Προς το περιεχόμενο

Παράξενο πρόβλημα με group track σε cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάποιες ώρες μου έχει στρίψει με το cubase...

Σκαλίζω ένα προτζεκτ με αρχεία που ήρθαν σε aiff απο logic.

Όλα ωραία και καλά τα έχω φέρει και έχω προσθέσει και κάτι έξτρα vocals.

 

Στην τελική μίξη έχω φτιάξει διάφορα group tracks για ακουστικές κιθάρες, μπάσα, τύμπανα, πιάνα, βιολιά κλπ για να μπορώ να τσεκάρω τα όργανα σε ζευγάρια κλπ.

Όλα λειτουργούν όπως πρέπει και σολάρω κάθε γκρουπ κατα το δοκούν και φυσικά όταν σολάρω κάθε γκρουπ σολάρονται όλα τα τρακς του γκρουπ και μιουτάρονται τα άλλα κοκ.

 

Ήρθε η ώρα να φτιάξω γκρουπ και για τα φωνητικά.

Φτιάχνω το γκρουπ και στέλνω τα 3 τρακς των φωνητικών στο γκρουπ αυτό.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν σολάρω το γκρουπ των φωνητικών δεν σολάρουν και τα 3 τρακς των φωνητικών. Βασικά ...κανένα.

Τί μπορεί να έχει στραβώσει??

ή τί έκανα λάθος ή δεν πρόσεξα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ξεκινάς ένα project στο cubase,το πρώτο που θα κάνεις είναι να τσεκάρεις το Audio connections οπου θα δίνεις inputs και outputs την κάρτα ήχου σου.Μετά το control room στο τέλος της ίδιας καρτέλας.

Υπάρχουν αρκετά βίντεο για να σε βοηθήσουν,ανάλογα με την κάρτα ήχου που έχεις.

Αυτο λύνει το μεγαλύτερο μέρος προβλημάτων για solo/mute.

Μετά θα ρυθμίζεις στο project set up την ανάλυση που θέλεις να δουλέψεις,πχ 24bit 44.1 khz και μετά αρχισε να βάζεις τα tracks κάνοντας,σε περίπτωση διαφορετικής συμβατότητας και την απαραίτητη μετατροπή.

Αν κάνεις αυτά και έχεις πρόβλημα με κάποιο group,πρόσεξε αν έχεις πατήσει mute σε κάποιο άλλο κανάλι οπου επικοινωνεί το group,σε ένα send fx πχ.

 

Απενεργοποίησε όλα τα sends,τσέκαρε να είναι όλα τα κανάλια ανοιχτά(χωρίς mute/solo),διέγραψε το group στις φωνές,κάνε ένα καινούργιο να είμαστε σίγουροι και τσέκαρε τα 3 tracks απο φωνητικά(χωρίς sent)να έχουν την σωστή διαδρομή πατώντας στο (edit channel settings) και βρές στο output το όνομα του group που θέλεις να τα στείλεις.

Μετά κάνε solo/mute να δείς αν τα ανοίγει/κλείνει απο το group.

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, MGs said:

Οταν ξεκινάς ένα project στο cubase,το πρώτο που θα κάνεις είναι να τσεκάρεις το Audio connections οπου θα δίνεις inputs και outputs την κάρτα ήχου σου.Μετά το control room στο τέλος της ίδιας καρτέλας.

Υπάρχουν αρκετά βίντεο για να σε βοηθήσουν,ανάλογα με την κάρτα ήχου που έχεις.

Αυτο λύνει το μεγαλύτερο μέρος προβλημάτων για solo/mute.

Μετά θα ρυθμίζεις στο project set up την ανάλυση που θέλεις να δουλέψεις,πχ 24bit 44.1 khz και μετά αρχισε να βάζεις τα tracks κάνοντας,σε περίπτωση διαφορετικής συμβατότητας και την απαραίτητη μετατροπή.

Αν κάνεις αυτά και έχεις πρόβλημα με κάποιο group,πρόσεξε αν έχεις πατήσει mute σε κάποιο άλλο κανάλι οπου επικοινωνεί το group,σε ένα sent fx πχ.

 

Απενεργοποίησε όλα τα sents,τσέκαρε να είναι όλα τα κανάλια ανοιχτά(χωρίς mute/solo),διέγραψε το group στις φωνές,κάνε ένα καινούργιο να είμαστε σίγουροι και τσέκαρε τα 3 tracks απο φωνητικά(χωρίς sent)να έχουν την σωστή διαδρομή πατώντας στο (edit channel settings) και βρές στο output το όνομα του group που θέλεις να τα στείλεις.

Μετά κάνε solo/mute να δείς αν τα ανοίγει/κλείνει απο το group.

 

όχι βρε, αυτά που μου περιγράφεις είναι πολύ basics και ευτυχώς τα έχω περάσει εδώ και πολλά χρόνια.

Είχα κάνει καινούργια group των φωνών, ακόμα μάλιστα έκανα duplicate άλλο και το καθάρισα και του άλλαξα ονόματα, και ακόμα δεν έχω φτάσει να φτιάξω τα send.

Τελικά σήμερα μετά από προσπάθειες και ένα σύντομο πέρασμα και στο 13 γιατί αυτό είναι στο 12 (το 13 το χρησιμοποιώ μόνο αν θελω τις καινούργιες λειτουργίες) είδα ότι εξ αρχής είχα ένα γενικό mute στα φωνητικά που πρόσθεσαενώ στα πρώτα που έκανα import που δεν υπήρχε εκεί τα ανοιγόκλεινα, και όταν ήρθε η ώρα να τα δουλέψω τελικά, ξεμιουτάρισα τα πάντα, άνοιξα όλα τα tracks, και μετά έφτιαξα το group vocal και δούλεψε.

 

Γενικά είναι ένα πολύ ενδιαφέρον πρότζεκτ, γιατί ξαναμιξάρω δουλειά αλλουνού, έχω τα αρχικά, ασυγχρόνιστα και το τελικό αποτέλεσμα. Κοινώς κάνε ένα ίδιο αλλά στο μεταξύ διόρθωσε πράγματα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου