Προς το περιεχόμενο

Παρορμητική αγορά fender stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, THEOD είπε

Μου έτυχε μια πολύ ωραία περίπτωση Levinson Blade.  του 2001 σε ιδιαίτερα χαμηλη τιμη αλλα πηγαμε να τσεκαρουμε το truss rod και ηταν τερματισμένο .Είχε πάνω και 09 χορδές οπότε  την άφησα ......

Φοβερό  το όργανο αλλά άχρηστο .

blade2.jpg

 

 

 

Είχε ένας παιδικός φίλος μια τέτοια, πολύ ωραίες...απο τις πρώτες καλές ηλεκτρικές που είχα πιάσει στα χέρια μου. Αλλα με τερματισμένο truss rod δεν...

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LK είπε

Με 6.000 παίρνω BMW Z3.😁

Πωωωω με πήγες 15 χρόνια πίσω. Πολύ άβολο αμάξι για ταξίδια. Καλό για μόστρα. Προτιμούσα Ζ4 να σου πω την αλήθεια 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι τη ευκαιρία θέλω να κάνω μία ερώτηση:

Το truss rod είναι κάτι που κάποια στιγμή θα τερματίσει;

Ρωτάω γιατί έχω μια κιθάρα , που σχεδόν κάθε καλοκαίρι κάνω μισή βόλτα το truss rod δεξιά γιατί η καμπυλότητα του neck μεγαλώνει αισθητά (μάλλον από τη ζέστη).

Οι χορδές είναι πάντα δεκάρες.

Την αντίθετη κίνηση δεν θυμάμαι να την έχω κάνει ποτέ.

Κάποια στιγμή δεν θα τελειώσουν οι βόλτες του σπειρώματος;

Οκ είναι squier κι έτσι δεν με νοιάζει πολύ αλλά ένα truss rod πόσες βόλτες έχει περιθώριο; 

Επίσης όταν αγοράζεις μια καινούργια κιθάρα έχει τόσο περιθώριο προς τα δεξιά όσο και προς τα αριστερά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Πωωωω με πήγες 15 χρόνια πίσω. Πολύ άβολο αμάξι για ταξίδια. Καλό για μόστρα. Προτιμούσα Ζ4 να σου πω την αλήθεια 

1oν η Z3 ήταν James bond car.

2ον Η Z4 είναι ακριβότερη. 😁

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Επι τη ευκαιρία θέλω να κάνω μία ερώτηση:

Το truss rod είναι κάτι που κάποια στιγμή θα τερματίσει;

Ρωτάω γιατί έχω μια κιθάρα , που σχεδόν κάθε καλοκαίρι κάνω μισή βόλτα το truss rod δεξιά γιατί η καμπυλότητα του neck μεγαλώνει αισθητά (μάλλον από τη ζέστη).

Οι χορδές είναι πάντα δεκάρες.

Την αντίθετη κίνηση δεν θυμάμαι να την έχω κάνει ποτέ.

Κάποια στιγμή δεν θα τελειώσουν οι βόλτες του σπειρώματος;

Οκ είναι squier κι έτσι δεν με νοιάζει πολύ αλλά ένα truss rod πόσες βόλτες έχει περιθώριο; 

Επίσης όταν αγοράζεις μια καινούργια κιθάρα έχει τόσο περιθώριο προς τα δεξιά όσο και προς τα αριστερά;


Το καλοκαίρι θέλει σφίξιμο και στα κρύα θελει χαλάρωμα το truss rod. Αυτο είναι το σύνηθες. Το να θέλει μόνο σφίξιμο δηλώνει πρόβλημα.

 

Στην περίπτωση που το truss rod τερματίσει, μετά από 10-20-30 χρόνια χρήσης (ή αχρηστίας), υπάρχει σημαντική πιθανότητα να επανέλθει με θερμότητα (μετά από μέρες/βδομαδες στον πάγκο του τεχνικού). Το έχω κάνει σε στρατ ήδη και τώρα το επιχειρώ σε μια τελε. Εάν δεν επανέλθει, τοτε πάμε για νέο μανίκι, διότι δε συμφέρει να λύνεις το υπάρχον για επισκευή/αλλαγη truss rod.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Shelter είπε

Και εμένα αυτή

 

Squier CV 60s Strat LPB – Thomann Elláda

 

Αλλά μπορει και να διατηρησω την πιστη μου στο Μεξικο. Δυστυχώς δεν εχει σε τετοιο χρώμα.

Νομίζω ότι θα καταλήξω σε αυτή την επιλογή .Το μπράτσο  εχει και το λούστρο που είχα συνηθίσει να βλέπω σε παλιά fender που ειχα . 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το καλοκαίρι θέλει σφίξιμο και στα κρύα θελει χαλάρωμα το truss rod. Αυτο είναι το σύνηθες.

Σύνηθες που? Mπορεί αυτό να χρειάζεται να γίνει εκεί που μένεις. Εγώ που μένω Αθήνα δεν έχω πειράξει truss rod και είναι μόνιμα μια χαρά οι κιθάρες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Επι τη ευκαιρία θέλω να κάνω μία ερώτηση:

Το truss rod είναι κάτι που κάποια στιγμή θα τερματίσει;

Ρωτάω γιατί έχω μια κιθάρα , που σχεδόν κάθε καλοκαίρι κάνω μισή βόλτα το truss rod δεξιά γιατί η καμπυλότητα του neck μεγαλώνει αισθητά (μάλλον από τη ζέστη).

Οι χορδές είναι πάντα δεκάρες.

Την αντίθετη κίνηση δεν θυμάμαι να την έχω κάνει ποτέ.

Κάποια στιγμή δεν θα τελειώσουν οι βόλτες του σπειρώματος;

Οκ είναι squier κι έτσι δεν με νοιάζει πολύ αλλά ένα truss rod πόσες βόλτες έχει περιθώριο; 

Επίσης όταν αγοράζεις μια καινούργια κιθάρα έχει τόσο περιθώριο προς τα δεξιά όσο και προς τα αριστερά;

Το truss rod τερματίζει επειδή το ξύλο συμπιέζεται από την πίεση που του ασκεί το truss rod, αυτό που κάνεις σφίγγοντας το δηλαδή. Αν έχεις ασταθές μανίκι είναι καταδικασμένο να τερματίσει κάποια στιγμή. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις την υγρασία και τη θερμοκρασία στα όργανα, να βάζεις αυτά τα μπαλάκια στο φακελάκι μέσα στην βαλίτσα και να τα αντικαθιστάς ανά 1-2 χρόνια

  • Ευχαριστώ 1

kavagio for strings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Αν έχεις ασταθές μανίκι είναι καταδικασμένο να τερματίσει κάποια στιγμή

 

Αυτό.

Εγώ έχω να ρυθμίσω TR πάνω από 20 χρόνια σε οποιαδήποτε κιθάρα μου.

Μια λύση είναι ελαφρύτερες ή βαρύτερες χορδές ανάλογα προς το που πάει η κουρμπα όταν τερματίσει ή κανένα επιπλέον washer στο TR για να μπορεί να ισιωσει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου