Προς το περιεχόμενο

Το νέο Arturia KeyLab Mk3 midi controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Λοιπόν @foxxx σχετικά με το νέο Arturia, δεν είδα κάπου κάποιο editor προκειμένου να μπορώ να το προγραμματίσω για stand alone εφαρμογή (π.χ. live) άνευ την χρήση laptop.

Κατά τα άλλα, απ'ότι βλέπω τουλάχιστον, είναι πολύ καλή κατασκευή με καλά πλήκτρα κλπ κλπ κλπ.

Θα μπορούσα να πάρω για παράδειγμα κάποιο από τα Novation όπως ανέφερε κάπου πιό πάνω ο @cos_dr αλλά αν θυμάμαι καλά τα είχα δει και αυτά.

Τα τελευταία που έχω δουλέψει και μπορείς φυσικά να προγραμματίσεις SysEx, εκτός από τα κοινά PC και CC, είναι τα Roland A-300/500/800Pro. Βλέπεις είναι και η συνήθεια από τα πρώτα της σειράς A (A-50/80) με 4 individual Midi Out που είχα το 1989. Με σημερινά κάποια ψεγαδάκια αλλά για τότε super ουάου. Μη με ρωτήσεις γιατί τότε Roland. 

 

Το "πρόβλημα" με τα κοινά controllers που δεν στέλνουν SysEx (αλλά μόνο PC & CC) είναι πως αν θες να "οδηγήσεις" κάποιο rack στην MIDI αλυσίδα σου για παράδειγμα ένα JV-1080/2080 ή ένα XV-5080/3080 κλπ όπου εκτός από PC & CC θες για παράδειγμα να αλλάξεις κάτι σχετικά απλό στο κούρδισμα σε ένα απ'όλα τα rack ή αν θες να επιλέξεις ήχο από performance και μετά από patch, ή αν θες να φορτώσεις κάτι άλλο τη στιγμή του live από ένα K-2000/2500 δίχως να σηκώσεις τα χέρια σου από τα πλήκτρα και δίχως να σταματήσουν όλα τα άλλα, εκεί τι κάνεις;

Για παράδειγμα, η μετάβαση - switch από mode σε mode σε κάποια μηχανήματα  όπως π.χ. JV/XV γίνεται μόνο μέσω SysEx.

Στο studio μπορείς να κάνεις ό,τι θες και όπως το θες, στο live όμως;

Επίσης, εάν θέλεις να ανοίξεις (layer) / κλείσεις (mute) κάποιο midi κανάλι σε ένα από τα rack (sound modules) που είναι στο ίδιο midi κανάλι με κάποιο άλλο rack και το σημερινό midi keyboard controller σου διαθέτει μία μόνο έξοδο midi, εκεί απλά το κοιτάς.

Αυτά είναι ορισμένα από τα θέματα όπως και κάποια άλλα που λειτουργούν αποκλειστικά και μόνο μέσω SysEx. Λιγάκι έως αρκετά πολύπλοκα αλλά υπαρκτά πίστεψέ με, ειδικά με τα διαφορετικά κουρδίσματα σε δύο ακριβώς όμοια rack.

Αφορούν όπως είπα πιό πάνω, καθαρά καταστάσεις live, δίχως υπολογιστή - δίχως κάρτες. 

Βέβαια, αν έχεις ένα πληκτροφόρο όπως π.χ. Fantom-X ή Fantom-G (από κάποια έκδοση και πάνω) μπορείς να κάνεις άνετα αυτές τις..... ταρζανιές. Στα πληκτροφόρα workstations κάποια από αυτά μπορείς να τα ξεπεράσεις άνετα με διάφορους απλούς και γρήγορους τρόπους.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο έχει προφανώς προσανατολισμό για έλεγχο DAW και VST για home studio η κάι live με laptop και δευυερευοντως το control άλλων μηχανημάτων. 

 Βλέπω πως θέλει βελτίωση το default integration με τα VST της ARTURIA. Φαίνεται ωραίο, ποιοτικό, το software της ARTURIA φανταστικό, απίστευτο, αναγεννησιακο, το θέλω πάρτε το μου 😀 Αν και είμαι NI man, δεν με αφήνει αδιαφορό η νέα αυτή version. 

@Μανώλης Χναράκης

Ο editor του novation υποστηρίζει SYSEX και το είχαμε ξαναπεί που με είχες ρωτήσει για τις μορφές. Υποστηρίζει κανονικά κακ έχουν και πολλά έτοιμα προφίλ για παλιά μηχανήματα αν θυμάμαι καλά. 

Επεξεργασμένο από cos_dr

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
39 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ο editor του novation υποστηρίζει SYSEX και το είχαμε ξαναπεί που με είχες ρωτήσει για τις μορφές. Υποστηρίζει κανονικά κακ έχουν και πολλά έτοιμα προφίλ για παλιά μηχανήματα αν θυμάμαι καλά.

Για ποιό μοντέλο;

Εγώ είχα δοκιμάσει το editor Lunch Control και Lunch Control XL και δεν είχαν.

Θυμάσαι σε ποιό μοντέλο μπορείς να προγραμματίσεις δικά σου SysEx ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

Για ποιό μοντέλο;

Εγώ είχα δοκιμάσει το editor Lunch Control και Lunch Control XL και δεν είχαν.

Θυμάσαι σε ποιό μοντέλο μπορείς να προγραμματίσεις δικά σου SysEx ?

Στα SL έχουν, όλη τη σειρά. Για τα τελευταία δεν ξέρω αλλα δεν νομίζω να μην έχουν. Το δικο μου το mkii zero εχει. 

  • Ευχαριστώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Στα SL έχουν, όλη τη σειρά. Για τα τελευταία δεν ξέρω αλλα δεν νομίζω να μην έχουν. Το δικο μου το mkii zero εχει. 

Ευχαριστώ. Θα κατεβάσω τον editor να το κοιτάξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@cos_dr   ενώ για το SL MKII βλέπω Automap 4.12 - Windows, για τα τελευταία MKIII δεν βλέπω κάτι.

Για το ΜΚΙΙΙ υπάρχει Reason Script Installer - Windows, πρέπει δηλαδή να έχεις το Reason ?

Το οποίο σου ζητάει να κάνει εγκατάσταση μέσα σε DAW. Καλά εντάξει...

 

Βλέπω επίσης για το SL MK II EDITOR 1.08 BETA - Windows

https://downloads.novationmusic.com/novation/beta?product=1036

το οποίο δουλεύει σωστά και μόνο του αλλά είναι beta του 2009.

Έχει SysEx. Λειτουργεί έτσι όπως πρέπει να είναι. Απλά πράγματα και γρήγορα .

 

Για τα καινούργια MKIII υπάρχει online. Ίσως είναι και καλύτερα έτσι, δεν μπλέκεις με εγκαταστάσεις ούτε με updates, αρκεί να  είσαι online και να δουλεύει ο server. Αλλά περιέργως αν και αφορά τα νέα μοντέλα, δεν βλέπω επιλογή για SysEx. Τι γίνεται..... μάλλον σε κάποιο μελλοντικό update.

https://components.novationmusic.com/

 

Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ πολύ πάντως. 🙏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cos_dr είπε

Το συγκεκριμένο έχει προφανώς προσανατολισμό για έλεγχο DAW και VST για home studio η κάι live με laptop και δευυερευοντως το control άλλων μηχανημάτων. 

 Βλέπω πως θέλει βελτίωση το default integration με τα VST της ARTURIA. Φαίνεται ωραίο, ποιοτικό, το software της ARTURIA φανταστικό, απίστευτο, αναγεννησιακο, το θέλω πάρτε το μου 😀 Αν και είμαι NI man, δεν με αφήνει αδιαφορό η νέα αυτή version. 

@Μανώλης Χναράκης

Ο editor του novation υποστηρίζει SYSEX και το είχαμε ξαναπεί που με είχες ρωτήσει για τις μορφές. Υποστηρίζει κανονικά κακ έχουν και πολλά έτοιμα προφίλ για παλιά μηχανήματα αν θυμάμαι καλά. 

Cos_dr και εγώ έχω και αγαπάω NI αλλά  δυστυχώς μόνο αποτελεσματικό στα δικά της software και όχι στο DAW κάτι που η Arturia το κοίταξε καλά και οι λειτουργίες του είναι πολύ πιο all around ως controller για αυτό και επένδυσα στο essential keylab mk3.

Αν δουλευτεί live σίγουρα με το ανάλογο DAW όπως Ableton Live 11/12 φυσικά και κάνει την δουλειά του και στέκετε αξιοπρεπέστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου