shelter είπε

Ευχαριστούμε πολύ.

 

Παρεμπιπτόντως έψαξα λίγο μήπως και κανένας είχε ανεβάσει κάτι από εκείνη την εποχή στο YT και ανακάλυψα ότι υπήρχε συνώνυμη μπάντα από τη Μαλαισία!

Επίσης γνωστοί Blues Gang πάντως νομίζω είναι ένα γκρουπ απο τη Φιλανδία, ανακάλυψα την ύπαρξη τους πολλά χρόνια αργότερα.

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ez είπε

Επίσης γνωστοί Blues Gang πάντως νομίζω είναι ένα γκρουπ απο τη Φιλανδία,

Εσείς είστε ΘΕΟΙ.

 Αυτοί ούτε για να σας φέρνουν τους καφέδες στις πρόβες σας δεν κάμουν.🤣

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου