Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε τους παλιούς σας υπολογιστές;


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πλάκα θα'χει, δεν λέω, αλλά μετά δεν θα μείνει τίποτα για τη συλλογή του LK...🤔

Ναι, αλλά θα το έχουμε όλοι μετά το video στη συλλογή μας.

 Θα φτιάξουμε μια σύνθεση FM με το καρπουζάνοιγμα των PC σε αργή κίνηση.

 Ήδη μου ήρθε μια ιδέα. Θα το γράψω.

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Ήδη μου ήρθε μια ιδέα. Θα το γράψω.

Περίμενε πρώτα να βγει το βίντεο, μετά το παίρνεις, το προβάλεις στην tv και αρχίζεις να συνθέτεις real time ενώ το βλέπεις. Όπως έκανε κι ο συνάδελφος σου ο Βαγγέλης.😎

 

image.png.37e734cef16f876a7edafc1dc7081b5f.png

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Περίμενε πρώτα να βγει το βίντεο, μετά το παίρνεις, το προβάλεις στην tv και αρχίζεις να συνθέτεις real time ενώ το βλέπεις. Όπως έκανε κι ο συνάδελφος σου ο Βαγγέλης.😎

 

image.png.37e734cef16f876a7edafc1dc7081b5f.png

Έτσι το κάνω και εγώ τώρα με το Studio One ομως. Έχω ένα με θάλασσα και γράφω τώρα που μου τη βάρεσε με ήχους FM, έκλεψα κάτι συγχορδίες που έπαιζε κάποιος από το MONTAGE Μ και παίζω πάνω σε αυτές τώρα.

 

 Θα είχε ενδιαφέρον να πάμε να πάρουμε όλα αυτά του βαγγέλη και να τα πετάξουμε από ψηλά να σπάσουν σε αργή κίνηση. Θα μας πάνε μέσα για καταστροφή μνημείων πολιτιστικής κληρονομιάς. Τα κράτησαν πουθενά ή τα πέταξαν στα σκουπίδια? Τι λέει το ρεπορτάζ?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Τα κράτησαν πουθενά ή τα πέταξαν στα σκουπίδια? Τι λέει το ρεπορτάζ?

Δεν πετιούνται ούτε πωλούνται αυτά Cos. Ελπίζω να μπουν σε κάνα μουσείο στο μέλλον να τα δούμε κι από κοντά.😘

  • Συμφωνώ 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Δεν πετιούνται ούτε πωλούνται αυτά Cos. Ελπίζω να μπουν σε κάνα μουσείο στο μέλλον να τα δούμε κι από κοντά.😘

Ας τα δώσουν σε εμένα που είμαι ο συνεχιστής του.

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κοιτώντας σε βάθος χρόνου το μόνο που έχω πετάξει είναι τα motherboards και κάποια άχρηστα πλέον εξαρτήματα.

Σκληρούς πάντα κρατάω, αν και δεν τους ξαναχρησιμοποιώ εν γένει.

Τα κουτιά πρέπει να ήταν μάλλον 2 πάντα, που ξαναχρησιμοποιούσα στήνοντας πάνω τους το επόμενο desktop. They don't make them like they used to.

Έχω 2-3 laptop όμως που λυπάμαι να πετάξω. Τους έχω αφήσει με το πιο light λειτουργικό.

Είτε της εποχής του, είτε κάποιο Linux και κάποιες φορές έχουν χρησιμεύσει ως media player σε κάποιο χώρο. 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ δένομαι με τα αντικείμενα και μου δημιουργούν αναμνήσεις .

Μπορεί π.χ να κρατήσω ένα laptop , επειδή με αυτό είχα  χειριστεί μια υπόθεση.

Μου θυμίζει τα ξενυχτια, το άγχος....την επιτυχία στο τέλος.

Μπορεί επίσης , αν θέλω να βρώ κάτι χρηστικό για ένα μηχάνημα , να του αναθέσω  μια και μονο (άντε και δύο) αποκλειστικές εργασίες.

 

Π.Χ. στο studio , πέραν από το pc για το DAW, έσω ένα pc, με το οποίο χειρίζομαι όλο το software των modeling ενισχυτων ή  ένα laptop δίπλα από τα τύμπανα, για να ακούω το track όταν παίζω.

Dedicated εργασίες , που θα μπορούσαν να γίνουν και αλλιως ,....αλλα αφού υπήρχαν τα μηχανήματα, τις κάνουν αυτά.

 

Αλλά, το βασικό είναι ότι έχω χώρο.

Το κομμάτι vintage pc, το συλλεκτικό, είναι άλλο.

Εκεί τους έχω στο storage και, που και που ,με rotation τους λειτουργώ .

Αλλά και αυτό χώρο θέλει.

 

Οι αναμνήσεις για εμένα είναι το βασικότερο.

Σκεφτείτε π.χ το πρώτο σας αμάξι .

Και δεν λέω να ταν κανένα σπουδαίο μοντέλο.....ακόμα και ένα φιατάκι να ήταν......δεν θα θέλατε να το είχατε στο γκαράζ σας...35-40 χρόνια μετά.....έτσι να σας θυμίζει το παρελθόν;

Ε κάτι αντίστοιχο ισχύει και με τα όποια μηχανήματα.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακύκλωση ή πώληση μέσω αγγελίας θα ήταν η πρώτη σκέψη, αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για καλά μηχανήματα που ίσως να χρειάζονται σε κάποιον ως πηγή ανταλλακτικών ή ίσως για να τρέξει ένα πολύ συγκεκριμένο software που δεν υποστηρίζεται από σύγχρονα OS και από virtual machines κλπ.

 

Η εναλλακτική θα ήταν μια δευτερεύουσα light δουλειά όπως αυτά που ανέφερε ο @LK ή ίσως μια always on χρήση τύπου NAS ή web filter/firewall. Αυτά βέβαια μόνο αν έχεις και λίγο το μικρόβιο της πιο βαθιάς ενασχόλησης με τους υπολογιστές και τα δικτυακά - όχι λόγω δυσκολίας (δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα και υπάρχουν άπειρα και αναλυτικότατα tutorials να ακολουθήσεις) αλλά επειδή οι περισσότεροι που τα κάνουν, τα κάνουν επειδή γουστάρουν την ενασχόληση κυρίως, όχι επειδή τους είναι απαραίτητα.

 

Edit: για την always on χρήση, μπορεί να είναι λίγο ασύμφορο από πλευράς κατανάλωσης ρεύματος αν το μηχάνημα προς re-use είναι κανένα τούμπανο 7-8 γενιές πίσω.

Επεξεργασμένο από TakisB
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεμ.... καλημέρα σε όλους.... 🙂

Το ενδεχόμενο να τους πήγαινες σε κάποιο διπλανό σχολείο?

Παλαιότερα, είχαμε μαζέψει αρκετό πράμμα, εδώ στην εταιρία που δουλεύω, μέχρι και server και ένα σωρό χύμα ανταλλακτικά. Είχαμε χώσει παντού LINUX και τα είχαμε πάει σε σχολείο. Ο υπεύθυνος πληροφορικής εκεί, είχε κατουρηθεί από τη χαρά του.... Είχε προηγηθεί επικοινωνία μαζί του και επίσης ξέραμε ότι ήταν ενθουσιώδης και ότι όντως θα τα χρησιμοποιούσε.

[πάει μια 10ετία, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται στα σημερινά σχολεία].

  • Like 2

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου