Προς το περιεχόμενο

Παρορμητική αγορά fender stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, THEOD είπε

Kαλησπερα .Θέλω και εγώ να αγοράσω μια stratocaster αλλά squier vintage vibe 50 ή 60  .Δεν ειχα ποτε μου stratocaster και θελω να παιξω λιγο χωρις να παρω αμερικάνικο όργανο .

έχετε δοκιμάσει αυτά τα καινούργια squier vintage vibe 50 και 60 stratocaster ?Πιστευετε οτι ειναι κοντα στα χαρακτηριστικά που ειχαν αυτα τα μοντελα του 50 και 60?


Εάν θες μικρή και λεπτή ταστιέρα, οι squier έχουν αυτό το χαρακτηριστικό, συν την “φτηνή” αίσθηση στο tremolo system.

 

Θα έψαχνα μια οικονομική μεξικάνικη στο 500ρικο για να είμαι πιο κοντά στην αίσθηση των US strat. Λοιπές strat-like κιθάρες άλλων εταιρειών, μπορεί να αποτελούν ποιοτικότερη επιλογή (πχ sire S7) αλλά ξεφεύγεις από τα παραδοσιακά χαρακτηριστικα της στρατ που ψάχνεις. 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θα έψαχνα μια οικονομική μεξικάνικη στο 500ρικο για να είμαι πιο κοντά στην αίσθηση των US strat.

@THEOD αυτή είναι η καλύτερη συμβουλή που θα λάβεις...

 

Μια μεξικάνικη strat είναι... strat, σε σχέση με τις squier.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

@THEOD αυτή είναι η καλύτερη συμβουλή που θα λάβεις...

 

Μια μεξικάνικη strat είναι... strat, σε σχέση με τις squier.

Σημερα έβλεπα έναν master builder του custom shop της fender και σχολίαζε τις μεξικάνικες και τις squier και στην ουσία οι "διαφορές" που βρήκε μεταξύ τους (σε σχεση με τις custom) ....ηταν αμελητέες.... και έπλεξε και το εγκώμιο  της squier.

Αλλά.....και μιλάω για εμένα....το headstock και το τί γράφει...παίζει ρόλο,, δυστυχώς ή ευτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεξικάνικες είναι πολύ κοντά, σα specs, με τις αμερικανικές. Οι squier είναι άλλες κιθάρες, με πολύ διαφορετικά specs. Κανένα part από squier δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε fender (ΜΙΜ και USA), και αντίστροφα. Και σαν αίσθηση στο χέρι, είναι μακριά από στρατ. Λεπτό μανίκι, μικρότερο nut width, μικρότερες αποστάσεις μεταξύ χορδών, κ.α σε πάνε μακριά από μια real strat. Μια ΜΙΜ στα διδει αυτά σε μεγάλο βαθμό. Σωστές διαστάσεις, δυνατότητα αναβάθμισης, και καλή αίσθηση στο χέρι. Και δεν χάνει και την αξία της (ίσα ίσα που ανεβαίνει κιόλας) ως μεταχειρισμενο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, LK είπε

και έπλεξε και το εγκόμια της squier.

Όποιος θέλει σώμα pine να πάρει squier με τις ευλογίες μου. Και όπως εύστοχα έθιξε ο @gkourmoul1 η " “φτηνή” αίσθηση στο tremolo system. Δηλαδή το φτηνιάρικο hardware. 

Καλά έκανε ο άνθρωπος και τις εκθείασε να πουλήσουν καμία παραπάνω...

 

Εγώ πάλι θα παραμείνω οπαδός της "κανονικής" strat*, της δοκιμασμένης 😄, αυτής που έχει γράψει τη μισή δισκογραφία του πλανήτη- alder ή ash. 

 

* Και κάπου εδώ θα πεταχτεί ο @Superfunk 😄 και θα μας υπενθυμίσει ότι το καιρό εκείνο, και pine σώματα κυκλοφόρησαν και μαόνια και καρυδιές, και... αγριοπασατεμπιές (ρίζα)  😂 και ότι άλλη άλλη τάβλα έπεφτε στα χέρια του θείου Leo, εκτός από alder, ash. Και δεν θα διαφωνήσω ουδόλως. 

 

Όμως η ιστορία έγραψε alder, ash 😎

   

  • Like 1
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα δεν διαφωνώ .

Όπως είπα εμένα το Φεντερ παίζει ρόλο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, LK είπε

Όπως είπα εμένα το Φεντερ παίζει ρόλο.....

Και μπράβο σου όμως... 😎

 

ΥΓ: Αν όμως κάποια στιγμή θες κάνα άταστο squier (vintage modified) let me know. To έχω κάνει πολύ... modified- οι μόντες και τα upd πήγαν πολύ περισσότερο από το κούτσουρο 😂

 

Γι' αυτό δεν θέλω να ακούω για squier 😉

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Κανένα part από squier δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε fender (ΜΙΜ και USA), και αντίστροφα.

 

To μπράτσο μπορεί έχει ακριβώς τα ίδια specs στο neck pocket.

Γενικά μιλώντας οι Squier CV είναι καλύτερα κατασκευασμενες από τις περισσότερες MIM και έχουν καλύτερους μαγνήτες (ειδικά από τις std οι vintera έχουν καλούς μαγνήτες αλλά 1000 ευρώ για MIM δεν....). Είναι δε και ελαφρύτερες.

Μια χαρά αίσθηση strat εχουν, βάζεις και ένα tremolo της προκοπής (40 ευρώ έχουν τα τούμπανο κορεάτικα Wilkinson και έχεις κιθαρουκλα).

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

To μπράτσο μπορεί έχει ακριβώς τα ίδια specs στο neck pocket.

Γενικά μιλώντας οι Squier CV είναι καλύτερα κατασκευασμενες από τις περισσότερες MIM και έχουν καλύτερους μαγνήτες (ειδικά από τις std). Είναι δε και ελαφρύτερες.

πολλές επίσης έχουν σώμα alder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, methylene blue είπε

πολλές επίσης έχουν σώμα alder

 

Το σώμα είναι εκεί για να κρατά απλώς τους μαγνήτες 🤣 δεν μας ενδιαφέρει ...η πρώτη σειρά CV ναι μέχρι και ash είχε και rosewood ταστιερες, η τωρινή έχει laurel ταστιερες και ένα ,δεν θυμάμαι τι, κΣυλο εξωτικό, ελαφρύ όμως οπότε όλα οκ .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου