Προς το περιεχόμενο

73 (επίσημα) χρόνια Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβάζετε επετειακά θέματα για στραβοκάστερ, αλλά για telecaster που άνοιξε και την πόρτα του μαγαζιού δε λέτε...

 

Αν και ουσιαστικά το όργανο είχε κατασκευαστεί σαν πρωτότυπο απο το 1949 και υπήρχε στην αγορά σαν Broadcaster απο το 1950, ένα νομικό "τρακάρισμα" με την Gretsch την βάφτισε Telecaster και απο το 1951 όπως γράφει και η πατέντα, μας μειώνει τον οικογενειακό προυπολογισμό. 73 χρόνια επισημης κυκλοφορίας για το αγαπημένο μας κουτσουράκι που εξακολουθει να συγκινει με τον ήχο του, την εμφάνισή του αλλά και το συνολικο του vibe στην pop κουλτούρα.

 

Τελικά όσο πιο απλή τόσο πιο καλή.

 

Maple, Rosewood, pine, alder, μαόνια, corina και ότι άλλο βάλει το μυαλό μας, μπράτσα χονδρά, λεπτά, κλασσικο configuration, HB necks, 2 HB, esquires ή εκκεντρικές επιλογές μαγνητών, top loaders, string through, με bigsby ή χωρίς, με String Benders ή με διάφορους διάκοσμους. Αμερικάνες, Μεξικάνες, Γιαπωνέζες, Squier με διαβατήρια ή χωρίς.

 

Ποια κατά την ταπεινή (και υποκειμενική) σας φυσικά άποψη, είναι το holy grail όταν η κουβέντα πάει στην Telecaster; Ποια περίοδος έβγαλε τις κορυφαίες; Ποιες είναι οι iconic που λέει και ο συνήγορος μας?

 

Ποια θα θέλατε διακαώς και κυρίως, γιατί;

Δικό σας γιατι νιώθω ότι το θέμα είναι κάπως παραγκωνισμένο στο forum...

 

 

 

s-l1200.jpg.fd566a3c303c099561203a7d641e7396.jpg

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 4

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χρόνια Πολλά λοιπόν!

Θα πώ πoια είναι στα σχέδια μου  να  πάρω , γιατί holy grail  δεν παίζει να αποκτήσω 😁

Οποιαδήποτε USA, με Vintage Bridge , ΜΟΝΟ maple και σε χρώμα butterscotch blonde , black pick guard (δηλαδή όπως ακριβώς η Baja μου🤪) ή Sunburst το πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Shelter changed the title to 73 (επίσημα) χρόνια Telecaster
31 λεπτά πριν, Shelter είπε

Τελικά όσο πιο απλή τόσο πιο καλή.

 

 

Οπως έλεγε και ο Einstein "αν δεν ειναι Tele ΠΕΤΑ ΤΗΝ"

 

31 λεπτά πριν, Shelter είπε

Ποια κατά την ταπεινή (και υποκειμενική) σας φυσικά άποψη, είναι το holy grail όταν η κουβέντα πάει στην Telecaster; Ποια περίοδος έβγαλε τις κορυφαίες; Ποιες είναι οι iconic που λέει και ο συνήγορος μας?

 Ολες καλες ειναι, και καθε περιοδος εχει τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα της.

 

Κορυφαιες (επενδυτικα) ειναι φυσικα αυτες της περιοδου των blackguards (1950-mid 1954) οι οποιες ομως εμενα μου φαινονται "πρωτογονες" κιθαρες και δεν τρελλαινομαι για το butterscotch/black guard.  

Προτιμω τις whiteguard (54-58) που εχουν λιγο πιο σοφιστικε εμφανιση και υπεροχους soft v necks.

 

Αλλα αν επρεπε να επιλεξω 2 (γιατι μια τελε=καμμια τελε)  θα επελεγα μια early 67 blonde/maple cap neck (με TV Logo γιατι μου αρεσει πολύ, και Kluson Tuners αντι των αθλιων F Tuners) και μια 68 Thinline black/maple cap neck μια και σαν το maple cap δεν εχει...  (και μου αρεσουν οι "αδυναμοι mid 60s μαγνητες για extra twang) το οτι ειναι και οι τελευταιες Tele με nitro finish μετραει (το 69 γυρισε στο poly η φαση)

 

Fender Telecaster (1967 - 1969) image 1

1968-fender-telecaster-thinline-black-rfL7auP.jpg?maxwidth=500 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα τα 73 χρόνια δεν είναι στρογγυλά για να δικαιολογούν επετειακό thread, απλά δεν μπορούσες να περιμένεις να πάει 80 χρονών, ήθελες να μιλήσουμε τώρα για tele... Ε λοιπόν είναι ένα απαρχαιωμένο μοντέλο εμφανισιακά, ιδικά με τη γέφυρα - τασάκι, μπορείς να βγάλεις συμπαθητικούς ήχους με τους 2 μαγνήτες που διαθέτει άλλα είναι one trick pony, και από ήχο και από εμφάνιση, μπλουζ και μπλουζ, ένα συνταξιοδοτημένο είδος μουσικής δηλαδή. Ακόμα και να βγάλεις ήχους ταιριαστούς σε άλλα μουσικά ιδιώματα, δεν ταιριάζει εμφανισιακά σε τίποτα άλλο Συνταξιοδότηση τώρα

  • Χαχα 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Άγιος είπε

άλλα είναι one trick pony, και από ήχο και από εμφάνιση, μπλουζ και μπλουζ, ένα συνταξιοδοτημένο είδος μουσικής δηλαδή.

triple-facepalm.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Πρώτα από όλα τα 73 χρόνια δεν είναι στρογγυλά για να δικαιολογούν επετειακό thread, απλά δεν μπορούσες να περιμένεις να πάει 80 χρονών, ήθελες να μιλήσουμε τώρα για tele... Ε λοιπόν είναι ένα απαρχαιωμένο μοντέλο εμφανισιακά, ιδικά με τη γέφυρα - τασάκι, μπορείς να βγάλεις συμπαθητικούς ήχους με τους 2 μαγνήτες που διαθέτει άλλα είναι one trick pony, και από ήχο και από εμφάνιση, μπλουζ και μπλουζ, ένα συνταξιοδοτημένο είδος μουσικής δηλαδή. Ακόμα και να βγάλεις ήχους ταιριαστούς σε άλλα μουσικά ιδιώματα, δεν ταιριάζει εμφανισιακά σε τίποτα άλλο Συνταξιοδότηση τώρα

Στα 80 θα κάνουμε πάρτυ με τεκίλα, pole dancers και εξωτικά ερπετά απο την Αριζόνα και την Καλιφόρνια.

 

Ως τότε, κάθε χρόνο thread.

 

Οσο δεν καταφέρνει κανεις να την αντικαταστήσει (Strat, Jazz, Jag, Mstg, Meteora, και καθε λογής μη ελεγχόμενη διασταύρωση απο εκτροφείο ή πεζοδρόμιο) η γριά παραμένει και καθαρίζει.

 

 

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Άγιος είπε

μπλουζ, ένα συνταξιοδοτημένο είδος μουσικής δηλαδή.

Επίσης πες μας σε παρακαλώ και ποιο μουσικο ειδος ΔΕΝ ειναι συνταξιοδοτημένο για να το μελετήσουμε.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλισέ τύπου "Leo got it right the first time" έχουν λόγο που υπάρχουν! Η καλυτεροτερεστερη ευελικτοτερη solid body ηλεκτρική, αυτό μόνο. Εδώ οι δικές μου partcaster, οι οποίες ομολογώ με καλύπτουν στα "παραδοσιακά" configs. Μία 52ish on steroids και μία Thinline.

Ρεαλιστικά μιλώντας, άν (όταν) πάρω άλλη θα ήθελα κάτι σε Danny Gatton-ish στυλ, μια blackguard style με Joe Barden blade τύπου μαγνήτες. Και επειδή μου αρέσουν οι Lace Sensor και τα λαχούρια, αν τυχόν ποτέ βρεθεί κανείς να μου  πουλήσει κοψοχρονιά μια James Burton στο gold-on-black paisley χρώμα δε θα πώ όχι, όοοοοοχι όχι. Τώρα άν το πάμε σε μη-ρεαλιστικά αντικείμενα του πόθου, ε...μία απ'ολα αφεντικό. 
 

teles3.jpg

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Άγιος είπε

μπλουζ και μπλουζ, ένα συνταξιοδοτημένο είδος μουσικής δηλαδή

 

εδω βλεπουμε τυπικους μπλουΖσ players επι το εργο με Telecaster

 

 

 

 

Κατσε να βαλω και ΕΜΕΝΑΝΕ να τραγουδω τα ΜπλουΖσ 😅

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, odis13 είπε

Τα κλισέ τύπου "Leo got it right the first time" έχουν λόγο που υπάρχουν! Η καλυτεροτερεστερη ευελικτοτερη solid body ηλεκτρική, αυτό μόνο. Εδώ οι δικές μου partcaster, οι οποίες ομολογώ με καλύπτουν στα "παραδοσιακά" configs. Μία 52ish on steroids και μία Thinline.

Ρεαλιστικά μιλώντας, άν (όταν) πάρω άλλη θα ήθελα κάτι σε Danny Gatton-ish στυλ, μια blackguard style με Joe Barden blade τύπου μαγνήτες. Και επειδή μου αρέσουν οι Lace Sensor και τα λαχούρια, αν τυχόν ποτέ βρεθεί κανείς να μου  πουλήσει κοψοχρονιά μια James Burton στο gold-on-black paisley χρώμα δε θα πώ όχι, όοοοοοχι όχι. Τώρα άν το πάμε σε μη-ρεαλιστικά αντικείμενα του πόθου, ε...μία απ'ολα αφεντικό. 
 

teles3.jpg

Ωρε την έχεις ακόμα αυτή την πορτοκαλί? Μπράβο.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου