Προς το περιεχόμενο

VST για μπάσο


chkontog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, chkontog είπε

Υπάρχει κάποιο καλό vst για μπάσο? Εγω κυρίως χιπ χοπ φτιάχνω.

Υπάρχουν πάρα πολλά επί πληρωμής αλλά και δωρεάν.

 

 Ενδεικτικά το Sub Lab, Bass Fingers, το Substance της Output και πολύ καλό και για να κάνεις ρυθμικά hip hop με τον arpeggiator του το Trillian της Spectrasonics. Είναι βέβαια επί πληρωμής και ακριβά αυτά και ενδεικτικά γιατι υπάρχουν πάρα πολλά αλλά αυτά είναι δημοφιλή.

 

 Γενικά πρέπει να ψαχτεις με google search και να ακούσεις.

 Εγώ το Trillian το έχω σε πολύ εκτίμηση και μου κάνει για όλα.

 

 Ενδεικτικά για free

 https://blog.landr.com/free-bass-vst-plugins/

 

 Τώρα είναι και πως παίζεις και με τι γράφεις. Δεν ξέρω το επίπεδό σου, τα παραπάνω θα τα αξιοποιήσεις αν έχεις επαρκείς μουσικές γνώσεις. Δεν ξέρω και σε τι πρόγραμμα γράφεις.

Αν δώσεις περισσότερα στοιχεία π.χ. με τι DAW δουλεύεις, με τι εξοπλισμό παίζεις κλπ. θα είναι πιο εύκολο να σε βοηθήσει κάποιος.

 

 Τέλος για το hip hop  ιδιαίτερα, επειδή βασίζεται σε λούπες, θα μπορούσες να ψαχτείς για sample loops libraries που να περιέχουν μπασογραμμες και ρυθμικά που να ταιριάζουν σε αξίες σε αυτές. Δηλαδή sample loops που κάνουν για hip hop, πάλι πρέπει να ψάξεις.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MGs είπε

Στο χίπ χόπ δέν γράφουμε μπάσα,κλέβουμε μπάσα!

Απο άλλους εννοώ.Ολη η Funk και Soul σκηνή δική σου.

Και όχι μόνο το μπάσσο.

Ναι, αυτό είναι κάτι που συμβαίνει και είναι στη φιλοσοφία, αλλά ο OP ρώτησε για VST. 🥷

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MGs είπε

Στο χίπ χόπ δέν γράφουμε μπάσα,κλέβουμε μπάσα!

Απο άλλους εννοώ.Ολη η Funk και Soul σκηνή δική σου.

Και όχι μόνο το μπάσσο.

Ναι εννοείτε πως το χιπ χοπ βασίζεται στα samples.Δεν εχω ιδεα απο soul funk.Τα samples μου είναι κυρίως απο έντεχνο και ελληνική μουσικη δεκαετίας '60, '70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, cos_dr είπε

Υπάρχουν πάρα πολλά επί πληρωμής αλλά και δωρεάν.

 

 Ενδεικτικά το Sub Lab, Bass Fingers, το Substance της Output και πολύ καλό και για να κάνεις ρυθμικά hip hop με τον arpeggiator του το Trillian της Spectrasonics. Είναι βέβαια επί πληρωμής και ακριβά αυτά και ενδεικτικά γιατι υπάρχουν πάρα πολλά αλλά αυτά είναι δημοφιλή.

 

 Γενικά πρέπει να ψαχτεις με google search και να ακούσεις.

 Εγώ το Trillian το έχω σε πολύ εκτίμηση και μου κάνει για όλα.

 

 Ενδεικτικά για free

 https://blog.landr.com/free-bass-vst-plugins/

 

 Τώρα είναι και πως παίζεις και με τι γράφεις. Δεν ξέρω το επίπεδό σου, τα παραπάνω θα τα αξιοποιήσεις αν έχεις επαρκείς μουσικές γνώσεις. Δεν ξέρω και σε τι πρόγραμμα γράφεις.

Αν δώσεις περισσότερα στοιχεία π.χ. με τι DAW δουλεύεις, με τι εξοπλισμό παίζεις κλπ. θα είναι πιο εύκολο να σε βοηθήσει κάποιος.

 

 Τέλος για το hip hop  ιδιαίτερα, επειδή βασίζεται σε λούπες, θα μπορούσες να ψαχτείς για sample loops libraries που να περιέχουν μπασογραμμες και ρυθμικά που να ταιριάζουν σε αξίες σε αυτές. Δηλαδή sample loops που κάνουν για hip hop, πάλι πρέπει να ψάξεις.

 

 

Είχα ψαχτεί για διάφορα free bass hip hop loops, αλλα πολλα δεν είναι ωραία και ακούγονται ψεύτικα.

Δουλεύω το MAGIX ACID PRO SUITE 11 και οι γνώσεις μου απο μουσική και νότες είναι μηδαμινές έως ελάχιστες.Με presets δουλεύω και με το αυτί ότι πιάνω.

Επεξεργασμένο από chkontog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, chkontog είπε

Υπάρχει κάποιο καλό vst για μπάσο? Εγω κυρίως χιπ χοπ φτιάχνω.

 

3 ώρες πριν, MGs είπε

Στο χίπ χόπ δέν γράφουμε μπάσα,κλέβουμε μπάσα!

Απο άλλους εννοώ.Ολη η Funk και Soul σκηνή δική σου.

Και όχι μόνο το μπάσσο.

 

34 λεπτά πριν, chkontog είπε

Ναι εννοείτε πως το χιπ χοπ βασίζεται στα samples.Δεν εχω ιδεα απο soul funk.Τα samples μου είναι κυρίως απο έντεχνο και ελληνική μουσικη δεκαετίας '60, '70.

 

33 λεπτά πριν, chkontog είπε

Είχα ψαχτεί για διάφορα free bass hip hop loops, αλλα πολλα δεν είναι ωραία και ακούγονται ψεύτικα.

Δουλεύω το MAGIX ACID PRO SUITE 11 και οι γνώσεις μου απο μουσική και νότες είναι μηδαμινές έως ελάχιστες.Με presets δουλεύω και με το αυτί ότι πιάνω.

 

Τα VST είναι κυρίως για να παίξεις - δημιουργήσεις ο ίδιος μουσική - μουσικές φράσεις με τους ήχους που σου παρέχουν.

Από τα λεγόμενά σου δεν γνωρίζεις μουσική και δεν δημιουργείς μουσική αλλά συνδέεις έτοιμες φράσεις και βγάζεις κάποιο αποτέλεσμα.

Οπότε μάλλον για έτοιμα loops - έτοιμες λούπες/φράσεις ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

 

 

 

 

Τα VST είναι κυρίως για να παίξεις - δημιουργήσεις ο ίδιος μουσική - μουσικές φράσεις με τους ήχους που σου παρέχουν.

Από τα λεγόμενά σου δεν γνωρίζεις μουσική και δεν δημιουργείς μουσική αλλά συνδέεις έτοιμες φράσεις και βγάζεις κάποιο αποτέλεσμα.

Οπότε μάλλον για έτοιμα loops - έτοιμες λούπες/φράσεις ψάχνεις.

Μουσική λέγεται και πάλι αυτό αλλα δεν θα τα χαλάσουμε εκει.Ένα vst θα με διευκόλυνε να είναι πιο real το μπάσο.Ούτως η άλλως στο χιπ χοπ δεν χρειάζεται να παίξεις πολλές νότες για να σου βγεί το μπάσο.

Επεξεργασμένο από chkontog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 λεπτά πριν, chkontog είπε

Μουσική λέγεται και πάλι αυτό αλλα δεν θα τα χαλάσουμε εκει.Ένα vst θα με διευκόλυνε να είναι πιο real το μπάσο.Ούτως η άλλως στο χιπ χοπ δεν χρειάζεται να παίξεις πολλές νότες για να σου βγεί το μπάσο.

Δεν ξέρω από hip hop αλλά νομίζω πως το μπάσο που χρησιμοποιούν δεν είναι real (με την έννοια φυσικό) αλλά synth bass. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου