Προς το περιεχόμενο

Απρόσμενη λύση σε πρόβλημα θορύβου σε μπάσο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Κατά >90% έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σου. Κατά πόσο εργοστασιακό είναι το τροφοδοτικό σου και ποιός είναι ο ενισχυτής;


boss dual cube

το τροφοδοτικό είναι μέσα στη συσκευασία, αρα 100% εργοστασιακό.

Ειναι κάτι που έχω διαβάσει στα φόρουμ ότι ισχύει. Σπίτι μου έχει θόρυβο λόγω κακών ηλεκτρικών, Στο δωμάτιο του ξενοδοχείου δεν έχει θέματα ground. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 ώρες πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Κάποια μπάσα μου τα οποία έχουν active onboard προενίσχυση μου δημιουργούσαν πρόβλημα σε live εμφανίσεις με θόρυβο, ειδικά με την προενίσχυση ενεργή.

Καλημέρα Θανάση. Εξήγηση στο πρόβλημα δεν έχω. Έχω όμως μια απορία: Η προενίσχυση που έχουν τα θορυβοποιά μπάσα είναι η ίδια;    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
51 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

boss dual cube

το τροφοδοτικό είναι μέσα στη συσκευασία, αρα 100% εργοστασιακό.

Ειναι κάτι που έχω διαβάσει στα φόρουμ ότι ισχύει. Σπίτι μου έχει θόρυβο λόγω κακών ηλεκτρικών, Στο δωμάτιο του ξενοδοχείου δεν έχει θέματα ground. 

Πως γίνεται να έχεις θόρυβο από ground loop στον συγκεκριμένο ενισχυτή την στιγμή που ο συγκεκριμένος ενισχυτής δουλεύει με τροφοδοτικό που είναι isolated ?

Μάλλον θα στέλνει θόρυβο στον ενισχυτή κάποιο πεταλάκι που δουλεύει με άλλο τροφοδοτικό.

Ένα απλό τεστ μπορείς να κάνεις, βάλε την κιθάρα κατευθείαν στον ενισχυτή, χωρίς κανένα πεταλάκι, έχεις θόρυβο.

Μιλάμε για ground loop θόρυβο, όχι κάποιο άλλο hum noise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έχω όμως μια απορία: Η προενίσχυση που έχουν τα θορυβοποιά μπάσα είναι η ίδια;    

να, είναι ίδια, αλλά δεν μπορώ να πω ότι φταίει το όργανο ή η προενίσχυση του. λίγο πολύ όλα τα συστήματα που μπουστάρουν, εισάγουν και λίγο θόρυβο, αλλά και passive όργανα έχουν παρόμοια προβλήματα είτε επειδή έχουν μονούς μαγνήτες, είτε επειδή είναι ελλιπώς μονωμένα από το εργοστάσιο. ακόμα όμως και σε όργανο humbuckers είχα πρόβλημα το οποίο έλυσα οριστικά με χαλκοταινία.   εκείνο το όργανο μάλιστα μάζευε στατικό στο πλαστικό καπάκι στο πίσω μέρος του όργανου. έβαζα πάνω το δάχτυλο μου και ... μετακινούσα ηλεκτρόνια🤣🤣

1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Τι δημιουργούσε το πρόβλημα; Οι Elixir χορδές, άλλαξε χορδές και εξαφανίστηκε το hum. 

ίσως λόγω coating που έχουν αυτού του τύπου οι χορδές; ούτε εγώ το έχω ακούσει ξανά αυτό πάντως... δεν χρησιμοποιώ τέτοιου τύπου χορδές.

 

7 ώρες πριν, odis13 είπε

μόνο που αντί να σπάσεις τη λούπα με το ground lift του DI την έσπασες με την απουσία φυσικού ground connection λόγω του wireless. 

πολύ πιθανή εξήγηση! δεν το είχα σκεφτεί... άρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι ένα side effect των ασύρματων συστημάτων είναι και η εξάλειψη των ground loops? εάν πχ κάποιος έχει πολλά όργανα και δεν θέλει να κάνει άλλου τύπου εργασίες στα όργανα, μπορεί να έχει μια τέτοια λύση στο μυαλό του; ευχαριστώ για τα βίντεο, ήταν πολύ κατατοπιστικά!

 

8 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Με DI το στέλνεις, όμως με καλώδιο XLR το στέλνεις;

Αν δεν το στείλεις με καλώδιο XLR (δηλαδή balanced) τότε έχεις μεταφέρει και τον θόρυβο.

πάντα με xlr καλώδιο στέλνω! το di/preamp που ανέφερα έχει ground lift το όποιο δεν χρησιμοποιώ επειδή το πετάλι το τροφοδοτώ με phantom power από την κονσόλα (έχει αυτή την δυνατότητα και μου γλυτώνει μια θέση από το isolated power supply που έχω στην πεταλιέρα μου). εάν πατήσω το lift τότε το πετάλι δεν παίρνει ρεύμα από το phantom. ίσως αυτό το lift να μου έλυνε το πρόβλημα, θα το δοκιμάσω και αυτό. 

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

να, είναι ίδια, αλλά δεν μπορώ να πω ότι φταίει το όργανο ή η προενίσχυση του.

Αν όμως παίξεις με ένα αμιγώς passive μπάσο στο ίδιο setup, ο θόρυβος συνεχίζει(;), το έχεις δοκιμάσει;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Πως γίνεται να έχεις θόρυβο από ground loop στον συγκεκριμένο ενισχυτή την στιγμή που ο συγκεκριμένος ενισχυτής δουλεύει με τροφοδοτικό που είναι isolated ?

Μάλλον θα στέλνει θόρυβο στον ενισχυτή κάποιο πεταλάκι που δουλεύει με άλλο τροφοδοτικό.

Ένα απλό τεστ μπορείς να κάνεις, βάλε την κιθάρα κατευθείαν στον ενισχυτή, χωρίς κανένα πεταλάκι, έχεις θόρυβο.

Μιλάμε για ground loop θόρυβο, όχι κάποιο άλλο hum noise.


παιζω καρφί στον ενισχυτή αυτόν. Modeler είναι, παίζει και χωρίς πετάλια.


Ο ενισχυτής έχει στην πισω πλευρά το παρακάτω. Από την περιγραφή που διδει η εταιρία στο Μανιουαλ, συμπεραίνω οτι το τροφοδοτικό δεν τα πάει και τόσο καλά με θέματα γείωσης.


IMG_9804.thumb.jpeg.08dfdb6613c7fed42868c4a218f35e20.jpeg

IMG_9803.thumb.jpeg.50e58595b182593436e83d707e623cb6.jpeg

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αν όμως παίξεις με ένα αμιγώς passive μπάσο στο ίδιο setup, ο θόρυβος συνεχίζει, το έχεις δοκιμάσει;

δεν είναι πάντα ο ίδιος... αλλάζει από μαγαζί σε μαγαζί και εννοείται ένα passive όργανο είναι πολύ πιο ήσυχο γενικά. σπίτι μου όλα μια χαρά παίζουν στους ενισχυτές μου, γι' αυτό δεν ρίχνω το φταίξιμο στα όργανα τόσο πολύ (ισχύει βέβαια ότι κάποια θέλουν βοήθεια από τεχνικό για το τέλειο αποτέλεσμα από θέμα θορύβων). οι θόρυβοι είναι έντονοι και ... αντι-επαγγελματικοί σε χώρους με πολλά ψυγεία, ταμπέλες, μηχανήματα γενικά κτλ, δηλαδή σε μαγαζιά που παίζουμε συνήθως. εκεί βγαίνει το όποιο πρόβλημα στην επιφάνεια και όχι σε minimal συνθήκες στο σπίτι. επίσης χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος ή ειδικός στο θέμα μου φαίνεται γενικά λίγο προβληματικό να τραβάμε ρεύμα από μια, δύο πρίζες σε ένα τοίχο, λογικά από την ίδια γραμμή για να τροφοδοτήσουμε κονσόλες, ηχεία, ενισχυτές συν όλα τα άλλα. πιστεύω ότι ίσως και αυτό να δημιουργεί κάποιο θέμα  

EDIT. το πιο ήσυχο όργανο χωρίς κανένα θόρυβο σε οποιοδήποτε περιβάλλον και με οποιοδήποτε boost είτε από overdive είτε από κομπρέσορα, είτε από eq που έχω είναι ένα fgn με active emg μαγνήτες (θέλουν μπαταρία για να δουλέψουν).   

Επεξεργασμένο από Θανάσης Καλδής

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ο ενισχυτής έχει στην πισω πλευρά το παρακάτω. Από την περιγραφή που διδει η εταιρία στο Μανιουαλ, συμπεραίνω οτι το τροφοδοτικό δεν τα πάει και τόσο καλά με θέματα γείωσης.

Όπως νομίζεις, αυτό () το έχουν βάλει διότι μπορεί να στείλεις θόρυβο πίσω στον ενισχυτή από εξωτερικό μηχάνημα. Λειτουργεί περίπου σαν το lift ground που έχουν τα DI, περίπου. Δοκίμασε όμως με προσοχή και πες μας.

 

Πριν κάνεις κάποια σύνδεση με την γείωση.

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο, στην ηλεκτρική εγκατάσταση που δουλεύουν όλα αυτά, υπάρχει κανονική γείωση ή όχι;   υπάρχει στον πίνακα ρελέ ασφαλείας που λειτουργεί;  Γιατί αν δεν υπάρχει κανονική γείωση που θα το συνδέσεις;

Προσοχή, να κοιτάξεις πρώτα αν υπάρχει ρελέ ασφαλείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

οι θόρυβοι είναι έντονοι και ... αντι-επαγγελματικοί σε χώρους με πολλά ψυγεία, ταμπέλες, μηχανήματα γενικά κτλ, δηλαδή σε μαγαζιά που παίζουμε συνήθως. εκεί βγαίνει το όποιο πρόβλημα στην επιφάνεια και όχι σε minimal συνθήκες στο σπίτι. επίσης χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος ή ειδικός στο θέμα μου φαίνεται γενικά λίγο προβληματικό να τραβάμε ρεύμα από μια, δύο πρίζες σε ένα τοίχο, λογικά από την ίδια γραμμή για να τροφοδοτήσουμε κονσόλες, ηχεία, ενισχυτές συν όλα τα άλλα. πιστεύω ότι ίσως και αυτό να δημιουργεί κάποιο θέμα  

 

Ε ναι, αν σε να μαγαζί δεν έχεις κατάλληλη ηλεκτρολογική εγκατάσταση και έχεις κουμπωνένα πάνω όλα μαζί ηχητικά, φωτισμό, ψυγεία, πλυντήρια, τηλεοράσεις τα πάντα όλα λογικό είναι να γίνεται μπάχαλο με τους θορύβους, ground loup related και μή. 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Πριν κάνεις κάποια σύνδεση με την γείωση.

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο, στην ηλεκτρική εγκατάσταση που δουλεύουν όλα αυτά, υπάρχει κανονική γείωση ή όχι;   υπάρχει στον πίνακα ρελέ ασφαλείας που λειτουργεί;  Γιατί αν δεν υπάρχει κανονική γείωση που θα το συνδέσεις;

Προσοχή, να κοιτάξεις πρώτα αν υπάρχει ρελέ ασφαλείας.


είναι παλιά η εγκατάσταση. Δεν θα ασχοληθώ καθόλου με το θέμα, καθώς ο ενισχυτής αυτός προορίζεται αποκλειστικά για χρήση εκτός σπιτιού (σε διακοπές, εξοχικό κλπ)

Σπιτι παίζω με κανονικούς ενισχυτές, με τους οποίους πάντα έχω θέματα γείωσης, διότι τα ηλεκτρικά του σπιτιού είναι μπορντέλο…😁

  • Λυπάμαι 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου