Προς το περιεχόμενο

Μικρή αγορά από Αγγλία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.εριξα μια γρήγορη ματιά σε παλιότερα θέματα ίσως 2-3 ετών και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος μικρή αγορά από Αγγλία τελευταία τύπου 50-60€ και αν έχει αλλάξει κάτι με τις χρεώσεις τελωνείο,φοροι κτλ.

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι οτι η κανονικοτητα ειναι να χρεωθεις τα νομιμα,απλα εγω πηρα 2 μανικια 170-180ε σε 2 διαφορετικες παραγγελιες και δεν με χρεωσαν τπτ

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το συνδέσω αλλά και εγώ πήρα κάτι από Κινα όμως και δεν μου κράτησαν κάτι.

Για να δούμε τι θα πουν και άλλοι.Ευχαριστω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό 

 

https://www.eurosender.com/el/brexit/kanonismoi-teloneiou

 

Οπως επισημαίνεται σε σχετικό οδηγό των ΕΛΤΑ, ταχυδρομικά αντικείμενα:

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη-εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη) απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.

αξίας από 22 €/45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς, αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 

 

Τώρα αν ακολουθείται στην πράξη είναι αλλού Παππά ευαγγέλιο μια και στην Ελλάδα ζεις,εγώ σε μια SIM κάρτα που μου ήρθε από Αγγλία με δηλωμένη αξία 1 ευρώ πλήρωσα ΦΠΑ ..0.42 ΕΥΡΩ πριν δύο μήνες....(γιατί είχε και 1 GBP γραμματόσημο ο φάκελος πάνω οπότε προφανώς βάλανε 21% ΦΠΑ στην τιμή CIF)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου