Προς το περιεχόμενο

Απρόσμενη λύση σε πρόβλημα θορύβου σε μπάσο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! 

 

Θα ήθελα να μοιραστώ εδώ στο forum κάτι που μου έκανε εντύπωση!!

 

Κάποια μπάσα μου τα οποία έχουν active onboard προενίσχυση μου δημιουργούσαν πρόβλημα σε live εμφανίσεις με θόρυβο, ειδικά με την προενίσχυση ενεργή.

 

Έπρεπε διαρκώς να έχω τα χέρια μου πάνω σε κάποιο μεταλλικό μέρος στο όργανο (χορδές, γέφυρα, κλειδιά κτλ) προκειμένου να είναι ήσυχα. 

 

Τα πράγματα γίνονταν χειρότερα με την χρήση κομπρέσορα, όπως ήταν αναμενόμενο φυσικά.

 

Μιλώντας με τον τεχνικό μου που φροντίζει τα set up μου και κάνει τις επισκευές ποτέ χρειάζεται μου εξήγησε ότι αυτά τα θέματα λίγο πολύ αντιμετωπίζονται με καλύτερες μονώσεις των cavities και έλεγχο των γειωσεων κτλ. 

 

Ήμουν έτοιμος για τις απαραίτητες επισκευές λοιπόν μέχρι που για άσχετο λόγο άρχισα να χρησιμοποιώ ασύρματο set up αντί για καλώδιο 🤣🤣🤣

 

Όλοι οι θόρυβοι εξαφανίστηκαν εντελώς . Τίποτα, μούγκα! 

 

Εδώ θα ήθελα τα φώτα των πιο έμπειρων του forum. Είναι λόγω φίλτρου; Είναι λόγω της μετατροπής που σήματος σε digital ; 

 

Το ασύρματο είναι ένα boss. Εδώ να προσθέσω ότι ο θόρυβος ήταν πάντα υπαρκτός είτε έπαιζα direct είτε με ενισχυτή και ανάλογα το μέρος και τα ρεύματα ήταν χειρότερα ή ελαφρώς πιο ανεκτή η κατάσταση. 

 

Θα ήθελα να μάθω εάν είχαν και άλλοι τέτοια εμπειρία και λίγο την τεχνολογία πίσω από τα ασύρματα συστήματα και την επεξεργασία των σημάτων.

 

Ευχαριστώ!

 

 

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να γνωρίζω πολλά για το θέμα, η λογική μου λεει πως το πρόβλημα με την γείωση “μεταφέρεται” στην κιθάρα μέσω καλωδίου. Όταν δεν υπαρχει καλώδιο, δεν υπάρχει η μεταφορα αυτή.

Κατι ανάλογο συμβαίνει με έναν φορητό ενισχυτή που έχω. Με μπαταρία είναι αθόρυβος ενώ με το εργοστασιακό τροφοδοτικό έχω θόρυβο και πρέπει συνεχώς να ακουμπώ μεταλλικά μέρη.

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Κατι ανάλογο συμβαίνει με έναν φορητό ενισχυτή που έχω. Με μπαταρία είναι αθόρυβος ενώ με το εργοστασιακό τροφοδοτικό έχω θόρυβο και πρέπει συνεχώς να ακουμπώ μεταλλικά μέρη.

Κατά >90% έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σου. Κατά πόσο εργοστασιακό είναι το τροφοδοτικό σου και ποιός είναι ο ενισχυτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Μιλώντας με τον τεχνικό μου που φροντίζει τα set up μου και κάνει τις επισκευές ποτέ χρειάζεται μου εξήγησε ότι αυτά τα θέματα λίγο πολύ αντιμετωπίζονται με καλύτερες μονώσεις των cavities και έλεγχο των γειωσεων κτλ.

Σωστά, κατά πολύ μεγάλο ποσοστό.

 

45 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Ήμουν έτοιμος για τις απαραίτητες επισκευές λοιπόν μέχρι που για άσχετο λόγο άρχισα να χρησιμοποιώ ασύρματο set up αντί για καλώδιο 🤣🤣🤣

 

Όλοι οι θόρυβοι εξαφανίστηκαν εντελώς . Τίποτα, μούγκα! 

Ωραία. Ποιό ασύρματο χρησιμοποίησες;

 

45 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Εδώ θα ήθελα τα φώτα των πιο έμπειρων του forum. Είναι λόγω φίλτρου; Είναι λόγω της μετατροπής που σήματος σε digital ; 

Ποιό ασύρματο χρησιμοποίησες;

Μπορεί να ήταν το πρόβλημα από το καλώδιο, μπορεί.

Μπορεί επίσης να ήταν (είναι) πρόβλημα συνδεσμολογίας στους μαγνήτες για παράδειγμα.

Πόσα μέτρα ήταν το καλώδιο και σε τι κατάσταση;

Επίσης, όταν δούλευες και είχες θόρυβο με το καλώδιο, προσπάθησες να χρησιμοποιήσεις DI ? (*)

(*) ώστε να στείλεις σήμα balanced.

 

45 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Το ασύρματο είναι ένα boss. Εδώ να προσθέσω ότι ο θόρυβος ήταν πάντα υπαρκτός είτε έπαιζα direct είτε με ενισχυτή και ανάλογα το μέρος και τα ρεύματα ήταν χειρότερα ή ελαφρώς πιο ανεκτή η κατάσταση.

Ποιό είναι το ασύρματο;   Μήπως έχει balanced έξοδο;

 

45 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Θα ήθελα να μάθω εάν είχαν και άλλοι τέτοια εμπειρία και λίγο την τεχνολογία πίσω από τα ασύρματα συστήματα και την επεξεργασία των σημάτων.

Ελάχιστα πράγματα.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ασύρματο είναι το boss WL-60. Ο δέκτης είναι σε μορφή πεταλιου για χρήση σε pedalboards. 

 

Στα specs λέει :"Newly developed BOSS technology for premium sound without interference"  και δεν έχει balanced έξοδο 

 

Τα καλώδια μου είναι της monster, είναι άψογα. Κανένα δεν είναι πάνω από τρία μέτρα. Έχω όμως δοκιμάσει και άλλα καλώδια. Σίγουρα δεν είναι τα καλώδια προβληματικά.

 

Ο θόρυβος έχει να κάνει μάλλον με τα ρεύματα, τις παρεμβολές κτλ και ίσως κάποια κακή γείωση στο όργανο ή την έλλειψη μόνωσης onboard προενίσχυσης πιστεύω.

 

Πάντα στέλνω το σήμα με DI στις κονσόλες. Χρησιμοποιώ το Aguilar tone hammer.

Screenshot_2024-08-28-02-13-06-500_com.android.chrome-edit.jpg

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις είναι, κατα πάσα πιθανότητα, θέμα ground loop.

Για να στο πώ μπακάλικα, τα διάφορα ground του εξοπλισμού σου (του μπασου/προενισχυσης, των πεταλιων σου, του ενισχυτή σου) ήταν μεν συνδεδεμένα μεταξύ τους (μέσω του ground του καλωδίου) αλλά για τους χ,ψ λόγους δεν..."συμφωνούσαν" και δημιουργούσαν ένα ground loop το οποίο με τη σειρά του δημιουργούσε τον θόρυβο που άκουγες. Mε την μετάβαση σε wireless άθελα σου διέκοψες αυτό το ground loop.

Το παρακάτω βίντεο ίσως σε διαφωτίσει παραπάνω.

 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Το ασύρματο είναι το boss WL-60. Ο δέκτης είναι σε μορφή πεταλιου για χρήση σε pedalboards. 

 

Στα specs λέει :"Newly developed BOSS technology for premium sound without interference"  και δεν έχει balanced έξοδο 

o.k.   Στέλνει όμως με διαφορετικό τρόπο το σήμα.

 

48 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Τα καλώδια μου είναι της monster, είναι άψογα. Κανένα δεν είναι πάνω από τρία μέτρα. Έχω όμως δοκιμάσει και άλλα καλώδια. Σίγουρα δεν είναι τα καλώδια προβληματικά.

o.k.

 

48 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Ο θόρυβος έχει να κάνει μάλλον με τα ρεύματα, τις παρεμβολές κτλ και ίσως κάποια κακή γείωση στο όργανο ή την έλλειψη μόνωσης onboard προενίσχυσης πιστεύω.

Τουλάχιστον ένα από αυτά είναι σίγουρο.

 

48 λεπτά πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Πάντα στέλνω το σήμα με DI στις κονσόλες. Χρησιμοποιώ το Aguilar tone hammer.

Με DI το στέλνεις, όμως με καλώδιο XLR το στέλνεις;

Αν δεν το στείλεις με καλώδιο XLR (δηλαδή balanced) τότε έχεις μεταφέρει και τον θόρυβο.

 

EDIT

Επίσης αυτό το βίντεο που σου ανέβασε με το ground loop ο @odis13, ειδικά εάν κάποιο τροφοδοτικό(ά)έχουν πρόβλημα ή είναι αμφιβόλου ποιότητας - κατασκευαστή ή δεν είναι isolated ή δεν είναι EMI filtering. Αυτό μπορείς να το τσεκάρεις αν τα λειτουργήσεις μόνο με μπαταρίες.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι επειδή απο περιέργεια ειδα στα γρήγορα 2-3 βιντεάκια περι ground loops για να βρω κάποιο σχετικά ξεκάθαρο, να άλλο ένα όπου στο 1:40 δίνει ένα παράδειγμα όπου -υποψιάζομαι- θα δεις ακριβώς την περιπτωσή σου, μόνο που αντί να σπάσεις τη λούπα με το ground lift του DI την έσπασες με την απουσία φυσικού ground connection λόγω του wireless. 
 

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Θανάσης Καλδής είπε

Έπρεπε διαρκώς να έχω τα χέρια μου πάνω σε κάποιο μεταλλικό μέρος στο όργανο (χορδές, γέφυρα, κλειδιά κτλ) προκειμένου να είναι ήσυχα.

 

Αρα  δεν ειναι θεμα γειωσης μια και οποια κιθαρα "ησυχαζει" οταν ακουμπας τα μεταλλικα μερη ειναι σωστα γειωμενη . Καποιο ground loop γίνονταν κατα πασα πιθανοτητα.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα έγραψαν οι παραπάνω είναι σωστά, ωστόσο θα γράψω μια εμπειρία που είχα με έναν φίλο μπασίστα και αν δεν το εβλεπα με τα μάτια μου και το άκουγα με τα αυτιά μου δεν θα το πίστευα:

 

Είχε παντού hum το μπάσο του, δοκιμάσαμε καλώδια, ενισχυτές, καρφί σε κονσόλα, σε κάρτα ήχου, σπίτια, live stages (2) κλπ.

 

Τι δημιουργούσε το πρόβλημα; Οι Elixir χορδές, άλλαξε χορδές και εξαφανίστηκε το hum. 

 

Υγ: Ξέρω ότι οι υποστηριχτές των elixir θα διαφωνίσουν μαζί μου, αλλά μιλάω για κάτι που ήμουν αυτόπτης μάρτυρας 😝

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου