Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε τους παλιούς σας υπολογιστές;


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλό αποκαλόκαιρο, που λένε!! 

Εχω 2-3 παλιούς υπολογιστές και επειδή πιάνουν χώρο και όλα αυτά τα χρόνια δεν χρειάστηκε να τους επαναλειτουργήσω, αναρωτιέμαι τι να τους κάνω... 

Κάποιοι από αυτούς περιέχουν δισκογραφικά projects τα οποία κατά κάποιο τρόπο τα έχω σώσει, άλλα σε DVDr, άλλα σε external HD, και αυτός ήταν και ο λόγος που τους έχω κρατήσει έως τώρα. 

Ξέρω την εύλογη απάντηση 'στείλε τους στον LK', για τη συλλογή του,

αλλά αναρωτιέμαι: 

α)Να τους κρατήσω ως έχουν μήπως κάποτε θελήσω να ανοίξω κάτι? (αν ήταν θα είχε συμβεί...) 

β)Να βγάλω όλους τους σκληρούς, να τους αποθηκεύσω και να πετάξω όλα τα υπόλοιπα? 

γ)Να βγάλω σκληρούς - DVD writers - CDrom - floppy, και να πετάξω το κουτί με τα υπόλοιπα σέα που έχει μέσα? 

δ)Να τους χαρίσω κάπου? (μιλάμε ίσως το πιό άχρηστο δώρο) 

ε)Να τους πάω για ανακύκλωση? 

Ακούω γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, makam είπε

Ξέρω την εύλογη απάντηση 'στείλε τους στον LK', για τη συλλογή του,

 

Αφού την  ξέρεις την απάντηση, τί ρωτάς; 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιο σοβαρά τώρα.

Γιατί υπολογιστές μιλάμε;

Vintage?

Η απλά παλιούς;

Θα ορίσω ως vintage οτιδήποτε μέχρι 486.

 

Αν είναι vintage κράτα τους .

ΑΝ είναι κάτι πιο καινούργιο, πρακτικός λόγος ΔΕΝ υπάρχει να τους κρατήσεις (αν και μπορώ να σου παραθέσω μερικούς λογικούς ή λογικοφανείς), παρά μόνο για να γίνουν vintage για την συλλογή σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, makam είπε

Ξέρω την εύλογη απάντηση 'στείλε τους στον LK', για τη συλλογή του,

A, αφού ξέρεις τώρα... 😄

10 λεπτά πριν, makam είπε

ε)Να τους πάω για ανακύκλωση? 

Το ενδεδειγμένο.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα όταν πετάτε υπολογιστές να βγάζετε τους σκληρούς και να τους αποθηκεύετε, περιέχουν προσωπικά δεδομένα που ίσως να μην σας περνάνε από το μυαλό ότι είναι εκεί μέσα, όπως κωδικούς και μη κρυπτογραφημένες versions κρυπτογραφημένων αρχείων, ακόμα και αν έχουν διαγραφεί... Οπότε πετάμε τα υπόλοιπα, τους σκληρούς τους παντρευόμαστε και όταν πάψουν να δουλεύουν τους καταστρέφουμε σχολαστικά πριν τους πετάξουμε

  • Ευχαριστώ 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, LK είπε

Πιο σοβαρά τώρα.

Γιατί υπολογιστές μιλάμε;

Vintage?

Η απλά παλιούς;

Θα ορίσω ως vintage οτιδήποτε μέχρι 486.

 

Αν είναι vintage κράτα τους .

ΑΝ είναι κάτι πιο καινούργιο, πρακτικός λόγος ΔΕΝ υπάρχει να τους κρατήσεις (αν και μπορώ να σου παραθέσω μερικούς λογικούς ή λογικοφανείς), παρά μόνο για να γίνουν vintage για την συλλογή σου.

 

 

Όχι δεν είναι vintage. Ήταν απλά, καλά εργαλεία για τη δουλειά - που την έκαναν όλα αυτά τα χρόνια σωστά και με το παραπάνω. Δεν είμαι συλλέκτης τεχνολογικών gadgets οπότε δεν έχω κάποιο δέσιμο μαζί τους, εκτός από το περιεχόμενο των σκληρών που περιέχουν ηχογραφήσεις, takes που δεν μπήκαν, ηχητικούς πειραματισμούς, γενικά μουσικά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι περνάει τα 3 χρόνια μη χρήσης το πετάω ότι και να είναι.

 Τα αρχεία τα κρατάω.

 Πέταμα ή πούλημα.

 

 Στην περίπτωσή σου, αφού μιλάμε για 2-3 υπολογιστές, κράτα τον ένα πακεταρισμένο, έτσι ώστε όποτε σκέφτεσαι πως το μετάνιωσες, θα σκέφτεσαι πως έχεις τον ένα και θα σου περνάει αμέσως. 😀

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, makam είπε

Όχι δεν είναι vintage. Ήταν απλά, καλά εργαλεία για τη δουλειά - που την έκαναν όλα αυτά τα χρόνια σωστά και με το παραπάνω. Δεν είμαι συλλέκτης τεχνολογικών gadgets οπότε δεν έχω κάποιο δέσιμο μαζί τους, εκτός από το περιεχόμενο των σκληρών που περιέχουν ηχογραφήσεις, takes που δεν μπήκαν, ηχητικούς πειραματισμούς, γενικά μουσικά πράγματα...

Τότε πάρτα backup και πέτα τα.

Μόνος αστερίσκος, αν τα projects ΔΕΝ ανοίγουν (για όποιον λόγο) σε νέο σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, LK είπε

Τότε πάρτα backup και πέτα τα.

Πάρτα backup και πήγαινε σε μια πολυκατοικία ψηλή και πέτα τα στο κενό να σκάσουν και να ανοίξουν σαν καρπούζια και κινηματογράφησέ τα όπως σκάνε  με κάμερα που θα τραβάει με πoλλά fps και πόσταρέ το στο noiz να το δούμε σε αργή κίνηση.

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Πάρτα backup και πήγαινε σε μια πολυκατοικία ψηλή και πέτα τα στο κενό να σκάσουν και να ανοίξουν σαν καρπούζια και κινηματογράφησέ τα όπως σκάνε  με κάμερα που θα τραβάει με πoλλά fps και πόσταρέ το στο noiz να το δούμε σε αργή κίνηση.

Πλάκα θα'χει, δεν λέω, αλλά μετά δεν θα μείνει τίποτα για τη συλλογή του LK...🤔

  • Like 1
  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου