Προς το περιεχόμενο

Γιατί υπάρχει τέτοια πτώση στην κατηγορία Music ???


sultan of string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την εγκυρότερη απάντηση την έδωσε ο Νέστορας, κυρίως στο δεύτερο μέρος του ποστ του.

 

Είναι αρκετός καιρός (πριν καν την αλλαγή ιδιοκτησίας του φόρουμ) που δεν υπάρχει σχεδόν κανένα ενδιαφέρον για τα αμιγώς μουσικά θέματα ενώ αυτά που συζητιούνται και συγκεντρώνουν την πλειοψηφία των συμμετοχών, είναι αυτά που εχουν πολύ έμμεση η και καμία σχέση με το αντικείμενο.

 

Ακόμα και σε θέματα που ξεκινούν ως μουσικά, η κουβέντα ανάβει μόλις η συζήτηση παρεκκλίνει. 

 

Με λίγα λόγια είναι προφανές ότι, τα εναπαπομείναντα ενεργά μέλη, προτιμούν να συζητήσουν άλλα πράγματα και δεν το λέω ως κάτι κακό αλλά ως μία απλή διαπίστωση. 

 

Το αποτέλεσμα είναι φυσικά ότι όλες οι κατηγορίες θεμάτων που αφορούν άμεσα τη μουσική, μαζί και το music, έχουν παρακμάσει.

 

Το γιατί συμβαίνει όλο αυτό, είναι κουβέντα για άλλο νήμα και άσχετο με την αρχική ερώτηση. 

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρωτήστε τον εαυτό σας.

Εγώ θα πω για εμένα. 

Αν μπορούσα να αναστήσω τον Sinatra για μια ώρα να πιούμε έναν καφέ,  τι θα ήθελα να συζητήσουμε;

Το τελευταίο που θα με ενδιέφερε θα ήταν να βάλουμε να ακούμε το fly me to the moon , και να του λέω πόσο γαμάτο είναι  

Πιο πολύ θα με ενδιέφερε να μάθω τι έτρωγε,  πως ήταν το κλίμα της εποχής,  που ντυνόταν....και με τι ξυριζόταν.

Τι στερεοφωνικό και τι αμάξι είχε και τι γυναίκες προτιμούσε. 

Η μουσική για εμένα είναι μια προσωπική απόλαυση και όχι θέμα συζήτησης. 

Καθώς γράφω αυτές τις γραμμές ακούω μουσική. 

Έχει καμία σημασία τι;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Σαμη Παραγκα said:

Μουσική πάντα λίγοι ανέβαζαν στο ΝΟΙΖ και με το καιρό έφευγαν. Όταν λαίμαι μουσική εννοούμε πρωτότυπη μουσική όχι διασκευούλες  και εκτέλεση κάποιου σόλο.

Φαντάζει αστείο αλλά το γνωρίζω καλά από πιτσιρικάς πως σπουδαίοι οργανοπαίχτες κωλώνουν να βγάλουν ένα άσθμα. Την αιτία τη ξέρω, συνήθως πρόκειται για άνθρωπες που έριξαν το βάρος στο να αναπτύξουν τις παιχτικές τους ικανότητες, συνήθως ακολουθώντας συγκεκριμένα πρότυπα (συνήθως τα ινδάλματά τους) με αποτέλεσμα  είτε να αυτοευνουχίζονται, είτε να αντιλαμβάνονται πως οτιδήποτε και να παίξουν ουσιαστικά, είναι αντιγραφή-ξεπατικοτούρα.

Κάποιοι από αυτούς που έφυγαν ενώ έγραφαν μουσική ίσως και να την έκαναν επειδή η πλειονότητα της κριτικής του φόρουμ επικεντρωνόταν σε ανούσια θέματα τεχνικών λεπτομερειών ή και στην εμμονή αρκετών μελών του φόρουμ να αποθεώνουν πάντα ΄΄συγγενείς και φίλους'' τα πιο οικεία τους πρόσωπα δλδ.

Ένα άλλο θέμα που υπάρχει και είναι αντικειμενικό, είναι πως πλέον ο τρόπος που γράφουμε μουσική ''εμείς'' πλέον οδεύει προς το τέλος.

Άλλαξαν τα είδη της μουσικής και τα μέσα που γράφεται μουσική.Τι έχει να προσφέρει η κριτική του χαμούνδιου, ή ενός τελεκαστορά στο τύπο που γράφει με σάμπλερ και μείκτες 

Το μοναδικό είδος μουσικής που εξακολουθεί και έχει κάποια απήχηση στους νεώτερους και χρησιμοποιεί κλαπατσίμπανα είναι το μέταλ, αλλά κι αυτό δεν ευδοκίμησε επαέ μέσα γιατί είστε μαμπεμπεγοζγκόνιδες και χαμούνδιοι. Δυστυχώς η κουλτούρα των περισσοτέρων μελών, περιοριζόταν σε συγκεκριμένα είδη μουσικής και το αυτί τους ήταν και είναι θεόκλειστο σε κάτι διαφορετικό.

Όταν έγραφα τις προάλλες στον Χαραμη πως είναι ίσως πιο δημιουργικός εδώ μέσα, δεν εννοούσα ο πιο παραγωγικός σε ποσότητα υλικού, μα ο πιο σταθερά ποιοτικός

 ΑΠΟΛΥΕΣΤΕ

μεχρι τώρα ίσως η πιό τεκμηριωμένη άποψη που γράφτηκε και νομίζω ότι με καλύπτει αρκετά. (αν θες μου λες σε ποιόν αναφέρεσαι)

 

Στον καιρό που παρακολουθώ το νοιζ πάντα μου άρεζε η διαδικασία να ετοιμάσει κάποιος κάτι από το 0 έως το ...άριστα και να το παρουσιάσει κάπου. Μετά μου άρεζε η συζήτηση, πως και γιατί το ένα και το άλλο, έπαιρνα ιδέες για όργανα, για χρήση τεχνικών, για εφέ για πεντάλ για κόλπα της παραγωγής και έβλεπα (τουλάχιστον στα 3-4 τελευταία χρόνια που παρακολουθούσα) να ανεβαίνει το επίπεδο και των κομματιών και των σχολίων.

 

Ετσι απο περιέργεια και παλι έκατσα και έψαξα από χτες και άκουσα μερικά κομμάτια ξανά και πάλι εντυπωσιάστηκα, αλλά οι απορίες υπάρχουν.

Δεν υπάρχουν πια κομμάτια απο Marugen, gvour, komis draculas, fanisatt, Panos Kostagiannis, geka, mpamps, atreu73, pal, vrasidas27,roberto30, Alex raptakis, dimsonic, MGs, Πανος Χελιδόνης, leon7pap, manosx, takisdi, loucas,Ali Barout, Kβαντική Διεμπλοκή, gmoukou, Dixie,cigaret13 κλπ κλπ (δεν αναφέρω ανάμεσά τους και 3-4 ονόματα που σήμερα εξακολουθούν και ανεβάζουν)

 

Και η αίσθηση που είχα απο το ψάξιμο αυτο που ήταν ένα ταξίδι στο χρόνο, μαζί με τις ακουστικές εντυπώσεις από κάθε ένα σχεδόν κομμάτι σε εντελώς διαφορετικό στυλ το καθένα ότι υπήρχε μια σχεδόν εβδομαδιαία τροφοδότηση υψηλού σχεδόν επιπέδου σε ιδέες από κάποιον.

 

Σήμερα...δεν ξέρω. Εχει αραιώσει τοσο πολύ το πράγμα που πάει για Medi Jeunesse ολοταχώς.

 

Χρόνια πολλά επίσης σε όλους

λόγω της ημέρας Αντωνάκη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, LK said:

Ρωτήστε τον εαυτό σας.

Εγώ θα πω για εμένα. 

Αν μπορούσα να αναστήσω τον Sinatra για μια ώρα να πιούμε έναν καφέ,  τι θα ήθελα να συζητήσουμε;

Το τελευταίο που θα με ενδιέφερε θα ήταν να βάλουμε να ακούμε το fly me to the moon , και να του λέω πόσο γαμάτο είναι  

Πιο πολύ θα με ενδιέφερε να μάθω τι έτρωγε,  πως ήταν το κλίμα της εποχής,  που ντυνόταν....και με τι ξυριζόταν.

Τι στερεοφωνικό και τι αμάξι είχε και τι γυναίκες προτιμούσε. 

Η μουσική για εμένα είναι μια προσωπική απόλαυση και όχι θέμα συζήτησης. 

Καθώς γράφω αυτές τις γραμμές ακούω μουσική. 

Έχει καμία σημασία τι;

 

 

αν ο Σινάτρα δεν ήταν ο Σινάτρα, αλλά ο Μινάτρα και έγραφε μουσική (άσε που ο ίδιος ποτέ δεν έγραψε) δεν θα με ενδιέφερε πιθανόν να τον ρωτήσω τίποτα. Πιθανόν να του έλεγα πως να φτιάξει αυτό που έφτιαξε καλύτερο ή χειρότερο.

Αλλά αν έγραφε, και έγραφε αυτά που τραγούδησε θα με ενδι΄φερε να μάθω τα μέσα και τα έξω της μουσικής βιομηχανίας, τι έκανε το πρωί για να του βγει η φωνή, τι μέλι έτρωγε, πως διάλεγε τα τραγούδια που του φέρνανε, τι μικρόφωνο ήθελε να έχει και τι στερεοφωνικό είχε (αυτό το έχω δει).

Το τι αμάξι και γυναίκες και πόσους μπιντέδες είχε....αδιάφορο.

 

Και γω ακούω τώρα μουσική.

Η μουσική ενώνει τους ανθρώπους.

Είναι καλό αν σου αρέσει η μουσική, φτιάχνεις μουσική, να μιλάς για μουσική με ανθρώπους που φτιάχνουν μουσική και πως την φτάχνουν τη μουσική, πως τη βλέπουν και πως θέλουν να την παρουσιάσουν.

Πολύ δευτερευόντως αν αύριο θα αγοράσουν κίτρινη ή άσπρη κιθάρα, με δυο μανίκια αντί για ένα και 3 μαγνήτες διπλούς αντί για μονούς.

Ακούγοντας αυτά που φτιάχνουν κάποιοι μουσικοί μαθαίνεις γι αυτούς.

Το να μιλάω με κάποιον για μουσική χωρίς αυτός να φτιάχνει ή μη ξέροντας τι φτιάχνει ή τι ακούει δεν με βοηθάει.

 

Ξέρω ότι ο καταρ ακούει dp και hammond και άλλα τζαζοειδή, και ο Σαμη RS και πανκ.

ε...κάτι είναι αυτό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο Σινάτρα ήταν δικό μου παράδειγμα.

Εσύ μπορείς να διαλέξεις το δικό σου και να μας πεις.

Επίσης,  συστήσου μας.

Εγώ δεν ξέρω ούτε τι παίζεις,  ούτε τι γράφεις. 

Είναι μια αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, LK said:

Ο Σινάτρα ήταν δικό μου παράδειγμα.

Εσύ μπορείς να διαλέξεις το δικό σου και να μας πεις.

 

 

θα ήθελα να περνούσα μια μέρα με κάποιον απο αυτούς

 

 

621meth.promo_.jpg

f74d1h02aplc1.jpeg

rs-209497-gettyimages-109775060-308ac3e5-7f5a-4d74-8a5d-94cd60e2da86.webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραία.

Στο δεύτερο ερώτημα θα απαντήσεις;

Τι παίζεις και τι γράφεις και που μπορούμε να το ακούσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, sultan of string είπε

αν είμασταν σε αίθουσα δικαστηρίου ο πρόεδρος δεν θα επέτρεπε την ερώτηση

Αποφεύγεις να συστηθείς από την πρώτη μέρα που μπήκες εδώ μέσα. 

Επίσης το βασικό σου μέλημα και συμμετοχή εδώ μέσα είναι να ψέξεις το φορουμ με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Κάνε αυτό που θες , δεν λέω, αλλά για χαζούς μην μας περνάς...

 

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, LK said:

Αποφεύγεις να συστηθείς από την πρώτη μέρα που μπήκες εδώ μέσα. 

Επίσης το βασικό σου μέλημα και συμμετοχή εδώ μέσα είναι να ψέξεις το φορουμ με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Κάνε αυτό που θες , δεν λέω, αλλά για χαζούς μην μας περνάς...

 

 

μάλιστα

αν θεωρείτε μια διαπίστωση ότι η κατηγορία music του φόρουμ έχει σημαντική πτώση, ψόγο ...πάω πάσο δεν έχω κανένα θέμα.

 

όσο για το άλλο δεν αποφεύγω να συστηθώ, αλλά δεν το κρίνω και ως απαραίτητο σε ένα φόρουμ που ο καθένας συμμετέχει με κάποιο user name και avatar.

 

δεν σας περνάω για χαζούς, μη βάζετε λόγια στο στόμα μου.

Μια χαρά είστε και είμαστε όλοι. 

Ξεκίνησα ένα θέμα, κατα τη γνώμη μου ενδιαφέρον

Αν δεν συμμερίζεστε την άποψη μου, όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου