Προς το περιεχόμενο

Το νέο Arturia KeyLab Mk3 midi controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Αλλοτε κατι παιζουν, αλλες φορες τιποτα και τα δινω δρομο.

Κατά 99.99% δεν παίζουν κάτι που μπορείς να ακούσεις την ώρα που θα στείλεις ένα SysEx μόνο του. Είναι κυρίως πληροφορίες ρυθμίσεων.

Και κάτι ακόμα. Αυτές οι πληροφορίες μπορεί να αφορούν μηχανήματα που έχεις ή μηχανήματα που δεν έχεις ή μηχανήματα που είναι σε κάποια μηχανήματα κοινά μεταξύ τους όπως για παράδειγμα GM/GS/XG.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Έχουν κάποιο λόγω ύπαρξης. Κάποιος τα έβαλε για κάποιον λόγο.

 

Κακώς. Εκτός κι αν ξέρεις τι ακριβώς είναι και θέλεις εσύ να κάνεις κάτι άλλο δικό σου. Όμως προηγουμένως  θα πρέπει να καταλάβεις τι ακριβώς κάνουν αυτά που ήδη υπάρχουν από τον προηγούμενο. Μπορεί για παράδειγμα στην αρχή ενός track να υπάρχουν παραπάνω από μία εντολές που αφορούν κάποιους ήχους με τέτοιες ρυθμίσεις που δεν υπάρχουν σε σένα για να τους καλέσεις - επιλέξεις μετά μέσω PC.

Εδω ειναι το θεμα.

Δεν υπαρχει προηγούμενος.

Καπου εκανα κατι, το αλλαξα, το εσβησα και μετα απο δυο μερες βρηκα τα sysex και ψάχνω να δω πως ήρθαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, sultan of string είπε

Εδω ειναι το θεμα.

Δεν υπαρχει προηγούμενος.

Καπου εκανα κατι, το αλλαξα, το εσβησα και μετα απο δυο μερες βρηκα τα sysex και ψάχνω να δω πως ήρθαν 

Από κάποιο πρόγραμμα που έκανες κάποιες αλλαγές ίσως ή από κάποιο controller. Αν τα διαβάσεις θα δεις τι πραγματικά είναι και τι αφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, foxxx είπε

Ενα ακόμα ωραίο Review σε βάθος και σύγκριση με το Essential Mk3 

 

 

 

Θα δω τα βίντεο τώρα.

 

 Σίγουρα τα περισσότερα faders και knobs  το κάνουν καλύτερη επιλογή και για control surface σε σχέση με το KONTROL.

 

Εδώ το νέο KONTROL από ότι είδα και μου ξένισε έως μου ξίνισε👺, δεν έχει integration με το MASCHINE software όπως είχε το MK2.😲 Θέλουν ξύλο🤣

 

Είναι εξαιρετικό, στα συν το touch sensitivity των knobs και των faders.

 

 Τα θαυμάζω, αλλά προσωπικά ο συνδυασμός του ZERO μου ως control surface-vst controller με το V-Synth και τα δικά του controls (ιδιαίτερα το time trip pad και το D-Beam που δουλεύουν ως midi controllers κανονικότατα) με υπερκαλύπτει και το Automap συνεργάζεται ακόμα τουλάχιστο με τα βασικά μου VST άψογα. Επίσης τα πλήκτρα του V-Synth είναι ποιοτικότατα με πολύ καλό action.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εδώ το νέο KONTROL από ότι είδα και μου ξένισε έως μου ξίνισε👺, δεν έχει integration με το MASCHINE software όπως είχε το MK2.😲 Θέλουν ξύλο🤣

 

Αυτό με ξένιζε κ μένα απο τότε που βγήκε, αν θυμάσαι το είχα επισημάνει στη συζήτηση που γινόταν τότε (σελ 20), πως εκεί υπηρχε ένα ερωτηματικό. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ πόσο καλύτερο keybed θα έχει. Το ίδιο βέβαια σκέφτομαι και για τις διαφορές των αντίστοιχων σειρών της NI, και κατά πόσο αξίζει να δώσει κανείς x3-x4 χρήματα για όλα αυτά τα features, αν κανείς χρειάζεται μόνο ένα καλό και αξιόπιστο keybed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εγώ απορώ πόσο καλύτερο keybed θα έχει. Το ίδιο βέβαια σκέφτομαι και για τις διαφορές των αντίστοιχων σειρών της NI, και κατά πόσο αξίζει να δώσει κανείς x3-x4 χρήματα για όλα αυτά τα features, αν κανείς χρειάζεται μόνο ένα καλό και αξιόπιστο keybed.

Σωστό και αυτό.

Ή κάποιον που θέλει μόνο τα controllers (άνευ Sysex) γιατί να μην πάρει για παράδειγμα το μικρό μεν αλλά τίμιο δε Korg nanoKONTROL 2, στα €60, λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Σωστό και αυτό.

Ή κάποιον που θέλει μόνο τα controllers (άνευ Sysex) γιατί να μην πάρει για παράδειγμα το μικρό μεν αλλά τίμιο δε Korg nanoKONTROL 2, στα €60, λέμε τώρα...

Γιατί το έχω, το προηγούμενο και είναι πολύ μικρό και θέλει να το στερεώσεις κάπου.

 Μόνο άμα το κολλήσεις με χράτς 😀

 Στην αρχή με τέτοιο ήμουν και πήρα το ZeRo γιατί ήταν πιο μεγάλο, πιο στιβαρό με περισσότερες διαδρομές και το touch sensitive σε συνεργασία με το software σου λέει τι αγγίζεις (εξου και η χρησιμότητα του touch sensitivity)  και σου πετάει και prompt και στην οθόνη για το τι ελέγχεις και σε τι αξία είναι αφημένο.

 Αυτό μου αρέσει τουλάχιστο στα NOVATION.

 Αντίστοιχα λειτουργούν και τα ARTURIA, αυτή η πληροφορία που δείχνουν είτε στο software είτε στην ενσωματωμένη οθόνη είναι χρήσιμη στο μάτι, συνηθίζεται.

 

 Αυτά δεν τα έχεις με το κουτσικο 😀το nanokontrol

 Στο Novation μου η οθονούλα είναι χρήσιμη, επίσης έχει σύντμηση της ονομασίας του track ή της παραμέτρου  και του value.   

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Αυτά δεν τα έχεις με το κουτσικο 😀το nanokontrol

Σίγουρα, αλλά πόσο κάνει το nanokontrol και πόσο το Novation ή το Arturia?

Επίσης εσύ μιλάς για χρήση με υπολογιστή. Ως μόνα τους τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου