Προς το περιεχόμενο

Η Yamaha Transacoustic ηχογραφημένη με το Rode Stereo Mic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την έχω ένα χρόνο περίπου και είναι η μόνη ακουστική που θα κρατήσω, δεν νοείται για εμένα πλέον ακουστική χωρίς το reverb της. Σαν κατασκευή είναι φτιαγμένη για να αντέχει, η συγκεκριμένη δεν έχει scalloped bracing κάτι που την ''φιμώνει'' λίγο αλλά της δίνει περισσότερη σταθερότητα και αντοχή στο χρόνο

 

Εδώ ένα βίντεο με ανοιχτά τα παράθυρα, γι' αυτό έχει και τόσο θόρυβο, για να μην παραπονιέται ο SOS ότι δεν ανεβαίνει υλικό στο φόρουμ

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Άγιος said:

Την έχω ένα χρόνο περίπου και είναι η μόνη ακουστική που θα κρατήσω, δεν νοείται για εμένα πλέον ακουστική χωρίς το reverb της. Σαν κατασκευή είναι φτιαγμένη για να αντέχει, η συγκεκριμένη δεν έχει scalloped bracing κάτι που την ''φιμώνει'' λίγο αλλά της δίνει περισσότερη σταθερότητα και αντοχή στο χρόνο

 

Εδώ ένα βίντεο με ανοιχτά τα παράθυρα, γι' αυτό έχει και τόσο θόρυβο, για να μην παραπονιέται ο SOS ότι δεν ανεβαίνει υλικό στο φόρουμ

 

πολύ συμπαθές και αναγεννησιακό το παίξιμο και ο ήχος, αν και δεν φαίνεται η κιθάρα στο πλήρες της μεγαλείο.

Όμως δεν ήταν αυτό το "υλικό" που αναζητώ γιατί δεν ανεβαίνει στο φόρουμ.

(περισσότερα ενδεχομένως εν τω καταλλήλω νήματι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα να μειώσω λίγο τα πρίμα αλλά εκτός του ότι δεν ξέρω να κάνω mastering, το λάπτοπ μου δεν σηκώνει και να ήξερα. Με Linux ο μόνος τρόπος είναι να βγάλεις τον ήχο από το βίντεο να τον επεξεργαστείς με ένα άλλο πρόγραμμα και να το ξανασυγχρονίσεις με την εικόνα μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπάνω ηχογράφηση το αδικεί το μικρόφωνο, από την μικρή ενασχόληση μου μαζί του προκειμένου να φτιάξω αυτό το βίντεο έμαθα να το χρησιμοποιώ, δυο διακόπτες έχει με 3 θέσεις ο καθένας, που θα πήγαινε θα το έβρισκα. Το μυστικό είναι να το βάλεις στα ''-10db'' και όχι στο ''0''. Σε μελλοντικό βίντεο θα έχω πιο αξιοπρεπή ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου