Προς το περιεχόμενο

2 καμπίνες σε μία έξοδο ενισχυτή. Γίνεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω οτι έχουμε 2 καμπίνες 1x12 έκαστη στα 8 Ohm. Υπάρχει συνδεσμολογία μέσω κάποιου ειδικού καλωδίου, αντάπτορα, γκάτζετ, κλπ που να μπορεί να συνδέσει και τις 2 καμπίνες σε μία έξοδο του ενισχυτή, σαν να ήταν μια καμπίνα 2x12 (είτε κάπως να έβγαιναν τα ηχεία συνδεδεμένα παράλληλα στα 4 Ohm, ειτε σε σειρά στα 16 Ohm);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Κάποιες καμπίνες έχουν δεύτερο jack για σύνδεση με δεύτερη καμπίνα.

Εχουν τέτοιο πράγμα οι δικές σου?

Ακριβώς.

Και αν δεν έχουν οι καμπίνες δεύτερο jack, προσθέτεις στην κάθε καμπίνα ένα ακόμα jack σε παράλληλη σύνδεση με το πρώτο, για παράλληλη σύνδεση με την άλλη καμπίνα που είναι ακριβώς η ίδια (Ohm & Watt). Νομίζω πως έτσι πιό φθηνά θα κοστίσει. Απλά και πρακτικά.

 

Τα παρακάτω βύσματα ως παράδειγμα.

 

https://www.emimikos.gr/OEM-LZ204-SPEAKON/

LZ204-01.jpg

 

https://www.skroutz.gr/s/4177457/X-treme-Cable-Speakon-male-XLR-male-1-5m-CR-683-1-5M.html

 

xlarge_100153.jpg

 

  

1 ώρα πριν, odis13 είπε

Επισης για τι ενισχυτη μιλαμε? Τι εξοδους σου δινει?

Σωστό κι αυτό.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, odis13 είπε

Επισης για τι ενισχυτη μιλαμε? Τι εξοδους σου δινει?

Ο ενισχυτής είναι 50W και έχει εξόδους για 4, 8, και 16 Ω

 

Τώρα έχω μια 2x12 με 2 μεγάφωνα 50W, 8Ω έκαστο συνδεδεμένα σε σειρά, και συνδέω στα 16Ω.

Αλλά η 2x12 δεν βλεύει και λέω να τη "σπάσω". Να πάρω πχ 2 ΗΒ unloaded απο Thomann, και να βάλω απο ένα μεγάφωνο στην κάθε μία. Έχω και ένα Fryette PS2 (50W)  και έλεγα να το δουλέψω παράλληλα με ένα προενισχυτή που έχω. Απο μία καμπίνα στο κάθε ένα. Αλλά και όταν ήθελα και τα 2 μεγάφωνα σε ένα σύστημα, να το είχα σαν επιλογή.

Έλεγα να μην πειράξω τις καμπίνες και μπω σε διαδικασία με μόντες, τρυπήματα στο ξύλο κλπ.

Φαίνεται το Radial θα έκανε τη δουλειά μια και έξω, αλλά είναι κάπως ακριβό (για μια Υ σύνδεδη ουσιαστικά)...και δεν υπάρχει και πουθενά.

Έλεγα μήπως υπήρχε έτοιμο, ή να έφτιάχνα κάτι σαν ένα Υ speaker καλώδιο, που με κάπιο τρόπο να έκανε την ίδια δουλειά απευθείας.

Επεξεργασμένο από mkm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, gkourmoul1 said:

τα νούμερα πάνω στο γκαζτετ θέλουν προσοχή.

Διότι με τοποθέτηση μεγαφώνων σε παράλληλη ή εν σειρά σύνδεση σημαίνει αλλαγή εμπέδησης και ζόρισμα του ενισχυτή

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου