Προς το περιεχόμενο

Γιατί υπάρχει τέτοια πτώση στην κατηγορία Music ???


sultan of string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Waterfall-K said:

Moυ τα πουλάς τότε στο συμβολικό ποσό των €100, και να δεις πόσο καλά θα νιώσεις μέσα σου γι αυτή την καλή σου πράξη.😊

οικονομικό τέλειωσες ε??

 

όταν λεω δεν είναι θέμα χρημάτων, εννοώ ότι το τεχνικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω δεν λύνεται με χρήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sultan of string είπε

το τεχνικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω

είναι ποιό ?

(έχει σχέση με μουσική ή μουσική τεχνολογία) ?

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

 

(έχει σχέση με μουσική ή μουσική τεχνολογία) ?

 

όχι, καμία

απλά είναι πολύ δυσκολότερο για μένα να ξαναφτιάξω μουσική όπως πριν, αλλά και να ανεβάσω.

 

  • Λυπάμαι 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσική πάντα λίγοι ανέβαζαν στο ΝΟΙΖ και με το καιρό έφευγαν. Όταν λαίμαι μουσική εννοούμε πρωτότυπη μουσική όχι διασκευούλες  και εκτέλεση κάποιου σόλο.

Φαντάζει αστείο αλλά το γνωρίζω καλά από πιτσιρικάς πως σπουδαίοι οργανοπαίχτες κωλώνουν να βγάλουν ένα άσθμα. Την αιτία τη ξέρω, συνήθως πρόκειται για άνθρωπες που έριξαν το βάρος στο να αναπτύξουν τις παιχτικές τους ικανότητες, συνήθως ακολουθώντας συγκεκριμένα πρότυπα (συνήθως τα ινδάλματά τους) με αποτέλεσμα  είτε να αυτοευνουχίζονται, είτε να αντιλαμβάνονται πως οτιδήποτε και να παίξουν ουσιαστικά, είναι αντιγραφή-ξεπατικοτούρα.

Κάποιοι από αυτούς που έφυγαν ενώ έγραφαν μουσική ίσως και να την έκαναν επειδή η πλειονότητα της κριτικής του φόρουμ επικεντρωνόταν σε ανούσια θέματα τεχνικών λεπτομερειών ή και στην εμμονή αρκετών μελών του φόρουμ να αποθεώνουν πάντα ΄΄συγγενείς και φίλους'' τα πιο οικεία τους πρόσωπα δλδ.

Ένα άλλο θέμα που υπάρχει και είναι αντικειμενικό, είναι πως πλέον ο τρόπος που γράφουμε μουσική ''εμείς'' πλέον οδεύει προς το τέλος.

Άλλαξαν τα είδη της μουσικής και τα μέσα που γράφεται μουσική.Τι έχει να προσφέρει η κριτική του χαμούνδιου, ή ενός τελεκαστορά στο τύπο που γράφει με σάμπλερ και μείκτες 

Το μοναδικό είδος μουσικής που εξακολουθεί και έχει κάποια απήχηση στους νεώτερους και χρησιμοποιεί κλαπατσίμπανα είναι το μέταλ, αλλά κι αυτό δεν ευδοκίμησε επαέ μέσα γιατί είστε μαμπεμπεγοζγκόνιδες και χαμούνδιοι. Δυστυχώς η κουλτούρα των περισσοτέρων μελών, περιοριζόταν σε συγκεκριμένα είδη μουσικής και το αυτί τους ήταν και είναι θεόκλειστο σε κάτι διαφορετικό.

Όταν έγραφα τις προάλλες στον Χαραμη πως είναι ίσως πιο δημιουργικός εδώ μέσα, δεν εννοούσα ο πιο παραγωγικός σε ποσότητα υλικού, μα ο πιο σταθερά ποιοτικός

 ΑΠΟΛΥΕΣΤΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Δυστυχώς η κουλτούρα των περισσοτέρων μελών, περιοριζόταν σε συγκεκριμένα είδη μουσικής και το αυτί τους ήταν και είναι θεόκλειστο σε κάτι διαφορετικό

image.png.7e9180b494ba8074f57e66ec749c48e8.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

image.png.7e9180b494ba8074f57e66ec749c48e8.png

Εκτός του ότι δεν έχουμε ακούσει τπτ δικό σου (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με ) δεν αντέχεις να ακούσεις τπτ άλλο πλην Χαμουνδ-ΝΤΟΥ ΠΟΥ-ΠΑΤΑΤΑΝΑΤΣΙΟΥ και ΠΡΟΓΚ.

Όσο για Ελληνική μουσική οι περισσότεροι επαέ έχετε αναφυλαξία, ή τπτ σκυλολόγια θα ανεβάζεται ειρωνικά, ή θα καταφέρεστε πως πρόκειται για ''έντεχνα'' του κώλου κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Εκτός του ότι δεν έχουμε έχω ακούσει τπτ δικό σου (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με )

Σε διόρθωσα.

 

19 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

δεν αντέχεις να ακούσεις τπτ άλλο πλην Χαμουνδ-ΝΤΟΥ ΠΟΥ-ΠΑΤΑΤΑΝΑΤΣΙΟΥ και ΠΡΟΓΚ

Βασικά, μαλακίες δεν αντέχω να ακούω, τις ακούω μόνο ακούσια σε διάφορα μαγαζιά όταν βγαίνω για ποτά, και εκούσια όταν κάνω κλικ μερικές φορές στα punk κομμάτια που ανεβάζεις, τα οποία είναι στην συντριπτική τους πλειονότητα ίδια: 100% θόρυβος & 0% μουσική.🥱 

Όσο για την Ελληνική σκηνή, μόνο έντεχνα, ξέρεις, Μποφίλιου,✊  Θανάση Παπακωνσταντίνου, Σωκράτη Μάλαμα, Αλκίνοο Ιωαννίδη,😴 Κραουνάκη, Χαρούλη, Πασχαλίδη κ.α., την αφρόκρεμα της έντεχνης suicide squad.

 

Πχιότις...😌

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Σε διόρθωσα.

 

Βασικά, μαλακίες δεν αντέχω να ακούω, τις ακούω μόνο ακούσια σε διάφορα μαγαζιά όταν βγαίνω για ποτά, και εκούσια όταν κάνω κλικ μερικές φορές στα punk κομμάτια που ανεβάζεις, τα οποία είναι στην συντριπτική τους πλειονότητα ίδια: 100% θόρυβος & 0% μουσική.🥱 

Όσο για την Ελληνική σκηνή, μόνο έντεχνα, ξέρεις, Μποφίλιου,✊  Θανάση Παπακωνσταντίνου, Σωκράτη Μάλαμα, Αλκίνοο Ιωαννίδη,😴 Κραουνάκη, Χαρούλη, Πασχαλίδη κ.α., την αφρόκρεμα της έντεχνης suicide squad.

 

Πχιότις...😌

 

 

 

Ειλικρινά δεν έχω ακούσει τπτ δικό σου, θα σε παρακαλούσα να μου υποδείξεις κάπου να ακούσω, γιατί μόνο διασκευούλες σε Ντου Που έχω δει να ανεβάζεις.

Όσο για τα Ελληνικά, δεν είναι όλα ίσωμα όπως θες να λες και δεν έχει να κάνει μόνο με μας ή συγκεκριμένα με αυτούς που αναφέρεις και τους περισσότερους δεν γουστάρω.

Αν και μικρότερός μου ηλικιακά, συμπεριφέρεσαι μονίμως σα γεροντονήπιο, ανέχεσαι ΜΟΝΟ ότι αντέχουν τα αυτιά σου, έχεις προαποφασίσει και εκεί έχεις μείνει, πριν 40-50 χρόνια.

Εγώ πάντως, καλά-κακά-άθλια, εξακολουθώ και βγάζω πραγματάκια και σήμερα γιατί ημπορεί σαν παίχτης να μην είμαι τπτ σπουδαίο, αλλά σαν άνθρωπας είμαι σπουδαίος 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Ειλικρινά δεν έχω ακούσει τπτ δικό σου, θα σε παρακαλούσα να μου υποδείξεις κάπου να ακούσω, γιατί μόνο διασκευούλες σε Ντου Που έχω δει να ανεβάζεις.

Ψάξε και κατι θα βρεις, δεν θυμάμαι που και πότε. Τσέκαρε και το κανάλι μου στο youtube (blackblofeld), κάτι θα βρεις κι εκεί. 

 

29 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Όσο για τα Ελληνικά, δεν είναι όλα ίσωμα όπως θες να λες

Πότε είπα ότι όλα είναι ίσωμα? Άλλα γράφω και άλλα καταλαβαίνεις.

 

30 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Αν και μικρότερός μου ηλικιακά, συμπεριφέρεσαι μονίμως σα γεροντονήπιο, ανέχεσαι ΜΟΝΟ ότι αντέχουν τα αυτιά σου, έχεις προαποφασίσει και εκεί έχεις μείνει, πριν 40-50 χρόνια.

Ρε Samy, έχεις πολύ πλάκα ώρες ώρες. Ποιος συμπεριφέρεται σαν "γεροντονήπιο" και ποιος έχει μείνει στα ίδια ακούσματα εδώ και 50 χρόνια, εγώ που έχω στην διάθεση μου κάποιες χιλιάδες άλμπουμς σε (κυρίως) Jazz, Blues, Rock, ή εσύ που στα 1000 posts, τα 950 αφορούν τα ίδια 5-6 punk grοups και λίγο από RS?:classic_blink: Θες να μας ΤΕΡλάνεις ωρε βραδιάτικα?🙄

Όσο για το τι ανέχονται τα αυτιά μου, ανέχονται αυτά που δεν τα ενοχλούν. Το ίδιο γίνεται και με σένα και με όλους, ξέρεις κάποιον να ανέχεται κάτι που δεν του αρέσει? Εσύ που νομίζεις ότι έχεις και καλά τόσο "ανοιχτά αυτιά" έχεις απορρίψει το σύνολο της μουσικής, και καταλήγεις πάντα σε 5-6-10 μπάντες. Το αστείο είναι ότι δεν το έχεις πάρει καν χαμπάρι, και το πιο αστείο είναι ότι μας την λες κιόλας.😄

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορώ και να το δικαιολογήσω και να το καταλάβω , να το εξηγήσω  και να το νιώσω.

Το forum είναι "μουσικής τεχνολογίας" και όχι ¨μουσικών " ή "μουσικής¨.

Το κυρίως ενδιαφέρον των συμμετεχόντων (και το δικό μου)  είναι ή τεχνολογία στη  μουσική και όχι η δημιουργία της μουσικής.

Χθές κάθισα στο studio .

Ασχολήθηκα 15 λεπτά με το να παίξω λίγο τύμπανα και κιθάρα....να ξεσκουριάσω.

Το επόμενο 40 λεπτο, χάζευα τα μουσικά όργανα, τα έπιανα και τσέκαρα συνδεσμολογίες γενικά στο studio.

Ούτε για ένα δευτερόλπετο δεν μου πέρασε από το μυαλό να γράψω ένα τραγούδι.....πόσό μάλλον μια ολοκληρωμένη συνθεση, με αρχή -μέση και τέλος.

Έχει συμβεί, το έχω κάνει, αλλά δεν είναι ούτε η βασική μου ανάγκη , ούτε βέβαια και ο λόγος συμμετοχής μου εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου