Προς το περιεχόμενο

Πως να προστατεύσετε τα projects στο DAWs σας για να ανοίγουν πάντα χωρίς θέματα


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, foxxx είπε

Mόνο Yamaha 😎

Εντάξει, να δείξουμε ένα σεβασμό στην ιστορική  πρωτοπορία αυτού του κατασκευαστή σε όργανα και μουσικό εξοπλισμό που άλλαξε και προχώρησε τον κόσμο και τη μουσική. Αναρωτιέμαι τι μουσικοί θα ήταν η γενιά μου χωρίς τα PSR. ΄Όταν τα ακομπανιαμέντα τους και οι πλήρεις δυνατότητες προγραμματισμού μας έμαθαν ενορχήστρωση και παραγωγή εμάς τους βιρτουόζους τουλάχιστο. 😀

 Εννοείται. Αυτοί πρωτοπόρησαν και τα VST απελευθέρωσαν από περιορισμούς και άφησαν μόνο περιορισμό τη φαντασία και την ικανότητα.

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Επαγγελματική παραγωγή EDM μουσικής με ΜΟNTAGE και όχι με ABLETON και plug ins🤣🤣

 🤣🤣🤣🤣

Ε ναι, που να παίξει το Montage EDM?* Αυτά τα πολύπλοκα είδη θέλουν Ableton και VSTs (ξέρεις, αυτά των "εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ"👌)

 

 

*

2 νότες πάνω σε ένα beat επί 6 λεπτά

 

 

4 λεπτά πριν, foxxx είπε

waterfall Yamaha μας λες αλλά Montage ακόμα δεν μας έχεις δείξε

Και το MODX7 τι είναι? Fantom ή Kronos?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα Yamaha πάντα θα αγαπάμε όπως και Roland και Korg

και πέρα την πλάκα ο Waterfall ειδικά τα Yamaha τα ξέρει παρά πολύ εμένα με βοήθησε όταν είχα το motif es και το cs6x αλλά έχει το κόλλημα του με τα vst τι να του κάνουμε ο καθένας ότι αγαπάει παιδιά όλοι το ίδιο πράγμα αγαπάμε εδώ μέσα....

ότι και να παίζουμε ότι μάρκα και αν είναι εμείς είμαστε η προέκταση τους και βγάζουμε την ψυχή μας μέσα από αυτά άρα ας μένουμε στον χαβαλέ και στην πλάκα με αθώα πειράγματα μεταξύ μας 😉 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, foxxx είπε

waterfall Yamaha μας λες αλλά Montage ακόμα δεν μας έχεις δείξει ....με τα καυσόξυλα νομίζω έμεινες ξέρεις εσύ (Hammond) 😛

Είχε το MODX. Θα του έδινα και software που μου περισσεύει και θα ήταν θεός, αλλά δεν ήθελε.

 Για να έχει την ANX και FM-X σε part🫤

Δεν τις ήθελε με 3-4 VSΤ αντίστοιχα με περισσότερες δυνατότητες και patches από την NATIVE INSTRUMENTS, την SPECTRASONICS αλλά και αντίστοιχα δεκάδες ακόμα και free plug in , η plug in που τα βγάζουν σε έκπτωση για ένα κομμάτι ψωμί και να έχει απειρα parts με τα δικά τους effect και κανέναν περιορισμό και να τα δουλέψει με το  MODX για να έχει και τους ήχους της ΑWM2 που τόσο αγαπά (και δικαίως γιατί δεν είναι άσχημοι, το αντίθετο θα έλεγα). και με το MODX και ως controller και audio interface😲

 

 Αυτά που λέω τα θεωρεί υποδεέστερα σε λύσεις. Τι να του κάμω αν δεν καταλαβαίνει🤣

 Αστον να σκάσει τα σαράντα κατοστάρικα που τα έχει μάυρα απ τις ελιές το λάδι 🤣 και να νομίζει πως τα καμε καλύτερα. Το θέμα είναι να είναι ευτυχισμένος. Τη δουλειά του θα την κάμει ότι και να λέμε.

 

 Λοιπόν, πάω να πάρω ένα καφεδάκι που μεράκλωσα να δούμε τους αθλητές να παιδεύονται να ξεκουραζόμαστε εμείς στο aircondition. Μια χαρά.

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ε ναι, που να παίξει το Montage EDM?* Αυτά τα πολύπλοκα είδη θέλουν Ableton και VSTs (ξέρεις, αυτά των "εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ"👌)

 

 

*

2 νότες πάνω σε ένα beat επί 6 λεπτά

Ε ναι, εύκολη μουσική, φαντάζομαι φτιάχνεις τέτοια για πλάκα εσύ.

 Όταν θα πάρεις το Montage περιμένουμε να μας γράψεις τις επιτυχίες σου.

 Ελπίζω να μην παίζεις μόνο τα pads από τα γνωστά κομμάτια του Vangeli

 

 Να παίξεις και να μας γράψεις 2 νότες να μας κρατήσεις το ενδιαφέρον για 6 λεπτά. Και αν τα καταφέρεις δοκίμασε και έξω αφού Είναι τόσο προφανώς γελοίο να πάρεις βιλες και ferrari αν ξεχωρήσεις.

 

 Να δούμε και τις απαράμιλλες ενορχηστρωτικές σου δυνατότητες στα  ¨εύκολα¨ είδη της trance, της EDM, μιας και θα έχεις το κατάλληλο όργανο και είσαι και δεινός προγραμματιστής ήχων.

Ξεκίνα με τις κουδουνίστρες σε σχέση με τα VST ήχους τους έτοιμους που εφτιαξαν για το Montage προγραμματίζοντάς τους από τον editor του Pc τους🤣, που μιμούνται και πολλά αναλογικά με τους περιορισμούς βέβαια του συγκεκριμένου hardware.

 

 Εγώ πάντως με τις φτωχές μου γνώσεις και το φτωχό μου παίξιμο, ότι έχω φτιάξει σε τέτοιο στυλ μουσικής μου πήρε περισσότερο χρόνο και με δυσκόλεψε περισσότερο στην ενορχήστρωση για να παράγω κάτι ξεχωριστό, από ότι σε άλλα είδη και έτσι σέβομαι την ηλεκτρονική μουσική και τα παρακλάδια της περισσότερο, όχι λόγω της θεωρίας της μουσικής της, αλλά λόγω της δυσκολίας στην ενορχήστρωση, στο ταίριασμα των ήχων, των patterns, των transitions,  και των μοτίβων παιξίματος ιδιαίτερα όταν απογαλακτίστηκα από τα έτοιμα patterns και ήθελα να φτιάξω δικά μου μοναδικά που να ξεχωρίζουν και επίσης να τα συνδυάσω σωστά ώστε να ακούγονται και σωστά.

 

 Σε ευχαριστώ. Σε ευχαριστώ πολύ.

 Ευχαριστώ. 🤪

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, trolley είπε

και όσα Montage θέλει.

Aς κάνει ένα μικρό να βγάλει τα 4000 αλλά δεν έχει ανάγκη αυτός. Απλά τα τρώει στη διασκέδαση. Αμα κόψει λίγους μήνες θα το πάρει για πλάκα. Κάτσε μη πιάσουμε τίποτα να του τσοντάρουμε.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ε ναι, εύκολη μουσική, φαντάζομαι φτιάχνεις τέτοια για πλάκα εσύ.

Μόνο εγώ? Ως και οι γάτες μου, οι οποίες έχουν τις ίδιες -αν όχι καλύτερες- τεχνικές γνώσεις με τους "συνθέτες" EDM.

 

17 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Να παίξεις και να μας γράψεις 2 νότες να μας κρατήσεις το ενδιαφέρον για 6 λεπτά

Για 6 ώρες και για 6 μέρες, ίδια τονικότητα, ίδιο τέμπο, ίδια μαλακία όλη την ώρα για χαπακωμένα παιδάκια που χορεύουν κάτω από τον ήλιο με 50C υπό σκιάν.

 

21 λεπτά πριν, cos_dr είπε

είσαι και δεινός προγραμματιστής ήχων

Όσο δεν φαντάζεσαι. Όταα εγώ προγραμμάτιζα FM synthS εσύ ακόμα δεν είχες πιάσει ούτε μελόντικα. Δεν αρχίσαμε ρε μεγάλε όλoι στα 40 μας απ'το...FM8 (που ανάθεμα κι αν ξέρεις τι κάνει αυτό το μαραφέτι).🤣

 

25 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ πάντως με τις φτωχές μου γνώσεις και το φτωχό μου παίξιμο, ότι έχω φτιάξει σε τέτοιο στυλ μουσικής μου πήρε περισσότερο χρόνο και με δυσκόλεψε περισσότερο στην ενορχήστρωση για να παράγω κάτι ξεχωριστό.

Δεν πειράζει, προσπάθησε περισσότερο. Αυτοί που φτιάχνουν EDM είναι DJs ως ως επί το πλείστον. Κάποτε πούλησα σε έναν τέτοιον ένα synth (το ULtranova αν θυμάμαι καλά). Σπάνια περίπτωση άσχετου, δεν ήξερε που παν τα τέσσερα, αν τον ρώταγες αν σου δείξει το Ντο στο πληκτρολόγιο θα σου έδειχνε το pitch wheel. Ο τυπάκος λοιπόν ήταν -ακόμα είναι- στη λίστα μου στο Facebook, μου το είχε ζητήσει για να με ρωτάει διάφορα τεχνικά. Αυτός λοιπόν ο καρα-άσχετος έχει "παίξει" μουσική σε όλη την Ευρώπη σε διάφορα EDM φεστιβάλ, ακόμα και μέχρι την Ινδία έφτασε να "παίζει". Κατά τα άλλα, εσύ, ο...Hans Zimmer της Ελλάδας,😲 δυσκολεύεσαι να φτιάξεις EDM. Ε τι να σου πω ρε Cos, να πας στο Juilliard μπας και βοηθηθείς στη...σύνθεση EDM.

 

41 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σε ευχαριστώ. Σε ευχαριστώ πολύ.

Δεν κάνει τίποτα Cos, ότι θες απλά με ρωτάς.image.png.ee4604e7851e15979a5a109a93d85ca3.png

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ δια όσα κουνάβια, δεν κατάλαβαν...

                                 ΌΠΟΙΟΣ ΑΛΗΤΗΣ ΜΟΥ ΠΕΙΡΆΞΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΡ-Κ  θα τσιμεντωθεί στα στενά του Ευρίπου. 

     ΤΑΙΛΩΣ-ΓΟΥΛΙΕΛΜΟΣ ΤΑΙΛΩΣ λαίμαι και θα ακούτε απ το πορνό ως το άλλο πορνό

ΣΜΟΚ ΟΝ ΔΕ ΓΟΥΑΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου