Προς το περιεχόμενο

Απρόσμενη λύση σε πρόβλημα θορύβου σε μπάσο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

δεν είναι πάντα ο ίδιος... αλλάζει από μαγαζί σε μαγαζί και εννοείται ένα passive όργανο είναι πολύ πιο ήσυχο γενικά. σπίτι μου όλα μια χαρά παίζουν στους ενισχυτές μου, γι' αυτό δεν ρίχνω το φταίξιμο στα όργανα τόσο πολύ (ισχύει βέβαια ότι κάποια θέλουν βοήθεια από τεχνικό για το τέλειο αποτέλεσμα από θέμα θορύβων). οι θόρυβοι είναι έντονοι και ... αντι-επαγγελματικοί σε χώρους με πολλά ψυγεία, ταμπέλες, μηχανήματα γενικά κτλ, δηλαδή σε μαγαζιά που παίζουμε συνήθως. εκεί βγαίνει το όποιο πρόβλημα στην επιφάνεια και όχι σε minimal συνθήκες στο σπίτι. επίσης χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος ή ειδικός στο θέμα μου φαίνεται γενικά λίγο προβληματικό να τραβάμε ρεύμα από μια, δύο πρίζες σε ένα τοίχο, λογικά από την ίδια γραμμή για να τροφοδοτήσουμε κονσόλες, ηχεία, ενισχυτές συν όλα τα άλλα. πιστεύω ότι ίσως και αυτό να δημιουργεί κάποιο θέμα  

Πολύ λογικά αυτά  που λες για τα ρεύματα στους διάφορους χώρους- και είναι προβλήματα που κατά καιρούς πολλοί έχουμε αντιμετωπίσει σε πάσης φύσης "μαγαζιά" 😄

Αφού βρήκες λύση με το ασύρματο συνεχίζεις με αυτό, γιατί με τα ρεύματα στα μαγαζιά δεν βγαίνει άκρη .

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
43 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

πάντα με xlr καλώδιο στέλνω! το di/preamp που ανέφερα έχει ground lift το όποιο δεν χρησιμοποιώ επειδή το πετάλι το τροφοδοτώ με phantom power από την κονσόλα (έχει αυτή την δυνατότητα και μου γλυτώνει μια θέση από το isolated power supply που έχω στην πεταλιέρα μου). εάν πατήσω το lift τότε το πετάλι δεν παίρνει ρεύμα από το phantom. ίσως αυτό το lift να μου έλυνε το πρόβλημα, θα το δοκιμάσω και αυτό.

Δοκίμασε δίχως phantom power και πες μας.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αφού βρήκες λύση με το ασύρματο συνεχίζεις με αυτό, γιατί με τα ρεύματα στα μαγαζιά δεν βγαίνει άκρη .

αυτό είναι και το νόημα το νήματος, ήθελα να μοιραστώ αυτό το ευχάριστο συμβάν να το έχουν σαν option όσοι αντιμετωπίζουν κάτι παρόμοιο. θα τραβήξω και ένα βιντεακι on the spot να σας κάνω ένα συγκριτικό για του λόγου το αληθές.
το ασύρματο έχει και το πλεονέκτημα της ελεύθερης κίνησης και μπορεί ο καλλιτέχνης να ... προσεγγίζει το κοινό του πριν τελειώσει το λαιβ 😇  δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε...🤣  

  • Χαχα 2

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Miltos23 είπε

α; Οι Elixir χορδές, άλλαξε χορδές και εξαφανίστηκε το hum. 

 

 

Προφανως το coating εμποδιζε το μεταλλο των χορδων να ερθει σε επαφη με τη γεφυρα (η οποια ηταν γειωμενη)

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ χρησιμοποιώ ένα Lehle passive splitter σε τέτοιες περιπτώσεις, με έχει σώσει πολλές φορές με μονοπήνιες κιθάρες σε διάφορους χώρους με πρόβλημα θορύβου. 

 

https://www.lehle.com/en/lehle-p-split-iii

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι! Θα παραθέσω ένα σύντομο βίντεο με ένα συγκριτικό ανάμεσα σε σύνδεση με καλώδιο και ασύρματο για να δείτε την χαώδη διάφορα....

  • Like 2

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Θανάσης Καλδής επειδή με το ασύρματο δεν έχεις θόρυβο, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα κάπου με τα ηλεκτρικά του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, εννοείται ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα! Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο αυτό! Εγώ πάντως δεν γνωρίζω πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα, δεν έχω τέτοιες γνώσεις ή κατάρτιση. Αυτά τα θέματα είναι για τους τεχνικούς να τα λύσουν για εμάς, αν και υποψιάζομαι ότι επειδή το cavity δεν έχει καμία μόνωση και το preamp είναι μέσα γυμνό χωρίς κουτί αρπάζει όλη την ηλεκτρο-βρόμα. Μια φωτογραφία από το εσωτερικό θα σας υποψιάσει και εσας. Μέχρι τότε... Ασύρματο.

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 ώρες πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Μα, εννοείται ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα! Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο αυτό!

Πάμε δια της αφαίρεσης... Βλέπω πεταλιέρα. Το μπάσο "καρφί" συνεχίζει να χαλάει τον κόσμο;  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε
9 ώρες πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Μα, εννοείται ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα! Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο αυτό!

Πάμε δια της αφαίρεσης... Βλέπω πεταλιέρα. Το μπάσο "καρφί" συνεχίζει να χαλάει τον κόσμο;

Όπως ανέφερα δεν είναι παντού το πρόβλημα τόσο δραματικό, παντού όμως υπάρχει σε κάποιο βαθμό. Πχ καρφί στον ενισχυτή σπίτι μου είναι ανεκτό και διαχειρίσημο, αλλά και πάλι υπαρκτό. Το βίντεο είναι τραβηγμένο μετά το λάιβ με μεγάλη ένταση για να καλύψει ο ήχος του pa ανοιχτό χώρο σε beach bar. Στην πεταλιερα πάνω υπάρχει κομπρεσορας. Είναι γνωστό πως ότι θόρυβος υπάρχει ο κομπρεσορας ή κάποιο booster ή κάποιο overdrive θα τον ενισχύσει. Αυτό είναι εις γνώσιν μου. Η πεταλιερα αυτή παίζει κάθε μέρα λάιβ για 6 μήνες σερί με διάφορα μπάσα (έχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον 20 διαφορετικά). Η πεταλιερα δεν έχει πρόβλημα. Ούτε τα καλώδια είναι προβληματικά. 

 

Η πραγματική μου απορία είναι πως γίνεται να μην υπάρχει θόρυβος όταν χρησιμοποιώ ασύρματο. Για άλλο λόγο το αγόρασα και αλλού τελικά μου φάνηκε χρήσιμο!

 

Έχει αναφερθεί το θέμα των ground loops. Ίσως ευθύνεται και η απουσία μόνωσης στο όργανο ή κάποιο καλωδιακι μέσα κάνει κάποιο πρόβλημα. Σε λίγο καιρό θα το πάω για σέρβις και θα επανέλθω 

Επεξεργασμένο από Θανάσης Καλδής

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου