Προς το περιεχόμενο

Yamaha DX-7.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Περίεργες "ανάγκες" από έναν μπασίστα.😆

Ρε συ, γύρνα πίσω στα '80ς. To DX7 ήταν γενικό απωθημένο. Μας στιγμάτισε συλλογικά. Δεν ξέρω πώς σου φαίνεται σαν άποψη, αλλά πραγματικά θα ήθελα να έχω ένα DX7 στο σαλόνι. Το απωθημένο είναι ειλικρινές.

Και τα απωθημένα πρέπει να ικανοποιούνται. Πχ, το απωθημένο μου με vintage JΒ Fender το έλυσα. Αλλά μου έχει μείνει με το DX7 😄  

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ρε συ, γύρνα πίσω στα '80ς. To DX7 ήταν γενικό απωθημένο.

Σε μένα το λες? Γι αυτό αγόρασα δύο στο τέλος😛 (DX7 & DX7 II FD).Θυμάμαι στο σχολείο είχα γεμίσει όλα τα τετράδια και τα βιβλία μου με "DX7" και "Deep Purple".😆

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για να το κάνω "πενηνταράκια": Τα απωθημένα , είναι απλά... απωθημένα. Θυμάμαι τότε να λυσσάω

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Σε μένα το λες? Γι αυτό αγόρασα δύο στο τέλος😛 (DX7 & DX7 II FD).Θυμάμαι στο σχολείο είχα γεμίσει όλα τα τετράδια και τα βιβλία μου με "DX7" και "Deep Purple".😆

Τα έχεις;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τα έχεις;

Τα τετράδια ή τα DX?😛 Κάνα-δυο τετράδια κάπου έχω καταχωνιασμένα, τα DX7s τα πούλησα πολλά χρόνια πριν. Το μόνο που μου έχει μείνει από την DX σειρά είναι το DX21, που ήταν και το πρώτο μου synth. Το έχω σε μια ντουλάπα στον κάτω όροφο δίπλα σε ένα SY55 κι ένα Korg Poly-800. Και τα τρία θέλουν service.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Τα τετράδια ή τα DX?😛 Κάνα-δυο τετράδια κάπου έχω καταχωνιασμένα, τα DX7s τα πούλησα πολλά χρόνια πριν. Το μόνο που μου έχει μείνει από την DX σειρά είναι το DX21, που ήταν και το πρώτο μου synth. Το έχω σε μια ντουλάπα στον κάτω όροφο δίπλα σε ένα SY55 κι ένα Korg Poly-800. Και τα τρία θέλουν service.

 

 

Τα DX7 φυσικά... Κοίτα και πάντα μιλώντας εκ πείρας: Τελικά τα απωθημένα είναι για να τα ξεπεράσουμε. Το JB του '71 που πήρα και το χρυσοπλήρωσα, βρίσκεται σε μια... ντουλάπα. Αν παίζει καλά; Γαζώνει για τα γούστα μου, αλλά... 

Έχω κολλήσει με το μπράτσο του Geddy Lee και δεν βάζω τίποτα δίπλα στο Roscoe Beck  -ασχέτως αν το χρώμα δεν αρέσει στο κανάγια τον Παράγκα 😄

Όμως όταν τα έσκασα και πήρα το ' 71 μου έφυγε το απωθημένο- αξία ανεκτίμητη. 

Το ίδιο με το DX7- απωθημένο. Απλά να είναι στο σαλόνι και αν γουστάρει ο γιόκας μου να πάει και να το "γρατζουνάει" 😄

Τόσο σύνθετο και τόσο απλό...

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα απωθημένα είναι για να ικανοποιούνται. Το πόσοι μπορούν να τα ικανοποιήσουν τελικά είναι μια άλλη κουβέντα. Και το Fairlight είχα απωθημένο και το Emulator II και άλλα πολλά, αλλά παρέμειναν απωθημένα.

Κάποια απωθημένα είναι (πολύ) ακριβότερα από κάποια άλλα.😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Είναι σε λειτουργική κατάσταση? Μπαταρία έχεις αλλάξει? Τα πλήκτρα και τα "κουμπιά" παίζουν όλα? Οι έξοδοι ακούγονται? 

Χαχα πλάκα κάνεις. Έκανα αγώνα να πλησιάσω εκεί που το έχει καταχωνιασμένο ο πεθερός μου. Το αν παίζει δεν γνωρίζω. 

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Χαχα πλάκα κάνεις. Έκανα αγώνα να πλησιάσω εκεί που το έχει καταχωνιασμένο ο πεθερός μου. Το αν παίζει δεν γνωρίζω. 

Ε, μάθε ντε. Αφού το ξέθαψες που το ξέθαψες, βάλ'το σε μια μπρίζα, βάλ'του και ακουστικά και τσέκαρε το. Αν και μάλλον χλωμό το κόβω να λειτουργεί αν ο πεθερός το έχει εκεί απ'τα '80s, κι αυτό λόγω πεθαμένης μπαταρίας.

Όπως και να'χει, το όργανο πρέπει να σταλεί στον Terry σε άψογη κατάσταση. Μην τον ακούς που λέει ότι το θέλει μόνο για ντεκόρ, αν δουλεύει θα κάτσει να το πασπατέψει...😌

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου