Προς το περιεχόμενο

73 (επίσημα) χρόνια Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Εννοείται ΧΡΕΙΆΖΕΣΑΙ έναν neck και έναν middle humbucker στην κιθάρα σου ρε φίλε, γιατί why not ασούμε 😅

Εγώ χρειάζομαι. Άμα παίξεις τη δική μου θα μου λες οτι χρειάζεσαι και εσύ μετά!

 

Στον επόμενο τόνο θα χρειαστώ άλλη μία στο ίδιο χρώμα με 3 HB 🤪

 

(Το μόνο που όντως ίσως περισεύει τελικά είναι ο 5θέσιος. Ίσως ενας 3θέσιος με toggle ήταν καλύτερα. Αλλα βαριέμαι να αλλάζω τώρα).

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Shelter είπε

Εγώ χρειάζομαι. Άμα παίξεις τη δική μου θα μου λες οτι χρειάζεσαι και εσύ μετά!

 

Στον επόμενο τόνο θα χρειαστώ άλλη μία στο ίδιο χρώμα με 3 HB 🤪

 

(Το μόνο που όντως ίσως περισεύει τελικά είναι ο 5θέσιος. Ίσως ενας 3θέσιος με toggle ήταν καλύτερα. Αλλα βαριέμαι να αλλάζω τώρα).

Μα η ομορφιά της Τελε είναι στην απλότητα... Δύο μονοί και μια in-between θέση, ένα volume και ένα tone... 

  • Συμφωνώ 4

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Μα η ομορφιά της Τελε είναι στην απλότητα... Δύο μονοί και μια in-between θέση, ένα volume και ένα tone... 

Κλασική τέλε έχω. Είχα και esquire.

 

Απλά κάποια στιγμή ήθελα σιγουρα εναν πιο δυνατο neck γιατι έτσι και αλλιώς έπαιζα και παιζω αρκετα με τον neck. Και ο middle HB βγάζει ενα επιπλεόν ενδιαμεσο αλλά δυνατο ηχοχρωμα που βρισκω πολυ χρησιμο. Δεν ειναι κλασσικη τελε αλλά για μένα και αυτά που παιζω είναι λιγο one axe to rule them all.

 

Ασε που εγω το metal θα το περασω στα γεράματα. Οσο μεγαλωνω θελω γκαζια.

 

Επισης πολυ χρησιμο ηχοχρωμα ο HB neck + Bridge in series

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, odis13 είπε

αν δεν σε χαλάει ο ασυνήθιστος συνδυασμός jumbo frets με 7.25'' radius. 

 

Δεν υπάρχει καλύτερος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, odis13 είπε

Α ωστε απο εκεί προήρθε η έμπνευση! Δεν την ειχα προσέξει, δεν είμαι ιδιαίτερα well versed με τον Campbell. 

Ναι έχει ωραία συλλογή ο μπάρμπας και έχει και ωραίο γούστο.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παντα στρατ guy οπως καθε σωστος φεντερακιας που σεβεται τον εαυτο του εχω και εγω μια με την οποια μαλιστα τελευταια, το λιγο που παιζω, περναω ολο και περισσοτερο διαστημα. Σωμα απο vn guitars, μαγνητες απο καποιον που εφτιαχνε aftermarket pickups και τα πουλαγε στο reverb (αν θυμαται κανεις το ονομα του?) και μπρατσο απο classic vibe.

 

 

IMG_8489.jpg

  • Like 7

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για πολλά χρόνια ως κύρια κιθάρα μία μεξικάνικη Fender Deluxe, την οποία δυστυχώς πούλησα για την χρηματοδότηση μίας ακουστικής. Έχοντας μείνει χωρίς telecaster, είδα πέρυσι την 25th anniversary σειρά της Harley Benton και έκανα αμέσως την αγορά. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, έχει τρομερά specs, double binding, και ποιοτικά είναι τουλάχιστον ισάξια της Fender που είχα. Έχω συνηθίσει ακόμη και το διαφορετικό headstock που αρχικά μισούσα.😁 Επόμενος στόχος, η απόκτηση μίας αμερικάνικης deluxe.

 

1.jpg.7ace57a8b290d03549873cdfde592235.jpg

Επεξεργασμένο από mathematician
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγόρασα μια Strat σαν την πρώτη μου ηλεκτρική, αλλά όταν μετά από χρόνια αποφάσισα να ασχοληθώ πιο σοβαρά και να μάθω να παίζω, τότε πήρα την πιο φτηνή Tele από Thomann. Kι έτσι, αυτός ο τύπος κιθάρας, που μέχρι τότε μου φαινόταν άσχημος στην όψη, έγινε ο αγαπημένος μου. Πλέον έχω αρκετές φτηνές Τέλε (Squier, Harley Benton, Jet), και αρχίζω να ανακαλύπτω τις Strat και Jazzmaster - πάλι μέσα από φτηνά αντίγραφα.

 

Και, βασικά, προσπαθώ να μάθω να παίζω καλύτερα, γιατί είμαι ακόμα στην αρχή, οπότε κάπου το να ασχολούμαι με το ποια κιθάρα είναι το next big thing, είναι μία δικαιολογία για να μην ασχολούμαι με το δύσκολο κομμάτι, που είναι το παίξιμο.

 

Όμως εδώ μιλάμε για Τέλε, οπότε ορίστε μερικές από τις αγαπημένες μου (όχι δικές μου, από ιντερνετ).

Αν αγόραζα μία Fender, αυτή θα ήταν η Μεξικάνα του Joe Strummer... αν και, για να είμαι λίγο πιο πιστός στο πνεύμα το Joe, θα αγόραζα ένα ωραίο σώμα από ebay - φτιάχνει ένας Άγγλος αντίγραφα της συγκεκριμένης - και θα έβαζα ένα μπράτσο της αρεσκείας μου...

Fender_JoeStrummer_Lifestyle_8730+3.jpg

IMG_7766.JPG

τελε.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Αντώνης79 είπε

Αγόρασα μια Strat σαν την πρώτη μου ηλεκτρική, αλλά όταν μετά από χρόνια αυτός ο τύπος κιθάρας, που μέχρι τότε μου φαινόταν άσχημος στην όψη, έγινε ο αγαπημένος μου. 

 

Όμως εδώ μιλάμε για Τέλε, οπότε ορίστε μερικές από τις αγαπημένες μου (όχι δικές μου, από ιντερνετ).

Αν αγόραζα μία Fender, αυτή θα ήταν η Μεξικάνα του Joe Strummer... αν και, για να είμαι λίγο πιο πιστός στο πνεύμα το Joe, θα αγόραζα ένα ωραίο σώμα από ebay - φτιάχνει ένας Άγγλος αντίγραφα της συγκεκριμένης - και θα έβαζα ένα μπράτσο της αρεσκείας μου...

 

 

 

 

Και εγώ περίπου έτσι την πάτησα.

 

Είχα μια strat, και βρήκα σε ένα στούντιο εναν που πουλαγε μια tele, τη δοκιμασα, μου έκανε και την πήρα και τον άφησα χωρίς κιθάρα!

 

Η πρώτη Strummer που είχα δοκιμασει στον Βαγγέλη τον Καγμάκη είχε φοβερή roadworn αίσθηση.

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου