Προς το περιεχόμενο

Γιατί υπάρχει τέτοια πτώση στην κατηγορία Music ???


sultan of string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, LK είπε

ε σχεδόν όλα στημένα , μου πήρε μιση ώρα (να στήσω και μικρόφωνα κ.λ.π , και παίξε ντραμς και παρε τη μια κιθαρα και μετα το μπάσο...πφφφγφφ)/.

Πάρε VST😀

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Πάρε VST😀

Gay....🤪

Το whole point είναι ότι διασκέδασα μια ώρα στο studio παίζοντας.

Η ηχογράφηση είναι μια εντελώς άλλη διαδκκασία.

Η ηχογράφηση μις ολοκληρωμένης δουλειάς είναι κάτι ακόμα πιο διαφορετικό.

 

Η ακόμα πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση με video μιας ολοκληρωμένης ηχογράφισης είναι full time job (μια εβδομάδα από 10 ώρες μου έπαιρνε εμένα).

 

Δεν βρίσκω πια τον λόγο να το κάνω.....αν και τώρα είναι όλα πιο εύκολα για εμένα (μεγάλος χώρος- studio στη θέση του και χωρις να ενοχλεί το όλον οίκημα κ.λ.π).

 

Πέρασα τελεια παίζοντας; Ναι.

Αν πάω τωρα και χαζεύω π.χ. τις κιθαρες μου, πάλι τέλεια θα περάσω.

 

Δεν βρίσκω τον λόγο να βασανίζομαι στην παρούσα φάση. 😄

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Gay....🤪

Το whole point είναι ότυι διασκέδασα μια ώρα στο studio παίζοντας.

Η ηχογράφηση είναι μια εντελώς άλλη διαδκκασία.

Η ηχογράφηση μις ολοκληρωμένης δουλειάς είναι κάτι ακόμα πιο διαφορετικό.

 

Η ακόμα πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση με video μιας ολοκληρωμένης ηχογράφισης είναι full time job (μια εβδομάδα από 10 ώρες μου έπαιρνε εμένα).

 

Δεν βρίσκω πια τον λόγο να το κάνω.....αν και τώρα είναι όλα πιο εύκολα για εμένα (μεγάλος χώρος- studio στη θέση του και χωρις να ενοχλεί το όλον οίκημα κ.λ.π).

 

Πέρασα τελεια παίζοντας; Ναι.

Αν πάω τωρα και χαζεύω π.χ. τις κιθαρες μου, πάλι τέλεια θα περάσω.

 

Δεν βρίσκω τον λόγο να βασανίζομαι στην παρούσα φάση. 😄

 

Ε, αν είσαι σε φάση που το βλέπεις σαν βάσανο λογικό είναι.

 Όλοι περνάμε τις φάσεις μας. Εμένα συνήθως το να φτιάξω κάτι ολοκληρωμένο μου βγαίνει σαν άσκηση για τον εαυτό μου, σαν να παίζω ένα παιχνίδι ή να γυμνάζομαι. Όπως έλεγε παλιά ένας που είχαν βάλει σε μια συνέντευξη, δεν τον θυμάμαι και έλεγε, το να γράφω μουσική μου βγαίνει σαν να λύνω ένα πρόβλημα.

 

 Αν βιοπορίζεσαι μάλιστα από κάτι άλλο είναι λογικό να περνάς φάσεις που να μη βρίσκεις νόημα να γράψεις κάτι και οι φάσεις αυτές επηρεάζουν και το θέμα του γιατί ανά καιρούς πέφτει η συμμετοχή στο Music στο ανέβασμα κομματιών.

 

VST και άγιος ο Θεός. 😀

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να παίζεις μουσική για να ευχαριστιέσαι είναι κάτι που όλοι μπορει να θελουμε να κάνουμε.

Το να παίζεις και να φτιάχνεις όμως μουσική είναι κάτι άλλο. Σημαίνει χρόνος που αφιερώνεις, σε νοιάζει αν γίνει λάθος, σε νοιάζει αν δεν είναι παρουσιασμένο σωστά, γενικά σε νοιάζει τι θα πει κάποιος που θα το ακούσει.

Και στην εξίσωση μπαίνει ο παράγων "κάποιος που θα το ακούσει"

Σε πρώτη φάση μια ηθική αμοιβή είναι να βρεθεί κάποιος να το ακούσει και να πει "οκ ασχολήθηκες 3 ώρες (μπορεί 200 δεν με ενδιαφέρει), το έτρεξα σε φαστ 1.5 λεπτό, μου φάνηκε έτσι και έτσι".

Από τη φάση αυτή μέχρι τη 2η φάση "φιλε είναι εξαιρετικό μπράβο, δώσε κι άλλα" μέχρι την άλλη φάση "φίλε που το βρίσκω να το αγοράσω" υπάρχει ένας ωκεανός.

 

Το ερώτημα παραμένει, η πτώση υπάρχει.

Φαίνεται ότι σήμερα είμαστε στη φάση "δεν βρίσκουμε τον κάποιον να το ακούσει" οπότε λογική η πτώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Φαίνεται ότι σήμερα είμαστε στη φάση "δεν βρίσκουμε τον κάποιον να το ακούσει"

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι μουσικοί (μέχρι να βρεθεί κάποιος "κακός" σαν εμένα και να το πει) είναι πως οτιδήποτε κάνουν, στην εποχή μας, συγκρίνεται με ολόκληρη την ιστορία της Μουσικής, όχι μόνο με την εποχή τους. Εφ' όσον έχω πρόσβαση σε οτιδήποτε έχει γραφτεί και καταγραφεί στο παρελθόν, για να παίξει κάποιος κάτι στις μέρες μας και να με ενδιαφέρει, πρέπει πραγματικά να έχει "κάτι", και τις πιο πολλές φορές δεν υπάρχει αυτό το "κάτι".

 

Οπότε, αφού μάθουν τις κλίμακες που πρέπει, κάνουν το κομμάτι τους στους φίλους τους, πιούνε καμιά μπύρα και βγάλουν καμιά γκόμενα, οι πιο πολλοί δεν έχουν τίποτε απολύτως να πουν. Γι' αυτό υπάρχει η "πτώση".

  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, sultan of string είπε

το να παίζεις μουσική για να ευχαριστιέσαι είναι κάτι που όλοι μπορει να θελουμε να κάνουμε.

Το να παίζεις και να φτιάχνεις όμως μουσική είναι κάτι άλλο. Σημαίνει χρόνος που αφιερώνεις, σε νοιάζει αν γίνει λάθος, σε νοιάζει αν δεν είναι παρουσιασμένο σωστά, γενικά σε νοιάζει τι θα πει κάποιος που θα το ακούσει.

Και στην εξίσωση μπαίνει ο παράγων "κάποιος που θα το ακούσει"

Σε πρώτη φάση μια ηθική αμοιβή είναι να βρεθεί κάποιος να το ακούσει και να πει "οκ ασχολήθηκες 3 ώρες (μπορεί 200 δεν με ενδιαφέρει), το έτρεξα σε φαστ 1.5 λεπτό, μου φάνηκε έτσι και έτσι".

Από τη φάση αυτή μέχρι τη 2η φάση "φιλε είναι εξαιρετικό μπράβο, δώσε κι άλλα" μέχρι την άλλη φάση "φίλε που το βρίσκω να το αγοράσω" υπάρχει ένας ωκεανός.

 

Το ερώτημα παραμένει, η πτώση υπάρχει.

Φαίνεται ότι σήμερα είμαστε στη φάση "δεν βρίσκουμε τον κάποιον να το ακούσει" οπότε λογική η πτώση.

Tα ίδια λέμε νομίζω με άλλα λόγια.

 

Εγώ , απαντώντας πάντα προσωπικά στο ερώτημα σου,  συνοψίζω:

Για να ηχογραφήσω πλέον ή θα πρέπει να είναι με αμοιβή ή να είναι κάτι εξαιρετικό που να με οδηγήσει να το κάνω.

Αν δεν συμβαίνει( διαζευκτικά  και όχι αθροιστικά)  κάτι από τα δύο, δύσκολα θα το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, LK said:

Tα ίδια λέμε νομίζω με άλλα λόγια.

 

Εγώ , απαντώντας πάντα προσωπικά στο ερώτημα σου,  συνοψίζω:

Για να ηχογραφήσω πλέον ή θα πρέπει να είναι με αμοιβή ή να είναι κάτι εξαιρετικό που να με οδηγήσει να το κάνω.

Αν δεν συμβαίνει( διαζευκτικά  και όχι αθροιστικά)  κάτι από τα δύο, δύσκολα θα το κάνω.

Νομιζω οτι τα ιδια λεμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Απλα ισως πριν κανα χρονο υπηρχε και ακροατηριο τουλάχιστον 

Και τώρα υπάρχει ακροατήριο. Το ότι δε σχολιάζουν π.χ. δε σημαίνει πως δεν ακούνε.

 

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, cos_dr said:

Και τώρα υπάρχει ακροατήριο. Το ότι δε σχολιάζουν π.χ. δε σημαίνει πως δεν ακούνε.

 

Χμμμμμ

Δεν το πιστεύω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου