Προς το περιεχόμενο

Roots of Tremolo guitar effect


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

image.webp.1b811330148f0d4be56d6162cfdb2cf0.webp

 

Gibson GA-50T, 1948 με built in tremolo

 

Και το 1955, Fender Tremolux

image.jpeg.8c7794bc9a70d3ac624438df01ce10fe.jpeg

 

Premier 66, o πρώτος κιθαριστικός ενισχυτής με τρέμολο (1947)

image.jpeg.fba0bdb2c9e5f8f4c3502ab2fc131282.jpeg

image.thumb.jpeg.f4b300d40f3e92567df33736bde75cce.jpeg

 

 

  • Like 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσθέσω το παρακάτω βίντεο για λόγους πληρότητας παραπάνω, αλλά αν κάποιος θέλει μια in depth εξήγηση του πως δουλεύει το tremolo σε εναν ενισχυτή κιθάρας το παρακάτω παίζει να είναι το καλύτερο βίντεο εκει έξω, αλλά προυποθέτει κάποιες γνώσεις ηλεκτρικών. Γενικά το κανάλι του κυρίου είναι ίσως το καλύτερο online resource για κάποιον που θέλει να μάθει πως λειτουργούν τα κυκλώματα που βρίσκουμε στους ενισχυτές μας, είναι εξαιρετικά και τα notes του και η μεταδοτικότητα του αλλά όπως είπα θέλουν λίγο διάβασμα.

 

 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

cok merci

 

Εν τω μεταξυ βάζω για δημοσια διαβούλευση το εξης θέμα:

 

-Ποιος παιζει την κιθάρα με το εκπληκτικό tremolo στην ηχογράφηση του "Put your head on my shoulder" του Paul Anka? Να είναι άραγε ο ίδιος ο Don Costa που υπογράφει και την ενορχήστρωση?

 

 

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Bump γιατί τις προάλλες ανέβασε ένα βίντεο ο φίλος Not A Luthier στο οποίο μελετάει ένα απο τα πρώτα DeArmond tremolos, ένα Model 800 Trem-Trol
 

 

Δεν το έχω δει ακόμα ολόκληρο, είναι μεγαλούτσικο, αλλά είμαι σίγουρος οτι θα έχει ενδιαφέρον.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μου κΣεφυγε αυτο το θεμα? 🤣

Το αγαπημενο μου εφε μετα το delay...το χρησιμοποιω ΚΑΤΑκοΡΩΝ  😅

Το έχουν και οι ενισχυτές μου και έχω και καμμία δεκαριά πετάλια...😅

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2024 στις 10:13 ΜΜ, Άγιος είπε

Πρέπει να είναι και εκτός μόδας κανένα αιώνα τώρα

 

Στο heavy metal ισως, σε pop,country,rock,Americana,alternative etc. δεν νομιζω να υπαρχει εστω και  ENA album απο το 80 και μετα (και σημερα φυσικα) που να μην εχει εστω ΕΝΑ κομματι χωρις Tremolo.... δεν νομιζω να εχω δει εστω και ενα rig rundown στο YT που ο κιθαριστας να ΜΗΝ εχει tremolo στο pedalboard του.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2024 στις 11:35 ΜΜ, odis13 είπε

Θα "χαλάσω" λίγο το mood αλλά κιθάρα με τρέμολο και να μην αναφερθούν αυτά τα δυο δε γίνεται.
 

 

 

 

Το δεύτερο δεν είναι tremolo τουλάχιστον με την έννοια του effect unit, επειδή ο παραγωγός του άλμπουμ είναι γνωστός μου  ,μου είχε πει ότι "The actual recording is a guitar track that has been cut up in protools to get a really hard chop. '' 

Το προσεγγίζεις φυσικά και με οποιοδήποτε πετάλι έχει square wave της προκοπής (όταν ήμουν on stage σε ένα live τους στα early 2000s στην ΝΥ ο δεύτερος κιθαρίστας που έπαιζε και το ριφ,είχε ένα Boss PN2)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχε ως εφφέ ένας παλαιός ενισχυτής του θείου μου (που έπαιζε κιθάρα κάπου στα τέλη της δεκαετίας του '60 στην μπάντα της σχολής του). Δεν μου άρεσε όταν ξεκίνησα να παίζω γύρω στο 1986 γιατί τότε ήθελα άλλους ήχους (και όλοι καταλαβαίνετε τι ήχους θέλει ένας έφηβος στα 80z).

 

Τώρα το ονειρεμένο τρέμολο μου θυμίζει την "Bond Chord" με την οποία κλείνει το τυπικό μουσικό θέμα του 007.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου