Προς το περιεχόμενο

Γιατί υπάρχει τέτοια πτώση στην κατηγορία Music ???


sultan of string

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Χμμμμμ

Δεν το πιστεύω 

Να το πιστέψεις. 😀

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

Οπότε, αφού μάθουν τις κλίμακες που πρέπει, κάνουν το κομμάτι τους στους φίλους τους, πιούνε καμιά μπύρα και βγάλουν καμιά γκόμενα, οι πιο πολλοί δεν έχουν τίποτε απολύτως να πουν. Γι' αυτό υπάρχει η "πτώση".

Δέν ξέρουμε όλες τις κλιμακες,οι φίλοι μας θα είναι πάντα αυτοί,που ότι και να κάνουμε στην ζωή μας,θα μας αναγνωρίσουν τελευταίοι,για τις μπύρες και τις γκόμενες ξεκινήσαμε να παίζουμε και να γράφουμε μουσική,η μουσική μιλάει μόνο σε αυτούς που έχουν τα αυτία τους ανοικτά και φυσικά θέλει όπως και παλιότερα ψάξιμο,γράφουμε στο σπίτι και όχι σε κάποιο επαγγελματικό στούντιο με εξειδικευμένο κλιματισμό,είναι καλοκαίρι,αν τα κλείσουμε όλα για να μην έχουμε θόρυβο στα μικρόφωνα θα μας βρουν ανάποδα σαν τις κατσαρίδες,πάμε και καμια θάλασσα η ότι βόλτα μπορεί να κάνει ο καθε ένας,έρχονται φίλοι,πάμε σε φίλους,είναι καλοκαίρι,δέν έχουμε και πολύ όρεξη,κάνει ζέστη,τί δέν καταλαβαίνετε?

 

Οσο για τα 280 track περασμένης χρονιάς,σε σχέση με τα 80 π.χ που έχει μέχρι φέτος,μέτρησα ανάμεσα στα 280 μόνο 8 σε μια σελίδα απο 10 track,οπου ένα και μόνο μέλος ανέβαζε τίς "ιδέες" του.Και καλά το έκανε αλλά δέν τα λές tracks.

Απο τα τελευταία 20 που υπάρχουν στο music αυτήν την στιγμή που μιλάμε,εκτος τα 2/3 live τα υπόλοιπα 15 είναι ολοκληρωμένες συνθέσεις με αρχή/μέση/τέλος.Τελειωμένα tracks δηλαδή.

 

Με βαράει και εμένα η ζέστη,αλλά δέν βγαίνω να τα βάζω με τσι αθρώπους.😘

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης υπάρχει ηχογράφηση και ηχογράφηση. Το να ηχογραφήσω για ένα άλλο πρότζεκτ τις κιθάρες και να τις δώσω, είναι ευκολότερο και κάπως ωραίος παιδεμός. Μια ιδέα όμως για να γίνει τραγούδι και μετά να γίνει μίξη και μαστερινγκ κλπ, χωρίς να βγει μια πρόχειρη σαχλαμάρα είναι δύσκολο. Αν συνυπολογίσεις και το ότι θα γίνει μόνο για την πλάκα, αφού δε θα βγάλεις φράγκο, αξίζει να γίνεται μόνο για χαβαλέ

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από δικής μου πλευράς πάντως, επειδή ανέβαζα αρκετά κάποια στιγμή, ναι μεν έχω γράψει καμια 10αριά κομμάτια, αλλά επειδή είναι για video games δεν έχουν ανέβει κάπου ακόμα και δεν μπορώ να τα μοιραστώ. Σιγά σιγά κάτι θα γίνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

κομμάτια για video games 

Πάντα μου έκανε εντύπωση αυτή η μουσική κατηγορία. Όχι απαραίτητα για FPS ή RPG παιχνίδια, γιατί εκεί πέρα συνήθως παίζει πιο σκληρό είδος μουσικής (εκτός αν είναι WW2 όπου έχουν γραφτεί κομματάρες epic τύπου), αλλά πάντα μου έκαναν εντύπωση τα κομμάτια που γραφόταν για ποδοσφαιράκια (FIFA, PES). Εκεί νομίζω προσφέρεται η alternative σκηνή, και κατά καιρούς τα soundtracks ήταν κορυφαία 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Πάντα μου έκανε εντύπωση αυτή η μουσική κατηγορία. Όχι απαραίτητα για FPS ή RPG παιχνίδια, γιατί εκεί πέρα συνήθως παίζει πιο σκληρό είδος μουσικής (εκτός αν είναι WW2 όπου έχουν γραφτεί κομματάρες epic τύπου), αλλά πάντα μου έκαναν εντύπωση τα κομμάτια που γραφόταν για ποδοσφαιράκια (FIFA, PES). Εκεί νομίζω προσφέρεται η alternative σκηνή, και κατά καιρούς τα soundtracks ήταν κορυφαία 

Αριστούργημα η μουσική των VIDEO GAMES.

 Ακόμα και από την 8bit εποχή. Η μελέτη της μουσικής των video games για εμένα είναι ο καλύτερος δρόμος για να γίνει κάποιος πολύ καλός και εμπορικός μουσικός. Η ακρόαση και η μελέτη της μουσικής των video games, έπαιξε σημαντικότατο ρόλο στο να γίνω αυτή η μουσική εκτελεστική μηχανή και μηχανή σύνθεσης και ενορχήστρωσης που είμαι σήμερα🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MGs said:

είναι καλοκαίρι,αν τα κλείσουμε όλα για να μην έχουμε θόρυβο στα μικρόφωνα θα μας βρουν ανάποδα σαν τις κατσαρίδες,πάμε και καμια θάλασσα η ότι βόλτα μπορεί να κάνει ο καθε ένας,έρχονται φίλοι,πάμε σε φίλους,είναι καλοκαίρι,δέν έχουμε και πολύ όρεξη,κάνει ζέστη,τί δέν καταλαβαίνετε?

 

Οσο για τα 280 track περασμένης χρονιάς,σε σχέση με τα 80 π.χ που έχει μέχρι φέτος,μέτρησα ανάμεσα στα 280 μόνο 8 σε μια σελίδα απο 10 track,οπου ένα και μόνο μέλος ανέβαζε τίς "ιδέες" του.Και καλά το έκανε αλλά δέν τα λές tracks.

Απο τα τελευταία 20 που υπάρχουν στο music αυτήν την στιγμή που μιλάμε,εκτος τα 2/3 live τα υπόλοιπα 15 είναι ολοκληρωμένες συνθέσεις με αρχή/μέση/τέλος.Τελειωμένα tracks δηλαδή.

 

Με βαράει και εμένα η ζέστη,αλλά δέν βγαίνω να τα βάζω με τσι αθρώπους.😘

 

Φιλος χωρις να θέλω να σε κακοκαρδισω, τα 80 και τα 280 ειναι απο Γενάρη σε Γενάρη και οχι απο Ιούλιο σε Αύγουστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sultan of string είπε

Φαίνεται ότι σήμερα είμαστε στη φάση "δεν βρίσκουμε τον κάποιον να το ακούσει" οπότε λογική η πτώση.


Καμία σχέση. Μουσική δεν φτιάχνουμε με αρχικό σκοπό να την ακούσει κάποιος άλλος. Το κάνουμε για τη πάρτη μας, σαν εσωτερική ανάγκη. Εάν αρέσει και σε κάνα δυο άλλους, είναι μπόνους.

 

Τα πράγματα είναι απλά. Η γενική πτώση που έχει το φόρουμ σε όλες τις κατηγορίες (ειδικά σε κιθαριστικα θέματα, που ήταν και η ραχοκοκκαλιά του φόρουμ) έχει πάρει μπάλα και την κατηγορία music. Απο τους 30 «μόνιμους» που είχαμε, ανέβαζαν μουσική οι 10. Τώρα που μείναμε 5 όλοι κι όλοι, αντιλαμβάνεσαι τι υλικό θα ανεβαίνει…

 

  • Like 4
  • Συμφωνώ 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Καμία σχέση. Μουσική δεν φτιάχνουμε με αρχικό σκοπό να την ακούσει κάποιος άλλος. Το κάνουμε για τη πάρτη μας, σαν εσωτερική ανάγκη. Εάν αρέσει και σε κάνα δυο άλλους, είναι μπόνους.

Ααααακριβώς αυτό.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης να προσθέσω και έναν ακόμα λόγο,  που δεν ξέρω αν κάνει apply σε όλους,  αλλά σε εμένα ισχύει κατά κόρον. 

Όταν πατάω το "rec" , αρχίζουν να χτυπάνε τηλέφωνα,  κουδούνια,  e-mail και messenger...  😁

Πλάκα πλάκα,  σε βγάζει από το mood.

Όταν μπεις studio δεν θες αντιπερισπασμους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου