Προς το περιεχόμενο

Yamaha CS-80 Blade Runner sound on a DX7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Πατάει. Απλά τις περισσότερες φορές είναι για να αλλάξει κάποια ένταση να κάνει κάποιο split, να κάνει κάποιο layer, βασικά πράγματα. Κάποιοι προχωρούν και σε αλλαγή decay release και φυσικά write. 

Κούραση...image.gif.32be3d1748861c879e66bc560630a596.gif

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν το δούμε όμως από άλλη οπτική γωνία, κατά κάποιο τρόπο ευθύνη έχουν και οι κατασκευαστές. Ίσως.

 

Δηλαδή, όταν παλιά υπήρχαν ξεχωριστά (ας μου επιτραπεί η έκφραση) ομαδοποιημένα ή ειδικά μηχανήματα για κάποιες ειδικές λειτουργίες όπως για παράδειγμα digital pianos, analogue type synth, pcm type synth, sampler, sequencer, κλπ κλπ,,,, και σιγά σιγά - δειλά δειλά αρχίζεις να τα βάζεις όλα αυτά τα πράγματα μέσα σε ένα περίβλημα με κλαβιέ και με την ονομασία workstation ή όπως αλλιώς θέλεις πες το και σε τιμή γειά σας, και πάρα πολύ καλά έκανες, τότε τι θες να σου κάνει αυτός που θέλει αποκλειστικά και μόνο π.χ. ένα καθαρόαιμο sampler ?

Ειδικά όταν τα μεμονομένα καθαρόαιμα sampler ή δεν υπάρχουν ή αυτά που υπάρχουν δεν διαθέτουν κάποιες λειτουργίες αλλά ούτε και τα πρέποντα χαρακτηριστικά που ζητάει κάποιος advanced user και όχι μόνο...

Αναγκαστικά τότε θα πάρει το workstation (που έχει και sampler) για να κάνει την δουλειά του όπως θέλει. Παρακάμπτοντας ή αδιαφορώντας για τις υπόλοιπες (κατά Waterfall-K και Χναράκη και άλλων) "φοβερές λειτουργίες" ή καλύτερα "αναιρώντας το λόγο για τον οποίο εφευρέθηκαν". Κάπως έτσι δεν είναι;

Πολλές φορές κάποιες επιλογές είναι μονόδρομος που ...ίσως... άλλοι τον χάραξαν για εμάς χωρίς εμάς.

Να τα λέμε και αυτά. 

Όλο αυτό το λέω ως παράδειγμα, βεβαίως βεβαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Δηλαδή, όταν παλιά υπήρχαν ξεχωριστά (ας μου επιτραπεί η έκφραση) ομαδοποιημένα ή ειδικά μηχανήματα για κάποιες ειδικές λειτουργίες όπως για παράδειγμα digital pianos, analogue type synth, pcm type synth, sampler, sequencer, κλπ κλπ,,,, και σιγά σιγά - δειλά δειλά αρχίζεις να τα βάζεις όλα αυτά τα πράγματα μέσα σε ένα περίβλημα με κλαβιέ και με την ονομασία workstation ή όπως αλλιώς θέλεις πες το και σε τιμή γειά σας, και πάρα πολύ καλά έκανες, τότε τι θες να σου κάνει αυτός που θέλει αποκλειστικά και μόνο π.χ. ένα καθαρόαιμο sampler? Ειδικά όταν τα μεμονομένα καθαρόαιμα sampler ή δεν υπάρχουν ή αυτά που υπάρχουν δεν διαθέτουν κάποιες λειτουργίες αλλά ούτε και τα πρέποντα χαρακτηριστικά που ζητάει κάποιος advanced user και όχι μόνο

Ήταν θέμα χρόνου να γίνει αυτό, μια all-in-one λύση, μια και η ψηφιακή τεχνολογία γινόταν όλο και πιο φτηνή και έπιανε όλο και μικρότερο χώρο. Τα πρώτα βήματα είχαν γίνει ήδη από τις αρχές των '80s με synths/workstations τύπου Fairlight, o δρόμος είχε ήδη είχε χαραχτεί, αλλά χρειαζόταν χρόνος για να γίνει προσπελάσιμος από όλους. Σε κάποια φάση η τεχνολογία έγινε αρκετά φτηνή, και πολλές αυτόνομες συσκευές (sequencers, drum machines, vocoders, arpeggiators, samplers, effect units κλπ) ενσωματώθηκαν στα synths, και τα workstations έγιναν must. Και αυτό ήταν θαύμα. 

 

Παράλληλα όμως συνέχιζαν να κυκλοφορούν αυτόνομες dedicated μονάδες, samplers κ' drum machines για παράδειγμα, αλλά σιγά σιγά οι εταιρείες σταμάτησαν να τις παράγουν και έριξαν το βάρος στα workstations. Μετά άρχισε η virtual περίοδος με τα plugins και τα VSTs και πολλοί στράφηκαν προς τα εκεί, κυρίως για sampling/sequencing/recording δουλειές. Αναμενόμενο κι αυτό. Αυτό που δεν ήταν αναμενόμενο ήταν η νεκρανάσταση της αγοράς αναλογικών synths. Σήμερα πωλούνται πιο πολλά αναλογικά synths από οποιαδήποτε άλλη περίοδο του παρελθόντος, και παρά την επικράτηση της digital τεχνολογίας. Εν τέλει στις μέρες μας υπάρχει κάτι για όλους, μια υπερπληθώρα συσκευών για κάθε γούστο και τσέπη. Τώρα ποιος μπορεί να εκτιμήσει όλη αυτή την υπερπροσφορά είναι άλλο θέμα.

 

Οι νέες γενιές είναι ολίγον τι lost in space απ'ότι βλέπω και διαβάζω και μου σηκώνεται η τρίχα. Η βλακεία σε συνδυασμό με την άγνοια μάλλον υπερισχύει στις μέρες μας, το τι μπαρούφα και το τι παραπληροφόρηση κυκλοφορεί δεν περιγράφεται. Κάποιες εταιρείες βασίζονται στην άγνοια της νέας γενιάς και πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, και ελάχιστοι είναι αυτοί που αντιδρούν, με το φόβο μη γίνουν γραφικοί. 
Φτάσαμε στο σημείο εν έτει 2024 να σου πουλάει η Χ εταιρεία στα €6Κ ένα digital synth με 3 oscillators, 4-part multitimbrality και 24-voice πολυφωνία🤢 και να κάνουν όλοι WOW!, βλέπεις δηλαδή να εντυπωσιάζονται με αυτά τα απαράδεκτα -'80s- specs του οργάνου, δικαιολογώντας μάλιστα απολύτως την εξωπραγματική αυτή τιμή, και αναρωτιέσαι από ποιο σπήλαιο βγήκαν όλοι αυτοί. Μιλάμε για τρομακτική άγνοια της ιστορίας των synths, μια άγνοια που εκμεταλλεύονται κάποιοι "ξύπνιοι" του χώρου στο έπακρο.  

Ως πότε είναι το ερώτημα...🤔

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Συμφωνώ 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι υπερεκτιμάται η μαεστρία που έχει ο μέσος χρήστης workstation πάνω στο sound design. Το είπε πολύ ωραία ο @Μανώλης Χναράκης πριν ότι μουσικός και sound designer δεν είναι απαραίτητα ταυτόσημες έννοιες, που σημαίνει ότι ο performer που θα βγει με τον κάθε Τερλέγκα πολύ καλά θα κάνει να παίξει με τα έτοιμα presets αν αυτό του κάνει τη δουλειά με τον λιγότερο δυνατό κόπο.

 

Και από τη δική μου εμπειρία, το sound design και ειδικά σε ένα complex μηχάνημα με τρελά specs δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις σε σοβαρό επίπεδο απλά πατώντας το Edit. Οι sound designers των εταιριών έχουν αφιερώσει χρόνια ολόκληρα να ασχολούνται full time με αυτό το κομμάτι και υπάρχει λόγος που οι εταιρίες τους έχουν να σχεδιάζουν presets. Είναι ας πούμε αισιόδοξο να νομίζει κανείς ότι θα πατήσει το Edit και μετά από λίγο θα κατουράει τον Eric Persing.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν πρέπει να ασχοληθεί κανείς με το πείραγμα ήχων ή τη δημιουργία νέων για τη χαρά της ενασχόλησης. Λέω μόνο ότι πρέπει να είμαστε πιο ρεαλιστές ως προς τα δυνητικά αποτελέσματα που θα έχει αυτή η ενασχόληση, τουλάχιστον για το 80-90% του κόσμου εκεί έξω.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, TakisB είπε

Το είπε πολύ ωραία ο @Μανώλης Χναράκης πριν ότι μουσικός και sound designer δεν είναι απαραίτητα ταυτόσημες έννοιες,

 

Νομίζω ότι μόνο το τελευταίο τρίμηνο, το έχω πει τουλάχιστον δύο φορές, με τη μία ή την άλλη διατύπωση, αλλά ναι και ο Χναράκης πολύ ωραία το είπε. Τα δε τελευταία 20 χρόνια πρέπει να το έχω πει άλλες 200 φορές, με τη μία ή την άλλη διατύπωση.

 

Εν' τω μεταξύ, στην εποχή μας δε χρειάζεται καν να πατήσει το EDIT, τα 4-5 κουμπιά / sliders που χρειάζονται, είναι φάτσα-κάρτα, να και το φίλτρο, να και το Attack, να και το Resonance, να και το LFO... και κλείσαμε.

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, trolley είπε

Εν' τω μεταξύ, στην εποχή μας δε χρειάζεται καν να πατήσει το EDIT, τα 4-5 κουμπιά / sliders που χρειάζονται, είναι φάτσα-κάρτα, να και το φίλτρο, να και το Attack, να και το Resonance, να και το LFO... και κλείσαμε.

Όντως, τα έχει από το εργοστάσιο φάτσα κάρτα, συν την δυνατότητα να κάνεις assign αυτά που θεωρείς εσύ απαραίτητα και άμεσα προσβάσιμα, δίχως να πατάς κάθε φορά κανένα edit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

 

Νομίζω ότι μόνο το τελευταίο τρίμηνο, το έχω πει τουλάχιστον δύο φορές, με τη μία ή την άλλη διατύπωση, αλλά ναι και ο Χναράκης πολύ ωραία το είπε. Τα δε τελευταία 20 χρόνια πρέπει να το έχω πει άλλες 200 φορές, με τη μία ή την άλλη διατύπωση.

 

Εν' τω μεταξύ, στην εποχή μας δε χρειάζεται καν να πατήσει το EDIT, τα 4-5 κουμπιά / sliders που χρειάζονται, είναι φάτσα-κάρτα, να και το φίλτρο, να και το Attack, να και το Resonance, να και το LFO... και κλείσαμε.

Αυτά είναι κυρίως χαρακτηριστικά expression. Αν μιλάμε για τον σχεδιασμό ήχων, ο προγραμματισμός είναι πιο σύνθετος, ανάλογα με τη μέθοδο σύνθεσης ή τους συνδυασμούς της, το modulation, το follow up των περιβάλλουσων, των ποσοτήτων των effects, του velocity, του morphing των layers και το filtering ανα οκτάβα και το μεταξύ τους sourcing κλπ. που θέλει πολύ editing ιδιαίτερα στα workstations που έχουν πολλά parts. 

 Δεν ξέρω τι έχεις πει ή τι μπορείς να κάνεις από αυτά που έχεις πει 😀αλλα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα σε αυτά τα θέματα και δεν περιορίζονται σε knobs, ποσο μαλλον στις παραμέτρους που λες. 

Ενα από τα synth που έχουν τα περισσότερα και πιο  στοχευμενα knobs πανω του ιαι αλλα στοιχεία ελέγχου, για να μπεις και να κσνεις σχεδιασμό ήχων σε αυτό θες να μπεις deep στα edit μενού και να ξέρεις τι κάνεις. Και όσο reverse engineering κανει κάποιος για να καταλάβει καταλαβαίνει άλλο τόσο τι σημαίνει να είναι κάποιος πραγματικός, κορυφαίος sound designer και εκεί παίζει ρόλο και πόσο stepping, πέρα από specs έχει το synth και άλλα. 

 Κατάλαβες? 

 Παρε μου το γραφείου τώρα. Δώσε 100 ευρώ γιατί έχω ξεμείνει 🤣

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λεπτομέρεια μιας και το θέμα του thread είναι το DX7 και τα presets του: δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω ότι τα presets του DX7 ήταν "γενικά χάλια" όπως τα χαρακτήρισε ο @Waterfall-K στο αρχικό του post.

Προσωπικά όμως δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα μοντέρνο synth που να έχει συνολικά "χάλια" presets. Το τελευταίο synth που μπορώ να θυμηθώ να έχω σκαλίσει και να έχω πει ότι τα presets το αδικούν ήταν το πρώτο release του Waldorf Blofeld κάπου το 2008 αν θυμάμαι καλά (και νομίζω οτι και το Blofeld το έφτιαξαν πολύ στα επόμενα updates από πλευράς presets από τότε).

 

Το αναφέρω για να πω ότι μπορεί στις εποχές του DX7 να είχε νόημα ή και να ήταν σχεδόν απαραίτητο να φτιάχνεις ήχους και να αλλάζεις πολύ τα presets. Σήμερα δεν υπάρχει αυτή η ανάγκη, ευτυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cos_dr είπε

Αν μιλάμε για τον σχεδιασμό ήχων

 

Όχι, δεν μιλάμε για "σχεδιασμό ήχων" σε βάθος. Μιλάμε γι' αυτό που οι περισσότεροι πιστεύουμε ότι κάνουν οι περισσότεροι από όσους αγοράζουν synthesizers.

 

5 ώρες πριν, cos_dr είπε

τι μπορείς να κάνεις από αυτά που έχεις πει 😀

 

Μα, δεν έχω πει τίποτε για το τι μπορώ να κάνω (αν θέλεις όμως μία ιδέα ρίξε μία ματιά εδώ : cSounds.com: The Csound Community).

 

Το τελευταίο workstation που είχα αγοράσει ήταν το Trinity, και δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω ποτέ στο μέλλον να προγραμματίζω ήχους σε workstation διότι απλώς δεν υπάρχει λόγος... Είμαι βέβαιος ότι σε κάτι σαν το Montage τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα (από τη μία) αλλά πιο σύνθετα (από την άλλη) οπότε αριβεντέρτσι Ρώμα.

 

3 ώρες πριν, TakisB είπε

Το αναφέρω για να πω ότι μπορεί στις εποχές του DX7 να είχε νόημα ή και να ήταν σχεδόν απαραίτητο να φτιάχνεις ήχους και να αλλάζεις πολύ τα presets.

 

Όταν η αγορά κατάλαβε πόσο πολύ πουλάει, εμφανίστηκαν δεκάδες πηγές για ήχους, σε cartridges, sysex, ακόμη και σε βιβλία. Οι ήχοι που έμειναν στην ιστορία, είναι ελάχιστοι από αυτούς για τους οποίους ήταν ικανό, απλά χωρίς εφέ ακουγόταν χάλια.

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, trolley είπε

Οι ήχοι που έμειναν στην ιστορία, είναι ελάχιστοι από αυτούς για τους οποίους ήταν ικανό, απλά χωρίς εφέ ακουγόταν χάλια.

Όπως και ορισμένα άλλα της ίδιας εποχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου