Προς το περιεχόμενο

Πως να προστατεύσετε τα projects στο DAWs σας για να ανοίγουν πάντα χωρίς θέματα


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, Μανώλης Χναράκης said:

Για τη λήξη ή για το επόμενο;   😆

Λεω να σφυριξω λογω που δεν κατεβηκε στο β ημίχρονο ο αντίπαλος 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, trolley είπε

Εγώ πάντως, θα ήθελα, μερικές, όχι όλες.

Είμαι πολύ περίεργος.

Πάμπολλες παραγωγές βασισμένες πάνω στα Fairlight & Synclavier workstations, τα οποία ήταν ικανά και για hard disc recording. Από Jarre και Ζappa μέχρι Gabriel και....Άρχισε από το "Zoolook" του '84 και προχώρα. Όπως είπε κι ο Χναράκης, κάποια μουσικά είδη, κυρίως ηλεκτρονικά, μπορούν να βγουν εξολοκλήρου σε workstation. Επίσης, απειρα μουσικά είδη δεν χρησιμοποιούν το pc παρά μόνο για να ηχογραφήσουν σε κάποιο DAW, η συντριπτική πλειονότητα των μουσικών αυτού του πλανήτη δεν παίζει με VSTs αλλά με πραγματικά μουσικά όργανα, ακουστικά/ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά. Μόνο τραγικά άσχετοι πιστεύουν ότι όλη η μουσική παραγωγή βασίζεται στα VST. Γελάει ο πλανήτης μ'αυτές τις χοντρομαλακίες που γράφονται από δω κι από κει, έλεος.

 

Προσοχή στα καλσον μερικοι...

 

image.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Θεωρώ πως  music workstations όπως αναφέρθηκε που είναι και audio sequencers και samplers με δυνατότητα resampling μπορείς να κάνεις πολλά και να φτάσεις παραγωγή πολύ δυνατή αν έχεις το skill βέβαια και είσαι και καλός στην χρήση, τη ρύθμιση και τη δρομολόγηση των effects.

Kαι μέσα από το ίδιο το όργανο, μπορείς να συνδέσεις και κιθάρα και μικρόφωνο και να γράψεις πραγματικά τέλειο τραγούδι και να του κάνεις και ψευδομαστερινγ με τα total effects του. Μάλιστα και εκεί πιστεύω μάθαμε πολλά όλοι μας, επειδή έχουν το πλεονέκτημα των έτοιμων performances και combinations που έχουν σχεδόν περασμένα όλα τα στύλ μουσικής με ισοστάθμιση/στήσιμο από επαγγελματίες που έχουν επιμεληθεί παραγωγικά, πατάς πάνω σε αυτά και γράφεις τα δικά σου και κάνεις φοβερή δουλειά.

 

 Το MONTAGE και τα άλλα workstations ακριβώς για να μπουν στο παιχνίδι της παραγωγής πιο πολύ και να μη μένουν πίσω ακολουθούν το integration με τα DAWs αλλά και το software γι αυτό και ενσωματώνουν και δικά τους audio interface  

 

 Ο συνδυασμός ενός MONTAGE με το DAW και τη VST του έκδοση (που τα λέει και όλα για το τι είναι το MONTAGE και το κάθε άλλο workstation όσο αφορά το sound engine του πλέον πραγματικά) είναι ικανός να κάνει εξαιρετικότατες αυτόνομες παραγωγές στα κατάλληλα χέρια πάντα, αλλά υπάρχουν VST εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ πλέον instruments και effects που βασίζονται σε πιο εξελιγμένα μοντέλα σύνθεσης, sound desing και performance που δίνουν πιο επαγγελματικό αποτέλεσμα και προτιμούνται από όλο τον κόσμο. Το μόνο που μένει στο hardware είναι η φυσική αίσθηση της δημιουργίας που είναι πολύ μέσα στο παιχνίδι των δημιουργών και όπως είπε και ο @Μανώλης Χναράκης η ικανότητα και η εμπειρία του δημιουργού τα υπερβαίνει αυτά ούτως η άλλως.

 

Τέλος, πάντων, οι σύγχρονοι επαγγελματίες έχουν τα κανάλια τους πλέον όλοι και τα λένε όλα αυτά. 

 Στο τέλος της ημέρας μένει το όπως βολεύει τον καθένα και το ότι το αποτέλεσμα μετράει ανεξαρτήτως αντιλήψεων, θεωριών και επιχειρηματολογία για το τι είναι καλύτερο και που. Και είναι και θέμα αισθητικής.

Επεξεργασμένο από cos_dr

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Cos_dr .......εν έτη 2024 τα DAW και τα VST έχουν πάει σε άλλο επίπεδο μακριά πολύ μακριά ας μην γελιόμαστε όχι ότι δεν θα γράψει κάποιος και κάποια πράγματα με Workstation και Hardware αλλά το να λέμε σήμερα ξανά λέω εν έτη 2024 ότι τα workstation μπορούν να πιάσουν τα DAW και τα VST γελάει η μουσική παραγωγή όλη 🤣

 Παιδιά ας προσγειωθούμε στο παρόν τα χρόνια πέρασαν και οι τεχνολογίες τρέχουν με μεγάλους ρυθμούς....και για να κλείσω με την δίκη μου τοποθέτηση ο καθένας θα γράψει με ότι αγαπάει και ότι χρειάζεται πάνω στην δίκη του μουσική αυτά με αγάπη Foxxx....😎

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μόνο τραγικά άσχετοι πιστεύουν ότι όλη η μουσική παραγωγή βασίζεται στα VST. Γελάει ο πλανήτης μ'αυτές τις χοντρομαλακίες που γράφονται από δω κι από κει, έλεος.

Εγώ πάντως δεν είμαι τραγικά άσχετος και το πιστεύω και το λέω κιόλας και το πιστεύουν και όλοι οι άλλοι.

 Όσο και να νομίζεις ότι με προσβάλλεις, όλοι ξέρουν το πόσο ανώτερος είμαι μουσικά από εσένα και το ακούνε κιόλας. Και αυτά που λέω εγώ, όλος ο πλανήτης τα λέει και τα κάνει, είναι αποτυπωμένα. Και γιατί χρησιμοποιούν ακόμα hardware και που πιο πολύ είναι αποτυπωμένο. Παντού στην εποχή μας. ΠΑΝΤΟΥ.

 Δεν είναι χοντρομαλακίες αυτά λοιπόν. Είναι η πραγματικότητα.

 

 Μα καλά,  ξαναλέω. υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει πως ένα μηχάνημα των 4000 ευρώ (τραγικά υπερτιμημένο) με πενιχρή ισχύ που βασίζεται σε παρωχημένες βιβλιοθήκες ήχων και χιλιοχρησιμοποιημένες στα μοντέλα του, ακόμα και στα αρμόνιά του,  με ελάχιστους εκμοντερνισμούς και προγραμματιστικές δυνατότητες και δυο μηχανές που έχουν εξαντληθεί σε hardware και software μορφη, συγκροτημένο σε 8 parts που μοιράζοντα τα ίδια effects να φτάσει  το software εκανοντάδων χιλιάδων ευρώ το οποίο μάλιστα βρίσκεται και σε πτώση τιμών ιστορική λόγω του ανταγωνισμού? Την απίστευτη μοντελοποίηση λόγω εκμετάλλευσης της τρομερής υπολογιστικής ισχύος των μηχανημάτων?

 Ναι, ΥΠΑΡΧΕΙ και ζει ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ🤣 (έχω ξεραθεί από τα γέλια)

 Σε αγαπώ  γι αυτό όσο χολή και να μου βγάλεις και να προσπαθήσεις να με μειώσεις, πράγμα βέβαια αδύνατο ιστορικά, προτιμώ να μην ξαναγράψω εγώ, γιατί σε θέλω, σε έχω ανάγκη. Τα είπα. Δεν έχω να πω τίποτε άλλο και ξέρω πως ΟΛΟΙ συμφωνούν μαζί μου και δεν είναι άσχετοι, ακόμα και αυτοί που δεν γράφουν συχνά. Και ακόμα και ο Scott μαζί μου θα συμφωνούσε αλλά και ο Sigalas, τα έχουν πει και αυτοί βέβαια. Και πολλοί άλλοι τα λένε κάθε μέρα στα κανάλια τους. 🤣🤣

 Θα σε ΣΥΝΤΡΙΨΩ  όμως με την επιχειρηματολογία μου, το κάνω γιατί ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ

 

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

όλοι ξέρουν το πόσο ανώτερος είμαι μουσικά από εσένα και το ακούνε κιόλας. Και αυτά που λέω εγώ, όλος ο πλανήτης τα λέει και τα κάνει, είναι αποτυπωμένα.

Αλίμονο...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αλίμονο...

Έτσι ακριβώς.

 Και για να έχω εγώ τον τελευταίο λόγο που ήθελα, θα πω πως επίσημα εγώ τοποθετούμαι υπέρ αυτού για να υπαρχει και τεκμήριο και δείχτο σε όποιον θες να με λέει άσχετο.

 

 Να φίλοι μου, το καταθέτω ξανά.

 

Η μουσική παραγωγή και επεξεργασία  βασίζεται στα VST. Το γνωρίζει όλος ο πλανήτης και το ασπάζεται, αυτό διδάσκεται και το hardware αναγνωρίζεται ακόμα και χρησιμοποιείται κυρίως γιατί οι δημιουργοί βασίζονται στις αισθήσεις τους, δη την αφή και θέλουν να αγγίζουν μηχανήματα. Εξού και η έξαρση στα controllers και το integration των hardware synths και workstations με τα DAWs και τα software instruments και effects.

 

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

image.png.19431a52e23a0054427616e57cd49f03.png

Oρίστε, το είπε και αυτός.

 Είναι φοβερό, δεν το ήξερα και  έχει χρησιμοποιήσει τα ίδια λόγια με τα δικά μου. 😲Πραγματικά, τέτοιες συμπτώσεις είναι να σε ανατριχιάζουν. Δεν ξέρω βέβαια πόσο καλός μουσικός είναι, αλλά για να λέει ότι λέω, τουλάχιστο είναι γνώστης.

 

 Να πω και ένα σύντομο ανέκδοτο.

 Επαγγελματική παραγωγή EDM μουσικής με ΜΟNTAGE και όχι με ABLETON και plug ins🤣🤣

 🤣🤣🤣🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου