Προς το περιεχόμενο

Η Taylor Swift είναι μεγαλύτερο όνομα από Beatles και Rolling Stones μαζί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, trolley είπε

 

Η επιτυχία της...μετρούμενη σε αριθμό εισιτηρίων.

 

Και την τιμή τους, που στις περιοδίες της στην Αμερική είναι πραγματικά εξωφρενική.

 

Ωστόσο διατηρώ την εντύπωση ότι η T.S και ο λόγος της επιτυχιας της είναι εντελώς διαφορετικός απο αυτό που διάφοροι εδώ προσπαθούμε να εξηγήσουμε. Τα πιο νέα παιδιά και ειδικότερα τα λευκά κοριτσια κάτω των 25 ετών στην Αμερική (που ειναι το κύριο σώμα του κοινού της) μάλλον την βλεπουν σαν ένα διαφορετικού είδους πρότυπο που έχει μεν να κάνει με τη μουσική αλλά όχι αυστηρά και σίγουρα οχι όπως εμείς ξέρουμε.

 

Τα τραγούδια της είναι στιχουργικά αυτό που εκφράζει ακριβως αυτο το σύνολο κοινού. Ειναι το περιεχόμενο αυτών που θα ήθελαν να πουν αν επικοινωνούσαν άμεσα μεταξύ τους. Η μουσική είναι ένα περιτύλιγμα σε σε αυτό το στιχουργικό πυρήνα. Επισης η ίδια η T.S και η δημόσια εικόνα της τουλάχιστον, ειναι μια τύπισα που ενώ έχει όλα τα προσοντα να ειναι λ.χ endorser της Fender, brand ambassador κάποιου αρώματος, κεντρικό πρόσωπο μιας καμπάνιας ενός οικου μόδας ή μιας προεκλογικής εκστρατείας ενός υποψηφίου κλπ, αυτή τα γειώνει όλα αυτά και κάνει φιλανθρωπιες, και δείχνει να χειρίζεται με αρκετά διαφορετικό τρόπο τη δημόσια εικόνα της αντίθετα με το τραβηγμένα ακραίο lifestyle των μεγάλων stars της μουσικής και κινηματογραφικής βιομηχανίας (ενώ ξεκάθαρα εχει τη δυνατοτητα να έχει).  Και είναι ένα γυναικείο πρότυπο πολύ πιο επιθυμητό και προσβάσιμο στη μέση αμερικανίδα teenager που μπορει να βλέπει την Cardi B και την Doja Cat σαν φρίκουλα.

 

Παρεμπιπτόντως, αν και φυσικά η βιομηχανία την αβαντάρει αβέρτα, η ίδια δε μοιάζει για ζάβλακας/χάπατο που κάνει ότι του λένε.

 

Ειναι εκφραστής της γενιάς της (και της επόμενης) συνολικά σαν φιγούρα και λιγότερο σαν μουσικός. Ο τρόπος που συμβαινει αυτο ειναι ο σύγχρονος δηλαδη όπως ακριβως γινεται μεσω των SM. Έτσι και αλλιώς κανεις δεν αγοράζει μουσική σε φυσική μορφή πια και αυτη δεν φαίνεται να παιζει τον ιδιο ρολο στις ζωές των ανθρώπων όπως συνεβαίνε σε άλλες δεκαετίες.

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 3

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Πάντως, στο βιβλίο του Mingus, είναι ξεκάθαρο ότι πολλοί τζαζίστες της περιόδου είχαν γνώση και βαθύ σεβασμό για τους κλασσικούς. Ειδικά για Μπαχ, Μπάρτοκ κλπ.

 

Το πρόβλημα με τις σύγχρονες μουσικές είναι ότι απευθύνονται σε κοινό που δεν έχει οργανική σχέση με την ιστορία της Μουσικής, είναι ένα αυτοφυές και ξεκούδουνο ποπ φαινόμενο, δηλαδή ως ακροατής της Swift δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υλικό της σαν πόρτα για κάτι πλατύτερο και μεγαλύτερο, ούτε καν σύγχρονό της.

 

Κάτι σαν τα δελτία ειδήσεων... όσο περισσότερες ακούς, τόσο λιγότερο ενημερωμένος αισθάνεσαι.

 

 

Εγω εχω την απόλυτη σχέση με την κλασσική μουσική και με μουσικά όργανα και κομπιούτερ και λατρεύω να ακούω τέτοια μουσική. Το ιδίο και εκατομμύρια μουσικά εκπαιδευμένοι, ακόμα και επαγγελματίες. Το σύνολο που προσφερει η κουλτούρα μας ίντριγκαρει να τη λατρεύουμε. Και να λατρεύουμε και τις καλλιτέχνιδες. Το συμπέρασμα σου είναι ΛΑΘΟΣ. Η μουσική αυτή, το είδος που περιλαμβάνει μίξη μοντέρνων ειδών και η ίδια η καλλιτέχνιδα έχει κάτι σπουδαίο να πει γι αυτό την ακούνε και τη λατρεύουν. Περισσότερο από τους νεκρούς και ζωντανούς νεκρούς θρύλους πολύ όμως και αυτοί έχουν πει και πάντα θα έχουν να λένε. 

 Είναι Swifter! Τέλος! Montage! 🤪🌈🌈

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Shelter είπε

φυσικά η βιομηχανία την αβαντάρει αβέρτα

 

Στην Ελλάδα, εδώ και 50 χρόνια, αυτό "διαβάζεται" εντελώς λάθος, δηλαδή λείπει η πληροφορία του τι έγινε πρώτο και τι έγινε δεύτερο. Δηλαδή... πήρε η "βιομηχανία" μία ατάλαντη ζαβή από το δρόμο και την "έσπρωξε" τόσο ώστε να την ξέρουν στην κάτω Μακρυνίτσα;

 

Ή μήπως μία υπερ-ταλαντούχα, υπερ-εργατική, υπερ-φάτσα, υπερ-whatever έλιωσε στη δουλειά μέχρι να έχει τις πρώτες της σοβαρές ευκαιρίες και ΜΕΤΑ η "βιομηχανία" βλέποντας ένα καθαρόαιμο αποφάσισε να ποντάρει πάνω του;

 

Σας λέω ότι (σχεδόν) σε κάθε τέτοια περίπτωση, ισχύει το δεύτερο και ΟΧΙ το πρώτο. Το να βλέπει (εγκαίρως) η "βιομηχανία" ποιο είναι το συμφέρον της, είναι ακριβώς αυτό που πρέπει και αναμένεται να κάνει. Δεν αδικείται (σχεδόν) κανείς.

  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Το συμπέρασμα σου είναι ΛΑΘΟΣ.

 

Δε νομίζω, αλλά ούτως ή άλλως δε λέμε το ίδιο πράγμα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, trolley said:

 

Πάντως, στο βιβλίο του Mingus, είναι ξεκάθαρο ότι πολλοί τζαζίστες της περιόδου είχαν γνώση και βαθύ σεβασμό για τους κλασσικούς. Ειδικά για Μπαχ, Μπάρτοκ κλπ.

Ελπίζω να έχω κάνει ήδη σαφές ότι δεν βάζω τη Swift ίσα και όμοια με τα μεγάλα όνομα της Jazz σε επίπεδο ταλέντου, μελέτης της μουσικής θεωρίας και Ιστορίας κλπ. Είπαμε, δεν ξέρω ούτε μισό τραγούδι της και δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να μάθω.

 

Once again, το μόνο που προσπαθώ να τονίσω είναι ότι η παγκόσμια παράκρουση με αυτή την κυρία δεν έγινε επειδή κάποιος είπε "αυτή θα ακούτε από δω και πέρα", ο @Shelter νομίζω έδωσε μια πολύ ωραία ερμηνεία παραπάνω.

Επεξεργασμένο από TakisB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

 

Δε νομίζω, αλλά ούτως ή άλλως δε λέμε το ίδιο πράγμα.

 

Εγώ θα ακούσω τώρα Taylor Swift και μετά τη δική μας Λιόλιου. Γιατί μου χρειάζεται και αυτό. Για να νιώθω ζωντανός και σύγχρονος. Ζήτω η γενιά του MTV! Ζήτω!🥳

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TakisB είπε

Ελπίζω να έχω κάνει ήδη σαφές ότι δεν βάζω τη Swift ίσα και όμοια με τα μεγάλα όνομα της Jazz σε επίπεδο ταλέντου, μελέτης της μουσικής θεωρίας και Ιστορίας κλπ.

 

Ασφαλώς.

 

Εγώ το πήγα λίγο παραπέρα προσπαθώντας να γεφυρώσω την άποψή σου με την άποψη του Καταρ/κτη.

 

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Ζήτω η γενιά του MTV! Ζήτω!

 

Ζήτω και από 'μένα.

  • Like 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, trolley είπε

πήρε η "βιομηχανία" μία ατάλαντη ζαβή από το δρόμο και την "έσπρωξε" τόσο ώστε να την ξέρουν στην κάτω Μακρυνίτσα;

 

Ή μήπως μία υπερ-ταλαντούχα, υπερ-εργατική, υπερ-φάτσα, υπερ-whatever έλιωσε στη δουλειά μέχρι να έχει τις πρώτες της σοβαρές ευκαιρίες και ΜΕΤΑ η "βιομηχανία" βλέποντας ένα καθαρόαιμο αποφάσισε να ποντάρει πάνω του;

 

Σας λέω ότι (σχεδόν) σε κάθε τέτοια περίπτωση, ισχύει το δεύτερο και ΟΧΙ το πρώτο. Το να βλέπει (εγκαίρως) η "βιομηχανία" ποιο είναι το συμφέρον της, είναι ακριβώς αυτό που πρέπει και αναμένεται να κάνει. Δεν αδικείται (σχεδόν) κανείς.

Απεναντίας 

 

Πήρε μια καλλιτεχνική περσόνα που ήδη είχε χτίσει μέρος του κοινού της μόνη της και τη βοήθησε πολύ ωστε να γινει αυτό που ειναι, γιατι ακριβώς αντιλήφθηκε οτι εδω υπάρχει ήδη κέρδος. Ετσι και αλλιώς κανένας στη "βιομηχανια" δεν ασχολειται μαζι σου αν ήδη δεν φέρνεις κάποια χρήματα στο ταμειο (στο οποιο θα προστεθει το αν εχεις την προοπτικη να φέρεις περισσότερα).

 

Το ερώτημα θα ήταν αν η T.S ήταν η μόνη που είναι υπερ-ταλαντούχα, υπερ-εργατική, υπερ-φάτσα, υπερ-whatever σε αυτη την περιοχή γιατι υπάρχουν και άλλοι αλλά τους τρώει το σκοτάδι. Μάλιστα πολύ προσφατα η Miley Cyrus έκανε μια δήλωση ότι της βγήκε η παναγία μέχρι να ασχοληθεί κάποιος μαζί της (αναφερόμενη στη βιομηχανια) και τουλαχιστον αυτή τα κατάφερε.

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Shelter είπε

Απεναντίας 

 

Ναι, το ξέρω πως συμφωνούμε, απλά ήθελα να το γράψω και εγώ "με δικά μου λόγια" :)

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2024 στις 10:53 ΠΜ, Superfunk είπε

Δεν κΣερο τΗ ινε αλλα αΦτο το ΠΡΑΜΑ δεν ακουγεται με την καμμια........δεν ειναι καν κακο, ειναι ΑΣΥΛΛΗΠΤΑ μετριο (τουλαχιστον το πολυ κακο παρουσιαζει ενα καποιο ενδιαφερον....)

 

Μουσικα,αισθητικα και εμφανισιακα η TS μου θυμιζει παραβρασμενο φτηνο σπαγγετι (απο αΦτα που ινε πιο κιτρινοπορτοκαλι πριν το βρασιμο και απο μανταρινι)   με κετσαπ απο τα Lidl. 

Τώρα μου έρχεται η σκηνή να μιλάει σε πλήθος χιλιάδων κάποιος και να το πει αυτό και να ακουστει στο βάθος αυτό

και να μπαίνει η Swift και να τρέχουν και να περνάνε από πάνω του ποδοπατώντας τον 🤣 και να πηγαίνουν να την λατρέψουν ουρλιάζοντας και να τους απωθούν διμοιρίες σεκιουριτάδων ρίχνοντας με λάστιχα νερόγια να τη γλυτώσουν.🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου